Strata sily v ruke

Zodpovedané
11. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V poslednej dobe nemám silu v pravej ruke. Napríklad pri leštení zrkadla mám pocit, že neudržím handru. Zápästie ma bolí a občas mi tŕpnu aj prsty. Mám bolesti na pravej strane v oblastí krížov. Bolesť smeruje do nohy a vystreľuje mi aj pri sedení.

Čo mi môže byť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri uvedených ťažkostiach môže ísť o problém v ktorejkoľvek časti od krčnej chrbtice, cez rameno, lakeť až po samotné prsty.

Z krčnej chrbtice vychádzajú nervy, ktoré inervujú horné končatiny. Ak sú nervy v ich priebehu v ktorejkoľvek časti stlačené alebo poškodené, dôjde k dráždeniu daného nervu. To sa prejaví mravčením, tŕpnutím, bolesťou v končatine alebo zhoršenou svalovou silou.

Ak je problém iba v prstoch a v samotnej ruke, príčinou ťažkostí bude najskôr syndróm karpálneho tunela, ktorý vzniká pri opakovanom alebo sústavnom presilení ruky.

Bolesť vystreľujúca z krížov do nohy bude mať príčinu v bedrovej časti chrbtice, a to napr. poškodenie platničiek, vytvorenie výrastkov na chrbtici alebo poškodenie šliach.

V obidvoch prípadoch je na mieste neurologické vyšetrenie.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková