Moja 16 ročná dcéra má 3 frajerov

kristinakwle
11. apr 2013

Ahojte, mám dcéru (16), teraz je prváčka na strednej škole. Od začiatku tam má dobrého kamaráta. Potm nám oznámila že z ním chodí, Ale o 2 týždne prišla domov z iným spolužiakom, a potom codila z dalším chalanom. Bola som potom popletená že s kým z nich vlastne chodí, tak som sa jej spýtala, a ona tvrdila že z všetkými troma,a že o tom navzájom nevedia. Vysvetlovala som jej že to nieje voči nim správne, ale ona mi tvrdí že je to len jej vec. Možno to je aj z časti pravda, ale prosím poradte mi či sa z ňou mám o tom porozprávať, alebo to mám nechať tak? Mali ste už niekedy podobný problém? ☹ ☹ Dakujem. 🙂

indira
11. apr 2013

tomto ty ja neporadim ,,,ale neni to fer jej veku som ja frajera nemohla mat 😖

usacek79
11. apr 2013

@kristinakwle ach jo, nuz tak podobny pripad som bola aj ja 😅 to "chodenie" vsak spocivalo v tom, ze sme si povedali, ze "spolu chodime" a tym intimnosti koncili 😀 mozno este kde tu nejaka pusa, ale nic viac som neriesila, proste ma tak nejako v tej tazkej puberte bavilo, ze som obletovana a nevedela som si vybrat 😅 to bolo presne ked som mala cca tych 15 rokov a trvalo to asi pol roka, v prvej triede na strednej som mala zrazu pocit, ze som strasne dospela cajka a tak som blbla, tiez sa tym clovek v tom citlivom obdobi ziskavanie akehosi sebavedomia "dokazuje"..
ale teda hovorim, velmi rychlo ma to preslo, so vsetkymi som sa "rozisla", a potom som si nasla "vaznejsi" vztah az o cca rok a pol (v 17tke) a ten potom vydrzal 5,5 roka 😨
takze predpokladam, ze tvoja dcera s nimi nespava, to by bol potom uz problem, ale je to len taka pubertacka hra, zrejme ma okolo seba aj take kamosky, co len chalanov riesia, ale zas to je naozaj v tom veku normalne..
kazdopadne mozes skusit sa nou porozpravat cosi o hrdosti, o hodnote zeny a o tom, ze by sme sa nemali rozdavat, no moze ta s tym s prehladom aj poslat do pr.. 😀 ako to uz s pubertackami byva... ale tak za pokus to stoji 😉
uvidis, co o rok, ak by stale randila s viacerymi, tak uz by som to brala vaznejsie, ale predpokladam, ze ju to prejde 🙂

lubikan
11. apr 2013

no pokial s nimi nespava....

a mozno si to len namysla,viac by som povedala,ze to ma len dobrych kamosov

ewca
11. apr 2013

neprijemna situacia... otazka je co si ona predstavuje pod pojmom chodenie... dalsia vec je aky velmi otvoreny vztah mate s dcerou, o com vsetkom sa s nou da v klude hovorit bez toho ab vam povedala, ze ste trapna dospelacka... my s mamou sme sa napr. bavili o uplne vstkom, dokonca vedela aj ked som mala prvy krat sex...co bolo dost skoro, takze s tvrdenim @usacek79 , ze je to len o tom, ze si povedia, ze spolu chodia a semtam nejaka pusa si dovolim nesuhlasit.... aj ked moze to byt aj pripad tvojej dcery, ze je to naozaj len take kusok viac ako kamaratske... ju asi teraz nezaujima ci je to spravne voci tym chalanom, skor by som na nu isla s tym, ze ako sa asi ona bude citit ked na to ti chalani pridu, ako im to vysvetli, dalej ti chalani ju mozu ohovorit, mozu si vymysliet ze bohvie co s nimi robila a to asi nechce aby sa takato povest s nou niesla celu strednu, bolo by to pre nu neprijemne... co ak by o n potom seriozny chlapec nemal zaujem lebo by si myslel, ze je povolnejsia ako by bola v skutocnosti pravda.... ja by som jej asi povedala nieco v tomto zmysle, mozno vas neposluchne a bude sa musiet poucit na vlastnych chbach, verim, ze pre Vas ako matku je to dost tazke sa pozerat ako sa vasa dcera ruti do neprijemne skusenosti, ale niekedy si tym dievcata musia prejst...drzim palce aby dostala rozum a vy to zvladli bez vacsich stresov 🙂

usacek79
11. apr 2013

@ewca nuz ale predsa nemozes nesuhlasit s tym, co som ja zazila 😅 opisovala som MOJU skusenost a tak to naozaj bolo - moje pubertacke "chodenia" spocivali naozaj v tom, ze sme si povedali, ze spolu "chodime", dali dve pusy a po par tyzdnoch dovi... a teda veela mojich kamosiek to presne takto zazilo, take vyslovene "detske hry". takze som to napisala, ako jednu z moznosti, ako to byt moze... a nemusi, samozrejme!
a teda aj s mojou mamou som mala (a mam) presne taky otvoreny vztah, tiez vedela vzdy vsetko, aj ten prvy sex, ktory bol tiez dost skoro 😅
@kristinakwle
otvorenost vo vztahu s mamou je urcite dolezita, ale ak sa ti pochvali, ze chodi s tromi, tak predpokladam, ze komunikacia je celkom ok a teda si mozes dovolit bez strachu skusit vaznejsiu diskusiu 🙂

kristinakwle
autor
11. apr 2013

@usacek79 a @ewca dakujem veľmi pekne za rady, myslím že máte prvdu. 🙂
@indira no aj to sa stáva :/
@lubikan nie, pokial viem

kristinakwle
autor
11. apr 2013

@usacek79 Ano, teraz je ku mne oveľa viac otvorenejšia ako napr. pred 2. rokmy. 🙂 Predtým sa mi hambila povedať všetko, aj to ked prvý krát dostala menzes, aj o jéj "láske", a o ničom zo mnou nehovorila. Nechápem čo sa za ten rok a pol mohlo zmeniť.

ewca
11. apr 2013

@usacek79 jasne suhlasim, kazdy sme iny...ja som mala prveho priatela na strednej, chodili sme spolu skoro dva roky, potom som mala 6 rocny vztah a za tretieho som sa vydala... ja som nemala bohuzial take "detske lasky", tie mi vsetky vyfukla krajsia kamoska, hihi 🙂

usacek79
11. apr 2013

@kristinakwle puberta je mocna carodejka 😀 v niektorych pripadoch posobi az ako lobotomia 😀
ale tak treba zatat zuby na cca dva/tri rocky a najma neustale sa o dieta zaujimat, snazit sa rozpravat, hoci aj takym polovaznym tonom 🙂

@ewca no ja som od 14 do 15 chodila s asi 20timi 😀 😀 ale tak naozaj z vacsinou z nich ani ta pusa nepadla 😉
ale od toho prveho vazneho vztahu v 17tke, ktory trval pat a pol roka, potom bol dalsi 7rocny a dalsi je moj manzel 😉 takze to mame podobne 🙂

janinah
11. apr 2013

@kristinakwle samozrejme ,že sa s ňou máš porozprávať dokonca musíš,ty ju poznáš najlepšie,nie my...a hlavne dúfam,že si sa s ňou o ženských veciach rozprávala už predtým a nemyslím len prvý sex a ochranu,ale aj to, o čom je chodenie násťročných,že všetko má svoj čas,že aj držanie za ruku má svoje čaro,že dievčina,ktorá kdekomu skočí do postele získa "povesť" a už sa jej nezbaví...že 16ročná môže mať na sexovanie vyvinuté telo ,ale určite nie psychiku...mám dve dcéry teraz 17 a 19,ale nejakých troch frajerov som nezažila 😉

nanulik
11. apr 2013

Asi by som sa jej opytala ci by sa jej pacilo keby niektory z jej frajeeov chodil okrem nej este s inymi babami

suz2
11. apr 2013

@kristinakwle ja by som sa s ňou opatrne porozprávala...má síce len 16 a zrejme sa nebude za nich vydávať 🙂 ale aj tak, myslím si, že aj v tomto veku by mala vedieť, to, čo píše @janinah . je síce taká doba, že je "in " poznať plno chalanov a nezáväzný sex je dnes pre mladých to, čo bolo pre nás pred pár rokmi stretko na ihrisku pri kofole....ale aj tak, keby to bola moja dcéra, porozprávala by som sa s ňou. to neznamená, že jej budeš vnucovať svoje názory...ale aspon jej ukážeš svoj pohľad na vec...držím palce

janinah
11. apr 2013

@suz2 veď to,doba je iná ako za našich čias,ale stále platí-chalan s kopou dievčat je frajer,ale dievča s kopou frajerov je k...a 😒

suz2
11. apr 2013

@janinah veď práve preto by si sa s ňou mala porozprávať.... a aj preto, lebo už teraz sa formuje jej postoj ku vzťahom do budúcna.... aj môj bratranec, teraz má 25, mal vždy viac frajeriek...a je tomu tak doteraz...ešte nemal normálny vzťah...

katecameron
11. apr 2013

ja som poznala chalana ktory toto robil a nielen chodil ale aj spaval s tromi 😠 😝

linda20111
11. apr 2013

@kristinakwle ahoj, to je proste puberta a neda sa s tym nic robit, ked sa ona rozhodne tak s tym nikto nic nespravi. mozes ju nutit do niecoho alebo presviedcat ale aj tak si urobi po svojom. podla mna postav sa k tomu bez kriku, racionalne, s tym ze zajdes s nou k gynekolovi na prehliadku a predpisat antikoncepciu (ako ochranu pred otehotnenim) a taktiez jej treba vysvetlit aby pre istotu pri sexe pouzivala kondomy (ako ochranu pred prenosnymi pohlavnymi chorobami). mysliet si ze v tomto veku nesexuje je naivne, ak to aj nahodou nerobi dnes tak zajtra, alebo o tyzden bude, preto je lepsie ju takto chranit. casom ona sama pride na to aky ma byt vztah dvoch ludi, nie styroch. povedat jej svoj nazor mozes, ale ona sa sama rozhodne co urobi. len ju nenut k nicomu lebo tym sa to len zhorsi a naschval urobi opak. zelam pevne nervy 🙂

felixa
13. apr 2013

@kristinakwle
Rozpravat urcite, v kazdom pripade, ved je tvoja dcera, kto iny jej uz bude v dobrom hovorit, aj ked ona to teraz tak nemusi chapat. Uz je na strednej skole, dohovarat jej nebude nikto, len si o nej budu rozpravat poza chrbat. Baby to tu pisali velmi vystizne. Asi ani jej by sa nepacilo, keby chalani okrem nej mali kadekoho. Take nieco sa neda dlho utajit, ked sa to prevali, bude medzi chalanmi za lahku, nie do seriozneho vztahu.

terezka1947
13. apr 2013

@kristinakwle fuuuha,puberta 😀 zakazat sa asi nebude dat,resp.nebude to mat ten efekt,kt.ocakavas..skor by som asi mapovala situaciu a nevtieravo ju navigovala,aby sa zamyslela ci robi dobre...ale neviem,ja by som este frajera nedovolila...lenze,co mozem hovorit....zatial vychadzam iba zo svojich mladickych skusenosti,az mi deti vyrastu,kto vie,co a ako to bude...sice stale trvam na tom,ze frajer nie,ale ako to vyriesim neviem 😒

lauricka
13. apr 2013

podla mna ju treba nechat tak, akurat jej vysvetlit urcite veci, aby neostala tehotna 😉 a to ostatne uz si poriesi sama. V tomto veku sa o nejakom rozume neda moc hovorit, ale toto su len take vystrelky teenagerske, podla mna to nebude nic vazne.

albahaca
30. apr 2013

Ja jedine nechápem , ako možete radiť aby 16 ročnému dievčaťu dali predpísať antikoncepciu.... Však to je horm´on, keď si to svinstvo beriete vy, váš problém, ale odporúčať 16 ročnej babe? Ja si myslím, že sa len hrá. Však sa jej spýtaj, či to myslí vážne a či je to len hra. Ak sa hrá a nezlobí - tu myslím sex atď. By som neriešila v opačnom prípade by som sa porozprávala s dcérou čo to obnáša - pokazená povesť, že ubližuje a klame 3 ľuďom naraz - to pochopí aj v puberte. A že chodiť s niekým znamená dávať mu lásku a pomáhať si navzájom a vzťah je založený na dovere. K tej antike : moja mladšia sestra - 18 r má prvého frajera a po čase začali spolu aj spavať - však sa lúbia atď. Jasan moja mama modrená žena, že treba predpísať tabletky, sestra poctivo brala, však je poslušná dcérka a po pár dňoch len stále plakala a plakala rozišla sa s frajerom a stále len depky.... No a čo zistila? Vysadila antikoncepciu a život gombička dali sa zas dokopy a chlapec sa musí postarať o ,ochranu' pretože tie tabletky sú svinstvo. Musela vyskúšať na vlastnej koži aby mi uverila.