Ako čistiť zuby 15 mesačnému bábätku?

kykka
17. sep 2012

Ahojte, ako cistite zuby vasim detickam? U nas to nieje mozne. Moj syncek ustocka neotvori a ked ano, tak hryzie alebo place. Viem, ze by som sa mu mala o zubky starat uz od prveho zubu, ale to nieje mozne, proste nedovoli a ja sa obavam, ze to zanedbavam. Chcela by som mu pravidelne udrziavat ustnu hygienu, len uz naozaj neviem, ako na to. Mozete nejak poradit? Dakujem.

moon1979
17. sep 2012

ono je najlepšie už od úplného bábatka (poradila mi to zubarka) vytierať pusu (dasienka) mokrou gázou, aby si dieťaťko zvyklo na pocit čistoty v puse a ked príde k obdobiu rastu zubkov, tak to bude brat ako samozrejmost, kedze uz bude na to zvyknute ... skus na neho hravou formou, riekanky, alebo mu spievaj, proste aby si ho zabavila, alebo skuste za asistencie aj tatu, nech si aj on zoberie kefku a nech si cisti aj on ... deti radi odpozeravajú nas dospelych, tak mozno zaberie 🙂

zuzka1008
17. sep 2012

ja som nasu učila od mala, tak nemam s tym problem, ale dakedy ked predsalen nechce otvoriť pusu, tak donesem maca, alebo babiku a poviem jej nech ukaže nove zubky hračke, to zabere. už sme z umyvania urobili zvyk, tak vždy po kupani si sama pyta kefku

karamel
17. sep 2012

Ja som nasmu cistila zuby tak od dvoch rokov, ked uz tomu ako-tak rozumel a dokazal drzat pusu otvorenu 😉 nerobila som nic nasilu🙂 a dokazal zubnu pastu vyplut a nie prehltnut🙂 ked mal tri roky prihlasila som ho k zubarke a odvtedy pravidelne chodime 2x do roka na prehliadku a cistime zubky pravidelne a nema ziaden problem🙂

katkas1
17. sep 2012

no, my sme dcere umyvali od 6 mesiacov, ked jej vysli prve zuby, synovi vysli ked mal 4.5 mesiaca, teraz ma skoro 17 mesiacov a ani za toho boha sa mu nevieme dostat efkou do ust, uz ma z toho poraza.

katuska169
17. sep 2012

no aj my mame problemy ked si umyva starsia dcerka jedine od nej si da vycistit zubky,od nas si nechce dat

gaby21
17. sep 2012

U NAS je to rano vecer s placom, ale neustupim, su proste veci, ktore sa musia robit, umyvanie ruk pred jedlom, vecerne sprchovanie, umyvanie zubkov, chodenie do skolky, verim ze to raz pochopi 😎

andulka82
17. sep 2012

My sme tiež čistili zúbky hneď ako vyšli prvé a to od 4 mesiacov. Nemôžem povedať, že by nám to robilo problém a keď nechcel otvoriť ústočká tak sme sa s ním hrali a odpútavali sme mu pozornosť, tie prvé zúbky netreba dlho umývať, treba to premeniť celé na hru a nie, aby to mal povinnosť a bál sa toho 🙂 Nebojte zvládnete to, len treba prísť na tú fintu 😅

vevet
17. sep 2012

ja by som skúsila nechať mu kefku nech sa s ňou hrá - cez deň, nech si s ňou tak čistí ústošká a postupne prejsť na pravidelnosť a to že mu dočistíte zúbky vy. Tiež je dobrý nápad s bábikou, či mackom, prípadne ukázať na sebe. My vyháňame "zubokazíky" 🙂 Našťastie sme nemali problém s umývaním, bolo síce krátke obdobie keď si chcel umývať zuby len sám a sám ale postupne pustil k tomu i mňa 🙂...

lienockaa
17. sep 2012

ani nasa nechcela, umyvali sme ale nasilu od prveho zubka, aj s revom, bohuzial na nu nezaberala ziadna finta..takze nasilu zabalit, alebo pevne chytit a ide sa na vec..casom sa stale menej a menej branila az je z toho celkom pohodove dobrovolne umyvanie zubkov, kludne aj tou pastou, ktora jej na zaciatku "nechutila", bude mat dva rocky..kazy nema, ani povlaky..pre mna to bolo a je dost dolezite, chcem ju usetrit zbytocnej bolesti, teraz som fakt rada, ze som vydrzala aj s tymi jej revmi a nevzdala to..takze hlavne sa nevzdavaj a umyvaj aj ked sa brani, nevzdaj ani jeden den, on si zvykne..

