Môžem zmeniť lekárka počas maródky?

Zodpovedané
11. dec 2018

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom zmeny lekára. Som nespokojná s mojím lekárom, cítim sa byť šikanovaná. Po zdravotnej stránke sa cítim zle. Keď si preložím kartu k inému lekárovi, tak aké obdobie musí prejsť, aby ma mohol vypísať na maródku?

Prípadne, ak zostanem u môjho starého doktora, je možné ho zmeniť aj počas maródky aj bez toho, aby som ju prerušila?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zmeniť praktického lekára si v dnešnej dobe môžete kedykoľvek. U predchádzajúceho lekára sa môžete osobne odhlásiť sama, alebo pôjdete priamo k novému lekárovi, u ktorého chcete byť evidovaná. Následne Vás Váš nový lekár zaregistruje, podpíšete s ním dohodu a nový poskytovateľ zašle predchádzajúcemu lekárovi poštou Vaše odhlásenie a vyžiada si zdravotnú dokumentáciu.

Predošlý lekár je povinný zo zákona zaslať vašu zdravotnú dokumentáciu novému poskytovateľovi do siedmich dní od prijatia pošty. U nového poskytovateľa ste pre poisťovňu oficiálne evidovaná k prvému dňu v nasledujúcom mesiaci. Čo sa týka zmeny lekára počas práceneschopnosti, tak to už záleží na dohovore medzi lekármi a sociálnou poisťovňou v regióne. Takéto zmeny sa štandardne robia iba pri zmene trvalého bydliska. Nový poskytovateľ môže vypísať práceneschopnosť hneď od prvého dňa, ako ste oficiálne v jeho zdravotnej starostlivosti.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková