Rýchly rast zúbkov

Zodpovedané
10. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť o zúbkoch mojej 16 mesačnej dcérky. Prvé dva spodné zúbky jej vyšli ako 10 mesačnej. Teraz má na spodnej čelusti prvý a druhý rezák, oba očné zuby a na pravej strane aj stoličku. Na ľavej strane je už skoro stoličku tiež vidieť. Na hornej čelusti má prvý a druhý rezák, očný zub a na ľavej strane jej už vidieť kúsok zo stoličky.

Zdá sa mi, že jej zúbky idú strašne rýchlo. Máva teploty alebo hnačky.

Ako jej môžem pomôcť?

Môžem jej dávať 7 dní po sebe Paralen čípok na noc?

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

mne sa zdá, že sa vašej dcérke zúbky prerezávajú normálne a nijaké väčšie odchýlky od normy nebadám.

Poďme zúbok po zúbku pre obe čeľuste, v zátvorke je mesiac, kedy by malo začať prerezávanie:

  • sánka = 1ka (6mes), 2ka (7mes), 3ka (16mes), 4ka (12mes), 5ka (20mes)
  • horná čeľusť = 1ka (7,5mes), 2ka (9mes), 3ka (18mes), 4ka (14mes), 5ka (24mes)


Prerezávanie mliečnych zubov je u každého dieťaťa trošku iné, u vašej dcérky sa napríklad rezáky mierne oneskorili a teraz zas očné zuby mierne predbehli prvé stoličky.

Čo sa týka teplôt a hnačky, súvis s prerezávaním stoličiek nemusí byť žiaden, a preto by sa mal k zdravotnému stavu vašej dcérky vyjadriť v prvom rade pediater, ktorý na základe vyšetrenia stanoví prípadnú liečbu.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská