Ako budem rodiť, keď je dieťa otočené koncom pánvovým?

erienka
16. máj 2013

5.6. mam termin porodu, mala (momentalne vraj 3080g) je otocena polohou koncom panvovym. Som prvorodicka z TN a tu ma doktori presviedcaju na prirodzeny porod. Aj dula si mysli, ze prirodzeny je lepsia volba. Ja uz som bola rozhodnuta o sekcii, ale vcera ma rozhovor s dulou dost nalomil. Proste neviem, co mam robit. Je porod polohou KP naozaj narocnejsi? Ved napr. nasim mamam ani nerobili sono, tak ani nevedeli, v akych polohach maju svoje deti.
Rodili ste niektora KP ako prvorodicka a viete to porovnat s "normalnym" porodom, kde dieta nebolo KP? Dakujem

lucinda1711
16. máj 2013

@erienka Ja som mala tiez KP,ale mne hned doktor povedal ze sekciou pokial sa neotoci,Tiez maly vazil 3100 ked sa narodil.Ja osobne by som sa bala rodit normalne ked je KP,ale ja som laik a nerozumiem sa do toho,lekari vedia najlepsie.Ale doktor ani neriesil zeby som rodila normalne,a popritom som nemala ziadne ine problemy len malemu sa nechcelo otocit.Nerodila som este normalne tak neviem ake to je,ale sekciou je to v pohode,len po porode to boli ale pri takom stasti sa na to rychlo zabudne a rychlo sa to aj zahoji

magic08
16. máj 2013

ja osobne by som sa bala rodit prirodzene KP. bala by som sa toho, ze by nastali komplikacie a dieta by ostalo bez kyslika, takze ani by som neuvazovala o prirodzenom porode, jednoznacne sekcia. no to je moj nazor, neviem ake argumenty ti povedala dula. v okoli poznam mamicku, ktora rodila prirodzene KP, lebo lekar rozhodol ze moze, nastali komplikacie, dieta sa zeseklo v porodnych cestach a zo zdraveho dietata, ktore sa malo povodne narodit, ma dieta, ktore potrebuje 24hod starostlivost.

elienka
16. máj 2013

@erienka kamoška rodila prirodzene dcérku ktorá bola KP, mala okolo 3kg, to je myslím hranica, kdedy sa do toho ešte púšťajú prirodzene. z môjho osobného názoru - ak by som mala KP, tak by som nešpekulovala, bála by som sa hlavne tých komplikácii -hlavne pridusenia. Ja som mala CS(ale nie z dôvodu KP), nemala som na výber, všetko sa zomlelo veľmi rýchlo a chválabohu za krásne zdravé dieťatko čo mám doma. bála som sa že to bude horšie ten CS, ale sama som bola milo prekvapená, ako dobre som to zvládla

patesladko
16. máj 2013

mňa prvý pôrod síce ešte len čaká, ale .. keď si to len tak laicky predstavím - pri pôrode hlavičkou je hlavička prvá von, pupočníková šnúra ešte dnu v bezpečí pripevnená k placente a keď už prejde hlavička, prakticky je všetko za vodou, doktor pomôže ramienkam a ostatok len vykĺzne.. naopak, keď tlačíš nožičky prvé, pupočník potom tiež ostáva v akejsi pricviknutej polohe, kým je ešte hlavička dnu a keďže hlavička je to najväčšie, bála by som sa, čo by sa stalo, keby mi ostala dnu, nevládala by som ju vytlačiť, alebo by sa proste nedala vytlačiť, alebo neviem čo .. ani dýchať by sa mu nedalo, keď by bola hlavička ešte dnu a dačo by sa stalo s pupočníkom.. 😖
možno je polovica vecí, čo som napísala, blbosť, neviem, ale ja by som asi taký pôrod neriskovala 😒

ewca
16. máj 2013

dcerina krsna rodila prvu dceru KP, bolo to tazke,ine nastroje sa pouzivaju ale zvladla a ma tusim mensiu traumu z porodu ako ja co som rodila normalne.... viem ze pri chlapcoch lekari neodporucaju prirodzeny porod, kvoli hrozbe poskodenia pohlavnych organov.... ja by som sa tiez asi bala rodit normalne, ale ide to, tie duly maju velmi triezvy a prirodzeny nazor na porod

erienka
autor
16. máj 2013

@elienka dakujem za povzbudenie

huxy
16. máj 2013

moja svokra vraj rodila syna KP prirodzene,neviem síce akú mal pôrodnú váhu,ale niečo okolo 3 kg mohlo byť.ja som rodila sekciou,malá bola tiež KP,predpokladaná váha 3 kilá cca 400 g, narodila sa s 4130 g. takže som bola rada,že som mala nakoniec sekciu.mne ju inak naplánovali asi týždeň pred samotnou sekciou / a termínom pôrodu/.možno by mi dali na výber /teda ak by som silou mocou chcela rodiť prirodzene/,ale v lc nemocnici to nefunguje tak,že mamina si rozkáže,že chce rodiť sekciou.ale myslím,že vtedy,ak je dieťatko v polohe KP,tak sám dr.by ti to mal navrhnúť.aj keď je pravda,že prvý doktor,ktorý mi robieval sono už v predpôrodnej poradni,tak vravel,že nebudeme plánovať sekciu,že sa uvidí v čase,či budem rodiť prirodzene alebo sekciou.ale druhá dr.o pár dní naplánovala sekciu.takže aj doktori sú rôzni

erienka
autor
16. máj 2013

@huxy no, tu v TN su vsetci skor za prirodzeny porod. Ale potom clovek cita tie strasidelne pribehy o postihnutiach, ktore vznikli nasledkom komplikacii pri KP porode...idem sa zblaznit z toho, co sa neviem rozhodnut.
Inak, vsade hovoria, ze dolezity udaj je aj rozmer panvy. Mne vsak panvu nikto za cele tehotenstvo nemeral. Resp. neviem o tom, ako sa to vlastne robi, ale nevsimla som si, ze by mi robili nieco take...

inga2605
16. máj 2013

ja som mala dva pôrody a obidva KP, rodila som normálne. Mám dve krásne dcéry, prvá keď sa narodila mala váhu 3610g a veľká bola 56cm a druhá keď sa narodila mala 3690g a veľká bola 59g. Tá staršia má zajtra práve 14 rokov a tá mladšia bude mať 4 roky v auguste. Porovnať si to neviem, lebo som rodila len KP, ale podľa môjho názoru to nebolo nič strašné, dalo sa to zvládnuť. Aj u mňa uvažovali o sekcii ale len ak by nastali komplikácie, ale našťastie všetko dobre dopadlo. Pri druhej dcére mi už len vraveli doktori, že keď som zvládla prvé dieťa KP tak zvládnem aj druhé. A ešte si pamätám, že mi merali panvu akú mám širokú, že či to zvládnem. Prajem veľa síl a rýchly pôrod bez komplikácií.

huxy
16. máj 2013

@erienka mne meral panvu môj gynekológ hneď na začiatku tehotenstva.a ešte poznamenal,že vraj mám dosť širokú panvu,že pri pôrode nebude problém 😀 no a aj tak som šla rodiť sekciou,na odporúčanie dr.v nemocnici a aj primára.

zata2
16. máj 2013

@erienka ja som mala v marci tiez takyto problem a nenechala som sa prehovorit na rodenie normalne na tvojom mieste by som to tiez neriskovala. Mozu byt akykolvek experti ale mozu ti poskodit dieta a co potom? Oni ho vychovavat nebudu ja som im to aj povedala. A porod kp sa neodporuca uz vobec chlapcom lebo mu mozu poskodit genitalie. Pozri sa ako si trufas ale ja som si povedala ze nech som radsej ja dodzubana ako keby som mala mat pridusene dieta, vyklbene nozicky.....a pod. Momentalne som 2 mesiace po cisarskom a som stastna ze mam zdravu dcerku kasli na dulu ona to za teba neodrodi...moj nazor aj skusenost

elienka
16. máj 2013

@erienka tu na ulici má kamarátka dcéru postihnutú z pridusenia pri pôrode (nerodila však KP), navždy bude potrebovať jej starostlivosť. keďže ich každý deň stretám a vidím, tak už len kvôli tomuto by som to neriskovala. neviem koľko detí plánuješ, ale ak napríklad len 2, tak by som neváhala. Ja sa na to pozerám tak, že síce sú všetci v tej pôrodnici za prirodzený pôrod, ale ak sa niečo stane (šanca že sa stane je samozreje menšia než že sa nestane) tak kto potom bude riešiť tie následky? lekári ťa pošlú po týždni domov, ale ty to budeš riešiť celý život.
ešte k tomu môjmu cs - ja som mala akútny kvôli vysokému tlaku, nemala som kontrakcie nič, proste len prebehla operácia. pretože som nebola vôbec vyčerpaná (napr. ako kamoška pre nepostupujúci pôrod po 24 hod kontrakcií jej robili CS) tak aj preto som to asi tak dobre zvládla, aj všetky ostatné mamičky na tej pooperačke boli pomerne v pohode, zrovna tam boli všetky s plánovaným CS

hajajanka
16. máj 2013

Pridam svoj nazor, aj ked ja som nastastie nemala takyto problem. Ja osobne by som KP nikdy nerodila prirodzene. Je pravda, ze prirodzeny porod je pre zenu menej narocny a lahsie sa zotavuje, ale je bezpecny pri KP aj pre dieta? Poloz si hlavne tuto otazku. Uz len kvoli bezpecnosti dietata by som to neriskovala. Teraz ma 3080 gr a to mas do terminu porodu este 3 tyzdne. Tzn., ze moze kludne pribrat este pol kila a a to uz bude pomerne velka (a teraz je to len odhad, moze mat kludne aj o 300 gr viac ako ukazuje UTZV). Ked som bola na Kramaroch, KP-cka sa tam rodili cisarskym rezom. Cisarsky rez nie je predsa o nic menejcenny porod ako prirodzeny. Dolezita je bezpecnost vas obidvoch.
Takze moj nazor - NIE.

erienka
autor
16. máj 2013

@zata2 nasla som si dnes rano tvoje prispevky v diskusii na rovnaku temu a aj som sa ti chystala napisat, ze ako si napokon rodila. Mam tiez ten isty argument ako ty, ze to budem ja, kto sa bude musiet starat o pripadne postihnutie dieta. A ako si zvladla cisarsky - bola ta rekonvalescencia tazka? Mlieko sa ti potom spustilo? Dali ta na nadstandartnu izbu potom? Trochu vela otazok a este ovela viac by som sa chcela opytat...

zata2
16. máj 2013

@erienka cisarsky bol v pohode aj sme sa rozpravali na sale ja som mala spinal. Potom to bolo sice horsie hlavne ten 1 den poctivo lez ani sa nepohni nebude ta bolet hlava budes mat mensie bolesti. Na 2 den ma vyhnali z postele a davali mi uz malu kazde 3 hod na prsnik. Bolo to dost narocne ja som bola ubolena este aj mala mi poskodila obidva prsniky. Ale na 3 den som uz behala v pohode ale malu som este odmietla mat pri sebe v noci, az na 4 den som si ju nechala aj v noci. Mliecko sa mi spustilo ale mam ho malo malu museli prikrmovat uz aj v nemocnici, ona sa narodila mala a musela dobiehat. Ked ma prisli pozriet doktori tak mi vsetci hovorili ze to by som zvladla aj normalne a ja som im iba prikyvla nesla by som urcite ani pri 2 dietati kp normalne. Mne tiez nikto nemeral panvu ale viaceri gynekologovia mi povedali ze ju mam siroku ale moja gynekogicka mi povedala ze v ziadnom pripade normalne nie je to riziko.

huxy
16. máj 2013

@erienka ja si tiež dovolím odpovedať na otázky,čo si položila zata2.
rekonvalescencia po cisárskom reze je určite dlhšia,než po prirodzenom pôrode.deň po pôrode som sa vedela hýbať len keď mi bolo naozaj treba na wc-ko.a večer /deň po pôrode/ ma prišiel muž pozrieť /samozrejme, že prišiel aj v deň pôrodu,ale len pozrieť malú,ja som nemohla vstať,a on zas nemohol na izbu/,tak som vyšla na chvíľu von.bolo mi síce blbo,ale nejak som vydržala.každý deň sa to zlepšovalo a zlepšovalo.síce som dosť dlho chodila ako robot /pomaly/,ale už pri odchode z pôrodnice to bolo ako tak v poriadku.
mne sa mlieko pomaly začalo spúšťať,naládovali ma aj injekciami na tvorbu mlieka.lenže problém bol v tom,že sa malá nechcela veľmi prisať /možno kvôli tomu cisaráku,že mi ju priložili až neskoro/.ale myslím,že tam bolo viac faktorov,prečo sa mi kojiť nepodarilo,a odsávala som len 2 týždne ☹
na nadštandardnú izbu sa dá ísť aj po cisárskom,ale treba si to buď dopredu dohodnúť /ak by si vedela presný termín cisárskeho/,alebo ak by mali akurát voľnú izbu,tak sa určite dá.
a inak tiež som mala spinál,a mňa hlava vôbec po pôrode nebolela

zata2
16. máj 2013

Ja som nadstandartnu izbu nechcela radsej dam malej tie peniaze to mas 20e na den sa mi zda. ked sa rozhodnes pre cs tak budes sa sice dlhsie zotavovat aj mna to este boli mam take citlivejsie brucho ale po tyzdni ked prides domov uz ani nebudes vediet a kazdym dnom to bude len lepsie. Akurat sa neodporuca tak 4 mesiace cvicit brusaky a moc sa nenatahovat s tazkymi vecami aby sa ti maternica nedotrhala.

henikav
16. máj 2013

Urcite by som si cisarsky dobrovolne nevybrala. Prezila som 2 normalne porody, aj cisarsky. Ja som mala brucho po cisarskom este vyse roka strpnute, akoby mrtve, potom dlhe roky ziaden problem a teraz po vyse 20 rokoch s tym rezom mavam problemy, obcas sa zapali, aj mokva, hnisa. Ked som bola mlada, mamina kamoska hovorila ze s tym ma problem, nechapala som, teraz uz chapem. Ked ta lekari presviecaju na normalny porod asi vedia preco, okrem toho, ak by to bolo nutne, je mozne ze sa cisarskemu aj tak nevyhnes.

elienka
16. máj 2013

@erienka s tým spúšťaním mlieka - je to možno ťažké ale nič nemožné, mám 2 kamošky po CS a aj oni aj ja plne kojili, chce to len silnú motiváciu a často prikladať dokonca aj všetky tie mamičky na tej pooperačnej izbe (dokopy sa tam vystriedalo 6 mamičiek) tak všetky sme kojili, nehoviorím, že to u mňa bolo bez problémov, ale dalo sa to, aj keď to zo začiatku vyzeralo všelijako. Ale moja malá mala len 2,7 kg pri narodení, takže mala slabý sací reflex, zato mamičky s 3,5 kg bábätkami tento problém vôbec nemali

elienka
16. máj 2013

@henikav a rodila si aj KP?

gretka2
16. máj 2013

@erienka Ja som mala SC, prveho syna kvoli KP. Sekcia bola planovana.
Ked som sa porovnavala s ostatnymi mamickami, zdalo sa mi , ze som na tom o dost lepsie, co sa tyka bolesti a chodenia, sedenia a tak. Ale to je rozne, zalezi od citvlivosti, vnimania bolesti, vselicoho mozneho...
Hned, ako som na druhy den vstala z postele, isla som za malym, hned sa prisal, a veselo sme kojili vyse 2 rokov 😀
Bola sa na nadstandardnej izbe, ale to zalezi od toho, ci bude vtedy zrovna volna. U druhej dcerky to bolo zhruba tak isto, akurat nebola KP, ale SC pre nepostupujuci porod. Mliecko OK, (tiez do 2r).
Peniaze za nadstandard nelutujem, hlavne, ze som sa nemusela delit o WC a sprchu s "vselikym"...
Nemozem to porovnat s normalnym porodom, ale ja som bola rychlo fit, oproti niektorym "normalne" rodiacim mamickam, ale ako som povedala, je to "prudko individualne" 🙂

cerez
16. máj 2013

Ja som tiež prvú rodila sekciou, bola KP, panva hraničná. Urobili sekciu. Neľutujem, rekonvalescencia je u každej ženy rôzna a záleží od bolesti ako ju vníma. Radosť s prítomnosti dieťaťa mňa robila silnejšou a po odobratí som si aj po ochkala, ale zas prítomnosť iných žien na izbe a spoločné rozhovory, často humorné nedali dlho rozmýšľať nad pooperačným stavom. Ja osobne by som nechcela rodiť KP prirodzene. Aj pri cisárskom je riziko, ale podľa mňa lekár ma väčšiu možnosť sa dostať k dieťatku ako počas prirodzeného pôrodu. To je len môj laický názor.

sasha226
16. máj 2013

Pri KP je vraj dolezite aj pohlavie dietatka, u dievcat sa to vraj da ale u chlapcov by porod KP mal byt uplne vyluceny.
je tam riziko poskodenia pohlavnych organov.
nas maly je tiez KP a u nas vobec o prirodzenom porode neuvazovali. ideme na sekciu a ja som kludna ze nam nic nehrozi.

janano
16. máj 2013

@erienka zijem v zahranici, u nas je hranica na prirodzeny porod 4 kila. Zena sa pred porodom mera, ci nema uzku panvu, tiez sa mera predpokladana vaha dietata. Ja som porodila dcerku prirodzene, bola otocena KP. Mna nestihli zmerat, lebo porod bol uz plne rozbehnuty, prisla som do nemocnice takmer uplne otvorena a az vtedy zistili, ze je otocena KP. Takze ma zmerat nestihli. Ale bol to moj druhy porod.

miskadusko
16. máj 2013

tiež som mala KP a v trenčíne. ale trvala som si na tom že chcem cisársky a nakoniec mi ho primár povolil aj ked s tým mal velké problémy. ale KP je diagnoza pri ktorej ked rodička odmietne prirodzený pôrod tak jej ten cisarsky spraviť musia. ja som čítala a aj mi jeden známy gynekolog odkázal aby som si dala spraviť cisarsky lebo deti ktoré sú rodené prirodzene KP tak vo väčšom veku mávajú zvyčajne zdravotné problémy a ked sa zisťovalo prečo prišli na to že to bol ťažký pôrod...samozrejme aj pre to dieťatko. ja by som určite nešla rodiť normálne. to moja skúsenosť s KP v Trenčíne. rozhodnutie je na tebe. držím palce...

miskadusko
16. máj 2013

@erienka pávnvu ani mne nikto nemeral...asi zabudli 🙂 .

maricca
16. máj 2013

Ja mam 3 synov, z toho 2.-hy sa mi narodil KP prirodzene, bez komplikacii. A som za to vdacna a stastna. Lekari mi totiz podla sono povedali, ze ked je to chlapec a ma viac ako 3,5kg pre istotu uprednostnuju sekciu. Lenze ked sme dorazili do nemocnice uz bol porod natolko rozbehnuty, ze som porodila prirodzene. Ja som cisarsky vobec nechcela, prave som hladala lekara, ktory by mi ho neindikoval automaticky, predsalen, sekcia je operacia.

alien2603
16. máj 2013

@erienka Ahoj 🙂 Tak aj ja pridavam svoju skusenost... Moja malicka bola tiez KP a otocit sa nechcela. Lekara som mala zazmluvneneho a ten ani prirodzeny porod neriesil. A pravdupovediac to som velmi chcela rodit prirodzene. Ale riskovat nejake komplikacie pri porode som samozrejme nechcela. Mala som spinal a bolo to nieco krasne, ked moja malicka zaplakala 🙂 Jaaaj, to by som si este zopakovala 🙂 Zotavovanie bolo, no ako to povedat... nic moc, ale som tu a som v pohode 🙂 Pre mna bol najvacsi problem vstat po 12 hodinach. Vstala som asi az na treti druhykrat, pri prvom som skoro odpadla. ALE, akonahle sa postavis, uz si za vodou, uz je to len lepsie. Nebudem klamat, ze to neboli, no da sa to zvladnut. Strasne som bola odhodlana dojcit a aj sa mi to podarilo, hoci mi malicku prilozili az na druhy den povecer, teda az ked som uz bola na normalnej izbe. Ja som si ju prilkadala vzdy, ked zaplackala a nechala som ju sat az kym sama neodpadla 🙂 A mliecko som mala v podstate hned (mala dokonca odchadzala z nemocnice s vyssou vahou ako s povodnou porodnou). Co sa tyka starostlivost o malicku, tak tu prvu noc som ju este dala sestrickam, lebo som si este netrufala. ALe od dalsieho dna uz bola stale len so mnou a vsetko sme v pohode zvladali.

emty
16. máj 2013

Ja som prvú dcérku rodila KP. Všetko sa to zbehlo dosť rýchlo, nakoľko som začala rodiť tri týždne pred termínom, tým pádom som mala všetky predpoklady na prirodzený pôrod (dievča, nižšia hmotnosť). Lekár mi dal na výber, či chcem prirodzenný pôrod alebo sekciu. Tak som sa ho spýtala, aký ma on na to názor. Povedall, že skúsime prirodzene, ale nemám nič jesť, aby som bola nachystaná na prípadnú sekciu. Pôrod postupoval veľmi dobre, až na vačší bolestivý nástrih som nemala žiadne komplikácie, celkovo som to veľmi dobre znášala. Druhé bábo už bolo dobre otočené, no zasa malo trikrát omotanú pupočnú šnúru, tento pôrod bol pre mňa horší ako KP. .Ale keby som sa mala spätne rozhodnúť pre prirodzený pôrod KP, už by som do tohto rizika nešla, predsalen veľké riziko pre dieťatko.

1stefi121
16. máj 2013

Ja som rodila sekciou pre KP a dievčatko trvala som na sekcii.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre