Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

nona72
4. mar 2009

Ahoj Aneta29, od všetkých vás ktoré to mate za sebou je to povzbudzujúce.
Som zvedavá ako dopadnem ja.Nech sa darí tebe aj babatku.

aneta29
4. mar 2009

Dakujem Nona,naozaj sa to dá vydržať,a ani dieťatko sa netrápi 🙂

nona72
4. mar 2009

Ahoj Aneta29 ak ti to nebude vadiť možno ťa ešte budem otravovať s otázkamy.
Určite ma ešte niečo napadne,hlavne keď sa to už blíži aj mne.
Ty si z Komárna?

aneta29
4. mar 2009

čau Nona,rada ti odpoviem na otázky,v ohlade mojich skúseností.som z okresu Komárno.

katka1981
4. mar 2009

Mate aj negativne skusenosti zo sekcie? (Spinal/celkova) a po akom case ste mali prvykrat prilozene babatko a kedy ste prvykrat vstali na vlastne nohy? Dakujem.

chymenitta33
4. mar 2009

aneta29..Dakujem🙂)

Ale to nie je až také zlé s tým sa treba naučiť žiť🙂)

Ja som rodila vo FN v TN a mala som spinálnu, a Davidka mi ukázali hned potom mi ho priniesla kamarátka sestrička s novorodeneckého ukázať aj mi ho dala vefla seba sme sa pomojkali a zobrala ho a na druhý den poobede mi ho doniesli ako na kojenie, a to nech skúša a pekne papkal.

A k tomu vstávaniu malý sa narodil 16:40 a ja druhé ráno som išla do kupelky sama.

katarinka1107
4. mar 2009

ja som rodila v tt spinalom a maleho mi ukazali hned. ale o 4h mi ho sestricka prisla ukazat a skusila, ci sa prisaje. potom mi ho pre moje ôpotesenie doniesla este navecer, lezal pri mne. rodila som rano 8,25 a vecer asi 20,30som sla na wc. 😝 A potom mi ho este nosili a na treti den som uz "fungovala s nim" 🙂 Pri prvom porode pred 10rokmi som bola v celkovej a. a taktiez sa snazili mi dcerku doniest co najskor ukazat a o nejakych 150h skusili , ci sa pricucne(rodila som 20,20 h a na druhy den okolo obeda som sla do sprch 🙂 ) co sa tyka mliecka , to sa pekne rozbehlo obidva krat, kojila som Baru 29mes a Juraska 25mes. 🙂 Katka1981 neboj , vsetko bude dobre. A pri zrdavom babenku- dcerenke soce nezabudnes na bolest , ale rychlo sa zmobilizujes , neboj , aby si ju mala pri sebe 🙂 cim skor 🙂

aneta29
4. mar 2009

Ked ma zaniesli na izbu po sekcii o hodinu nato došla sestrička,že malá sa zobudila a ak sa cítim dobre tak ju nechá u mňa na pol hodinku. Potom mi ju nosila každé 3 hodiny aby som ju skúšala kojiť. Ja som nemala ani kvapku mlieka nadarmo som skúšala. Potom ju nosili ku mne s flaškou mlieka, takto to išlo 3 dni. Na 4 deň ju už nechali pri mne. 😅

sashka.mst
8. mar 2009

ahojte baby, pisem diplomovku o tehotenstve a kazdy den sa dozvedam nove a nove informacie o cisarskom reze a neda mi aby som tym z vas, ktore mate na vyber, neukazala, co som zatial nahromadila o tejto operacii. je jasne, ze su veci, kedy sa naozaj neodporuca ine ako cisarksy rez. ale tie z vas, ktore si mozete vybrat, precitajte si toto a porozmyslajte;)

Cisársky rez

Je operácia a nie spôsob pôrodu. Thomas Verny v Tajomnom živote dieťaťa pred narodením opisuje niekoľko výskumov s deťmi, ktoré prišli na svet cisárskym rezom. Vo všetkých vykazovali nejaké známky toho, že im nebolo umožnené, aby svoju cesu zvládli vlastnými silami. To, že nezažili vrcholný pôrodný stres znamená aj to, že nezažili vrcholnú pôrodnú blaženosť, ktorá je súčasťou tohoto stresu. Tiež im nebolo umožnené v takej miere sa otierať o pôrodne cesty a vychutnať si tak prvé hnietenie telíčka. V budúcnosti majú takéto deti pocit, že sa nevedia nabažiť dotykov. Častejšie prepadajú depresii a majú pocit, že im niekto niečo zobral. Sama chápem opodstatnenosť cisárskeho rezu v prípadoch, kedy by inak dieťatko alebo matka neprežili. Takýmto deťom si myslím je úprimne jedno, že sa narodili tak ako sa narodili, sú radi, že vôbec žijú a vyššie spomenuté poznačenia nemajú. Nazdávam sa, že sa to týka len tých detí, ktoré boli plne schopné sa narodiť vlastnou silou, ale ich matky im to neumožnili z vlastnej nevedomosti. Pri tom cisársky rez je životnu nebezpečná operácia, ktorá má veľmi bolestivé a krehké hojenie, ktoré sa môže rozvinúť v nebezpečnú infekciu.

"Komplikácie počas c. r. vzhľadom k matke: najčastejšie sa pri c. r. vyskytuje veľké krvácanie z ciev maternice. Niekedy je tieto straty potrebné nahradiť transfúziou krvi. V zriedkavých prípadoch je krvácanie také silné, že je nutné vybrať aj maternicu. aby sa zachránil život matky. Môže nastať poranenie močového mechúra; nebezpečná je trobmoembólia, ktorá môže spôsobiť až smrť udusením; v súvislosti so silným krvácaním alebo embóliou plodovou vodou (plodová voda sa dostane cez otvorené cievy maternice do krvného obehu) často vznikajú poruchy zrážania krvi, ktoré môžu končiť až vykrvácaním rodičky; z anestéziologických komlikácií môže život rodičky ohroziť vdýchnutie žalúdočného obsahu. Celosvetové štatistiky úmrtnosti matiek v súvislosti s pôrodom hovoria, že po cisárskom reze zomiera šesť až desaťkrát viac žien ako pri spontánnom pôrode.

U dieťatka môže nastať: porezanie, poranenie telíčka; poškodenie priľahlých nervov; komplikované vyberanie z matrenice vyžadujúce kliešte; môže nastať krvácanie z pretrhnutej pupočnej šnúry vyžadujúce transfúziu krvi a pri komplikovanom vyberaní po dlhší čas môže nastať nedostatok kyslíka.

Po c.r. žene hrozí: infekcia v mieste rany a v močovom mechúre; kvôli zavedenému katetéru hrozí zápal dýchacích ciest; v niektorých prípadoch môže nastať celková infekcia organizmu. Celý proces môže vyústiť až do zlyhania životne dôležitých orgánov. Môžu nastať problémy s črevnou priechodnosťou.

Čo sa týka komplikácií po cisárskom reze: môže nastať hojenie rán širokými jazvami, môže sa objaviť prietrž v operačnej jazve, porušením nervových zakončení môže nastať strata citlivosti v oblastiach operačnej rany. Ak sa vytvoria zrasty v brušnej dutine, môže žena pociťovať bolesti, môžu nastať problémy gynekologického rázu, sexuálne dysfunkcie... " doc. MUDr. Miroslav Korbeľ, CSc. z časopisu Dieťa 10/2008

"Novorodeniatka majú sťaženú adaptáciu vzhľadom k oneskorenému očisteniu pľúc od fetálnej pľúcnej tekutiny, čo vedie v prvých hodinách života k problémom s dýchaním. Táto tekutina sa pri prirodzenom pôrode detičkám automaticky v istom množstve vytláča tlakom na hrudník pri prechode pôrodnými cestami. Okrem tohto stláčania hrudníka chýba "cisárskym" novorodencom aj stres súvisiaci s pôrodom (tlak na telo dieťaťa pri posúvaní smerom nadol a pod.), preto majú menej "stresových hormónov", čo môže vplývať na reguláciu vstrebávania tekutiny v pľúcach...Podľa štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 2005 je riziko hospitalizácie dieťaťa na jednotke intenzívnej starostlivosti po pôrode cisárskym rezom až päťnásobne vyššie v porovnaní s novorodencami narodenými vaginálne. Deti po cisárskom reze majú signifikantne po cisárskom reze menej okysličenú krv (nižšiu saturáciu kyslíka)...často pri vyberaní dieťaťa z maternice môžu vzniknúť rôzne hematómy, škrabance, alebo drobné rezné ranky. Ďalšou komplikáciou novorodencov po c.r. môže byť útlm dychového centra ako následok podania liekov matke v rámci anestézie a analgézie počas operácie. Týka sa to najmä operácii v celkovej anestézii. Tieto deti potom potrebujú resustitáciu a ich tkanivá môže ohroziť nedostatok kyslíka. V dôsledku podania analgetík matke nastáva aj neskorší nástup tvorby mlieka u matiek, ktoré porodili c. r. ...U detí narodených c. r. chýbajú v čreve bifidobaktérie a zároveň sa im v ňom tvorí viac protilátok, čo môže mať v neskoršom období nepriaznivý efekt v podobe vyššieho výskytu alergie. Optimálne osídlenie čreva majú deti, ktoré sa narodili vaginálne a počas prvých mesiacov boli výlučne kojené." doc. Mudr. Darina Chovancová, CSc. z časopisu Dieťa 10/2008 Cisársky rez zvyšuje u dieťaťa riziko vzniku cukrovky http://www.plus1den.sk/zdravie/2008/09/cisarsky...

ak cisarky rez naozaj musite podstupit, nedavajte sa do celkovej anestezy, aby vam nehrozilo vdychnutiie obsahu zaludka, aby ste mohli vidiet dietatko hned po porode a dokonca aby ste si ho mohli prilozit na prsnik. pokial bude ok nemusia vam ho hned brat, ale mozu posunut latku tak, aby ste si mohli vychutnavat prve chvile spolocne. zavolajte si blizku osobu a najlepsie aj dulu. hoci je to operacia, kludne slovo a dotyku vedia naozaj vytvorit prijemnu atmosferu. a ked sa to da, necasujte si porod, ale pockajte, kym zacne sam a vtedy podstupte operaciu. na idetatko to ma lepsie posobenie, ked si moze vybrat samo kedy je pripravene na narodenie. prajem vam vsetkym krasne porody.

sissik
8. mar 2009

sashka v knizkach o tehu som citala, ze cisarsky je pre dieta bezpecnejsi ako normalny porod. takze nazory su rozne.
mne ho napr, odporucil lekar a kedze som si lekara vyberala, posluchla som.
mala som celkovu anesteziu, lebo som mala nizku zrazanlivost krvi a anesteziologovia sa bali, ze budem pri spinale v mieste vpichu velmi krvacat. vsetko to trvalo 40min, mala mala apgara 10, 10, teraz je ziva az nadmieru.
3. den po som este trosku dokrmovala, ale len koli mojej neskusenosti a nevedomosti a radam sestriciek, ze babo pri prse max. 10 minut a najskor po 1,5 az 2 hod od predchadzajuceho kojenia 4.den som uz plne kojila.
takze da sa to zvladnut. no a po uspati vyberaju dietatko do 5 minut von, aby sa k nemu dostalo co najmenej anestetik. myslim, ze apgar 10, 10 hovori, ze babo dostalo tych anestetik naozaj minimum 😉
ano, je to operacia a ako kazda operacia nesie so sebou rizika. tie su vsak vyssie pre matku.
pri normalnom porode sa tiez mozu vyskytnut komplikacie, aj embolie plodovej vody a tromboza je podmienena v tehu hormonalnymi zmenami. nehovoriac o tom, ze pri normalnom porode ale s komplikaciami hrozia vselijake mozgov obrny koli nedostatku kyslika v porodnych cestach.
urcite nie som za to, aby si zeny same rozkazovali, ako chcu rodit, ale ked to indikuje lekar, asi vie, preco to robi 😉

sashka.mst
8. mar 2009

fuha, sissik, prosim ta pamatas si v akych knizkach si to citala?vedela by som to pouzit v diplomovke. to nesmie byt o nazoroch ale vyskumoch a vsetky doterajsie vyskumy oznacuju cisarsky rez ako zivot ohrozujucu situaciu, pri ktorej je stale vacsia pravdepodobnost, ze dojde ku komplikaciam. tesim sa,ze si jedna z miziveho percenta zien, ktorym cisasky rez nepriniesol komplikacie.

ivana24
8. mar 2009

sashka-já mám za sebou dvakrát sc při epi a úplně v pohodě já i obě moje děti. Já teda také preferuji přirozený porod, ale když nemáš na výběr tak nic jiného ti nezbude.Přesto oba moje porody byly krásné a bey komplikací. Druhý den jsem už chodila a měla prcky u sebe, kojení také úplně v pohodě.... 😉 Ale vím, že tady holky píší i o nepříjemných komplikacích ☹ Ale u nás 🙂 🙂 🙂

reni7
8. mar 2009

sashka-nezlob se na mě,ale potom co sem si přečetla ten tvůj příspěvek,tak mě to pěkně nadzvedlo ze židle,nechápu proč to sem píšeš,některé máme před porodem a asi se CŘ nevyhnem,a tady ty komplikace mi teda na psychice moc nepřidaj,vím,že je to operace,ale rači nevědět co se může stát,takže mě osobně si pěkně vylekala,díky 😠

ivana24
8. mar 2009

Reni7 proto jsem sem napsala ten příspěvek, pro podporu 😉 😉 😉

reni7
8. mar 2009

ivana24-při tvém příspěvku sem se trochu uklidnila 🙂 ale teda ten od sashky mi dal fakt zabrat 😖

snazivazuzi
8. mar 2009

sashka, máme porozmyslat? Nad cim? Vsak na SR nerobia SC kvoli nasim peknym modrym ociam /jasne, niekto si to vie vybavit, ale zas, nech to je jej ˝problem˝/...... ak má zena zdrav. tazkosti, alebo je prir. porod pre dieta nebezpecny tak preco rodit prirodzene iba preto aby sme nemali pocit ze nás ˝odrodili˝? Ja budem rodit s SC a nie preto lebo sa mi nechce tlacit a bojim sa bolesti.... proste je sekcia potrebna. Suhlasim s reni7, nerobi nám moc dobre citat takéto prispevky, hlavne ak ide iba o copy z knihy.... DOpredu nemozes vediet ze u danej zeny kt. porod by bol ten naj... /keby si mohla zena vybrat/. Nie raz sa stalo ze pocas porodu sa rozhodli pre SC. - a urcite nie kvoli tomu aby to mala este tazsie 😉
Ja nehovorim ze si ten tvoj prispevok pridala preto aby sme mali prebdené noci pred operáciu, ale .... no nic. 🤐

A puto medzi matkou a dietatom nezávisi od toho ci sa ten maly clovek narodil prir. sposobom alebo ho priviedli na svet pomocou operácie.... to dieta sa vyvija v matknej maternici a 9 mesiacov ziju spolu v 2v1 ako jeden celok. To puto je také silné.... si nemyslim ze ma moje dieta bude mat menej rad, lebo som musela podstupit op. a neporodila som ho normálne. 😵
A tie riziká..... vsak sa moze stat hocico aj pocas SC aj pocas prir. porodu! Ani sam lekár nevie pri zacati operácie prip. porodu ci nastane nejaká komplikácia.... to by potreboval krysálovu gulu!

aneta29
8. mar 2009

Sashka ,aj ja som čítala v časopisoch Mama a ja,Dieťa tieto články ,aj množstvo iných kníh.
Píšeš o rizikách z SC,ale prečo nenapíšeš o rizykách z prirodzeného pôrodu lebo podľa mňa tých je omnoho viac.

ivana24
8. mar 2009

Holky, sashka to asi nemyslela zle, chtěla asi jen upozornit ty kteří si chtějí prosadit sc dobrovolně. Nebojte se!Vím, že to s vaší psychikou zamávalo!!! Moje děti po sc měly apgar skore jeden: 10, 10, 10 - akutní císař, druhý: 9, 10, 10 - plánovaný císař. Jo a navíc, kdybychom u druhého čekali na přirozený nástup porodu, tak by se nám malá uškrtila 😒 Jo a mléko jsem měla stejně jak holky po normálním porodu, ne-li dřív 😉 Jo a pouto mezi mnou a Filipem? Přijeďte se podívat 😀 Myslím NO PROBLEM 😉

andykov
8. mar 2009

Mě spíš sashka pobavila, proože pár mamin, co císaře měly, samozřejmě vždy z nějákého důvodu, znám...Neměly žádné komplikace. Teda pokud nepočítám menší problémy s kojením, bolesti hlavy po spinále, bolesti jizvy a menší pohyblivost, ale to patří k následku operace. Spíš to obrátila. Málo kdy se stane, že je nějaká komplikace, to samé jako u normálního porodu, ale samo, že u cs je pravděpodobnost vyšší... A když jsme u toho, co je pro miminko lepší, tak mě dr. řekl, že je to cs 😕

katka1981
8. mar 2009

Ahojte, prosim mamicky, kt. mali cisarsky u Dr. Havaldu, aby mi napisali ako boli spokojne, dakujem pekne.

lubi22
8. mar 2009

Ahojte 🙂

Ja som porodila druheho synceka cisarskym pri spinalke pred 5 dnami, uz som takmer uplne v pohode. Po 24 hodinach som sa postavila a potom pomalicky zacala chodit, treti den som uz nebrala ani lieky proti bolesti. Porod bol planovany a spinalku mozem len odporucit. Rodila som tak aj prveho synceka, no toho po 28 hodinovom pokuse o normalny porod. Tiez suhlasim, ze naj je prirodzeny porod, ale aj ten ma urcite rizika. No niekedy sa jednoducho neda a preto som rada, ze sme v 21. storoci a cisarsky rez lekari vykonavaju pri opodstatnenych pripadoch, bohuzial je pre niektore maminky jedinym sposobom, ako priviest deticky v poriadku na svet. A puto medzi matkou a dietatom urcite nezalezi od sposobu porodu 😉

Drzim vsetkym nastavajucim maminkam paste, aby vsetko prebehlo v poriadku a bez komplikacii. No a ak si mozete vybrat medzi celkovou a spinalnou narkozou, urcite odporucam tu druhu, je uzasne, ked clovek moze hned vidiet a pocut svoje dietatko 😵

katarinka1107
8. mar 2009

mamulky tehulky, ktore mate pred porodom a hlavne pred sekciou nebojte sa.Sasha to tak nemyslela, len su tu aj stranky, kde sa niektore maminy zaoberaju myslienkou na to , ci si mozu porod vybrat. A inak asi su tu mnohe, ktore si nevyberu a uz dopredu vedia, ze sekcii(CR) sa nevyhnu.Ja mam skusenosti aj take , ze sa ma mnohe pytali, kolko som zaplatila , ze som rodila cisarskym 😀Ale ja som si nevyberala, ako tu mnohe z Vas, jednoducho som tak rodit musela obe deticky a tiez boli v poriadku obe A apgara mali - dcerka 7-9-10tiaz to bol akut cr a naplanovany cr- 9-10-10. Tak sa nebojte a na sashku sa nehnevajte, asi malo byt na tu stranku, kde sa mamicky pytaju , aky si maju vybrat porod. Ale asi zabudli, ze nevyberaju dovolenkovu destinaciu. Inak pekny den vam 🙂

lante
8. mar 2009

Katarinka, ja som vopred vedela, že pôjdem cisárskym. Najskôr som nebola nadšená, ale po sekcií som bola rada...........a keď mi doki povedal, že aj teraz to bude sekcia tak som si popravde vydýchla. Vybrať som ju nemohla a vôbec mi nevadí, že som nerodila a ani rodiť normálne nebudem. Podstatné je zdravie mňa aj bábätka.

lante
8. mar 2009

Inak vraj v niektorých štátoch sa dá vybrať, či bude žena rodiť prirodzene alebo cisárskym.....tak možno nato Sashka narážala.

