Prečo mi opúchajú členky?

Zodpovedané
11. feb 2019

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V poslednom čase mi začali opúchať členky nôh. Ráno sú nohy v poriadku, s výraznou kostičkou, bez opuchu. Celý deň som na nohách v práci, sem tam aj sedím.
Najprv som si myslela, že zadržiavam vodu v tele a puchnú mi členky. Cez deň vypijem v práci pomerne málo tekutín (teraz kvôli chladu) a raz idem na toaletu. Do večera členky nôh napuchnú, pričom ľavá noha je na tom výrazne horšia, ako slonie nohy, žiadne tenké členky - ani kostičku nevidno.

V lete sa to výrazne zhoršuje, nedokážem si obuť ani sandále, lebo si nič okolo členku nezapnem.

V čom je problém? Môže byť príčinou zmena antikoncepcie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri vyššie popísaných ťažkostiach príčinou opuchu bude najpravdepodobnejšie problém v oslabených žilách na dolných končatinách. V tomto prípade je vhodné vyšetrenie u cievneho chirurga, ktorý pomocou ultrazvukového vyšetrenia posúdi činnosť žilového systému, pri ktorom sa môže zistiť tzv. reflux - nefunkčnosť chlopní v žilách. Kŕčové žily nemusia byť teda hneď viditeľné.

Ochorenie žíl dolných končatín sa najčastejšie prejaví v podobe tzv. metličiek, následne postupom času a vplyvom ďalších faktorov ako napr. genetiky, práce v stoji, sedavý spôsob zamestnania, tehotenstvo, ženské pohlavie, sa budú tieto metličky viac rozširovať, až sa objavia kŕčove žily.

Typickým prvým prejavom ochorenia žíl býva bolesť a opuch najmä v oblasti členkov, ktorý sa večer zvýrazni. Tieto opuchy sú výraznejšie v lete ako v zime. V tomto prípade je najvhodnejšie navštíviť cievneho chirurga.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková