Ako zistím, či mám cievne ochorenie?

Zodpovedané
23. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Veľmi ma bolia nohy. Mám kŕčovité bolesti. Crp vyšetrenie, aslo a reflexy mám v poriadku. Tlak mám 96/54.

Je možné, že mám problémy s cievami? Na neurológii a reumatológii som bola, všetko mám v poriadku. Kŕčové žily nemám.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
cievne ochorenia môžeme rozdeliť na dve skupiny. K prvej menej závažnej skupine patria tzv. vazoneurózy alebo funkčne podmienené poruchy mikrocirkulácie, ktoré sú najčastejšie vyvolané chladom alebo stresom. Druhú, závažnejšiu skupinu predstavujú organicky podmienené ochorenia a tu patria neobštrukčné a obštrukčné ochorenia. K neobštrukčným ochoreniam patria cievne malformácie, napr. rôzne výdute na cievach alebo spojky. Pri obštrukčných ochoreniach je v cievach prekážka (obštrukcia), ktorá spôsobuje nedokrvenosť končatín. Niektorí praktickí lekári majú vo svojich ambulanciách prístoroj, ktorý meria ABI indexy, pomocou ktorého sa dá zistiť cievne obštrukčné ochorenie dolných končatín už v skorých štádiách. Ak je neurologické a reumatologické ochorenie negatívne, je vhodné doplniť cievne vyšetrenie.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková