Prečo ma vlastné 6,5 ročné dieťa ponižuje?

10. mar 2019
Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s prosbou, lebo už neviem ako mám postupovať. Mám pocit, že som vyskúšala všetko. Moja 6,5 ročná dcérka je od malička zameraná na úplne iné veci ako ostatné deti. Už keď bola menšia, tak ju vôbec nezaujímalo to z čoho ostatné deti boli nadšené. Napríklad hračkárstva, vystúpenia pre deti a pod. Ona mala vždy svoj svet.

Teraz navštevuje poslednú predškolskú triedu v MŠ, ale čím ďalej tým viac vidno, že do detského kolektívu nezapadá. V škôlke síce poslúcha, čo sa jej povie to spraví, ale deti nemá rada, nehrá sa s nimi a nekomunikuje, len keď musí.

Po škôlke prídeme domov a vypustí paru. Okrem iného, že neposlúcha a nespraví to, čo poviem, tak ma ponižuje. Všíma si čo mám oblečené, ako mám upravené vlasy. Vyslovene je agresívna a slovne na mňa útočí keď vidí, že mám vlasy vzopnuté alebo mám drdol na hlave. Začne komentovať, že mám zas hnusné vlasy a aká som škaredá. Aby to nestačilo, tak mi hovorí, že som tučná a nemám nosiť to a tamto, lebo mám v tom veľký zadok. Som bežnej plnoštíhlej postavy a žiadna nadváha.

Snažila som sa jej to vysvetliť aj po dobrom, aj po zlom, aj zákazmi, aj trestami, ale nič nepomáha. To, že dostane po zadku je pre ňu nič. Nie som za fyzické tresty, ale niekedy sa musím držať, aby som jej nedala cez ústa. Akoby nechápala, že mi to ubližuje a že sa to nepatrí. No nedá si to vysvetliť. Čo má na srdci to na jazyku. Ale len doma vo svojom.

Inde je zakríknutá a nedostať z nej ani dobrý deň. Nemá voči mne žiadny rešpekt a nie som ani autorita. Jediný spôsob keď chcem aby niečo urobila je, že sa oblečiem a tvárim sa, že odchádzam.. Raz dva pochopí, že nemôžem od nej odísť a prestane platiť aj to. Nie som matka, ktorá len rozkazuje. Veľakrát ju aj pochválime za niečo správne a pekné. Vzdor v jej veku dokážem pochopiť, ale nie to ponižovanie voči mne.

Čo by som mohla ešte skúsiť?

Vopred ďakujem
Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Ťažko povedať, čo sa s dcérkou deje a prečo.

Môže byť, že také správanie kopíruje. Niekde to videla a opakuje to. Môže to byť vec nedostatočne nastavených hraníc, zle nastavená komunikácia.
Tiež týmto správaním asi niečo dosahuje (napr. pozornosť), popr. len nevie dať inak priechod nejakým emóciám. Možno sa necíti isto a za takéto správanie to maskuje. Možností je viac.

Treba jej len vysvetľovať ako sa cítite a že prečo takáto komunikácia nie je vhodná. Počujem, že mi hovoríš..... Zraňuje ma to. Potrebujem, aby sme sa spolu rozprávali slušne.
Popr. si nastaviť domáce pravidlá a podľa nich sa riadiť.

Avšak podstatné je aj to, aká je príčina jej správania. Lebo teoreticky ho viete navonok upraviť, ale keď sa neodstráni príčina, môže sa to pretaviť do niečoho iného.

Verím, že sa cítite nepríjemné. Vidím, že sa cítite nepríjemne, neviete si rady. Pomôcť by mohlo pomôcť aj stretnutie s psychológom - kľudne aj vaše spoločné s dcérou.

Držím palce.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com
Polož otázku v poradni

Tu začni písať odpoveď...

Odošli