Mám astmu

lealka
10. jan 2014

Ahojte mamicky astmaticky 🙂 , rada by som vediet ako sa vasa astma prejavuje, ako casto mavate zhorsenie stavu, ci uzivate pravidelne lieky (po stabilizovani to laka vysadit... 😝 .). Ako vam astmu diagnostikovali, ake vysetrenia ste podstupili, ci vam nieco zazracne nepomohlo ...

Ja mam 2r dg slabsiu astmu, ale desia ma najma strasne 3 tyzdnove zachvaty kasla (min 2x rocne), alergiu mam na vsetko mozne, ale ta je akoby bez priznakov (nevnimam kychanie, slzenie, svrbenie...). Aj u vas je to podobne? Vdaka.

simonkazga
11. jan 2014

keďže mám "veľmi schopného" obvoďáka, astmu mi diagnostikovali až po rokoch trápenia sa. Toť, on nejak neuznával odborných lekárov (lebo to by potom tetky strkali obáločky do vrecka niekomu inému). Až keď sa mi podarilo spraviť rekord za rok 10 zápalov horných dýchacích ciest a pri tom desiatom mi až pery fialoveli ako som lapala po dychu, len vtedy ma poslal k pmneumológovi. Tam klasika spriometria, RTG pľúc a tuším aj krvné testy (ale tým som si nie istá) a diagnóza jasná: astma. Prvý pol rok som chodila veľmi často na kontrolu, lebo sme sa snažili zistiť o aký druh astmy ide a čomu sa mám vyvarovať. Nakoniec to bola alergická. Na moje šťastie doktor veľmi rýchlo našiel vhodnú kombináciu liekov a zhruba do mesiaca som bola bez príznakov. Lenže ja patrím medzi tých zlých pacientov - presne ako píšeš -, že ľúbim vysadiť gebuziny, keď ich už nepotrebujem. Keď sa pohoršilo tak som sa zas dopovala, keď mi bolo fajn, brala som len antihistamin, ale na tom som bola vyslovene závislá. Bez antihistaminu som nevedela existovať. Keď som zabudla alebo z nejakého dôvodu vynechala dávku, slzili mi oči, opuchla sliznica, spustil sa taký riedky alergický sekrét z nosa - hrôza. Ale.... keď sme sa s partnerom rozhodli, že skúsime rozšíriť našu rodinku v príbalovom letáku antihistamínu som našla, že sa neodporúča ani počas snaženia sa. Čo teraz? Vynechala som, lebo túžba po bábätku bola silnejšia ako zdravý rozum 🙂 Týždeň som maródovala, všetko ma bolelo, minula som asi tisíc balíčkov vreckoviek a zrazu - vyslovene zo dňa na deň - všetky príznaky alergie vymizli. Už sú tomu 3roky čo som si nedala ani jeden antihistamín. Ako náhle som zistila, že som tehotná bola som u svojho lekára, dostala som nové lieky (ktoré nepoužívam) také, ktoré smú aj tehotné a dojčiace ženy. Doktor ma vtedy upozornil, že sa počas tehu môj stav vplyvom hormónov buď rapídne zhorší, alebo budem celkom bez príznakov. Za posledné dva roky som potrebovala svoj inhalátor len 1x aj to sme mali celá rodina zápal priedušiek. Odvtedy som ok 🙂 Možno ma za to lekári ukameňujú, ale nemyslím si, že by slabá astma mala byť "liečená" stálymi dávkami kortikoidov. Možno aj u teba by stačilo zistiť čo je spúšťačom tých 3týždňových záchvatov.

freyjanr
11. jan 2014

ahoj,ja som liecena na stredne silnu astmu od 2 rokov takze vysetreni mam za sebou az az...stale spirometria ale inak 🙂 a vlani o tomto case ma prvy krat vysetrili na stroji FENO velmi dobra vec,vtedy to bola novinka.preco mavas tie zachvaty?ja som roky nemala,lieky berem pravidelne,teda snazim sa,dost zabudam 🙂 no od porodu t.j. od augusta som sa na to vykaslala a a teraz som na tom strasne zle od vianoc...alergiu mam prisernu od marca do oktobra.sopel,kychanie,slzenie hlavne od aprila do augusta..zazracne pomoze len nezanedbavat liecbu

freyjanr
11. jan 2014

@simonkazga no to je super ze si sa vyliecila 🙂 bodaj by sem napisalo viac takych ako ty lebo mojmu malickemu 4 mesacnemu zistili alergiu a astmu (spustac-macka u svokrovcov na vianoce a na silvestra sme uz boli na pohotovosti) verim tomu ze ked sme to zistili tak rychlo vylieci sa,ani nevies ako si mi sprijemnila den

simonkazga
11. jan 2014

@freyjanr priznávam sa, veľmi sa bojím o moju malú, lebo genetická predispozícia je (moja mama aj tato majú veľmi silnú astmu, tato dokonca už aj CHOCHP + tá moja slabá astma). Keď mala ešte len 2týždne dostala veľmi silný zápal priedušiek a hneď musela brať ATB. Dúfam, že z nej nebude astmatička ☹ Synčekovi prajem pevné zdravie, nech sa z tej škaredej choroby pekne vylieči, resp. "vyrastie" 😉

freyjanr
11. jan 2014

@simonkazga ten zapal mala obstrukcnu alebo akutnu bronchitidu?

freyjanr
11. jan 2014

.

nikusssik
11. jan 2014

@freyjanr moja dcérka mala obštrukčnú bronchitídu, odvtedy som ako na ihlách, ale zatiaľ sa drží...hneď ako ide sopel, utekám ku doktorke 🙂 lebo vtedy to začalo soplami a zrazu takýto stav...mne však dotktorka povedala že u malých detí sú už obštrukčné bronchitídy bežná vec...priedušky zareagujú zúžením a hotovo...no tiež mám strach, čo z toho nakoniec bude...zatiaľ to mala raz, čakám čo bude ďalej...dostala to vtedy keď som bola chorá aj ja...kašlala som, kýchala a jednoducho nedalo sa mi izolovať, ja keď som použivala rúšku, tka ochorela...

jaya47
11. jan 2014

Ahojte baby, mozno vam pomoze moja skusenost.
Astmu mi diagnostikovali pred 10 rokmi, mavala som chronicky zapal priedusiek, kazdodenny kasel, astmaticke zachvaty ako reakciu na alergeny, dym, fyzicku aktivitu, neskor aj takmer po kazdom jedle. Najhorsi bol ale asi ten kasel.
Presla som si roznymi zlepseniami - pravidelne preplachovanie nosa vincentkou (toto mi pomohlo dost na kasel, lebo predsalen, ono alergicka nadcha zateka potom do priedusiek), pravidelny sport (ale treba vediet svoju hranicu - neustale vsak treba trenovat, ked sa zlepsi kondicka, zlepsi sa aj astma - treba sa vsak naucit aj spravne dychat pri sporte), na chodzu do kopca mi velmi pomohli trekove palicky (vysvetlenie lekarky je, ze si nimi asi roztahujem pluca, lebo mam v spravnej polohe ruky a hrudnik), kupele v tatrach. No ale co mi najviac pomohlo bola dieta, ked mi konecne diagnostikovali refluxnu chorobu pazeraka - neustale som kaslala rano (mentol v zubnej paste) a po jedle. Reflux sa s astmou navzajom zhorsovali, bola som po rokoch neliecenia v stave, ze takmer kazde jedlo som bud vyvratila, alebo mala aspon astmaticky zachvat. Ked mi vsak diagnostikovali reflux, zacala som dodrziavat dietu a nielen, ze sa zlepsil reflux, ale aj astma - uz som v pohode vysla do kopca, po jedle ziadne problemy.
Teraz jediny cas, kedy mam nejaky astmaticky zachvat, je obcas pri chorobe. Chronicka bronchitida fuc, lieky vysadene, astma podla lekarov v remisii.
Taktiez som neskor zacala chodit do fitka a moja spirometria isla zo 78% na 102% (FEV) 🙂

Tak hadam vam nieco z toho pomoze 🙂

lealka
autor
11. jan 2014

@simonkazga My mame astmu aj v rodine, ale v mojom pripade som sa k nej dopatrala az po rokoch, tiez mam tazke srdce na obvodakov. Nepocitovala som tazkosti s dychanim, ale vzdy ked som ochorela, mavala som kasel na zadusenie a vzdy 3 tyzdne. Malokedy mi dali antibiotika, vraj je to virusove. Medzitym som zmakla 2 tehotenstva a kojenia. Ked to bolo uz neunosne, hladal som info a nasla, ze astma sa moze prejavovat aj cisto kaslom. Tak som potom sla na alergo, kde mi robili alergo testy, spirometriu a poslali ma na jeden pristrojovy test zatazovy s alergenmi. Tam mi potvrdili slabu astmu a na zaklade toho uzivam antihis + kortikoid + ventolin pp. Alergicka som vraj na vsetko kvitnuce a rastuce od feb do okt. Ale ja fakt nevnimam nejake obtazujuce priznaky typicke pre alergiu. A vychadza mi, ze spustacom su bezne virusy. Ked niekto v rodine ochorie, viem, ze ma caka zacervenaie hrdla a potom 3 tyzdnovy kasel. Dost mi pomaha inhalovanie vincentky a liecba, ale tie zachvaty su stale neprijemne.

lealka
autor
11. jan 2014

@jaya47 dakujem aj tebe za info, to si sa mussela teda vytrapit. A ked si chora, ten kasel je stale na zadusenie a tiez dlho trvajuci? A davas si pri nom nieco na podporu vykasliavania alebo si vystacis s kortikoidmi a ventolinom? Alebo skor nieco na utlmenie kasla? D.

jaya47
11. jan 2014

@lealka Vtedy hlavne piskam pri dychani, to kaslanie byva myslim iba z choroby (ale tazko sa spomina presne ako to byvalo, uz som dlho problemy nemala a akonahle zacnu, nasadim kortikoidy).
Na podporu vykasliavania si davam pri takmer kazdej chorobe, nezavisle na astme.
To zhorsenie astmy nie je ale pri kazdej, len niektora choroba mi ju vie vyprovokovat. Potom niekolko tyzdnov vdychujem kortikoidy - tak som dohodnuta s lekarkou. A ak mam vtedy zachvat, tak atrovent (podobne ako ventolin).

tanika
21. apr 2016

Kocky Poprosim o pomoc a radu , mam hlavne večer stazene dychanie, taky tlak na hrudi, nie bolest. Sucho v hrdle.a stekajú mi aj trocha hlieny. A este pocas dna mam pocit ze mi opuch. Nos. Sliznica.....a sa mi zda ze teraz ako vsetko zacalo kvitnut je to horšie...obvod.ma poslala na spirometriu..ta je o.k....a bolo..inak užívam zenaro1x1,a nasonex do nosa.kde má spravne vyšetriť ci ide o astmu? Mam ist na alergo.? Dik za pomoc táňa

jahu348
28. dec 2016

ahojte...aj vy mavate astmatičky taky pocit v hrdle akoby ste tam mali ihly a vtedy vas to drazdi na kasel??Ja takto kaslem strasne casto....prosim piste ...ked nie sem tak ip. Dakujem

natalia3455
27. nov 2018

@tanika ahoj môžem sa spýtať či si už prisla na to čo spôsobovalo problémy?? 🙂

tanika
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jahu348
28. nov 2018

@jaya47 zdravim.Ak sa vamprejavoval reflux? Ja strasne kaslem...pluca ciste ..alergia ziadna...hlueby zatekaju..dusi ma a strasne kaslem hlvbe rano ale aj po cas dna. Odbery vytery uu plucnej oj Teraz som bola nakrcnom tam tiez vytery ok a caknaste CT.Uz ma ebavi ten neustali dlhorocny kasel. Uz nevladzem 😫

tanika
29. nov 2018

@jaya47 toto je ozaj zaujímavé ozaj aj reflux s tým súvisel ? Ja mám problém s nosom , dutinami a alergiu nepotvrdili ale zato sa zistil reflux .prosim akú diétu si držala a lieky si brala ? Nolpaza ,ozzion atd lebo keď som brala lieky od gastro nolpazu tak mi bolo ešte horšie netravilo mi . ďakujem za odpoved .

jaya47
29. nov 2018

@jahu348 Ten reflux sa mi najprv prejavoval iba tymi astmatickymi prejavmi, proste astmaticke zachvaty a neustaly zahlieneny kasel. Po rokoch som zacala aj zvracat cca kazdy treti den. Ale napriklad som nikdy nemala kyselinu, nepalila ma zaha.

jaya47
29. nov 2018

@tanika Nestiham pisat, najdi si GERD diet. Je dost narocna hlavne v tom, ze nie je velmi striktna, jeden den si mozem dat obycajne paradajky, druhy sa mi nic nestane.
Ale lieky iba helicid na zaciatku a potom uz ziadne. Cisto iba dietu drzim. A aj reflux sa mi zlepsil nielen dietou, ale casom aj tym, ze som si ujasnila priority, presla psychoterapiou a velmi velmi znizila mnozstvo stresu.
Akoze, dnes sa citim ako zdravy clovek, astmu uz nepoznam, uspesne vynosila 2 deti. Pred 10 rokmi by nikto nepovedal, ze budem takato zdrava 🙂 Len teda drzim dietu, ale uz vobec nie taku prisnu.

tanika
29. nov 2018

@jaya47 áno verím ti ja ani teraz necítim kyselinu ani m nikdy nepalila záha len problémy dutinami opuchy sliznice a zle sa mi prehĺtalo sko keby dom tam niečo mala a vtedy dá na zo prišlo že reglux .mozem sa spýtať ako funguješ ? Držis diétu na reflux poraď mi prosim ako fungovať s touto diagnózou ,lebo reflux mi zhoršuje problémy zo sliznicami opuchom a dutinami.dik moc za odpoved ❤️

tanika
29. nov 2018

@jaya47 ďakujem upokojila si má aj sa som pochopila že jedine cesta diéty a ako keby psychhygieny je jediná . A jedna vec ako ti robí na reflux pečivo ? Ako si jo nahradila ? Čo zákusky ? Sladké to mi nerobí dobre !!! Ako či len to celé ukľudniť na začiatku tým helicidom ? Dik

jaya47
29. nov 2018

@tanika pecivo jem a vzdy som aj jedla. Jedine ze prilis kysly chlieb bol problem.
Spociatku helicid asi ukludnil, ale myslim, ze aj samotna dieta by to spravila.
A pozor na papriku ako koreninu. Tu vobec.

jahu348
29. nov 2018

@jaya47 ako vam to zistili?

jahu348
29. nov 2018

@tanika ahojte...aj vy mavate astmatičky taky pocit v hrdle akoby ste tam mali ihly a vtedy vas to drazdi na kasel??Ja takto kaslem strasne casto....prosim piste ...ked nie sem tak ip. Dakujem

jahu348
29. nov 2018

ahojte...aj vy mavate astmatičky taky pocit v hrdle akoby ste tam mali ihly a vtedy vas to drazdi na kasel??Ja takto kaslem strasne casto....prosim piste ...ked nie sem tak ip. Dakujem

arabela55
22. máj 2021

@tanika Ahoj Tanika, len som sa chcela spýtať ako s tým prehĺtaním prešlo to, alebo nie, lebo ja mám tiež problém s prehltaním a beriem helicid, kinito a nepomáha to☹

mato7700
29. apr 2023

Ahojte chcel by som sa opýtať mam stazene dychanie pľúcnych povedal ze astma dal mi sprej po dvoch týždňoch som mu hovoril ze treba silnejší užívam ho asi týždeň a pociťujem len minimálnu úľavu je to normálne kedy sa mi vráti dychanie do normálu

konikvrany
29. apr 2023

@mato7700 aky vam dal? Mne moc tie steroidove nezaberali. Zacala som preferovať ten "krátkodobý" zachranny sprej,ktory mi zabral rychlo a nachvilu aspon mam pokoj. A na stazene dychanie som si radsej zvykla, len aby som nemusela ten steroidovy uzivat.(mal na mna aj neprijemne NÚ)

mato7700
30. apr 2023

@konikvrany najprv berodual potom formotion

mato7700
30. apr 2023

@konikvrany ale užívam ten formotion už 5 dní a nevidím rozdiel