Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

bocmanka
16. mar 2009

😵 chcela som, že jazvu cítim pri zmene počasia a aj pri cvičení, tiež som sa nevedela dočkať, kedy môžem ísť do fitka, šla som už po dvoch mesiacoch,ale nerobilo mi to dobre...

monika77
16. mar 2009

holky tak mne dnes doktor povedal, že cvičiť po cisárskom min 2-3 mesiace ... aj keď sa síce cítim dobre, netreba to brať na lahkú váhu, vraj ten rez vo vnútri je háklivý, ľahko by som si mohla narobiť zle ... no ja som sa už aj naťahovala s kočíkom, čo nie je len tak a trochu mámobavy či som si tam nemohla niečo narušiť

akejka
16. mar 2009

mirundo treba ísť do pôrodnice, nech sa ti na to pozrú. Ja som mala rovnaký problém a hojilo sa mi to celé šestonedelie. mali by ti to vyčistiť, dať ATB, ke´d treba...
hlavne si to umývaj repíkom a dubovou kôrou...jedeň večer repík, 2. deň dubová kôra...tiež to treba sterilne kryť gázou...to ma zachránilo pred ďalším rezaním...

akejka
16. mar 2009

neboj monika, aj ja som sa po oboch sekciách naťahovala s kočárom hore a dole schodmi, nemal mi kto pomôcť...a zle sa mi jazva hojila až po 2. sekcii ale nie kvôli kočáru...von som chodila až po 2 týždňoch...

bocmanka
16. mar 2009

😀 presne tak, telo treba šetriť po cisárskom reze, nič netreba preháňať, veď krásne sme aj s kilami navyše, aj keď je pravda, že mnohé necvičia len kvôli postave, ale kvôli tomu, že prídu na iné myšlienky, medzi ľudí a od každodenného stereotypu sa odreagujú..
tak to funguje aj u mňa...pretože skúsenosť je že kým kojím, nechudnem, tak naplno začnem asi až tak za 1-2 mesiace, pomaličky odstavujem bez liekov, prirodzene, lebo lieky nemusím, teda na stratu mlieka

valentovasasa
16. mar 2009

holky, mohu mít otázku? pokud se vám špatně hojila jizva, ví se proč? Co byl důvod špatného hojení? ráda bych se tomu při případném opakovaném SC vyhla...

akejka
17. mar 2009

valentovasasa: mne sa jazva po 1. sekcii zhojila krásne a pri 2. pôrode som do rany pri operácii dostala zlatého stafylokoka, ten mi vyvolával zápaly, hnisanie...
Nedá sa tomu vyhnúť, závisí to od čistoty operačnej sály. Ja som mala veľmi urgentú sekciu - kvôli ruptúre maternice, preto zrejme nestihli dokonale vydenzifikovať operačku, aby mne aj malej zachránili život.

valentovasasa
17. mar 2009

aha akejka - takže když budu doufat, že pokud budu mít plánovaného SC, tak by to mohlo být vydezinfikovaný dost? A při důkladné hygieně atd atd tak by to i na podruhé mohlo být OK?
Docela se děsím - vedle mě na pokoji ležela holka, které se to břicho rozpadlo a měla to jako otevřenou ránu, tak vím co to obnášelo a nechci to zažít!!!

Jen jestli se můžu zeptat - proč si měla prasklou dělohu? To jen v průběhu těhu, nebo praskla při normálním porodu???

akejka
17. mar 2009

Saši, jediné, čo môžeš pre dobré zhojenie jazvy ty urobiť je dôkladná hygiena rúk, jazvy. Ja som v rovnakej pôrodnici rodila aj 1. krát, tiež to bol urgentný cisár (úzka panva, alterácia oziev miminka) a vtedy sa mi rana zhojila dobre. Stáva sa to v každej nemocnici pri akýchkoľvek operáciách, že do rany dostaneš zlatého styfylokoka.
Maternica mi praskla v priebehu 2. pôrodu, ruptúru vyvolali strašne silné a bolestivé kontrakcie. Lebo u nás (čítala som, že aj v ČR) ide 50-60% žien po sekcii rodiť prirodzene. A keďže ma jazva nebolela celé tehu, skúsili aj mňa odrodiť prirodzene. Bohužiaľ to nevydržala moja maternica ☹

lubica33
17. mar 2009

Akejka, ak sa mozem spytat, ako si to citila, to prasknutie maternice, kedze si mala aj velmi bolestive kontrakcie? Bolelo to inak a velmi a preto si lekara na to upozornila? alebo na to prisli sami? Ako je mozne, ze si isla rodit prirodzene s uzkou panvou? Babatko bolo male? A kde si rodila?

bocmanka
17. mar 2009

🙂 aj u mňa to tak bolo, prvý pôrod cisárskym a pri druhom som začala rodiť prirodzene a narýchlo, keďže sa mi spustila voda v 36tt, ale nešlo to, vôbec som sa napriek silným kontrakciám neotvárala, tak mi urobili sono priamo na sále a zistili, že mlj druhý syn má obtočenú niekoľkokrát pupočnú šnúru okolo krku...tak konali rýchlo...
neviem si predstaviť porodiť udusené dieťa 😲 😲 😲 a nosiť ho 9 mesiacov a tešiť sa naň
pri trťom ani neuvažovali, hrozilo to, čo popísala akejka a síce ruptúra maternice, lebo v priebehu 7 rokov to bol tretí cisársky rez...
v každom prípade sa treba spoliehať aj na vlstnú intuíciu, nielen na lekárov, ja som na sále vrieskala od bolesti, nech mi urobia to sono, že to nejde....

akejka
17. mar 2009

lubica: tak si si našla odpovede v 2. téme. Ešte k tým bolestiam - od začiatku sa mi nezdali, boli strašne bolestivé a išli cez panvu, viem to porovnať, pri 1. pôrode som mala kontrakcie a dostala som sa až do fázy vytláčania.
Lekári vyslovili podozrenie z ruptúry, ja som dovtedy asolútne netušila, že také niečo existuje.
Aj keď som obidve tehotenstvá mala úzku panvu, lekári to v 1. rad eskúšajú prirodzene. Aj podľa rozmerov úzka panva môže povoliť...je tu na MK jedna kočka, čo mala ešte užšiu panvu ako ja a porodila prirodzene - síce s pomocou vákuumextraktora...
závisí aj na výške matky - ja som veľmi nízka, mám len 160 cm, keď majú moje rozmery panvy vyššie mamičky, v pohode porodia...
Inak obe dcéry som mala dosť ľahké - 3100g, 3170g, ale primár pôrodnice mi povedal, že ja s mojou panvou by som porodila prirodzene len dieťa do 2500g ☹

bocmanka: 3. pôrod prirodzene po 2 sekciách by už niktorý lekár v SR a ČR neriskoval, je tam veľmi vysoké riziko ruptúry maternice. Preto je už 3. pôrod po 2 cisárskych rovno indikovaný na sekciu.

bocmanka
17. mar 2009

akejka ..to mi je jasné, obzvlášť preto,že nepošlem sedieť vlstného svokra, rodila som totiž pri ňom, aj ma pripravovali na tretí cisársky len to zase nestihli, lebo každé zo svojich detí som rodila mesiac skôr a predoperačné sa robia približne v 38tt, aspoň tu u nás...

sissik
17. mar 2009

mne sa trosicku zacali zapalovat 2 stehy na kraji, potierala som benzoliehom, vetrala a riadne umyvala, o 3 dni sa to krasne vyhojilo. nemala som ziadny dren, nelezala som na intenzivke, nebola som nacievkovana. postavila som sa po 7 hod 😉
no a jedna z indikacii(tretia v poradi) k sekcii bola, ze som stara prvorodicka. proste uz som stara sunka, mam to na papieri od lekarov 😀

bocmanka
17. mar 2009

🙂 sissik ta ty si z trnavy, tam mi býva švagor a teraz čakajú dievčatko......ti zamávam, keď ich pôjdeme navštíviť

ivana24
18. mar 2009

Tak to já jsem měla štěstí, žádné komplikace ani při jednou císaři, vždy jsem jizvu mydlila mýdlem, pořádně myla a pak mám od mudr supeeerrrrr krém, tím ji masíruji a jizvička je krásná - ještě hezčí než ta první 😉 bez bulek bez hnisání a nevím jak vy, ale mám syna 17kg a to nejde si ho nepochovat a nezvednout a nepomazlit se s ním a v pohodě 😀

bocmanka
18. mar 2009

🙂 tak to máš ivi šťastie, ani ja som sa jazvou nemala problémy, len som sa zo začiatku šetrila pri cvičení a teraz naň zase nemám čas, ale aj to príde..... 🙂

robin154
18. mar 2009

Ahoj holky, zdravím z porodnice, mě to čeká zítra a mám pěknýho nerva teda 😖 Dnes mi brali krev a udělalo se mi tak špatně jako ještě nikdy a to mám jít zítra na sekci!!! 😕 Mi říkala sestra, že mě čeká ještě nějaká flexa nebo co a ráno prej "nálevek", je to mazec. Bojíííím se!

lubica33
18. mar 2009

akejka: dakujem za odpoved, mna caka druhy porod o tyzden, dva, moja prva sekcia bola asi podobna tvojej, nemam sice uzku panvu, ale tiez som drobna a dcerka bola dost velka, 3660g, hlavicka vobec nezostupila napriek dlhemu tlaceniu, hlavicka bola aj v zlej polohe, takze ma hned odviezli na operacku...teraz trpnem, vcera sa mi druha dcerka otocila z polohy KP do tej spravnej a vyzera to na normal porod. Tak dufam, ze druhe babo bude lepsie spolupracovat a moja maternica tiez!!! 😒

valentovasasa
18. mar 2009

robin - vklidu!!! mě před plánovanou sekcí udělali EKG, nacevkovali, vyholili a hurá na sál!!!

jejke
18. mar 2009

"""3. pôrod prirodzene po 2 sekciách by už niktorý lekár v SR a ČR neriskoval, je tam veľmi vysoké riziko ruptúry maternice. Preto je už 3. pôrod po 2 cisárskych rovno indikovaný na sekciu."""

Akejka mas, velku pravdu ale napriklad taka Krajmary vtejto teme vyvratila aj toto,
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

teda v Anglicku jej dovolili porodit aj po dvoch sekciach vaginalne, podla mna mala obrovske stastie. 😉

akejka
18. mar 2009

jejke: fúúúúú si predstav. Fakt mala krajmary šťastie. Asi nemala veľmi silné kontrakcie a netrápila sa nimi niekoľko hodín...inak by asi rupla. ja som veľmi chcela 2. pôrod prirodzený (s epidurálom), pekne sa to schyľovalo k tlačeniu, škoda že to už moja maternica nevydržala.

lubica33: drzim palce, nech sa ti to podarí prirodzene. Ak by si mala akékoľvek podozrenie z ruptúry (príznaky som ti popisovala), hneď naliehaj na lekárov, nech ti spravia sekciu.

bocmanka
18. mar 2009

tak to šokovalo aj mňa, ten prípad z pôrodu v usa, asi bol fakt rýchly a s klasickými kontrakciami a asi aj poloha bábätka bola priaznivá...

valentovasasa
18. mar 2009

holky, tak jsem se dneska vrátila od lékaře, konzultovala jsem s ním, jestli musím rodit nutně znovu císařem, řekl že ne, že mám velkouk šanci rodit normálně. Ale že prý záleží na lékaři, který mě bude přijímat do porodnice. -A když jsem se ptala na rizika, tak mi řekl, že oboje má rpo mě tak zhruba stejně rizik, tak to prý nemám řešit a nechat to na doktorech. A je to fakt...
jediné co mě překvapilo, poradil mi si nechat dát epidurál, prý to může zlepšit ozvy srdce miminka (to je na dlouhé vysvětlování proč...) a tím zabránit druhému císaři, pokud bych ho měla mít jen z důvodu špatných ozev. A když jsem se bála, že císaře pod epi bych asi neustála, tak mě ubezpečil, že se praktikuje i to, že se taková maminka částečně "oblbne" léky, nebo čím to říkal... Prostě jako bych k tomuk dostala slabou narkozu - byla při vědomí,ale ne úplně... což mě potěšilo, protože by to bylo řešení pro mě s fobií z lékařů...

ivana24
18. mar 2009

valentovasasa - když jsem to při epi vydržela já, tak to musí zvládnout všici 😉 A to to mám za sebou dvakrát 😀 😝

betina
18. mar 2009

robin, tak na tebe budeme myslet a držet pěstičky, vše dopadne v pořádku a ty už se jen budeš těšit, až budeš mít mimíska u sebe!

akejka
19. mar 2009

valentovasasa: tebe by miesto EPI mali zaviesť spinál a tak ti podávať lieky na utlmenie bolestí. ˇMne to hovorila primárka anesteziológie pred pôrodom, že keď mám vysokú pravdepodobnosť cisára, zavedú mi katéter hlbšie do miešneho moku - ako pri spináli. A v prípade urgentnej sekcie mi rovno podajú anestetikum na úplné znecitlivenie...
Ale zas nie je pre anesteziológov ani problém, keď má mamička zavedený epidurál a príde k urgentnej sekcii...

ankam
19. mar 2009

dievcata ahojte
chcem sa vas sppytat ktore ste mali sekciu-ze na ktory den ste vstavali?ja som mala sekciu so spinalom,ale postavit som sa mohla myslim ze az na 4 den.
svagrina mala nedavno sekciu ale v inej nemocke a ta uz na druhy den musela chodit 😅 vraj aby nedostakla emboliu pluc ci co?
tak len ma zaujima ako to v inej nemocke chodi.A teraz neviem ci robili jej zle,alebo mne 😕

a je pravda ze ak mate druhe babo tiez na sekciu tak je to vecsia bolest???

ronie
19. mar 2009

ankam to sem ještě neslyšela 4. den...pokud si neměla nízkej tlak nebo jakýkoliv jiný problémy, tak nechápu proč tě nechali tak dlouho ležet, kromě embolie je to vstávání dobrý na celkovou rychlou rekonvalescenci. Já chtěla do sprchy co nejdřív jít sama. Jedině tak se z toho člověk rychle dostane. Po spinálu se musí jeden den ležet,aby nebolela hlava, ale když se leží déle, tak ta hlava pak dost často bolí z toho ležení 😝 Nás hnali druhej den k umyvadlu a já si vydupala sprchu, bolelo to, ale pak mi bylo už mnohem líp 😉 A pokud jde o tu bolest po druhé sekci, tak mě bolelo strašně moc zavinování dělohy to u prvního ne, jinak byla rekonvalescence u mě rychlejší 😉

ankam
19. mar 2009

nooooooooo tak to ani ja sama tomu nerozumiem 😒
alebo koli tomu ze som mala este vysoky tlak? 😖

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre