Trojročná dcéra absolútne neposlúcha

bubinka_20
17. máj 2014

Ahojte,
vždy som len čítala diskusie o tom, aké príšerné obdobia vzdoru majú niektoré detičky a tíško som ďakovala Bohu, že síce to u nás nie je ružové, ale zďaleka to nie je také zlé, ako maminy opisovali. A teraz mám presne taký istý problém. Mám 3-ročnú dcérku, ktorá sa posledné mesiace správa doslova ako čert, za všetko piští, vreští, všade mi robí neskutočnú hanbu - na ihrisku, na ulici, v obchode, všetko jedno, keď dostane hysák, je to hanba na sto rokov. Odmieta chodiť za ruku, jedine cez cestu je "ochotná", to by mi až tak nevadilo, ale ona nepôjde vedľa mňa, ale uteká kilometer predo mnou, je jej jedno, či vbehne na cestu, alebo či po nej vreštím, nech stojí, že tam je cesta, ona ešte schválne pridá a rehoce sa mi (na cestu zatiaľ našťastie nikdy nevbehla). Keď nie je po jej, trhá sa, vrieska, hádže sa o zem (toto nikdy nikdy nerobila), úplne najradšej robí scény v obchodoch. Jediné, čo na ňu doteraz ako tak zaberalo, bolo, že keď zdrhala, zakričala som, že tak ja idem domov, čau...myslím, že dnešným dňom u nás skončilo aj toto - dnes namiesto, aby ako vždy bežala späť, hodila sa na kolená a revala ako odušu. Takisto som už bola taká zúfalá, potrebovala som ísť do obchodu, tak som jej povedala, že ak bude dobručká, kúpim jej hračku (ja viem, metóda podplácania nie je nič moc, ale keď je človek zúfalý...), vydržalo jej to, kým sme nevošli do obchodu, zase mi začala utekať, brať do rúk vystavené hrnčeky a trucovať...zdrapla som ju, a išli sme preč...v obchode sme sa dostali asi tak tri metre za vchod...zúrila tak, že sa dvakrát povracala a revala pomaly celou cestou domov, že veď ona bola dobručká a chce hračku. Najhoršie je, že mám každú chvíľu rodiť a naozaj netuším, ako to budem zvládať, muž je celé dni v robote...keby som pred tehotenstvom vedela, čo sa z malej vykľuje, ani mi nenapadne robiť jej súrodenca, nechápem, prečo ju zrovna takýto otrasný vzdor chytil tak neskoro. A úplne najhoršie je, že mi ju nevzali do škôlky, takže mám silné obavy, že sa to bude len zhoršovať, prosím poraďte mi, ako na ňu? Niekedy som z nej neskutočne psychicky aj fyzicky vyčerpaná a zúfalá...ďakujem za každú radu

sonicika
17. máj 2014

@bubinka_20 dobodky rovnaky problem aj stym ze som tehotna atd.
nechce do vane, potom nechce z vane, nechce jest, potom sa nahlce, pije a vypluva vodu naschval,
hadze sa za vsetko komplet za vsetko ale
odplienkovanie nula bodov nosi plienku kt. si ale neda v ziadnom pripade prebalit
naucit sa papat sam nie lebo : mama daj
za ruku nehrozi
a kdekolvek sme aj ked si myslim ze bezpecne miesto siroko daleko nic nehrozi moje dieta najde tu najhorsiu cast toho miesta najviac nebezpecnu a tam sa hra!
vsetky moje zasady o spravnej milej kontaktnej vychove, zdravej strave, montessori aktivitach atd. padlo
a fungujeme na cokolade, nervoch a rozpravkach

nika2212
17. máj 2014

Ja mam doma to iste uplne malu mi doškolky nevzali.Je zla ako nie jeden ale 100 čertov niekedy si myslim že je všade lebo kričí na všetko čo urobila upozornuje ak neni po nej ide si buchat hlavu o stenu ale sa hodi o zem nezáleži na tom kde sme.Na ihrisku robi detom zle strka ich zo šmyklavky drgá ich a berie im hračky.No bola som u psychologičky aj som sa radila s inymi maminami no ide oto že to je takzvana detska puberta prva s ktorej skor ci neskor kazde dieta vyrastie.Ja som len trpezliva,snažim sa nekričat všetko jej pekne vysvetlit ak je to vonku nevšimam si inych ludi ako na nas kukaju ked mi mala reve,kriči a hadže sa.Vtedy riešim iba ju ak niečo zle urobi ideme odtial preč aby pochopila čo zle urobila.V obchode jej kupim niečo iba ak je dobra ak je zla a vystraja dostane po zadku a odchadzame bez cokoladky ci skittles to je jej oblubene co stale pyta.No len ti poradim trpezlivost a trpezlivost prejde ju to počase.

bubinka_20
autor
17. máj 2014

@sonicika
@nika2212 ja len nechapem, preco ju to chytilo tak neskoro, ved v tomto veku by uz obdobie vzdoru malo pomaly koncit, nie? ona je niekedy taka dobra, ze len na chleba ju natriet a potom zrazu akoby ju preplo na uplne ineho cloveka...nechapem to ☹

agnesino
17. máj 2014

my máme 3,5 všetko sedí...už len trpezlivo, síce nie vždy bojujeme a čakáme

nika2212
17. máj 2014

@bubinka_20 No ono je to individualne napr.kamoskina mala bola od narodenia do 2r uplne ticha,milucka utiahnuta hambliva a poslušna po 2r to začalo divoka,zla,utekala jej stale nechcela ani za ruku držat uplne bola stoho vyvalena ako sa mohla zmenit no ako hovorim medzi 2-3r by malo začat ale nemusi detska puberta.bohužial mi sa potom možme ist zblaznit a potom sme tie zle že nevieme vychovavat svoje deti od ludi čo niesu stale snami ako matka či aj partner nakolko je v praci skoro cely den. škodas im to vysvetlovat 🙂

marcovka1
17. máj 2014

baby to je obdobie vzdoru ☹ mne to bolo tak vysvetlene ,ze zbytocne sa zlostim 😠

zuzana76
17. máj 2014

@bubinka_20 mam syna, presne toto iste, v juli bude mat 4 roky, mam pocit, ze sa to zacina trochu lepsit, ale zatial len trochu, uz si necha nejake veci vysvetlit , ale este samzorejme stale to nie je uplne idealne

bubinka_20
autor
17. máj 2014

@nika2212
@marcovka1
@zuzana76 keby tak existovalo nieco overene, co by na tie deti platilo, ta moja krpana ma uz rozumu dost, akurat ze niekedy mi pripada, akoby ho schvalne vypinala, aby mi mohla robit nervy :-/

rienok
17. máj 2014

@bubinka_20 skus si precitat knihu od Naomi Aldort - Vychovávame deti a rastieme s nimi. sice moja dcerka je este mala ale uz sa ucim pouzivat jej odporucania a mozem povedat ze ked to zvladnem ja tak je po probleme ovela ryhclejsie ako ked sa ja necham vytocit

marcovka1
17. máj 2014

@bubinka_20 a to este pockaj ked pojde do skolky 😕 to moje dite je tak mudre a drze ked jej nieco povie ze azzz 😠

acer11
17. máj 2014

a ja som myslela,že sme to doniesli zo škôlky...... 😝 takto to bude do 14-tich a potom ešte horšie 😀

kolinia
17. máj 2014

@bubinka_20 no moja bola od narodenia dost narocna, ziadny anjelik a posledne mesiace tiez mava tieto stavy, su tyzdne alebo dni, kedy je ok a potom zas otras, co to dokaze....chvalabohu do skolky ju zobrali, ma etelen dva a pol a davam ju do sukromnej na dva tri dni, ale mam pocit, ze ked je so mnou doma, tak je lepsia, ako ked sa vracia zo skolky, takze potom fakt neviem 😀....o zem sa mi zatial nehadze, to by urobila raz a konci, nikdy nikam s nou by som nesla, no reve, pisti, nervaci, huci, nechce hento, potom to chce, potom sa zacina zahanat, to dostane automaticky po ruke a ked neprestane, dostane este raz, pokym neprestane, hysaky aj hodinove, co huci, zavriem ju do izby do postielky a nech sa paci, tam nech si huci, alebo som vsade s autom, resp. mam ho pobliz, ked zacne robit zle, automaticky sadame do auta, to s tym obchodom chvalabohu sa mi nestalo este, lebo je bud s tatom ci v skolke, no neviem, co by som robila, zatial byva v obchode ok............. tie decka otrasne skusaju na nas, prajem pevne nervy, kedze cakas babo, preto ja tak skoro druhe nechcem, lebo prveho pol roka revala pri kazdom zaspavani hodinu, potom od 7 mesiacov isli zuby ktore skoncili okolo dvoch rokov a potom bolo tri mesiace super a zase zacal vzdor, takze ja som uz hadam pripravena na vsetko, surodenca tak skoro neplanujem :D

heltacek
17. máj 2014

Dievčatá, podľa mňa je problém v tom, že už len hasíte požiar. U detí je treba toto riešiť ešte skôr ako to príde a nespoliehať sa, že ak je teraz dieťa dobručké, tak bude dobručké stále! Ale čo teraz? teraz už len všetko otočiť, dieťa si nesmie určovať pravidlá, vydierať, apd, apd. Neexistuje aby ma dieťa nerešpektovalo, utekalo na cestu apd.... Keď mala toto obdobie dcéra, napr v TESCU (ona chce toto, a toto) hodila sa o zem... Ja som ju tam nechal a pokiaľ sa neukludnila, tak som na nu vôbec nereagoval. Pozoroval som ju cez regál (aby sa jej nič nestalo). A keď sa ukludnila a začala ma hladať... to bolo iné.... Nechal som ju tak (učil som deti, že ak sa stratia, treba ísť na informácie apd) až išla smerom na informácie, alebo za nejakou predavačkou, tak som pribehol. Vysvetlil, som jej, že ak sa bude takto správať tak nič nedostane a nebude somnou nikam chodiť..... A bol pokoj, bez problémov...aj u staršieho syna to fungovalo... Chodiť von? Pokial neposluchali na moje zavolanie, tak išli za ruku stále (doslova sme mali zviazané ruky). a tiež časom pochopili, že ak budú reagovať na STOJ apd, tak môžu chodiť samé a nemusia sa stále za ruku držať...

siska53
17. máj 2014

@bubinka_20 nesuvisi to s prichodom surodenca? Nevie asi,co ma ocakavat..mozno preto sa tak sprava...my sme,to nastastie nemali,maly mal dva roky,ked sa mu narodila sestricka,on prave v tom case ten najhnusnejsi vzdor u neho po narodeni surodenca skoncil. Potom sa zas objavil asi pol roka dozadu trosku v inej,forme.
je vacsia,urcite uz vie rozpravat,skus len skonstatovat,ze vidis,ze.. Napr. Je nahnevana..alebo ze s niecim nesuhlasi,ze je s niecim nespokojna..alebo ked vies,ze chcela robit nieco ine,tak vyjadri pochopenie,ze ano,ccela si to a to,ale musime ist robit to a to,aj ja by som bola sklamana,nestastna a pod.
ja to zvyknem (ak nezabudnem,v,dennom kolotoci) takto malemu vraviet,sa mi to celkom,osvedcilo.

p.s. Ja,ich mam,doma,oboch,lebo mi ho nevzali do,skolky a teraz vstupila do vzdoru 2r.dcera,doteraz tiez bola v pohode,poslusna a bum! Tak riesime..

urcite ju nepodplacaj a ak mozes,zabezpec si niekoho aj k nej,ak potrebujes nakupit,alebo nech nakupy robi partner,ci niekto z rodiny.

skus ju nejak pripravit na prichod surodenca staranim sa o babiki a ked bude babo na svete,tak ju zapoj do starostlivosti on podavanim plienky,kremu,hraciek a pod. A hlavne si aj potom na nu najdi cas,cas.ktory stravite len vy dve..
ako som,uz pisala,u nej to moze byt reakcia na,zmenu,od ktorej ne ie,co ma ocakavat a desi,sa,jej..mozno sa mylim,neviem,ale toto si myslim.

heltacek
17. máj 2014

Jo a tiež mala malá obdobie, tak plakala a nervačila až sa pogrcala 🙂 to bolo, ale vždy som bol pri nej a stále opakoval "Kľud, kľud, ukludni sa" a tiež to pomáhalo..... tu už nepomohol žioaden krik, ani po zadku, všetko to len zhoršilo.... Jo a POZOR, deti len tak nezatvárajte niekde, to nie je dobré...

valentyne
17. máj 2014

@zuzana76 my mame 4,5 a vzdor prechadzs pomaly len teraz... Ale hlavne ze sme zdravi 😉

siska53
17. máj 2014

@heltacek to s tym neuposluchnutim na,stoj aj ja riesim tak,ze maly potom,musi ist len za ruku,jeduje sa,no ma smolu.
len tu ide o to,ze u tej autorky to bolo ok a zmenilo sa to,tak hlada radu,ako reagovat...

bubinka_20
autor
17. máj 2014

@kolinia tak vy ste na tom este dobre celkom, drzim palce, aby sa to zlepsovalo a nedoslo do takeho stadia ako u nas
@heltacek u nas je problem aj s tym vodenim za ruku, bud sa potvora mala vysklbne, alebo ked ju drzim pevnejsie, zacne vrieskat, ze sa nechce drzat, popripade, ze to boli (figu ju to boli), ked sa tresne o zem, tiez ju necham tak...to, ze zacne hucat, ze nieco chce a hodi sa o zem, ma vobec nevyvadza z miery, irituje ma, ked mi uteka a nedavno sme museli vystupit z autobusu, aby sme si usetrili hanbu, ze nas vodic nakoniec vyhodi, kazdu chvilu chcela sediet niekde inde a ked ma to uz vytocilo, jednoducho som ju nepustila a ona zacala vyvadzat a vrestat, tak som ju musela vytiahnut von, aby sa ukludnila...neviem, ako mam dosiahnut, aby ma stale drzala za ruku bez vreskotu

bubinka_20
autor
17. máj 2014

@siska53 ked sa da, tiez vysvetlujem, doma sa vacsinou da, ale vonku je tazke prehlusit jej vreskot vysvetlovanim...nemyslim si, ze je to prichodom surodenca, aj ked tieto jej raple zacali az v mojom tehotenstve, ale s muzom sme sa rozhodli urobit jej surodenca, pretoze sme videli, ako zboznuje babatka, a ako velmi potrebuje spolocnost, tvrdi mi, ze sa na sestricku tesi, aj ked sa mi zda, ze tomu este velmi nerozumie, to uvidime asi az po narodeni, co bude, ale mam z toho uz dost velky strach
@siska53 ked ho drzis za ruku a musi ist tak, ci chce, ci nechce, netrha sa ti? moja je schopna nechat sa aj vlacit po zemi pomaly, len aby som ju pustila

siska53
17. máj 2014

@siska53 staranim sa o babiku..som,chcela napisat..

siska53
17. máj 2014

@bubinka_20 ano,jasne,ze protestuje,no ak s hodi o zem,tak cakam,nez sa,postavi,aj mu pociem,ze pokracovat budeme,az sa postavi. Tvarim sa,ze mi nezalezi na tom,aby som nieco stihla (raz tak vymyslal cestou na babybalance).

inak aj nas vzdoroval,ked som,bola,tehotna,tiez babatka zboznoval,len,on zacal v 20.m,to som,ja bola v dakom 6.m.,tak tu si nie som ista,ci to suviselo so surodencom,u trba,sa,mi to zda realnejsie,kedze vacsinou deticky zacinaju vzdorovat skor.
a chapem,byt tehotna a toto riesit,nosit vrestajuce dieta..ja som mzl pri,malom vyhodu,ze stacilo napchat do kocika,aj ked to tiez bolo na,nervy,som sa dost pri tom vycerpala..raz mi aj brucho tvrdlo kvoli tomu..

paela
17. máj 2014

@bubinka_20 ahoj moja, ako aj u nás, mala som pocit, že píšeš o našej dcére. nič nezaberá a to bude mať v auguste 4 roky. tento týždeň zistila, že nás môže biť aj pľuť. som zúfalá. u nás sa to objavilo po pôrode druhej dcéry, teraz v decembri a je to čím ďalej tým horšie. fakt asi len zaťať zuby a vydržať. našťastie chodí do škôlky. držím palce.

siska53
17. máj 2014

@bubinka_20 vies,co mi este napadlo? Ze ked dom vedela,ze maly kvoli dacomu chyti hysak,tak som ho zacala na,zaciatku hned povzbudzovat,nech jaci a este viac,ze,to je slabe,alebp ked sa,to stihlo,este pred tym,tak mu vravim,ze no pod do toho,zacni jacat.. Tak sa zacal rehotat a slo sa,von. On mal taketo sceny pred odchodom von,aj teraz obcas ma. Jasne,ty nejdes,tak mame hru nejdes-idem.

heltacek
17. máj 2014

@bubinka_20 no je to oveľa ťahšie, keď nato dieťa nie je pripravené..... Polovička na mňa pozerala ako na blba, že som príliš prísny na najmladšieho ( teraz 14mes) a nechápala veľa vecí. Ale keď teraz malý drobec občas tiež skúša podobné veci (ak nemá čo chce tak začne pišťať, plakať apd) tak ja problém nemám... Jednoducho ma rešpektuje a posluchne, ak nie, tak mu to vysvetlím. No ale polovička, už má trocha problém, ju tak nerešpektuje, bo to bolo stále "môj Milanko, môj drobček, stále na ruky, stále neviem čo".
Musíš pritvrdiť, ak neposlúcha vonku, tak nech je stále len doma a povedz jej, že von pojde až sa bude vedieť správať... Sice bueš trpieť aj ty, ale čo by si neurobila pre svoje dieťa, nie? 😉

renab
17. máj 2014

@bubinka_20 asi moc vysvetľuješ. dieťa v amoku ťa aj tak nepočúva.
treba jej dať najavo, koho musí rešpektovať. nemôžeš si brať vonku kočík, aby si ju nemusela naťahovať, keďže si tehotná? ja by som vzala kočík a šla. keby začala vyvádzať, dala by som ju do kočíka a išla domov. jej rev by som ignorovala a tak isto aj spoluobčanov. a urobila by som to vždy, keď by sa správala nevhodne.

heltacek
17. máj 2014

@paela ZOMIERAM "tento týždeň zistila, že nás môže biť aj pľuť" 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 😀 😀 😀 😀 to je super, ak môže toto, tak už potom môže všetko a je mi ťa úprimne ľúto..... Počkaj až bude staršia... ťa do píííp pošle

renab
17. máj 2014

@paela zaťať zuby a vydržať? štvorročné dieťa by malo vedieť, že každý jeho čin ponesie aj následky. dobré správanie bude nasledovať dobrý následok, zlé naopak zlý. treba si učiť hranice, ktoré som ešte schopná znášať a čo už je priveľa. a venovať sa dieťaťu keď je dobré a nie, keď neposlúcha.

paela
17. máj 2014

@heltacek no to dúfam až tak nie. veď manžel zakročil, lebo ja som mala akurát tú 5 mesačnú na rukách, no potom bola ako med, ale prišiel večer. u nás tradícia, že reve a nemá dôvod. dostala pod zadok a išla spokojná spať. hádam nás do toho píííp tak skoro nepošle, ale čo my vieme s akým výrazom raz príde zo škôlky... minule manželovi povedala, že je toro, potom koro, až to bude aj horšie, ja to asi v tú chvíľu nerozdýcham 😀

zuzka1008
17. máj 2014

Tak my sme este dobre obišli 🙂 ako tu čítam, toto pre rodičov zlé obdobie,sme mali ked mala nastúpila do škôlky, našťastie to netrvalo dlho asi 2mes. Ale bola som na prásky, prestali sme kamkoľvek chodiť, vôbec milan,ani obchod nič, až malá pochopila že ked bude robiť hanbu bude doma, ja som ju doma ignorovala, asi ju to prestalo baviť -robiť divadlo ked sa nik nad tym nepozastavi , Držím palce 😉 veľa trpezlivosti,

@bubinka_20 a mamina nech si vyloži nohy a číta knihu,telku .. 😉

paela
17. máj 2014

@renab ako ty môžeš vedieť ako a či sa jej dostatočne venujem? chcela som len mamku podporiť, že v tom nie je sama. naše dieťa nie je samorast.