Strašne veľa úloh cez prázdniny

ewellina
4. jan 2013

Aj vaše dieťa dostalo na prázdniny veľa úloh? Moja dcéra je prváčka, ale úloh máme na prázdniny toľko, akokeby sme týždeň v škole vymeškali a teraz to museli dobrať. Pritom v škole s učivom určite nie sú oproti ostatným školám pozadu, skôr naopak. Týždeň pred Vianocami sa už neučili, len sa flákali a scénky na vystúpenie pripravovali. Pýtam sa preto, lebo ma zaujíma, či je takéto niečo vôbec normálne, bežné aj na iných školách.

sasiki
4. jan 2013

Ahoj, úlohy sa dávajú prváčikom preto, lebo toho stihnú za dva týždne naozaj veľa zabudnúť a potom vzniká problém. Je lepšie, ak sa to rieši priebežne ( napr. každý druhý deň kúsok, lebo aj pri väčšej medzere môžu pozabúdať písmenká), nie na poslednú chvíľu. V januári sa uzatvárajú známky, prípadne píšu hodnotenia! A ver, že učiteľka by sa radšej s deťmi učila, než pripravovala scénky a teda sa "flákala" 😒
Držím palce a prajem veľa trpezlivosti 😉

ewellina
autor
4. jan 2013

@sasiki Veď ja som nenapísala, že pripravovanie scénok je flákanie. 😉 A vďaka za odpoveď.

renka9
4. jan 2013

Ja mam tiez prvacku a som zasa prekvapena , ze dostali uloh malo...oni napriklad na domacu ulohu pisu kazdy den cele 4 riadky nieco, obycajne opisuje 4 riadky zo slabikara , riadok vynechat a dalsie 4 riadky po 3 stlpce prikady. A cez prazniny mali urobit len 5 takych stran ... z matematiky inak nic, ani z pisania , citat uz nemame co v sabikari , lebo uz to necita , ale hovori na spamat , tak jej davam citat hocico , aj noviny 😉 . Okrem toho jej davam sem tam diktat . Inak nic.

renka9
4. jan 2013

my sme cele sviatky nic nerobili , teda okrem citania , ale do toho sa berie aj sama , dala som jej oddych , ale teraz po sviatkoch piseme kazdy den diktat a priklady jej davame v priebehu dna aj len tak z hlavy

bets
4. jan 2013

@ewellina
mna vie vela uloh pre deti rozladit. ja si myslim, ze volny cas je cas na to, aby rodina mohla stravit spolu, vymysliet zaujimavy program a nie sediet stale nad ulohami. moji dvaja teraz nemali vela uloh, nieco male mali, ale to si spravili pred odchodom na prazdniny. syna caka uz len referat, ktory je sice dobrovolny, ale ked uz o nom viem, tak nechcem povedat, ze trvam na tom, ale sa snazim syna motivovat, aby si ho spravil..tak ked pride z prazdnin, nesmiem zabudnut mu to pripomenut... nasa skola preferuje, aby deti robili v skole a domov si nenosili vela uloh. viem si predstavit ten stres a nahlenie domov koli uloham, potom neostava cas na ine zaujmy. mali sme aj obdobie viac uloh a ovplyvnovalo to aj ostatnych clenov rodiny, cas sa musel prisposobit uloham.

ewellina
autor
4. jan 2013

@bets Veď toto.

sasiki
4. jan 2013

Ja budem mať prváčika o rok a vôbec sa teda neteším, lebo už viem, čo to obnáša. Ono je to veľmi individuálne. Niektorému dieťaťu stačí prebrať učivo v škole a udrží si to v hlavičke, ale iné sa musí pripravovať a opakovať si aj doma...

ewellina
autor
4. jan 2013

@sasiki Lenže moja dcéra chodí do málotriedky, kde sú len dvaja prváci. S učením problémy nemáme, len trošku ten krasopis, ale inak super. Čítať sme vedeli plynule ešte pred nástupom do školy. Takže si myslím, že by učiteľka mohla toto brať do úvahy a nechať malú, nech si oddýchne.

renka9
4. jan 2013

@ewellina a co vsetko vlastne dostala na ulohy?

cerez
4. jan 2013

Prváčikovia sa naučia rýchlo , ale aj rýchlo pozabúdajú. Myslím si, že učiteľka dala úlohy len pre zopakovanie. Ja mám druháčku a týždeň pred prázdninami bola ešte aj chorá. Ten týždeň sa celkovo moc neučili, lebo im prerábajú školu, výmena okien. Úloh dostala dosť, ale je to všetko zamerané na zopakovanie učiva. Každý deň si sadla k učeniu tak na polhoďku a vôbec sme to doma nepocítili. Rovnako ani dcéra. Každý večer čítala jeden príbeh z rozprávkovej knižky, tak si prešla nepriamo aj čítanie. Rovnako sme postupovali aj cez letné prázdniny.

sisaha
4. jan 2013

@ewellina ucitelka nemoze jednemu dat vela a druhemu malo...Uloh dala mozno preto tolko, aby dieta kazdy den aspon 10 minut si precvicilo co sa uz naucili. Nechce sa mi verit, ze ma tolko uloh, aby musela teraz 5 dni sediet niekolko hodin nad zositmi...
Ja mam stredoskolacku (viem, ze to nemozem porovnavat), no oni tiez dostali vela uloh. Moja lenivka to nerobila priebezne, takze od vcera sedi 2 hodiny denne nad knihami a doraba co dostali...

ewellina
autor
4. jan 2013

@renka9 No... Takže.... Teraz sme sa do toho pustili - 3 strany písania a ide jej to neuveriteľne rýchlo, už píše druhú stranu a mimoriadne pekne, takže vidno, že jej ten niekoľkohodinový oddych prospel. Ona inak písavala veľmi pomaly, takže 3 strany bolo pre ňu veľa, ale sama sa teraz divím, ako rýchlo a pekne píše. 🙂
Z matematiky len jedna strana v PZ, mala som v podvedomí neviem prečo, že aj z matematiky sú tri strany, ale je len jedna. Takže je to vlastne ok.
Z čítania je toho síce dosť, ale dcérka si sama číta iné knihy, takže ten šlabikár bude tiež v pohode.
Musím uznať, že sa mi to len spočiatku zdalo tak veľa, teraz vidím, že je to v podstate celkom ok.

ewellina
autor
4. jan 2013

@sisaha Naša učiteľka môže. Už som písala, že máme len dvoch prvákov a učiteľka aj dáva každému iné úlohy, podľa potreby. Ale už som písala vyššie, že v podstate to nie je až také zlé. Na začiatku prázdnin som mrkla na ten zoznam úloh a neviem prečo som si zapamätala, že aj z matematiky sú tri strany. 😝 Teraz som pozerala, že len jedna. 😵 Tak priznávam, že som sa vlastne ja zmýlila.

harper
4. jan 2013

nasa tiez vcera pisala prvy krat po sviatkoch a ze musi sa pozriet ako sa pise nejake pismenko. doteraz len pocitala matematiku. 🙂

sisaha
4. jan 2013

@ewellina decka su sikovne..to co vyzera vela, maju za chvilu spravene... 😉.

prasiatko30
4. jan 2013

Unas nastastie ukoncili trimester pred sviatkami - dostali sme znamky a komentar viacmenej o tom ako im to ide a na prazdniny im poslala asi 20 stran - ortografie ¿pisania? - to vychadzalo asi tak 2 stranky denne co sa dalo zvladnut+ citanie a obcas si za pochodu zopakujeme sciatnie odcitanie a anglinu ale v podstate im odporucila aby si oddychli 🙂))

vadimka
4. jan 2013

ja mam druhacku a stvrtaka a ziadna uloha...vraj maju oddychovat 😉

vroni
4. jan 2013

Nasi dostali len precitat knizku (spolu s rodicmi), vediet odpovedat na otazky z nej, pripadne povedat obsah (deti su v triede pomiesane, pre niektore je vyucovaci jazyk materisnkym, ine sa ho len ucia, takze ucitel diferencuje ulohy) Mne pripada ujete navalat detom ulohy nad ulohy, ono tie snazive mozno budu pracovat denno-denne, ale tie menej snazive nad tym i tak budu sediet na poslednu chvilu a do skoly pridu znechutene a vyplute. Moje dieta pred zaciatkom skoly nevedelo pisat ani citat, bola schopna pomylit sa aj vo vlastnom mene 😀 , jednoducho ju to nezaujimalo. Teraz cez prazdniny citala vsetko, co sa mihlo po okoli, dokonca sa jej parkrat zadarilo citat aj titulky (pri pozerani filmu), knizky s velkymi pismenami si kludne cita aj sama aj ked preferuje pribehy kratsie nez jedna strana. Myslim si, ze to vobec nie je o tom, ze prvacik zabudne, ak nedostane ulohy, ale o tom, kolko dostane podnetov.

renka9
4. jan 2013

@ewellina no tak vidis😀 nakoniec mate menej ako mi😀 my sme mali 5 stran pisania...z PZ Z matiky nemavame,to robia v skole.a tu 5stranu sme dorobili dnes. Takze do skoly ulohy mame splnene,pisala ich priebezne,nie v jeden den.teraz jej budem este pn!mimo toho davat diktaty a priklady.lebo ako baby spominali vyssie-prvacikovia potrebuju pisat,ci su sikovnejsí alebo nie-aj ti sikovni rychlo zabudaju pismenka 😉

eeffka
4. jan 2013

@ewellina nie nedostali nic navyse ako bezne ulohy na dalsiu hodinu, ani v prvom ani teraz v druhom rocniku.
Nemyslim si ze deti zabudnu a navyse su skolske osnovy stavane tak aby nezabudli.
myslim ze suplujes ucitelku. Ako zopakovat si nieco je OK ale mat ulohy na kazdy den v ziadnom pripade.

napr nasa druhacka: 3 ulohy z matiky, 1 strana zo slovenciny a citat 1 clanok.

ewellina
autor
4. jan 2013

@renka9 ale 5 strán písania je už ozaj dosť veľa.

olejka
4. jan 2013

@ewellina jaj. Tak to závidím...tak my musíme úlohy vymýšľať pred sviatkami sa neucili.sú pozadu za inými školami.este im často chýba ich triedna a zastupujúci sú často učitelia z druhého stupňa.vraj máme šťastie v nešťastí lebo skoro vsetky deti v triede sú už zvyknuté čítať. Hoci sú len prváci....pche

renka9
4. jan 2013

@ewellina ani nie , ved su doma od 21.12. cez sviatky nepisala , pisala medzi sviatkami , predvcerom a jednu dopisala dnes...ale to si tie 4 riadky + 4 riadky prikladov - dokopy na jednu stranu . Nikdy jej to nedavam nakopu , napise jednu stranu , da si prestavku ako v skole, potom ide citat , zasa prestavka a potom diktat 😉

renka9
4. jan 2013

@eeffka ale zabudnu 😀 to jmi ver 😀 , rozmysla ako sa pise velne V , velke L a podobne

brumka
4. jan 2013

nam odjakziva ako detom davali cez prazdniny tak ulohy ako na kazdy den namiesto skoly, len nam odratali vikendy a sviatky, ved su vianoce dlho prazdniny a v januari su polrocne pisomky a vysvedcenia, neviem zeby mi to dako uskodilo, ano vtedy som nadavala ako dieta na skolu ale ked som v praci si poviem ako bys som sa vratila do tej skoly 🙂

anjelicek26
4. jan 2013

No nasi prvaci este ani citat nezacali, tolko k teme pozadu 😝 Ulohy do piatej triedy ziadne, takze na prazdniny tiez nic. Aj ked teda skola je kazdy den vyuka do 15:30, asi by to bolo aj privela. Hlavne, ze maju biologiu, geografiu, dva jazyky a podobne od prvej triedy... ten ich celkovy koncept mi zatial unika, ale malej hodne vadi, ze jej kamosky uz pekne citaju a ona este vobec nic 😝

eeffka
4. jan 2013

@renka9 keby som nemala dceru 2.hacku aj by som ti mozno verila, decka nezabudnu len su lenive 😀 ,myslim ze ked s dietatom priebezne citas casopisy, nazvy filmov, obchodov a pod nezabudne, len to chce od rodica aktivitu nie ze cakam co skola

ewellina
autor
4. jan 2013

@eeffka
@renka9 Však každé dieťa je iné. Moja už vie čítať asi rok, jednotlivé písmenká poznala už ako dvojročná, ale ešte aj včera mi napísala "Z" naopak. 😀

renka9
4. jan 2013

@eeffka ved ja necakam , ze co skola , preto som pisala vyssie, ze denno denne piseme diktaty, ale pre prvaka takmer 3 tyzdne praznin je dost , osnovy nepomozu , ked su doma 😀
samozrejme ze aj ja mam "na haku " 14nastrocnu dceru , neriesim ju , lebo je od malicka samostatna , snou som sa naposledu ucila tusim v tretej triede nasobilku a vybrane slova. Ale prvacik si vyzaduje o riosju viac venovania , nestaci len skola a skolske osnovy . Citanie nam nerobi problemy , cita sama a vsetko co jej pride pod ruku - noviny , casopisy, encyklopedie . Ale mas pravdu na pisanie je trosku leniva , nechce sa jej , a obcas zabudne pismenka , preto tie denno denne diktaty 😉...ale hold ako sa uz pisalo , kazde je ine , mozno tvojim detom staci v prvej triede ucenie sa len v skole, s mojou aj doma .
@ewellina uz sa ucia Z ? nasi sa ucili naposledy P a po prazninach ich caka N
@anjelicek26 este sa neucia citat ? a stihaju to do konca roka ? ci ako to tam funguje u vas ?
@brumka aj u nas v skole nepisu prvaci domacu uloho v stredu a cez vikendy ...ale piseme doma do cvicneho , len tak sukromne
Ale aby som uzavrela tuto temu , nezda sa mi ze sme mali s prvackou vela uloh ,v pohode sa to da zvladnut , nezda sa mi , ze by bola zbytocne zatazena domacimi ulohami ci uz pocas skolskeho roka , ci uz cez prazdniny . Ucime sa primerane , asi tolko , kolko potrebuje kazdy prvacik , a kazdy rocik prvacika vie , ze sa im treba venovat na plno , aspon v prvej triede , nepolavit , aby si dieta naslo ten spravny system a rezim a nebude mat problemy vo vyssich rocnikoch .
Mam to odskusane , kedze mam 7 rocny vekovy rozdiel medzi detmi

anjelicek26
4. jan 2013

@renka9 - oni maju vyuku v anglictine a nemcine (ako materinsky jazyk) do toho im davaju spanielcinu, je to ze dost, pokial viem stale robia vokaly a pisu, matiku maju uz hodne, ale citanie nula bodov, maju nejaky cudny koncept, ci to stihaju do konca roku netusim, no ked nie, tak asi o rok 😕 Na tej skole bude do maturity.... len vidim jej samej to vadi, ze si nevie nic precitat, citat vie len anglicky a to jej v nemcine vobec nepomoze :(