Prirodzene verzus sekcia

evka555
15. okt 2013

Ahojte potrebujem trošku poradiť z vašich skúseností. Prvý pôrod som mala sekciou (znížené ozvy bábätka, 10dní po termíne) pred dvomi rokmi, teraz som tehotná, termín mám v decembri a o tri týždne mám doktorke povedať či chcem rodiť prirodzene alebo opäť sekciou. Ešte na začiatku tehotenstva som bola rozhodnutá rodiť normálne no časom keď si predstavím že sa pri normálnom pôrode čaká do termínu a keby sa len nejaký nepatrný problém vyskytne hneď pristupujú k sekcii tak ma to akosi odráza. Všetko má svoje pre aj proti. Zažili ste niečo podobné?

miruska2308
15. okt 2013

@evka555 Nemám s táým síce skúsenosti, ale tiež som prvé bábo rodila sekciou a síce môj manžel by bol najradšej keby som ďalšie bábatko rodila normálne určite nebudem, dôvod sekcie u mňa bol podobný ako u teba až na to že to bolo 6 dní po termíne, najskôr som rodila normálne a po 12tich hodinách som mala sekciu, za prvé sa bojím roztrhnutia jazvy a nehodlám to ako matka malého dieťaťa riskovať a za druhé všetky veci, ktoré som si o sekcii (potom ako som ju podstupila) čítala sa u mňa nenaplnili, svoje dieťa milujem nepotrebovala som si naň zvykať, určite mi chybalo to že keďže som rodila v plnej anesteze maleho videl skor manzel ako ja ale nie je to pre mna dolezite pretoze maly je zdravy a je tu pri nas takze u mna jednoznacne sekcia, aj ked pre babo a urcite aj pre mamu je normalny porod lepsi o tom nepochybujem to je fakt, ale tlak na jazvu je pri normalnom porode neskutocny a kedze ta moja je asi tri krat taka ako normalne byva urcite by som neriskovala svoje zdravie a uz vobec nie zdravie svojho babatka 🙂

verca2687
15. okt 2013

Ja nie, ale ja som mala 4 roky dozadu nepostupujúci pôrod, dieťatko malo 4350g 54cm. Rodila som 36 hodín normálne, no nakoniec sekcia, tlak 160/90. Mňa čaká pôrod v marci a tiež sa doktorka tvári všelijak.... Chcela by som zažiť aj prirodzený pôrod, ale bojím sa, aby sa nezopakovalo to čo pri prvom. Hlavne mám panický stach z toho, že pri tlakoch mi praskne jazva ☹ Doky mi povedala, že ak som mala nepostupujúci pôrod a veľké dieťa, zväčša pristupujú ihneď k cisárskemu. Vraj máloktorý lekár si po prvom cisárskom zoberie na zodpovednosť normálny pôrod. Takže viem, ako sa cítiš. Ale ja by som sa asi rozhodla pre cisársky už len kvôli tým nízkym ozvám. A zase Evka, ak je ti súdený cisársky a rozhodneš sa pre normálny, aj tak sa mu nevyhneš. Aj tak si myslím, že do dňa D, sa veľa veci môže pomeniť a rozhodujúce slovo bude mať pôrodnik
😀

ichbinich
15. okt 2013

Ano, moj prvy porod bol sekciou a druhe dieta som nakoniec rodila prirodzene...

Ja som mala pri druhom dietati tiez na vyber. Nastastie moja lekarka ma nenutila do nicoho, ale podporovala ma v rozhodnuti to minimalne skusit prirodzene. Podpisala som papier, ze chcem SKUSIT prirodzeny porod. Ale bolo mi jasne, ze sa hocico moze stat a skoncim pod nozom. Ale to som brala iba ako worst case, moje presvedcenie bolo, ze to vsetko dobre dopadne.

Nakoniec sa to zomlelo dost rychlo a ja som za 4,5 hodiny od prvej naozajstnej kontrakcie mala dceru v naruci 🙂 2,5 tyzdna pred terminom 🙂
Ale ako som uz napisala, mala som podporu mojej lekarky, aj porodnej asistentky, obe vedeli samozrejme o predchadzajucom porode a obe ma aj pri rozhovoroch pred porodom podporovali v rozhodnuti rodit prirodzene.

Ak mas tu moznost, vyber si lekara, porodnu asistentku a nemocnicu, ktori podporuju prirodzeny porod a zvazia v klude vsetky za a proti. Su lekari, co hned rezu, a su lekari, co nechaju trapit sa zeny aj cele dni... ☹

Najdi si aj tu diskusie na temu pirodzeny porod po sekcii alebo vbac (= vaginal birth after ceasarian).

To rozhodnutie ti nikto nemoze odobrat. Ale ak mas podporu tvojej lekarky alebo lekarky, ktora bude pri porode, tak to je velmi velka aj psychicka opora. Ja som sa uplne na ne spolahla, ze ony su proste v tomto profesionalky a ony mi pomozu. A tak to aj bolo 🙂

zszudorova
15. okt 2013

zeny, jazva sa Vam urcite neroztrhne...pokial ste mali cisarsky rez (prvy) akutny a nie z dovodu dlhodobeho zdravotneho problemu (ochorenia stitnej zlazy,hypertenzia,ocne ochorenia,atd.), tak druhy krat mozete krasne prirodzene porodit...prirodzeny porod sa vola prirodzeny z toho dovodu, ze je najmenej nebezpecny ako pre matku,aj pre dieta, resp. nesie so sebou najmenej rizik...rozhodnutie je samozrejme na vas, len som chcela objasnit, ze rozthnutia jazvy a podobnych ,,fantazii, sa nemusite bat. prajem vela stastia,krasne a zdrave deticky!

martinkatinka
15. okt 2013

A čo ti teda poradila lekárka, čo ti odporúča ona? Asi záleží aj na názore lekára... nechápem, prečo rozhodnutie necháva iba na teba.

darina1952
15. okt 2013

@evka555 ahoj, ja som mala prvý pôrod predčasný akútny sekciou v 34tt. Druhé som rodila 5 rokov neskôr a odporúčali mi taktiež sekciu. Je viacero dôvodov a rizík rodiť po sekcii prirodzene - aspoň tak ma poučili lekári, teda môj ženský a potom aj v pôrodnici. Bola som spokojná, aspoň som vedela čo ma čaká a do čoho idem 🙂 . Pôrod sme naplánovali na koniec 38tt ale aj tak som nakoniec rodila o 6 dní skôr.

evka555
autor
15. okt 2013

díky baby, ja som v podstate tiež na takých 85% za sekciu nakoľko nemusím čakať, pekne si naplánujem dátum, prídem a bude hotovo @martinkatinka ona mi povedala jedine to, že ma nechce odrádzať od prirodzeného ale že teraz mala jednu pacientku ktorá chcela veľmi rodiť druhé dieťatko prirodzene ale že ho proste neporodila, musela ísť aj tak cisárskym...ale v podstate že je to len na mne, že doktori ma nemôžu do ničoho tlačiť

cecil36
15. okt 2013

@zszudorova prirodzeny porod sa vola prirodzeny preto, ze prebieha prirodzene- fyziologicky bez väcsich zasahov. Ak by bol najmenej nebezpecny pre matku a dieta, volal by sa bezpecny porod alebo viac menej bezpecny 😉 Ale bezpecnost porodu pre matku a dieta sa rozhodne neda pausalizovat a musi sa posudzovat individualne. Aj zdrava tehulka, ktora caka zdrave dieta moze mat komplikacie pri spontatnom porode. Co je pre jedneho bezpecne, pre druheho nemusi byt.
@evka555 ja som mala prve dieta spontanne, ale porod nepostupoval, vinou lekara nakoniec nebolo mozne porod ukoncit SC a tak sa dcera narodila a museli ju ozivovat. Druhy porod SC, neviem si vynachvalit oproti prvemu porodu. Ja osobne by som na tvojom mieste sla SC.

vevesh
15. okt 2013

ja som mala tiez prvy cisarsky, po troch rokoch prirodzeny...bolo to moje rozhodnutie, rodila som bez epi a akychkolvek inych liekov...jedine co bolo ine, ze mi porod vyvolavali homeopatikami v 40t. pre zle odozvy dietatka...malu som porodila o 3,5 hodiny...vsetko kraasne prebehlo, mala aj ja sme boli v poriadku. ja som sa rozhodla pre prirodzeny hlavne preto, lebo moja dcera je dost aktivna a vyzaduje vela a ja som si nevedela predstavit, ako sa budem starat o dve deti, muza plus domacnost plus navstevy sama bez akejkolvek pomoci po cisarskom...
pre a proti: co ti viem povedat, po druhom cisarskom sa horsie hoji rana(2 kamosky si to dobre "odskusali"). moze hrozit ruptura maternice,ale ak ti lekarka povedala, ze mozes rodit normalne,tak ta jazva je dobre zrastnena. ale ak si das pichnut epi, s navjvacsou pravdepodobnostou (pretoze necitis poriadne stahy maternice, a teda nevies povedat lekarom co a ako) musia indikovat akutny cisarsky. co bolo pre mna najvyscie plus, uz 2 hodiny po normalnom porode som "tancovala" po izbe a o dva dni som mohla ist domov..pri cisarskom nepredstavitelne...

janielikk
15. okt 2013

Jeziiiiis, nase babky porodili na roli, pupocnu snuru odsekli zablatenou motykou, deco zabalili do plachty a spokojne kopali dalej... a vecer, ked sa muz opytal, co bolo na roli, tak povedala, ze vrecko hrubych a pol vreca drobnych zemkov... 🙂 🙂 🙂
Ja by som nerodila SC, kym by to ozaj nebolo nevyhnutne. Nebudme take pohodlne, ja viem, ono to boli, ale ked ti ho robil, to nebolelo, ze? Strasna doba toto, ja nechcem nikoho odsudzovat, ale keby si ostala na pustom ostrove tak porodis aj normalne a slovo "komplikacia" ta ani nenapadne. Ale je to aj vina DR., ked to nejde von do 2 hodin, tak to vyberieme, alebo druhy extrem, ked do 3 dni neporodi, dajte ju na SC... 😠

luciferkax
15. okt 2013

@verca2687 myslím si, že je to dosť zastaraný názor, ja som chodila do poradne do jednej nemocnice a rodila som v druhej nemocnici, videlo ma milion lekárov (dobre, až tolko nie, ale viacerí) kedže som bola kvôli hroziacemu predč. pôrodovu v nemocnici a nikto, ani jeden sa nečudoval, že idem rodiť dva roky po sekcii normálne.. skôr to brali ako samozrejmosť ;)

Nebuddem klamať ;) znášala som nmormálny pôrod horšie ako sekciu, aj priebeh, aj zotavovannie boli u mna horšie, ale nakoniec, neľutujem, že som si mala možnosť skúsiť aj normálne, že som mala možnosť vidieť to čerstvučko naordené bábatko (ktoré sa mimiochodom celý polrok tvárilo rovnako haha)...
Ultrazvukom sa jazva kontroluje, na poradni a aj počas pôrodu, či je všetko OK, ale ked s adobre zahojila, nehrozí roztrhnutie ;)

leanax
15. okt 2013

@evka555 Bola som na tom podobne. Prvý pôrod sekciou (neotvárala som sa) a povedala som, že takto nikdy viac. Ťažko a dlho som sa zotavovala. Druhý pôrod o 2,5 roka, rozhodla som sa že to chcem normálne, ale bohužiaľ zopakovalo sa to isté ako pri prvom. ALE tento raz som sa dala do kopy oveľa rýchlejšie. Aj som to lepšie znášala, ja som po týždni, keď mi vybrali stehy bola fit. Kým som ja čakala na kontrakcie po vyvolávačke, jedna mamička odrodila a ja som to videla aj počula. Bolo to úžastné, ale určite veľmi bolestivé. Teraz som aj rada,že som po cisárkom aj druhý krát, chvala bohu už sa rodiť nechystám 😀

janinad
15. okt 2013

@janielikk nie je to az tak poholne rodit sekciou. Zavidela som maminam, co rodili normalne. Zatial co ja som sa v bolestiach plazila po chodbe, oni si veselo obskakovali babatka. Takze vyhra to nie je.
Druhykrat by som ale uz rodila sekciou. Vela som o tom citala, hladala a podla vyskumov je po sekcii ovela viac komplikacii pri prirodzenom porode ako pri opatovnom cisaraku. Mne ide hlavne o to, aby som sa dala ako tak dokopy, lebo doma na mna caka dieta a muz a neriskovat to, ze sa niekde roztrhnem a budu mna davat neviem ako dlho dohromady a nehovori o tom, ako moze dopadnut babatko.
Obdivujem zeny co sa roznodnu rodit prirodzene, zelam im aby im to vyslo, no ide hlavne o povahu a psychiku a ked ma clovek pochybnosti, tak ma robit ako citi. Nikto ta za to nemoze odsudit. Ide o nielen o zdravie, ale o zivot.

ollako
15. okt 2013

@evka555 Ahoj Ja som mala prvu sekciu akutne, neotvarala som sa ani podvojnodvych kontrakciach, ani po prasknuti vody, bol to moj najhorsi zazitok, neskutocne bolesti, preporodom aj po otras, druhy porod 2 roky aj 2 mesiace po sekcii, a prirodzene, vyvolavany tyzden pred terminom, aby malinky nepribral ako prvy....porod od prvych kontrakcii trval takmer 16 hodin, no od prasknutia vody kedy ynastali, ze fuj bolesti to bolo 5 hoodin, nebolo to nic prijemne, ale vsetko prebiehalo tak ako ma, epidural mi nedali, ze ak by nastala ruptura, necitila by som to a mohla vykrvacat, neboj sa prirodzeneho porodu, o dve hodiny po porode, som behala, jedla ako nic...vie,., ze je to individualne, ale za pokus to stoji 😉 ten zazitok je neskutocny

barboritta
15. okt 2013

ja som mala aj prirodzený,aj sekciu.dokonca s krátkym časovým rozostupom a nik mi o nijakom trhaní jaziev nič nepovedal.určite prirodzene je lepšie.aspoň to skús a pri treťom budeš vedieť 😉

siska53
15. okt 2013

Ahoj, ak by mne dali na vyber, vyberiem si prirodzeny, mne vsak na vyber nedali, mala som dva cisarske. Druhu sekciu som ale znasala omnoho lepsie.
Dobre si to zvaz. Ak boli len tie dovody.. Tak podla mna ti mozu povolit prirodzene rodit. Mne nechceli povolit prirodzeny kvoli uterus bicornis a dost uzkej panve. Navyse som mala a dost utla a prve dieta bolo na ma vraj tazke ( druhe bolo lahsie, aj mensiu hlavicku malo).

anjelik2509
15. okt 2013

@evka555 Ahoj, ja som tiež prvú dcérku rodila sekciou, ale akútnou, mala som nepostupujúci pôrod, dlho som sa otvárala na 7 cm a ďalej už nešlo(možno aj preto, že mám atypickú, srdcovitú maternicu, neviem)..Tak ma akútne brali na operačku...Teraz čakáme druhé a ja neviem aký pôrod zvoliť...Chcela by som to skúsiť prirodzene, ale bojím sa, aby to nedopadlo tak ako pred tromi rokmi...
Ja som ale po cisárskom nemala strašne veľké bolesti, na druhý deň ráno (robili ma o 17. hodine), čiže v noci som ležala a ráno ma zhodili z postele...A poobede som sa už starala o malú, dojčila ju, behala po šestonedelí, sestrám až oči šli vypadnúť..Horšie bolo, keď sa mi zvinovala maternica, to dosť bolelo...Tak neviem, nech už to pôjde hocako, tak budeme obe ok 🙂

zszudorova
15. okt 2013

@cecil36 nemusis ma opravovat,viem o com pisem...nie som laik.

marika39
15. okt 2013

ja som mala prvýkrát sekciu a dúfam že už nikdy viac, bolo to najhoršie obdobie čo som kedy zažila a to nie som žiadna padavka. Veľmi ma prekvapilo, ako je to so sekciou, kedže veľa žien chce rodiť takto lebo je to vraj lepšie. Ja som musela, kedže malá zle reagovala na kontrakcie. Teraz som druhý krát tehu, a dúfam že už to pôjde aj prirodzene a bez väčších problémov.

janielikk
16. okt 2013

@janinad mne to hovorut nemusis, ja som MUSELA odrodit obe deti SC zo zdrav. dovodov.
Keby mam moznost volby, tak na cisara nejdem.

vevaaa
21. okt 2016

@anjelik2509 ahoj,ja som úplne rovnaký prípad ako ty...chcela by som sa spýtať,či si nakoniec rodila sc alebo prirodzene? Ďakujem za odpoveď 😉

anjelik2509
22. okt 2016

@vevaaa ahojček, mala som nakoniec plánovanú sekciu... Termín som mala 3.12., naplánovali nás na 26.11.... ono, dali mi aj na výber, že ako chcem ja, ale môj dr. ma už nejak automaticky dal na predoperačné, aby som si porobila, že však pre istotu, lebo toto čo som mala ja, neefektívne kontrakcie a tak, sa zvykne opakovať... A keď som sa pýtala mojej pôrodníčky, že teda čo a ako by sa ona zariadila, tak mi odporučila, aby som šla tou sekciou... Ja som aj vo vnútri cítila, že klasicky to nepôjde... Ale tak, prežili sme to v pohode, zvládli sme, Ninuška bude mať teraz už 3 rôčky, je šikovná, múdra, krásna 🙂 čo tam po tom, ako sa narodila 😉

doriss_po
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
magda15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
manuelala
23. nov 2018
Používateľ manuelala je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od manuelala.

@magda15
@doriss_po ak sa veľmi bojíš bolesti je možné si v lekárni objednať pumpičku, ktorú ti lekár zavedie priamo k rane, ktorou ti tam ide látka proti bolesti, tym pádom žiadnu bolesť skoro necítiš. Nestane sa, že by si musela jesť tabletky od bolesti a čakť kým zaberú. Je to jedno z príjemných riešení, ak máš hrôzu z boelsti (ako ja) ;) najlepšie je, že sa to nevyplavuje od materského mlieka takže v pohode kojíš

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre