Nedorozumenia s veriacou svokrou

michele11
20. feb 2012

Baby, neviem, ci s tym mate niekto osobnu skusenost, ale skuste mi poradit, ako vysvetlit mimoriadne nabozne zalozenej svokre, u ktorej momentalne, ale nastastie docasne, byvame, ze nechcem, aby k viere tahala moju dcerku? Stale ju nabada k tomu, aby sa modlila, berie ju do kostola, ... Vrcholom je, ked ju vydiera tym, ze ak to nespravi, jezisko bude smutny. Ja nie som veriaca, a taketo reci ma neskutocne vytacaju. Mm ju ma rad, nechce sa s nou kvoli tomu hadat, nema to vyznam, kedze ona aj svoje dospele deti aspon telefonicky kontroluje, ci boli v kostole 😒 . Stale mi len opakuje, ze za par tyzdnov sa odstahujeme a problem zmizne, ale neverim tomu. Svokra je inak celkom v poho, je sice najmudrejsia na svete v otazke vychovy a stravovania malej, ale take su asi vsetky 😀 . Nechcem sa tymto dotknut nikoho veriaceho, tak sa do mna preto neobuvajte, privitala by som konkretne riesenie, ktore uz u niekoho zabralo...

bambi2
20. feb 2012

@michele11 tak to by teda vadilo aj mne 😖 skus jej milo vysvetlit, ze si to nezelas... ze to nechavas na malu a nechces aby ju niekto do toho nutil... ja byt na tvojom mieste, by som jej pred nou povedala, ze Jezisko smutny nebude ak to robit mala nechce. ze to je vymysel a vydieranie zo strany svokry. ale tak aby to ona pocula. mozno da potom pokoj...

zuzka1.
20. feb 2012

@michele11 moja robi /robila to iste, byvame s nimi, my hore, oni dole, zvlast jednotky, no ale teda takmer spolu😀 trvalo to hadam 2 roky, kym pochopila a prestala, co sa tyka maleho, jej nabranim, ked chce sam, pokial bol mensi v kociku, vacsinou spal alebo lietal, dovnutra ho nebrala, aby "nevyrusoval" - no a teraz? vydieracske reci, ze jezisko bude smutny a pan farar sa henvat, prestali, som jej povedla,a ze je ubohe vydierat male dieta, bud chce alebo nechce, ale teda nutit nikoho do nicoho nebudeme. bola oduta, ckaala asi podporu, ze nech ide maly, podpora nie, ale nebrani, ked chce ide. Svokra sa uz neuraza, aj ked to trvalo, tak je pokoj konecne len vydrzat, zatat zuby a ked zacne tvoje dieta vydierat, kludne jej to povedz do oci, je to ubohe ,

mihouk
20. feb 2012

@michele11 Jezisko smutny urcite nebude, ved on ma rad vsetkych a hlavne deti, to by predsa veriaaca babka mala vediet. Neviem ci rozhovor v tomto pripade pomoze, ked stale kontroluje svoje deti, ale za pokus nic nedas. Ked to nepomoze, tak jedine vydrzat a odstahovat sa, ked nebude v jej dennom kontakte, mas vacsiu sancu proti tomu zakrocit. Vela stastia! 🙂

bambi2
20. feb 2012

@mihouk no ved ja by som malej a pred nou vysvetlila, nech to pocuje, ze to co jej babka hovori, nie je pravda. ze si to vymysla a Jezisko sa hnevat vobec nebude. ze to uz jaka sprostost... ach tie svokry priondate... 😖

martineckac
20. feb 2012

@michele11 ja mám takú istú svokru, už som si zvykla 🙂

zuzana581
20. feb 2012

@michele11 dohodni sa so svokrou, že nebudeš mať nič proti tomu, ak zoberie dcérku občas so sebou do kostola, ale vydieranie, kvôli tomu a podobné si vyslovene nepraješ. Tiež som toho názoru, že ak sa odsťahujete, tak bude problém vyriešený. Určite ak tam prídete na návštevu, alebo tam pôjde malá na prázdniny tak sa bude svokra snažiť viesť ju k náboženstvu, ale ja si myslím, že to nie je až také hrozné. Ona pokial nebude vyslovene pod nejakým fanatickým vplyvom svokry, tak podstatné pre ňu bude ako je vychovávaná doma. A zas vedieť niečo aj o náboženstve nemusí byť na škodu, aspom bude mať rozhlad a bude si vedieť utvoriť neskôr vlastný názor. Ešte je velmi malinká, takže neboj. Určite to bude v poriadku.

michele11
autor
20. feb 2012

@bambi2 ona je v tomto dost tazky pripad, ja mam v rodine tiez vela veriacich ludi, ale toto som proste este nikde nezazila, neviem, ci len taky normalny rozhovor zaberie, je problem vysvetlit im aj taku jednoduchu vec ako to, ze mala neznasa mliekov kombinacii s liekmi a kym je chora, nesmu jej ho davat. Musim im byt stale za zadkom a kontrolovat, pripadne schovat flasu, lebo nedavno som sla do sprchy a ked som zisla do kuchyne, uz mala mlieko skoro dopite 😠 . Skusim asi vyckat, ked uz bude jasne, kedy odchadzame, a nejako jemne zacat, len si uz asi nerobim iluzie, kedze naposledy hudla potajomky do malej, ze sa ma pomodlit, aby mamka zacala chodit do kostola 😠 😠 .

bambi2
20. feb 2012

@michele11 tak si s nou sadni za stol a povedz, ze ked to mieni robit tak ides k vasim a hotovo! a malu neuvidi, kedze nemieni akceptovat to co ty povies... to je tvoje dieta nie jej...

michele11
autor
20. feb 2012

@zuzka1. super, ze s tym ma niekto skusenost, take obcasne chodenie do kostola by mi neprekazalo, aj ja som tam zasla ako mala a z nosa mi neubudlo 😀 . A neskusila ho svokra nejako "motivovat", aby sa mu tam chcelo ist? Lebo moji svokrovci ju tam napchaju cukrikmi, kedze doma ich brzdim, cize mala si kostol spaja s cukrikovymi hodmi...

michele11
autor
20. feb 2012

@mihouk ja by som sa najradsej inspirovala tebou a odisla peknych par stoviek km daleko 😀 . Ja hlavne dufam, ze to na malej nezanecha stopy, lebo z mojej svagrinej vychovala ukazkovu nasledovnicku, pute, krizove cesty, na tom frci...

zuzka1.
20. feb 2012

@michele11 no kedze chodia v nedelu pred obedom, som cukriky a ostatne "obcerstvenie" zrusila vlemi rychlo, kedze potom nechcel obedovat natlacenymi hovadinami, ked je teplo byvaju vzdy vonku a to tam decka lietaju kade tade, teraz cez zimu aj do vnura idu, to uz maly zvyknuty vydrzi nomrlane. mne nevadi ani keby chodi kazdy den ak by chcel, v tom ja branit nebudem, no ale ked nechce, tak nechce. takze chodi tak 2x do mesiaca

michele11
autor
20. feb 2012

@martineckac tak klobuk dole, ja si neviem zvyknut, skor mam pocit, ze ma to cim dalej, tym viac vytaca.

martineckac
20. feb 2012

@michele11 Mňa to tiež vytáča, ale už to neriešim a tvárim sa , že nič nevidím, nepočujem 🙂

ewisam
20. feb 2012

@michele11 ahoj no mas to tazke, ja osobne veriaca som, ale asi si s nou budes musiet sadnut a aj za cenu ze sa pohadate jej iste veci vysvetlit ( precitala som si posledny prispevok o liekoch) a to aj takym stylom ze si to nezelas...Netusim ako casto malu vodi do kostola, ale ak raz za tyzden, pripadne ak je cirk. sviatok, tak by som to az tak tragicky nevidela. Ine je ak tam musi sediet povinne zo 2 h denne, lebo babka nema co robit. Viera nie je totiz o nuteni. Takisto modlenie, ak sa mala sama od seba chce pomodlit malu modlitbicku nie je to zle ak sa nemusi modlit "povinne" cely ruzenec 🙂 (ale nepises kolko ma rokov, alebo som nepostrehla) No alebo sa s manzelom dohodnete a hodite s babkou rec ale len spolocne,inak bude mat pocit ze ho huckas proti nej, alebo to budes musiet vydrzat s heslom VSETKO s MIEROU, drzim palec

michele11
autor
20. feb 2012

@zuzana581 budem verit, ze mas pravdu, nechcem svorku urazit tym, ze poviem malej, aky mam na to nazor ja, nestojim o take spory, a tiez nechcem vyvolat zvadu par tyzdnov pred tym, nez odidem. Nechcem dieta blokovat mojim presvedcenim, cize budem musiet najst nejake spravne slova, aby som jej nenarobila v hlavke zmatok...

katkas1
20. feb 2012

No podla mna jej treba povedat na rovinu ze si to nezelas, aj ked sa urazi, ja by som to urcite riesila takto

michele11
autor
20. feb 2012

@ewisam som rada, ze si sa ozvala, ja by som si o tom rada pohovorila aj s niekym, kto to vidi z opacnej strany ako ja. Mala sa sama od seba nemodli, robi to vacsinou vtedy, ked je vecer a chceme ju dat spat a ona natahuje cas, tak uteka za starkou a ona ju samozrejme rada vezme a pol hodinu sa modlia, mala sa preberie a kym ju uspim, prejde dalsia hodina. Ked som jej povedala, ze ju uspavam, zahlasila, ze na modlitbu ma mat dieta stale cas a zavrela dvere 😠 . Berie ju aj na vselijake modlenia, neviem, o co tam presne ide, zide sa spolu s kamoskami a par hodin sa za niekoho modlia. Nechala som jej malu, ked som musela ist vybavovat veci a ona ju vezme tam, namiesto toho, aby sa s nou zahrala, alebo jej nieco precitala. Ja si proste myslim, ze dietatu v tomto veku to nic neda, ma dva roky, nerozumie tomu do detailov, myslim, ze ju na to proste lakaju cez sladkosti a podobne zakazane veci, aby si zvykla a neskor si to vyzadovala sama. Dnes rano som malej povedala, ze je ako sto certov, a hned mi povedala, ze to nesmiem malej povedat, lebo to vedie dieta do pekla, ze jej musim hovorit len, ze je anjelik. A saozrejme, mama bola hned ta zla a isla malu lutovat, ze ako skaredo jej hnusna mama hovori ☹

michele11
autor
20. feb 2012

@katkas1 A nejaky napad, ako jej to povedat tak, aby sa hned neurazila? Lebo vykricat jej, ze mam toho dost a nech s tym prestane, to by som zvladla hned, ale chcela by som pocut, ako jej to vysvetlit jemnejsie.

marecek1
20. feb 2012

@michele11 tvoja svokra to určite nemyslí zle, keď sa snaží malú brávať do kostola, či keď ju učí sa modliť. Len sa mi nepáči spôsob, akým to robí - podplácanie dieťaťa sladkosťami - pôjdeš do kostola, dostaneš cukríky, alebo vydierať, že Ježiško bude smutný a nedonesie darčeky a podobné reči, to už je niečo, s čím nesúhlasím.

Presne ako ti tu píšu mamičky predo mnou, môžeš sa s ňou porozprávať, že nemáš nič proti tomu, ak ju do kostola zoberie, alebo ju naučí nejakú malú modlitbičku - len nech zmení spôsob, akým toto vedenie ku viere realizuje, tak, aby to nebolo nepríjemné tebe. Odsťahovanie sa určite tento problém vyrieši - ale len z časti, predpokladám, že keď pôjdete k nej na návštevu, či prázdniny, určite bude v začatom diele pokračovať, ale dobre by bolo, keby ste si už teraz vysvetlili, čo si ty praješ, a čo nie.

katkas1
20. feb 2012

normalne jej povedz ze si nezelas aby ti takto vydierala dieta a nevlacila ju do kostola a hlavne musi byt aj muz na tvojej strane, ved aj ked sa urazi tak ju to prejde, podla mna treba ist na taketo typy ludi zhurta a nie pekne naznakmi lebo inak si bide aj tak presadzovat svoje, u nas sa tiez svokra do vsetkeho monotovala aj ked byvame sami az kym som sa nenasrala s prepacenim za vyraz a uz je pokoj 😀

monhla
20. feb 2012

Ja by som skúsila ísť na svokru cez vieru. Skús jej vysvetliť, že malú nechceš "nasilu tlačiť do viery, aby sa jej nesprotivila" Niečo v tom zmysle, že jej má ukazovať pekné stránky viery, napr. ak malá chce, nech ju zoberie do kostola, ale nie nasilu, pretože deti,to čo musia zažnú neznášať. Aby sa malá mohla neskôr sama rozhodnúť.
Môžno to pomôže a svokra si uvedomí, že nie si proti nej. /môžno sa toho bojí/.
Inak veľa šťastia vo vyjednávaní. So svokrami je to vždy ťažké, pretože všetky si myslia, že chcú pre naše deti len to najlepšie.

marecek1
20. feb 2012

@katkas1 súhlasím s tebou, dôležitá je v tomto prípade podpora partnera, bude fajn, ak svokra uvidí, že jej syn plne súhlasí s tým, čo chce @michele11. inak by z toho michele mohla vyjsť ako tá zlá, ktorá bráni dieťaťu vo viere - pričom 2ročné dieťa podľa mňa je ešte dosť malé na to, aby sa zúčastňovalo niekoľkohodinových modlení, malá modlitba večer môže byť - ale samozrejme zasa nie účelovo: dieťa nechce spať, tak sa ide modliť s babkou - tá celá šťastná, lebo dieťa sa s ňou chce modliť. pritom je to o tom, že drobec vycítil, že keď pôjde k babke, tak sa ešte do postele nejde...

katkas1
20. feb 2012

@marecek1 presne, ja mam taku skusenost ze ked sa to snazim riesit pekne alebo nejkaymi naznamkmi tak sa robi ze ta ani nepocuje a aj tak si urobi po svojom

annaopialova
20. feb 2012

ahoj ja si myslim ze ked ti malu zoberie do kostola nic zle nerobi len jej povedz ze si rada ze ti pomaha len ze nemusi byt tolko inciativna

stanislavao
20. feb 2012

@michele11 toto je velmi tazka tema a tu podla mna nic nepomoze. moja svokra je tiez veriaca a dost silno, ja som sa pred sobasom dala pokrstit kvoli manzelovi, ale do kostala nechodim, lebo podla mna viera a cirkev su dve dost odlisne veci. svokru nijako nedonutite k tomu, aby vasmu dietatu tieto veci "nevtlkala" do hlavy a to bude cely zivot tak az do tej doby, az si dieta samo povie, ze dost. malej povexzte, ze jezisko sa na nu nenahneva, lebo ma deti rad a nech to povie aj babke, ked ju bude zasa tymto vydierat. to, ked budete u svokry a vasa dcera bude chciet ist s babkou do kostola, tak nech ide, ked ale nebude chciet, tak nedovolte, aby ju tak babka brala nasilu. podla mna su kostoly pre deti nudne, studene a ten dav ludi je plny bacilov. moja svokra to robi tiez, poza moj chrbat, ale syn to asi ma jednym uchom dnu a druhym von. neriesim to, lebo on sam sa rozhodne, ci chce, alebo nechce tam chodit, ked bude starsi.

sima.p
20. feb 2012

nečítala som, čo Ti odpísali iné baby.... Kedže my sme veriaca rodina, nevidím na tom nič zlé, že ju chce viesť k viere, ale ten štýl vydierania sa mi samozrejme nepáči a chápem na druhej strane Teba, že ked Ty sama si neveriaca, tak Ti vadí, že dcérku chce viesť k viere... Ideálne by bolo, keby ste si dohodli nejaké pravidlá, rozumný kompromis, ale asi to je so svokrou ťažké. Trebárs ak malá chce s nou ísť do kostola, tak nech ide, ked nie, tak nasilu by ju tam nemala brať. a ked bude dcérka väčšia, sama sa rozhodne... aj ked asi ked bude vyrastať v neveriacej rodine, je dosť možné, že aj ona to bude cítiť tak ako Ty a možno nie... Veľa zdaru prajem

michele11
autor
20. feb 2012

@marecek1 ja viem, ze to nemysli zle, viera je jej zivotnou naplnou a mysli si, ze to bude to najlepsie aj pre malu, ja by som to nevidela az tak zle, keby sa niekto v tom dome opytal aj mna, co si o tom myslim, kedze vedia, ze ja veriaca nie som a mm ide do kostola len vtedy, ked ho mama vyslovene donuti. Lenze nikoho to netrapi a niekedy si naozaj pripadam ako au-pair vlastneho dietata, ktora ho ma len strazit, kym sa starki vratia z roboty.

michele11
autor
20. feb 2012

@sima.p dakujem. Moj problem je vsak aj v tom, ze mala tam ist chce, kedze ju spravne "odmenia" za to, ze ide. Kedze ja jej cukriky a podobne veci nedavam, je to pre nu naozaj sviatok, ak tam zje krabicku lentiliek alebo gumakov. Inak ja som vyrastala v rodine, ked velka cast clenov je veriaca, ked som mala chut, do kostola som s nimi sla, nie vyslovene pocuvat kazen, ale len tak, kvoli atmosfere. Chcela by som tuto slobodu rozhodnutia dopriat aj mojej malej, nech nema v buducnosti pocit, ze sa na nu niekto bude hnevat, ak sa toho nebude chciet zucastnit.

alexandra
20. feb 2012

Ja by som skusila povedat svokre, ze Jezisko bol zid, takze ak s tym neprestane, budes viest malu k judaizmu 😉

e_l_e_n_k_a
20. feb 2012

@michele11 ja som veriaca,deti mam pokrstene,maju aj prijimania.proste ked clovek v nieco veri,tak veri a mal by aj nejake tie pravidla dodrziavat. ale ked je clovek neveriaci,tak je neveriaci.
ja mam kamaratov ,ktori su veriaci a ktori su neveriaci. o co su jedni od tych druhych horsi???? velakrat ti neveriaci su lepsi ludia ako ti veriaci. viera nie je len o sedeni v kostole...
tak povedz svojej svokre, ze dieta je tvoje, a ty rozhodnes o tom ci bude , alebo nebude chodit do kostola!! a ked to niekedy urobi poza tvoj chrbat, tak si to s nou hned vybav!
viera je v srdci, viera sa neda vynutit! to skor to tomu dietatu tu vieru sprotivi,a nie ju ku nej privedie... asi tak ako svoje dospele deti....ked ich musi teraz v dospelosti kontrolovat, ci boli v kostole....nehambi sa?!
a ze jezisko sa bude hnevat na dieta..???? ako moze take nieco z ust vypustit "mimoriadne nabozensky zalozena" zena ...nie je jej hamba?? sak to ma aky hriech ,ked dietatu tvrdi, ze sa na neho Jezis bude hnevat!?!
drzim palce moja a aj ked nie si veriaca , ja sa za vas jeden otcenas pomodlim. nech si mozes vychovavat dceru ako ty chces. je to tvoje dieta!!!