mssk
17. sep 2012

moja mala ma jednu kefku na hranie vzdy ked si jej sestra umyva zuby a vidi ju chce aj ona takzejej dam kefku a akoze ju napodobnuje davam jej ju bez pasty ked ho budes nutit bude sa tej kefky bat ja si myslim ze ma este cas aj ked by sa mali zubky umayvat od prveho zubku....moja starsia ma 4 roky a zacala si umyvat az ked mala skoro2 a teraz sa jej zacal robit prvy kaz a to ma4roky.....netut ho daj mu kefku na hranie ked sa budes ty umyvat...🙂)vela stastia

drzubok
17. sep 2012

čistenie zubov je vec ktorú robí zásadne rodič tak ako umývanie, obliekanie aj to je často s plačom že? ked je pre niekoho normálne že dieťa má v 4 rokoch kaz nech bude. ak sa s tým niekto nestotožnuje tak nech ich čistí tak ako sa má ako sa to robí inde v civilizovanom svete. Treba si uvedomiť že hygiena musí byť o to dôslednejšia pretože na deti číhaju nástrahy ovela viac ako kedykolvek predtým /cukry, skryté cukry/. čistenie určite odpor neskôr nevyvolá, skôr sa stane normálne mať kaz - s následnými bolestivými situáciami, resp. finančne náročnými ošetreniami

janah82
17. sep 2012

Moja malá tiež nechce čistiť zúbky,ale strašne rada sa kúpe.Tak ked sa čľapká nastupujem ja s kefkou 😀 Pomalu si zvyká a čoraz menej bojuje.Skús mu čistiť zúbky pri takej činnosti , čo má najradšej 😅

nastasja25
17. sep 2012

tiež umývame od prvého zúbka,najprv sa pozeral na seba do zrkadla a teraz ked je vačší tak tiež pri kúpaní vo vani..a strašne to má rád 🙂

hori
17. sep 2012

u nas sa cisti s velkym placom... ma to vyhodu, ze aspon poriadne otvori usta... 😉 vreskot veliky, ale akonahle doumyvam, je po placi... neriesim, zuby sa umyvat musia...

moma
17. sep 2012

naša si niekedy nechá pekne vyčistiť, a niekedy ani za svet. Ale ide to, keď jej dám do ruky svoju kefku a ona čistí akože mne, a zatiaľ ja čistím jej, je to pre ňu zábava. Alebo jej ju len tak dám do ruky a ona si do nej hryzká a tak aspon trošku vyčistí....

pectore
17. sep 2012

my sme zacali umyvat okolo roku...ked uz bolo co...kedze prvy zubok nam vysiel az okolo 7 mesiacov.... zo zaciatku boli sice prostesty , pretoze som ju nepresviecala ale pristupila som k tomu ako k niecomu co sa skratka robi a nevijednava sa okolo toho.... tak po tyzdni uz nebol problem a ked sa povie ze sa idu cistit zubky tak uz sama ide do kupelne a ukazuje na kefku. Obydve pri tom kricime ze AAAAAAAAAAAAA tak ma stoho srandu ...

koralinka
17. sep 2012

našej vyšli zuby neskoro dovtedy som to neriešila lebo ano malo by sa ale ona nič sladké nejedla aj teraz mi hodila kinder čokoládu o zem občas zje lízatko tak som začala zuby umývať až od roku ale to jej akurat rástli a bolelo ju tak si nedala nechcela ani za ten svet - tak som jej kupila detsku pastu používame ju asi týžden a zuby sa umývaju s radosťou - dávam jej MINIMUM lebo šak vypluvat ešte nevie a ta troška ju nezabije

sea23
17. sep 2012

ja som si ho bravala do kupelne ked som si cistila sama,a ked videl co robim,chcel tiez,tak som mu dala jeho kefku a cisti si sam,sam si ju aj píta...

kokorunecka
17. sep 2012

Ja malinkej umývam zúbky zatiaľ len raz denne a to večer pred kúpaním...
Keď ideme do kúpeľne tak jej spievam : Ide, ide, cesta nová, do mestečka Poriadkova...Kto chce s nami cestovať - musí čisté zuby mať... Atď, atď...Viem, že tomu moc nerozumie, ale aspoň získa aký-taký návyk.. A zatiaľ sa na čistenie vždy teší. Hneď ako vidí kefku tak výska od radosti a už-už mi ju berie a chce si čistiť sama....
Len neviem, kedy možno už začať používať aj pastu? Zatiaľ len čistou vodou čistíme.

lenka142
17. sep 2012

My sme zacali asi od roku.. najskor len bez pasty, chcel hned sam vyskusat a nejako si na to zvykol a teraz, ked pouzivame aj pastu, ho to bavi ovela viac... proste to odpozoroval od nas a vzdy si sam pyta kefku..niekedy mu mozem umyt aj ja, ale ked nechce odo mna, nenutim ho... potom sa aj hrame ja jemu, on mne🙂 to ho bavi

ducci
25. sep 2012

my sme zacali cistit tiez asi od roku, najprv len zubnou kefkou a teraz vecer zubnou pastou a rano len kefkou, ona sama 🙂...pri vecernou umyvani niekedy vobec neplace a niekey strasne... zavisi asi od unavy.. ale je to problem jejtie zuby poriadne vycistit aj pri korienkoch.. mala este nevie tak poriadne otvorit zuby aby som sa vsade dostala 🙂..zubarka povedala ze do 3 rokov k ne nemusim chodit, ze staci, aby som sa o ustnu hygien starala ja

henrietag
21. jan 2013

paneboze s plačom ??? to by som nevydrzala.. mala sa od malicka hra s kefkou , hryzka ju teraz si cisti zuby aj 5x denne az mi to uz vadí 🙂) pouziva len nasu stiplavu pastu 😀 inu nechce... a vecer vo vani ked si umyva tak jej vycistim aj v zadu stolicky pekne drzí ma to strasne rada

euka210
24. jan 2013

velmi som to neriesila, pokial bol maly tak stacilo ze mal kefku a ju kusal a napodobnoval ako ja cistim zuby. Ale neskor do pusy ani za svet a teraz sme zacali ze musi a basta (mame svarginu zubarku tak nakazala poriadne cistit). Tak som jemne stisla lica, ked reval aspon sa super cistilo 🙂 ale mozem povedat, ze za 2t si zvykol a teraz protestuje na zaciatku, ale potom si v klude necha vycistit.
Aj pri strihani nechtov nam reval, ale tiez som musela obcas a tiez uz neplace. Ale na rukach striham radsej ked spi.

alexis13
24. jan 2013

naša si tiež nechcela dat umyt, vždy len sama a to skor sa len pohrala s kefkou, ale už asi mesiac, dva si pekne da umyvat prv ja jej umyjem a potom jej dam este samej nech si umyje. skus to nejakou hrou, rozpravaj mu ze idete umyt zubky ze tam ma spinku, ze papal zemiacik a musite ho umyt, alebo u nas zabralo aj to ze mala umyvala mne a dokym sa sustredila dovtedy som jej ja umyla 🙂 vela stastia

snopkulka
24. jan 2013

náš bol tiež riadne zaťatý, ale každý deň sme skúšali, ukazovali ako si umývame my zubálky, nechali ho, nech sa pohrá s kefkou a trénovali sme postupne pred zrkadlom - teraz si drhne zuby aj pol hodinu 😀

usiko
24. jan 2013

v tom veku som ju jednoducho polozila na postel, pridrzala, jednou rukou ptvorila usta, druhou cistila.....nepacilo sa jej ale neustupim...amozem potvrdit, ze dieta z toho nebude mat ziadnu traumu, nakolko teraz u usta v pohode otvori, a necha si vycistit.....a nerobi jej to problem,lebo vie, ze musi,aj rano aj vecer....

vianocnystromcek
11. júl 2013

vidim ze tu viacere idu za "svojim" a plac proste je :D
som si myslela ze som zla 😀

lukaemma
12. júl 2013

aj my sme začali asi od 18 mes. dovtedy sme vytierali gázou,tiež sa mu veľmi nechce,ale pomáha staršia sestrička 6r. lebo všetko čo robí ona chce aj on 😵 tak, ked si neviem rady,zavolám ju a už obaja kričia AAAAAAAA potom ííííííííííííí 😀

lubenecka021
20. júl 2013

chvalabohu my nemame problem pri umyvani,praveže len rano vstane a vola ubky umyt maminka.. 😀

marekahenrieta
20. júl 2013

Ahoj, my sme tiez cistili zubky od zaciatku, spociatku mal taku kefku s gumenymi stetinkami, potom riadnu, tiez si niekedy nechce umyvat zuby a protestuje, no ked si umyvame zubky vsetci tak chce aj on 🙂