Čistenie zúbkov trojročného dieťaťa

veselavrba
4. jan 2016

Mam 3 rocneho synceka a s velkym odporom bojujeme s cistenim zubkov. Uz od prveho zubka. Uz neviem ako mu vysvetlit ze si treba umyvat zubky aby neboli spinave, nesmrdelo z ustociek. No nic,kefku si vezme do ruky a to je vsetko. Skusali sme aj nasilu ale tak sa zatal ze neotvorime mu ani usta. Pustali sme aj vselijake rozpravky a nic. Rozpravali sme mu co z toho moze mat ked si ich nebude umyvat a nic. Vsetky zubky ma nastastie este dobre ale uz mu zacina troska zapachat z ust uz naozaj nevieme ako na neho,prosim poradte. Aj sme mu davali detsku pastu ktora je dobra a nic. Dakujem za kazdu radu.

andisko
4. jan 2016

@veselavrba fiha. no kazdopadne to je na vas ako rodicoch, aku metodu zvolite. ale tie zuby by mali byt umyte. my chodime k detskej zubarke od 1. narodenin na preventivky, takze zhrniem ako odporuca umyvat zuby: rano a vecer, Elmex detska zubna pasta (tu nam povodne nechcel, tak sme miesali pol na pol s nejakou jahodovou a potom sme presli behom par dni na cisto Elmex), vsetky plosky musia byt umyte (horne, dolne zuby, zuvacie a hryzacie casti, ale aj boky), netreba ziadne kruzive pohyby, lebo maloktore dieta drzi ako pribite pri tom, staci dobra detska kefka (mame Curaprox), pritlacit trochu a 10x po kazdej ploche. cize vlozit kefku do ust a ked cistite napr zuvacie plochy na zadnych zuboch na pravej strane, tak kazdy pohyb tam-spat zapocitat a malo by ich byt 10. zuby mame umyte za minutu cele a ma ich krasne biele, pocitam mu to nahlas, tak si aj cisla opakujeme. robime pri tom srandy. ked si niekedy nechce umyt zuby, tak mu povieme ze v noci chodi k detom co maju hnede skarede zuby ujo pokazar (opak uja opravara). alebo ked sme chodili na preventivky, tak to bol cely hrdy pysny ked ho zubarka pochvalila, tak na to sme nadviazali. napr. teta zubarka povedala, ze mas krasne biele zubky, ale ze si musis umyvat viacej tieto predne, aby si nemal hnede, tak pod si umyt. a kefku s pastou ma volne pristupne, takze si niekedy aj sam zoberie cez den a skusa umyvat.
ale vo vasom pripade by som povazovala za uspech aj to, ze napr sa dohodnete na ciastkovom uspechu a casom budes trvat na dlhsom ukone. napr. mu povedz "tak zubky umyt musime, iba napocitam do 5 a je to hotovo" a kolko umyjes, umyjes. ked si na to zvykne, tak o tyzden skus napr napocitat do 10. alebo na zaciatku umyjete iba zadne, po tyzdni pridate predne. u zubarky ste uz boli? mozno keby sa s nim ona porozpravala ako s velkym chlapom a dala mu kefku, ze by si to cenil...
ale musim povedat, ked bol mensi a niekedy nechcel spolupracovat, tak som ho drzala aj nasilu aby mi neusiel a zuby mu umyla ci chcel ci nechcel, ved to trva ozaj minutu. a zistil, ze nema zmysel sa branit. tak povedal napr ze nechce pri tom lezat, ze musi pri tom sediet, ked mu umyvam. a kefky vyberame spolu vzdy v drogerii, necham ho aj mne umyt zuby, aj par pesniciek o umyvani zubkov si spievame a tak. treba s lahkostou ist na to, ale neoblomne 🙂 koniec mojej eseje, drzim palce 😀

sense
4. jan 2016

My sme nechali vzdy malu najprv samu s tym ze aj my sme si svoje umyvali a docistievsli sme...od uplneho malinka ...ked mala fazu ze nie tsk ona cistila mne a zaroven ja jej...a vsetky mozne pesnicky o zubkoch pri tom spievame...od jarosa, spievankovo a sj zubozrut ale neviem kto to spieva...este by som skusila ist s nim do obchodu nech si vyberie kefku aku chce...v skolke im zubky necistia?

babatkoling
4. jan 2016

My sme bojovali od zaciatku, polavilo to az par mesiacov naspat, teraz spolupracuje, sam si ich nevie vycistit poriadne, tak docistujeme zadne potom ako on vycistil predne...
Zubky ma bez kazu, na preventivky chodime kazdych 6 mesiacov, zubar ho vzdy pochvali.
My sme presli revom, ale zubky mal kazdy den umyte. Podla mna trochu 'natlaku' neuskodi, radsej pat minut kriku ako 3-4 rocne dieta s pokazenymi zubami a rodicmi, ktori zahlasia 'ale ked on si nechcel umyvat zubky'.

cerez
4. jan 2016

Aj môj syn bojoval s umývaním zúbkov, ale u nás pomohla pesníčka o zúbkoch od Jaroša. Čo sa týka zápachu treba po umytí zúbkov vyčistiť aj jazyk.

adelaine
4. jan 2016

Ahoj. Ked nepomaha motivacia ( CD s pesnickami o umývaní, rôzne zubkove nálepky), ttrba trosku pritvrdit. Proste sa musia umyt nasilu. Ja som s mojim synom bojovala rano, vecer, bol obrovsky rev, lenze ja som nepolavila. Tym ze pracujem v tomto stomatologickom biznise a vidim vykazene zuby uz u dvojrocnych! tak prosto, ked to nejde len motivaciou, musi to ist inak. Ty si rodic, nestaci povedať, on si nechce dat umyt zuby, on si nechce dat nabrat krv a podobne. Treba vypestovat návyk. Kazy nie su o sladkostiach, ale o hygiene. Ak ich dieta ma, je to chyba jedine rodica.
Ak si nevies s nim doma rady, este treba skusit nejaku sikovnu a trpezlivu dentalnu hygienicku, ktora formou hry ta nainstruuje. Viac poradit neviem.

motovidlo
4. jan 2016

U nás to tiež nie je úplne dobrovoľné, každý deň sa pýta, či si musí aj zúbky umyť 🙂 Je to však jedna z vecí, ktoré proste nepovolím. Sám si nechce umývať, takže umývam ja, a skúšame všeličo - spievame, počítame zúbky, vravíme básničky, všetko možné. A vždy po umytí ho posielam pochváliť sa tatovi, aké má krásne umyté zúbky a tato ho samozrejme vychváli - to ho motivuje 🙂

sense
4. jan 2016

@cerez veru ten cistime tiez a ked sa mi raz stalo ze som zabudla mi mala vravi....mami ty si zabudla a vravi ze co a ona jazyk vyplazila....

cerez
4. jan 2016

@sense Sú škôlky kde vôbec neriešia očistu zúbkov. Ja ako dieťa si veru pamätám, že sme si zúbky umývali v škôlke. Moje deti niečo také nepoznajú. Čo je veľká škoda, lebo malé deti sa radi predvádzajú pred inými deťmi, sú súťaživé, chcú byť pochválené pred ostatnými deťmi, malo to niečo do seba. Sú škôlky kde to stále funguje, v našej bohužiaľ nie. 🙂

gaby21
4. jan 2016

Netreba polaviť, u nás u obidvoch čistíme zuby nasilu, ale musia, to keby som nechala nanich, tak ani nechty nemaju ostrihané, ani vlasy, nekupu sa, nsspratuju hračky atd, proste, sa musia naučiť že su veci, ktroé sa jednodducho musia a hotovo 😝

jumama
4. jan 2016

My sme vzdy spievali od Spievankova pesnicku, tri razy za sebou dokonca, raz na vrchne zubky, raz spodne, raz zatnute spredu. Tak isto sme vyuzili casovac na unyvanie zubkov v tablete alebo v mobile taka macicka Ginger - je to hra pre deti, kde sa ta macicka sprchuje, fenuje, umyva si zubky... Nie vzdy to bolo s ochotou.... Asi od 4,5 roka si umyvala zubky aj sama ako tak, niekedy som jej zvykla docisit. No a teraz jej zacali padat zubky, a trosku vykukaju nove, tak aby sa hned nepokazili, tak som sa vratila k cisteniu zase ja, mala teraz prve atb a od toho sirupu jej dost oranzoveli zubky, tak aby jej to neposkodilo, tak radsej umyvam ja. A stale sa kruti, vselico ine je dolezite 🙂 Mozno by pomohla aj motivacia knizkou? V knizke Moje zubky je o zubkoch totalne vsetko, su tam vseliake okienka, je teda taka interaktivna, dokonca na jednej strane je hlava chlapceka, ktory ma zubok na snurke, co sa da trhat... Tuto mozes nakuknut, je tu vsetko mozne o zubkoch: http://www.mudramama.sk/strbavy-usmev-a-krabick...

alenocka82
4. jan 2016

Aj my sme mali zo začiatku problém s umývaním zúbkov. Nepomáhalo ani dohováranie, ani spievanie, ani rozprávky. Ale či sa mu to páčilo alebo nie, zúbky sme umývať museli, aj keď občas na silu. Keď vymýšľa, tak mu dám možnosť výberu. Buď mu zúbky umyjem ja, alebo ocino. A musí si vybrať jedného z nás. Tretia osoba, resp. možnosť neexistuje 🙂

zuzka_1985
4. jan 2016

aj u nas zafungovalo pustanie veselych zubkov z tabletu (aj s videom), dovtedy si maly zubky umyval nerad. teraz cistime v pohode aj 3x denne. a dokonca si chce cistit aj sam. a samozrejme na zaver nezabudat oskrabkat kefkou alebo skrabkou aj jazyk. a pravidelnost je dolezita a nevynechat ani v pripade, ze sa velmi ponahlate. drzim palce

ingrida123
4. jan 2016

Nastastie my si radi umyvame zubky mala ma 3 roky,vzdy jej umyvam najskor ja a rozpravam kolko tam ma v ustach chrobacikov ako si stavaju dom a co vsetko tam maju a my ich musime dostat von aby neznicili zubky atd. potom si uz ku koncu umyva aj sama ...vzdy sa jej to veeelmi paci....

michaelkanr
4. jan 2016

U nas pomohla knizka-o kazovi, ktory si hladal domcek. Je v nej zobrazeny zubny kaz, ze si hlada domcek a chodi z ust do ust a tam, kde su zuby ciste, tam je smyklavo a vzdy vypadne von🙂 takte vzdy ideme vyhnat kaza🙂 chodime aj k zubarke, aj ta pozera kazy-takze to uz ma prepojene a chape.
Inak, zuby mu cistim ja. Mame kefku ninja korytnacky-kefky si vacsinou vybera sam, necham ho, je to tiez motivacne. Aj pastu (aj ked na kazdu hovori ble🙂 ale vzdy pri cisteni si moze vybrat, aku pastu chce, msme viacero. Trvam na tom, ze zuby umyt musime, ale uz dalej si to diriguje akoby sam.
Este mi napada-skuste aj tak, ze syn najprv umyje zuby tebe a potom ty jemu.

verus16
4. jan 2016

Nechodi do skolky? tam si deticky umyvaju zubky vsetci spolu, mozno zaberie "davova psychoza" alebo pozvat nejake blizke deticky domov ( popytat kamaratky ) aby si doma umyli spolu zubky.

kadan
4. jan 2016

@veselavrba
skús aby on umyl tebe a tatinovi potom si snáď nechá umyť on 😉
moji našťastie s tým problém nemajú tešia sa a nepotrebovali sme pesničky, vyhrážky ani rozprávky
držím palce