sissik
8. mar 2009

fuha, tak kebyze si mam vybrat mezdi prirodzenyma cisarskym, jasne ze idem normalne. vsak rezat si dobrovolne brucho, ked je na to priroda usposobena, je trochu chore.
saska citala som to v knihe 9 mesiacov otazok a odpovedi, dokonca ju pisala zahranicna autorka 😉
a tie, co mate pred sekciou - nebojte sa. aj pri normalnom porode moze nastat tolko komplikacii, ktore tu nie su popisane, ze by vam mohli vlasy stat dupkom. lenze vsade sa teraz pise a hovori o superprirodzenych porodoch bez akychkolvek zasahov a recami o samych negativach sa len strasia zeny.
keby som ja rodila pred 200rokmi, tak pri tom prirodzenom porode mozno zomriem. ale o takychto veciach samozrejme v clankoch zameranych na prirodzene porody, pisane nie je.

katarinka1107
8. mar 2009

lante mas pravdu, hlavne ze je babo aj mamina v poriadku. A presne ako ty aj ja som si vydychla, ked mi po 2x povedali, ze to bude sekcia, ale len zato, ze som sa bala, ci to "stara" rana po prvej sekciii vydrzi a som astmaticka, tak aj toho , kedze babo malo mat okolo 4000g. Ale Vam vsetkym drzim palce a ja som mala napr pocit, ze som zlyhala, ze som nedokazala to, co zeny pri prir. porode, ale teraz to neriesim . Kazda sme mamina a sme radi, ze mame zdrave deticky. Pekne tehulkovanie

binki
8. mar 2009

sashka.mst: jo, rizika cs má, ale např. mně pomohl, utekla jsem hrobníkovi z lopaty...

sarkal
9. mar 2009

Ahojky.Jak to tady čtu tak taky přispěji svou troškou do mlýna.
Vždycky jsem se CŘ a jakékoli operace bála 😝 chtěla jsem rodit normálně,moc jsem se těšila na to až malého uvidím jak se bude tvářit manža atd..
18hodin jsem byla v strašných bolestech a pořád jsem nebyla dostatečně otevřená,pak mi daly infuzi to trvalo cca 4hodiny a nic,můžu vám říci,že v tý chvíly bych za císaře dala cokoliv 😝 ,nakonec malýmu začaly klesat ozvy a to bylo špatný takže nakonec císař,manža byl celou dobu semnou,sundaval mi prstýnky,košily,hrozně mi pomáhal.No nemohla jsem se dočkat až mě uspí,měla jsem celkovou anestezii a spinal nebyl čas.
Čekala jsem a slýchala o císaři horory,ale nic takového se nekonalo.Probudily mě,manža mohl na chvilku ke mě,malýho mi přinesly ukázat za několik hodin,ale hned po probuzení mi přinesly jeho fotku což bylo moc hezký 🙂
Neříkám,že to nebyl záhul,přeci jen břicho několik dní bolelo,jizva několik týdnů,ale žádný horor to nebyl,dalo se to zvládnout,čekala jsem,že to bude horší a kontrakce snad každou minutu byli teda mnohem horší.Pak mě teda taky mrzelo,že jsem neporodila normálně,že jsem nezažila ten pocit,ale jsou i horší věci.Já i malej sme vpořádku a to je přeci nejdůležitější.
Takže jako rizika jsou,to je jasný,ale i při klasickém porodu jsou rizika,např.velká ztráta krve atd..ale myslím,že se nemusíte bát.Všem přeji příjemné těhotenství na které já moc ráda vzpomínám. 🙂

iinuska
9. mar 2009

Sissik, neviem preco by to malo byt chore...

reni7
9. mar 2009

sarkal-díky za uklidnění 🙂

já teda v CŘ doufám,ale hlavně teda ze zdr.důvodů,já teda nechápu proč se cítit méněcenná,porod jak porod,jestli to půjde břichem nebo spodkem je snad úplně jedno ne?akorát prcka mamina uvidí až se vzbudí,ale zase ho první uvidí tatínek,mě to teda neva jestli pudu na CŘ,hlavně ať je miminko v pořádku 😎

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre