Mliečne zúbky a kaz

spartakt
16. nov 2018

Ahojte... chcel by som sa spytat ze uz dlhsie som si vsimol ze dcerka ma na zube taky ciernohnedy alebo aky flak... myslim si ze je to kaz... ked som sa jej pytal davnejsie ci ju niekde boli zubok nepovedala... ale dnes mi ukazala ze tam ju boli zubok... aj sa hrala s babikami na tetu zubarku... ale ukazala presne na to miesto... ma 2 roky a 10 mesiacov a teda neviem ako sa toto presne riesi... boli sme na prehliadke po dvoch rokoch ale odmietla vtedy u zubarky si aj sadnut na kreslo aj na mna skratka vsetko... teraz jasne ze uz ma viac a aj by si sadla mozno... ale bojim sa toho co bude nasledovat... sam mam mindraky zo zubarov prave kvoli detstvu a aj na plombovanie si davam pichnut injekciu od bolesti... u deti sa to urcite vsak nejak takto alebo aj podobne nerisi... viete mi prosim poradit ci sa naozaj moze jednat o taky dost vacsi kaz ze takmer 60-70% plosky stolicky je taky ako keby kazovy zubok... a dalej co bude nasledovat u zubarky? riesi sa to vrtanim alebo nejakym inym sposobom ked sa jedna o mliecne zuby?

Za info vopred dakujem...

miriam11
16. nov 2018

@spartakt urcite čo najskor k zubarovi, kým zubok velmi neboli. Už ste tam mali byt ihned, ked ste si vsimli kaz. Čím dlhsie otalate, tym hlbsi a bolestivejsi je kaz. Kazdy dobry zubar si predsa musi poradit s osetrenim u dietata. Vy mate tusim vacsie obavy ako to dieta. A pozor, dieta to vyciti. Mliecne zubky sa vo vacsine pripadov len vyvrtaju, nie vzdy sa nasadi aj plomba. Potom sa diera po kaze musi cistit niekolkokrat za den. Pri nespolupracovani je mozne pouzit mierne analgetika. Drzim palce

spartakt
autor
16. nov 2018

dakujem... za odpoved... no dcerka ked sme sli na prehliadku sa pustila do placu a nechcela ist aj ked som si prvy ja dal prehliadnut zuby... takze nejake tie obavy ma urcite... ale skor z nepoznaneho...

jana_eyre
16. nov 2018

ak kaz nie je rozsiahly vrtanie kazu vobec neboli, vyskusane na dvoch detoch - obaja mali kaz a ani jedneho vrtanie nebolelo, vlastne aj kaz boli az ked je moc rozsiahly.. dobry zubar s detmi vie velmi dobre a teraz sa uz zubari naozaj snazia.. ja mam pre decka vynikajucu zubarku, ktora dokazala zaujat aj 20m najmladsieho nervacskeho syna a otvoril jej na prehliadke pusu aby skontrolovala zubky.. no a v kazdom pripade, flak vobec nemusi znamenat kaz, to uz musi zhodnotit zubar.. hlavne ty sa musis prekonat, dieta sa nema preco bat nepoznaneho..

ja mam tiez zle skusenosti z detstva ( vytrhnutych 6mliecnych zubov naraz, krive zuby, trhanie trvalych zdravych kvoli fix aparatu a podobne) ale na deti to neprenasam a pretvarujem sa..

spartakt
autor
16. nov 2018

@jana_eyre ok... pojdeme teda zrejme k zubarke... len neviem co by to bolo ine na zube ked to drhneme kefkou kazdy vecer aj rano a je to tam stale... uvidime... co povie zubarka...

kali23
16. nov 2018

@spartakt určite choďte, prekonajte svoj strach, aby ste ho nepreniesli na dieta. Veľa záleží od zubára a jeho prístupu k dieťaťu. Môj si tiež prvýkrát nechcel moc nechať pozrieť zúbky, na druhý krat úplne v pohode, ale zubárka s ním komunikovala kamarátsky, tak si pokecali a nechal si pekne skontrolovať, má tam hráči kútik, takže sa vždy teší....
A keď sa mu urobil kaz, okamžite sme šli, ja som sa bála hrozne, ako to zvládne...
Zvládol to perfektne... A keď sme vyšli, v čakárni bolo asi 8 ludi, všetci na neho vyvalil oči, aj sa ho pýtali, prečo neplakal.... On vyvalil oči na nich, že prečo som mal plakať? Veď to nič nieje... a pri odchode hodil očko na jednu staršiu zjavne vystrašený pani, a tak priateľský sa k nej naklonil, že teta, nebojte sa, naozaj to nič nie je... pozdravil a šli sme...
Fakt je dôležité ísť okamžite, ako si na zuboch niečo všimnete, jednak aby sa kaz nezvacsoval až do drene, potom to boli... A tiež, aby sa nerizniesol na iné zúbky....držím päste, zvládnete to 😉

evitka83
16. nov 2018

@spartakt niektory zubari maju uz aj naladovky pre deti, rajsky plyn behom par minut po osetreni to vyprcha. Skuste najst takeho zubara. Moja dcera tiez nechce otvorit pusu v kresle, zubarka jej pozera zuby v detskok kutiku, ked sa hra 🤣

ink
16. nov 2018

Ahoj, ak je to taký hnedkastý fľak ale vidíš, že to nie je porušená sklovina, môže byť, že je to ešte v štádiu, že je to demineralizované. Ale to je len predstupeň ku kazu. Neviem ako ti malá spolupracuje pri čistení zúbkov, ale dočisťuj obyčajnou dospeláckou single kefkou. Ešte radím pastu Tooth mousse, je o niečo drahšia, ale odporučila nám ju zubárka práve v takýchto prípadoch. A mala by piť len čistú vodu, a teda minimalizovať sladkosti.
Inak je postup taký, že dieťa by malo byť buď úplne uspané, alebo dosť oblbnuté natoľko, aby spolupracovalo, takto nám to teda povedala zubárka.

Ešte som našla na internete rady - doplniť rybí tuk a všeobecne zdravé tuky v strave. Pomáhajú chrániť sklovinu.
Držím palce!

kubobubo
16. nov 2018

Moj syn mal asi 2.5 roka. Tiez som nasla taky flak. Zubarka mu na ten zubok poriadne nepozrela. Do mesiaca a pol mu ten zubok napuchol, zapal ako vysity. Ta nemozna doktorka mu to zaziva vyvrtala a dala antibiotika. Stale nas obvinovala, a mlela nieco o traume. Ocividne ona z toho mala traumu. Okamzite sme nasli inu doktorku, ktora mu to potom spravila. Vycistila kanaliky aj na mliecnom zube a zamplombovala. Reval sice non-stop celu pol hodinu ako mu to robila. Ale doktorka bola kludna a my rodicia tiez. Boli sme presvedceni, ze je to najlepsia vec. Vecer mi syn povedal, ze ho zubok neboli ani hlavicka a konecne moze hryzt svoje oblubene orechy. Ta povodna doktorka nas vsetkych len vystresovala. Mojmu synovi sa to pokazilo z nocneho dojcenia.

lubi2002
18. nov 2018

@miriam11 ahoj, prosím nevieš aké analgetiká sa dajú použiť pre 5 ročné dieťa? Tiež ma kaz no bojí sa vŕtačky. Ďakujem

7rebeka11
18. nov 2018

Nasa trojrocna uz ma tri kazy zaplombovane, dalsie dva este cakaju. U nas to islo velmi rychlo, v lete son si vsimla malicky kaz, minuly mesiac uz to bolo na pol zube. Vobec nic ju nebolelo, zvladla to krasne, ale to hlavne vdaka tomu, ze zubar je neskutocny borec, velmi dobre to vie s detmi
Vsetko jej vysvetloval, ukazoval, primerane veku ako vysprchuju chrobacika, vycistia... Velmi sa mi pacil pristup.

wewewerka
18. nov 2018

Pekný deň, my už rok riešime u syna - teraz má 3,5 roka pokazené mliečne zúbky. Zatiaľ sa nám podarilo vyvrtať a zablombovať 2 zuby (5ky) ale vždy to je urobené len tak narýchlo, aby to prestalo bolieť. Tých kazov máme podstatne viac a šíria sa veľmi rýchlo. Súčasný zubár nás informuje, že to pomaly začne robiť a všetko postupne poopravuje. Po roku sme ale veľmi nepokročili, tak sme navštívili súkromnú kliniku. Tam nás informovali, že vhľadom na početnosť kazov budeme musieť so synom absolvovať celkovú anestézu. Preto Vás chcem poprosiť, kto máte u Vašich detičiek skúsenosti iba pozitívne a máte zubára v okoli Bratislava- Trnava, možete mi prosím kontakt? Skonzultovala by som to ešte rada s ďalším odborníkom. V každom prípade aj moja skúsenosť je nečakať a riešiť ihneď, veď samo sa to neurobí. Držím všetkým palce!!! Ďakujem

rojko
18. nov 2018

Môjmu synovi sa začali kaziť predné zúbky. V strede - medzierka sa akoby začali trúsiť a pomali sa kazia. Keď bol menší pekne si čistil zúbky a teraz už len nasilu. Náš zubár nám povedal, že prvá kontrola je od 3- ch rokov, no a to máme vo februári. Čistenie zubov je vždy katastrofa, zatne ústa a nepohne s ním nik...strašne ma to trápi, zúbky sme zanedbali, bojím sa, že sa mu všetky pokazia až zhnijú, ako som to videla u detičiek a keďže máme radi aj sladké tak o to horšie.

gondyo
18. nov 2018

prvá kontrola od troch rokov?my sme boli keď mal syn 2 zúbky dole a horné čerstvé 4 kúsky,je dôležité naučiť dieťa starať sa o zuby,tie návyky bude mať do konca života...dieťa ak nemá so zubárom spojenú zlú skúsenosť a bolesť,tak to zvládne v pohode...a naozaj vycíti,keď sa bojí rodič...držímpalce

mogaa
18. nov 2018

no môj zubár vždy hovoril, že s dieťaťom treba chodiť k zubárovi ešte pokiaľ nemá kaz. A treba ho brať so sebou aj ked ide len mamička či ocko na preventívku....Ide o t že dieťa uvidí že aj rodičia chodia a nemusí sa báť.

monitamoni
18. nov 2018

@spartakt naša dcérka má 23 mesiacov. Vo štvrtok sme boli už na tretej preventívke u zubárky. Samozrejme že prvé dva razy ústa otvoriť nechcela aj keď som ju na to pripravovala. Ústa som jej otvorila nasilu a o sekundu bolo všetko skontrolované. Nemyslite si že z toho mala nejakú traumu. Teraz krásne otvorila ústa a všetkým pri odchode mávala. Všetko je i vašom prístupe. Už keď raz idem k zubárovi tak predsa neodídem než toho aby som vedel v akom stave moje dieťa zuby má. Hlavnou úlohou rodiča je naučiť dieťa do života aby bolo silné. Veď vy ste rodič a nie naopak....vy keď sa bojíte tak sa vyhnete tomu čo musí prísť? Taký istý postoj máte ukázať aj dieťaťu.

angie12854
18. nov 2018

@spartakt Dobrý večer. Prečítala som si Váš príspevok a keďže vidim, že ľudia majú stále istého medzery v informovanosti čo sa týkať starostlivosti o mliečny chrup... k zubárovi/dentálnej hygieničke sa má chodiť od 1 roka . Dieťatko nemusí hneď otvoriť ústa. Prvý/druhýkrát úplne stačí, ak sa povozí na kresle. Dieťa si zvyká na ambulanciu, na ľudí... a čo sa týka hnedej škvrny na zube- nevidím to, aby som to vedela posúdiť, pretože to nieje len o pohľade do ust, ale aj o tom, či je to mäkké alebo nie, moze to byt pigmentacia (ktorá ale neboli) a kaz. Kaz v každom prípade je infekčné ochorenie, ktoré sa roznáša ďalej po ústach. Je preto velmi dôležitá dobrá hygiena a dočisťovanie zubov rano a vecer. Aj medzizubných priestorov! Pastu používame vtedy, ked dieta dokáže vypluvat a vyplachovat ústa. Zhruba rok a pol/2 roky... treba to riesit čím skor. Analgetiká rozoberat nebudem. Zavisí fakt od toho čo tam je. Pekný večer

angie12854
18. nov 2018

@spartakt Zabudla som dodať, že samozrejme strava zohráva velmi vela. Cukor ktorý prijmete v potrave je potravou pre baktérie, ktoré má každý jeden človek avšak pokial dostanú veľakrát velky príjem cukru tak zacnu vypúšťať kyselinu, ktorá v našich ústach spôsobí kysle pH a ta rozpúšťa sklovinu... na zuboch je povlak, ktorý má tak isto kazdy z nas. Avšak pokial ma podmienky na to, aby sa v nom množili tieto baktérie tak vytvára dobru pôdu pre zubný kaz... takze preto si musíme zuby mechanicky čistiť 2x denne ;) aj detickam. Snažte sa vynechať cukrove veci cp najviac, najmä vodu iba cistu

annamuranska
18. nov 2018

My sme mali ten isty problem ale aj vacsie kazy,musela ist dcera pod narokozu do nemocnici.vytrhli a do hodiny sme sli domov

dadka2001
19. nov 2018

@wewewerka Pekny den, ja chodim do Bernolakova k MUDr. Macajovej Eve a MUDr. Katuscak. Syn ma teraz 4 roky a ma tri plomby. Dcera ked bola v jeho veku uz mala viac ako dvadsat. Vraveli sme tomu choroba sladkych slin. PH slin jej rozozierali sklovinu. Mala sice krasne biele zubky ale skolňro na kazdom 2-3 plomby. Dali jej to tam do poriaku a teraz ked ma stale zubky bez chyby.

jasmine2
19. nov 2018

@wewewerka My máme skvelú lekárku v Dubnici nad Váhom.Ak vám to nieje ďaleko dám kontakt. Je skvelá. S deťmi to fakt vie a posielajú jej deti samotní stomatologovia ktorý na to nemajú trpezlivosť. My ku nej cestujeme 225 km čo je tam aj späť 450km a stojí mi to zato. Náš Kubko mal prvý mini kaz ako 9 ročný......

spartakt
autor
19. nov 2018

no ja som dnes volal zubarke nasej a ideme skusit tam v piatok ist... cize ak to nepomoze a nebude spolupracovat este je jedna velmi dobra aj tu akurat ze plne sukromna... cize ak by ani to nepomohlo asi by som riesil aj nieco smerom dalej... zatial vsetkym dakujem za rady...

simca06022011
19. nov 2018

Treba ju nosti pravidelne, ak jej nesedia vasa zubarka, najdite jej viac zabavneho zubara 🙂 moja dcera u mojej zubarky ani usta neotvorila, mohla jej panaciky ukazovat a co ja viem co.. druha zubarka, mlada, ticha, usmiata jej este aj zubny kamen davala prec... v pohode. Zubarovi, vzdy mrnci... hlavne ked chodime trhat zuby, dostane injekciu a aj tak ma uz len z principu stres. Ja to neriesim, ci sa boji, neboji, ci ma niekto mindraky.. proste tam sa musi a vybavena vec, aj ked sa hodi o zem, ten zub boliet neprestane, kym sa na to zubar nepozrie. Plombu my nemame ziadnu, mame dva kazdy, jeden sem tam boli, na zuboch ktore by mali kazdu chvilu vypadnut... zubar nas to nerieis, plombovat to nebude, ak bude zub boliet mame prist a vytrhne ho. Ak neboli, alebo zaboli len ked do dacoho silno zahryzne tak nic... Ak by bolo kazov viac, boleli by, muselo by sa to riesit, je moznost celkovej anestezy a orpavit vsetky, tak bola nasa znama s dcerkou a opravovali asi 10 zubov...

bellovag
19. nov 2018

My sme boli prave v piatok u zubára ...mne plombovala a maleho som zobrala preventivne...budem mat 5 a ani jeden kaz 🙂 Ja radsej si dam namahu a vecer docistujem medzizubnými kefkami aj zubnou niťou ako riešiť hysáky u zubara.. prave nam hovorila ze dôlezite je hlavne chraniť 4 a 5 zuby a použivať vzadu zubnu niť a dočisťovať hlavne tu časť kde zub vyrastá z ďasna nie len plochy...druhá vec je že Miško nepije vôbec sladké nápoje, čaj, džúsy a pod. iba čistú vodu a nevie čo je horalka, nie to že by ju mal jesť 🙂 za obedom kúsok 72% čoko a to je všetko z kúpnych sladkostí + domáce koláče....oplatí sa to....hlavne nám dr. vravela, že je ideálne ak trvalý zub vytlačí mliečny zub ktorý je úplne zdravý

angie12854
19. nov 2018

@simca06022011 najhorsie je ze ked ma dieťatko kazy uz v mliečnom chrupe bude ich mat aj v trvalom... a to trhanie tiez nieje najstastnejsie riešenie, ale jasne ked sa uz inak neda tak sa neda.. treba vela vela cistit fakf

angie12854
19. nov 2018

@bellovag presne tak 👌🏻 Velmi dôležitej aby tie zuby sa netrhali, fakt to robi pri trvalom chrupe vela... mliečny zúbok ,,drzi” miesto pre trvalý ...

lucika121
19. nov 2018

@ink ahoj, prosím ťa z tvojho príspevku mám pocit že vieš niečo o rozpadavajucej sa sklovine na mliečnych zúbkoch. My to máme geneticke, preto sa pýtam či s tým nemáte skúsenosti aj vy. Ďakujem

simca06022011
19. nov 2018

@angie12854 tak moja ma uz 8 rokov pomaly, cize v pohode sme. O drzani miesta pomlcim radsej :DD NEviem ako si prisla na to ze ak su v mliecnom kazy, musia byt zakonite aj v dospelom...

@bellovag ani jeden zub nam ziadny trvaly nevytlaci, nasiel si cestu poza zub a kade tade.. cize nas neminie strojcek. Keby sme ho mali vytrhnuty vytlaci sa mozno tam kde sa mal vytlacit... Ja sa nespolieham uz na "nasa zubarka povedala", nás tiez iny zubar pol roka posielal domov, ze nic.. zub kyvat, ziadne kazy nie su atd a tie mliecne budu vytlacene... a fakt som tam bola s 6 rocnym dietatom kazdu chvilu, potom dalsi mal robotu a hned sa zub vytahoval, kedze uz z dospeleho bola polka von, povedal ze nemala ona sancu si to vykyvovat... Ale ina ano, vsetko je to o cisteni... kedze ja som poctivo do cca 4 rokov cistila malej zuby, nic nemala nikde... ALE kedze slecna bojuje s tym ako keby sme jej neviem co robili, u zubara si odsedi svoje.. kludne ju tam hocikedy vezmem ked ideme aj my ci na kontrolu, alebo dentalku a nech sa ukaze... zubar jej povie svoje o cisteni a mam na mesiac klud s bojmi vecernymi :D A co o cisteni, ale o strave... my jeme presne, v dane doby.. idem ku kamaratke kde mame 10 kazovu kamosku.. a tie deti jedia STALE, sladke, ovocie, zelenia, cola, dzusy.. vsetko... naozaj stale, ja mam pocit ze tam sa v kuse iba je.. . To sa neda drzat v cistote a urdzat zdrave zuby kym maju vypadnut.

angie12854
19. nov 2018

@simca06022011 ako som na to prisla? Asi tak ze to mam vyštudované. Nemusia byt zákonite tie kazy, pokial este upraví stravovanie teda výživový protokol a nebude sa infekcia šíriť ďalej ;)

vlocka2506
19. nov 2018

Pridam sa do diskusie...moj syn7r.,mal prvy kaz ako 5r.zubarka mu len vyvrtala a dala vlozku.momentalne ma tri vlozky.doposial bol statocny,vydrzal to vrtanie,no pri poslednej navsteve to bol des!!!zub ho bolel len na dotyk,cize to uz mal velmi citlive a zubarka nanho kricala,ze zbytocne krici,ked nic nerobi,no mala nastroje na zube,cize sa dotykala.aj ked jacal,ze staci zubarka aj tak pokracovala☹ potom mu narychlo utrela a dala vlozku,kt.mu po tyzdni vypadla☹a uz sme k nej nesli.vrtala mu uz predtym nou opravovany zub.myslim si,ze to neurobila dosledne,ani prvykrat.chcela by som najst niekoho ineho,len tu v okrese nie je vela "detskych" zubarov.najhorsie je,ze aj dcera 4r.ma uz prvy kaz a bola svedkom toho vsetkeho,lebo ju som mala na preventivku a synovi dokonca nestihla zrobit preventivku.ma vela pacientov a mam pocit,ze vsetko robi narychlo a necitlivo!!!jej rada je,ze kaz na mliecnom zube sa opravuje az vtedy,ked boli.no na druhej strane sama povedala,ze kaz sa rychlo siri.tak teraz ako?!neriesi ho hned,lebo treba cakat kym bude boliet a potom uz moze mat aj na ostatnych zuboch(tak to mal syn).ako to riesia vasi zubari?hned osetruju maly kaz,ci vyckavaju?

angie12854
19. nov 2018

@vlocka2506 treba ošetrovať hned. Kaz sa šíri do hĺbky, prechádza zubom hlbšie a hlbšie a ked boli uz je blízko nervov...