Štvorročný syn nevie povedať L

filipko14
21. mar 2018

maminky, je v poriadku, ak môj štvorročný syn ešte nevie povedať "L"? alebo to mám už riešiť s logopédom?

senta_sofia
21. mar 2018

@filipko14 nevie iba L alebo je toho viac? Ak je cerstvo 4rocny, moze este nabehnut, ale urcite nic nepokazis logopedickymi cviceniami, ani navstevou logopeda, uz je vo veku, kedy sa da s nim pracovat.Niekedy je lepsie skor, aby si nevytvoril zle navyky. Aj na tablet existuje aplikacia Logopedia, dieta pocuva slova a opakuje a nahrava ho a spatne sa pocuje.

bibistec
21. mar 2018

My chodime od troch rokov a cim.skor tym lepsie ozazka je ci vas niekto vezme lebo je strasny nedostatok logopedov

klodyka76
21. mar 2018

@filipko14 Presne ako píše senta_sofia nič sa mu nestane, keď s ním zbehneš k logopédovi. Ten ti najlepšie povie, či je všetko v poriadku, prípadne poradí nejaké cvičenia. Radšej skôr ako potom, keď sa naučí niečo zle rozprávať.

filipko14
autor
21. mar 2018

dakujem dievcence. zhodou okolnosti pracujem v skolstve, mame tu svoju logopedicku, dala mi domov logopedicke cvicenia, ale velmi nam to nejde...logopedicka povedala, ze este ma malu casovu rezervu, ale zaujima ma aj nazor inych mamiciek 🙂

filipko14
autor
21. mar 2018

@senta_sofia nejde mu "L" a "R", vsetko ostatne v pohode.

jasminet
21. mar 2018

chodim so synom skoro 2 roky na logopediu - od 4 rokov a sice cielene L a R vie povedat, tak v beznej reci ich nepouziva.... takze sup k logopedovi aspon raz za mesiac na ukazanie co s jazykom a doma trenovat trenovat trenovat. samotne domace cvicenie kym dieta nevie kam polozit jazyk je zbytocne.

mimulik8
21. mar 2018

@senta_sofia ahoj, kde by som stiahla tú aplikáciu alebo ako sa volá?Ďakujem

senta_sofia
21. mar 2018

@mimulik8 vola sa Logopedia, ma logo taka pusina so slovenskou vlajkou, cez obchod play alebo AppStore stiahnes, nejake 3 eura bol doplatok za plnu verziu, ale mas moznost fungovat na triall verzii, nie su tam vsetky pismena, ale na vyskusanie ci to dieta bude bavit staci.

mimulik8
21. mar 2018

@senta_sofia veľká vďaka, skúsime

senta_sofia
21. mar 2018

@filipko14 urcite su aj starsie deti, co to nevedia, podstatne je, ze o tom vies, treba nenasilne skusat, nech sa mu to zase nesprotivi, skuste hry, klopotat s jazyckom ako konik, docahovat s jazykom licko, jedno, druhe (ako ked mas bonbon v lici), simpanza, napchas jazyk pod dolnu peru, hornu, trosku ho proste rozhybat. Akym pismenom nahradza L? Ci vynechava?

lubina
21. mar 2018

@filipko14 nase obe dcery nevedeli povedal R a starsia ani L. K logopedovi zacal ta starsia chodit uz v skolke, mala asi 4 a pol roka, logoped bol v skolke raz do tyzdna. Mladsia zacala chodit tiez v tom veku, ale museli sme chodit k logopedovi mimo skolku, cize bolo to narocnejsie na cas, ale chodili sme este aj v prvej a na zaciatku druhej triedy, velmi jej to neslo...

filipko14
autor
21. mar 2018

@senta_sofia nahradza ho "niecim medzi U a V"

sandral
21. mar 2018

@filipko14 Ešte môžes s ním počkať, v jeho veku to nie je akútne. R a L je u 4 ročného dieťaťa ešte v medziach normy. Skús cvičenia, básničky, hry a hlavne rozcvičiť jazyk.

zuzulik27
22. mar 2018

tu ziadne domace cvicenie nepomoze !!! chodim na logo uz so 4tym mojim dietatom takze cosi o tom viem. logopedicka zisti ze preco vase dieta nevie to pismenko povedat a presne vam ukaze kam davat ten jazyk aby to bolo spravne. bez toho sa nepohnete !!!! a potom uz len kazdy den doma cvicit. navsteva raz mesacne na logo vase deti rozpravat nenauci!! ano je to na domacom cviceni, na tom ktore vam ukaze logopedicka. naucila som spravne rozpravat uz tri deti, a to synator nevedel pol abecedy. chvalabohu ze to posledne je velmi sikovne lebo uz tolko chuti ako pri surodencoch nemam. mamicky len vela odhodlania a trpezlivosti vam prajem 🙂

zuzulik27
22. mar 2018

a este dodavam - cim skor zacnete tym lepsie. tu sa cakat fakt neoplati.

senta_sofia
22. mar 2018

@filipko14 ak vie TDN, tak cez to by ste mohli skusat, ze da jazyk hore za zubky, skus TL nech povie, daj mu zrkadielko aby videl kam dava jazyk a tak moze cvicit aj to, co som ti pisala vyssie, pripadne skusat dalsie ine vyplazovacky😄

senta_sofia
22. mar 2018

@zuzulik27 ja by som len dodala, ze vela zavisi od osoby logopeda, nie kazdy ma vztah k detom a dokaze pracovat s kazdym dietatom hravou formou, hlavne co sa mensich tyka. Takze mozno si mala len stastie 🙂

maminecka2
22. mar 2018

Ahoj, ano, velmi zalezi od logopeda. Ja som bola s mladsim v CCCP, ma cerstve 4 roky. Zacali sme s "c", nejak nam to neslo. Starsieho zhodnotila ze vsetko OK. Ale viem ze to uplne dobre nie je, tak sme boli so starsim u sukromnej, a obrovsky rozdiel. A este som zistila, ze nam ta statna dala uplne zle odporucania, zvolila zly postup... A nehovorim ze o myofunkcnej poruche asi ani nechyrovala ("lenivy, slaby jazycek"). No cele zle. Som si hovorila, ze na zaciatok skusime len takto zadarmo, ale kebyze chodime tam tak nielenze mu nepomoze (a kolko by sme sa natrapili...), ale by mu to mohlo aj poskodit. O tyzden mam termin u tejto sukromnej aj s mladsim tak som velmi zvedava na diagnostiku.

zuzulik27
22. mar 2018

no ja mam uplne uzasnu logopedicku 🙂 s detmi to vie perfektne! a aj ako osobnost sama o sebe je super. a nic neplatime u nej.

maminecka2
22. mar 2018

@zuzulik27 Tak to mate ozaj stastie 😀

moonlighting
22. mar 2018

Presne ani nám nejde "L" a "R", chodíme na logo pár mesiacov. "L" povedať vie krásne len tiež nepoužíva v bežnej reči (nahradzuje ho "u" čiže vyznie akoby "uákal 🙂 ), no cvičením sa to viditeľne/počuteľne zlepšilo. "R" nám stojí, malý sa mi naučil rozprávať "R" cez krk a tým horšie, on si myslí že vie podať "R" ale nechápe že zle a tým že ho rozpráva krkom tak ako keby ráčkoval. Logopedička mi povedala že by bolo lepšie keby nevedel "R" vôbec a začal sa ho učiť akoby od začiatku než ho teraz preúčať zo zlého návyku. Tak uvidíme či to dokážeme, nemáte niekto s takým "R" skúsenosti?

jasminet
22. mar 2018

@moonlighting nas maly takto zacal rozpravat - hrdelne R... nastastie tesne v zaciatkoch nasho chodenia na logo, tak ho hned stopla, ze takto nie. takze ho nepouziva vobec. len ked trenujeme, u logopedicky (statnej a perfektnej), a ked vyzadujem ked nieco chce aby to povedal poriadne. ale vidim vysledky, obcas sa mu z nicoho nic podari krasne aj L aj R, ani o tom nevie. ale zatial nam to neponahla, do septembra casu dost, so starsou dcerou sme sa takto trapili tiez vyse 2,5r a zrazu koniec skolky, prvy den prazdnin a take krasne R z nicoho nic zacala davat vsade, ze som od uzasu onemela 🙂

moonlighting
22. mar 2018

@jasminet No ja som s ním tiež išla v začiatkoch, len on si to svoje hrdelné R prisvojil a tým že neustále rozpráva aj vycibril tak, že častokrát si nie som istá či je to skutočné R alebo len dokonalé hrdelné. Bude mať teraz 5 rokov. No dúfam že sa nám to podarí. A aké cviky vám dali na hrdelné R? Mi cvičíme - prštek pod jazýčkom, jazýček za zúbky a hovoríme DDDDD. No malému to nejde a tým že mu to nejde je demotivovaný a nechce sa mu cvičiť.

jasminet
22. mar 2018

@moonlighting u nas sme klasicky zacinali td - tdpaslík tdhá tdnky, tdnava, hdad, hdanol, hdnček...

klodyka76
23. mar 2018

@moonlighting Presne kvôli tomuto si myslím, že je lepšie ísť logopédovi skôr, kým sa mi dieťa nenaučí rozprávať zle, lebo ľahšie sa učí ak písmenko nevie povedať, ako keď sa ho už naučí povedať zle. Tak ako píše jasminet, tiež sme začínali td....a plus rôzne cviky na uvoľnenie jazyka, vždy sme dostali "domáce úlohy" a potom sme doma cvičili. A ináv veľmi záleží na logopédovi. My sme najprv chodili k štátnej čo máme blízko, chodili sme pol roka a nebolo vidieť žiadny pokrok. Tak som sa rozhodla ísť k súkromnej, je to teda dosť drahé, ale úplne iný prístup. Malý sa tam tešil a náplň tej hodiny úplne neporovnateľná.

jankaja
24. mar 2018

s dcérkou chodím k logopedičke od 4 rokov a 4 mesiacov a veľmi jej to pomohlo. Keď dieťa dokáže obsedieť, odporúčam ísť čím skôr, tým lepšie

mimik22
24. mar 2018

Ahoj, prosím vas, ma niekto skúsenosti s učením sykaviek - s, z, c. Zacala som chodiť s dcérou na logopediu, ked mala este nie celkom 5 rokov - chodili sme 1,5 roka k jednej pani logopedicke, cvičili sme, zlepšilo sa to, ale este stále to nie je celkom ono. Nevedela ani R a L, ale to zvládla celkom pekne, len tie sykavky sa nie a nie naučiť...

jana_eyre
24. mar 2018

ja chodim k logopedicke so 6r synom predskolakom, pytala som sa aj na 4r dceru ci by uz mala.chodit tiez (nevie pekne vyslovit par pismen) a vravela mi ze uplne staci v predskolskej dochadzke.. syn sa po 2sedeniach naucil R, ostatne este doladujeme.. podla mna zalezi od toho na akej urovni syn rozprava..

maminecka2
24. mar 2018

@jana_eyre Velmi zalezi aku maju poruchu- moji maju aj myofunkcnu poruchu a to je na dlho. A potom este rodicia- aku maju disciplinu cvicit s detmi, lebo toto byva kamen urazu, aj u mna napr., aaaach. Zasa sme necvicili, hanbim sa 🙈. Teraz sme zacali s najstarsim nanovo chodit- minule som si stopla cas- cvicili sme "jazyk", a "c" a ani sme vsetko nedokoncili a 35 minut, maly hotovy, znudeny, ja na prasky. A to este budem musiet cvicit aj s mladsim, pomoc! A do toho asistuje a hlucne nesuhlasi plienkacka s tolkou pozornostou pre jej bratov... 👻
Ja by som potrebovala nejaku osobnu asistentku. Milujem dni ked mame logo, v ten den nemusime cvicit doma 😂

katkalubkova
24. mar 2018

@filipko14 ku logopedovi sa chodi od 4,5roka. Ak to nie je vaznejsia porucha. A ked nevie povedat L, to nie je az taka katastrofa. Skus sa objednat ku logopedovi, ked bude mat maly po 4,5 roku. Ak nema ziadne ine viditelne tazkosti, tak by si mohla byt v klude