Akým čajom a bylinkám sa mám vyhnúť v prvých dňoch tehotenstva?

Zodpovedané
5. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Raz som mala zamlčaný potrat. Ešte len pred týždňom som mala počas plodných dní styk.

Čo môže ohroziť riadne uhniezdenie po oplodnení? Ľudia z okolia ma strašia, lebo som pila Tonic a jedenkrát som si dala Ibalgin.

Ktoré čaje, bylinky, jedlo a nápoje nemôžem konzumovať? Môže mi uškodiť horúci kúpeľ?

Ďakujem

Dobrý deň,

tehotenstvo netreba brať ako chorobu, len si ho jednoducho užívajte od začiatku až do konca. Na internete nájdete veľa popísaného o tom čo môžte alebo nemôžte v tehotenstve. Aj názory lekárov sa rôznia. Treba si však uvedomiť, že sa to nemá preháňať a nič v rozumnom množstve vám neuškodí. Museli by ste sa denne prejedať jednou potravinou alebo piť celé dni čaj z jednej bylinky, aby ste v tele dosiahli takú koncentráciu, ktorá by vám uškodila.
Ani jedna tabletka Ibalginu, prípadne jeden krát Tonic nemôže byť príčinou toho, aby sa vaše vajíčko neuhniezdnilo.

Ale poďme si teda povedať čomu by ste sa mohli v tehotenstve vyhnúť:
Horúci kúpeľ - myslí sa kúpeľ nad 38 stupňov. Vtedy sa telo môže prehriať a dôjsť k potratu. Radšej sa vyhýbajte sedacím kúpeľom v horúcej vode a dopriajte si teplú sprchu 🙂
Jedlo - nemalo by sa komzumovať surové mäso (tatarák, prošuto, sušené tepelné neupravované šunky,sushi ...), domáce paštéty tiež nemusia byť dobre tepelne opracované

  • plesnivé syry
  • príliš pikantné jedlá
  • s mierou ryby, pretože mnohé obsahujú olovo, zasa nie je dobré ich úlplne vynechať

pre zdroj omega-3-mastných kyselín

  • niekde sa píše aj o hubách, ale v potravinách najčastejšie používané šampióny a

hlivu ustricovú môžte
Nápoje - Tonic, alkoholické nápoje by ste mali úplne vynechať

  • káva a cola v miernom množstve sa môže

Čaje, Bylinky - Vynechajte Gingko, Imelo, Palinu, Ľubovník, prípadne samotnú Alchemilku. AK budete stále striedať bylinkové čaje, tak v podstate hrnček čaju môžte vypiť z každej bylinky. Ak budete neustále pochybovať o tom čo môžte, tak zvoľte ovocné čaje, prípadne v lekárni kúpite aj rôzne čajové zmesy pre tehotné.

Verím, že Vaše tehotenstvo sa potvrdí a budete si ho naplno užívať 🙂


Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová