Ako riešiť mliečnu stoličku s kazom u srdciara?

Zodpovedané
10. dec 2018

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom mojej situácie. Mám malého srdciara, ktorý má jednu mliečnu stoličku s kazom. Bolí ho iba vtedy, keď mu zájde. Vtedy opatrne vyberieme špáradlom a bolesť je preč.

Mám staršiu dcéru a tej dal pred desiatimi rokmi zubár vypiť vodičku na omámenia a zub vytrhol. U syna sa bojím akejkoľvek anestézy, keďže je srdciar. Injekcia od bolesti je tiež trauma a myslím si, že ďalšíkrát by som ho po nej k zubárke nedostala. Predné stoličky má všetky mliečne.

Mám počkať kým sama stolička vypadne?

Ďakujem

Dobrý deň,

mliečne stoličky sa veľmi ľahko pokazia a kaz sa následne rýchlo šíri. Mliečna 5ka je dôležitý zub. Po prerezaní 6ky (prvej trvalej stoličky) drží miesto trvalej 5ke, črenovému zubu. Ten sa prerezáva v období od 9. do 12. roku.

V podobnom období sa prerezáva aj trvalá 4ka, zväčša o niečo skôr ako 5ka. Mliečne 5ky by mali zostať na svojom mieste do úplného prerezania trvalých 6iek, teda do doby, kedy protiľahlé 6ky do seba zapadnú. Vtedy už nehrozí, že sa posunú alebo sklonia do prázdneho priestoru po vytrhnutej mliečnej stoličke. Pokiaľ sa už mliečne zúbky kývu, je zbytočné ich opravovať, stačí počkať, kým vypadnú. Ak syn ešte nie je v období výmeny mliečneho chrupu za trvalý, bolo by dobré zúbok ošetriť. V prvom rade sa obráťte na kardiológa vášho syna, zubný lekár bude od neho potrebovať informácie o zdravotnom stave vášho syna a liekoch, ktoré užíva. Možno bude potrebné preventívne dať pred zákrokom antibiotiká. Anestézie sa nebojte, zubný lekár zvolí takú, ktorá je vhodná pre rizikových pacientov a miesto vpichu sa dá znecitlivieť anestetikom v spreji, teda samotný vpich nebude syn cítiť.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská