Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

danu
9. júl 2009

petrzalkaa • 33tt • Dnes o 11:27
Dievčatá zakladám túto tému, pretože som zvedavá na samotný den prípravy a priebehu pred a po cisárskom reze.....
/nakoľko nohé témy už odbiehajú od pôvodného názvu.../
Takže prosím napíšte svoje príbehy, ako ste to celé prežili a zvládli 🙂

bianocka • 1d • Dnes o 12:07
Ja som mala neplanovany SC, zacalo to spontannym porodom, ale pre nepostupujuci porod sa rozhodli pre SC.
Zaviedli mi mocovy kateter.
Z porodnej saly som presla na operacnu salu, medzitym ma chytili asi 3 konktrakcie, takze bola to dlha cesta 😠
Tam ma vyzliekli z nocnej kosele a lahla som si na stol.
Prisla anesteziologicka a dopichla mi epiduralku (uz som mala zavedeny kateter, lebo som epi mala aj na zaciatku porodu, ked to este vyzeralo na spontanny).
Potom mi prislo na vracanie, lebo som asi polhod predtym vypila dva glgy vody a to sa pred anestezou nesmie. Takze mi dali misu a vracala som. Ale len trochu, potom mi uz bolo dobre.
Dali na mna plachtu a potom asi o 15 minut ma zacali rezat.
Nebolelo nic, ale citila som, ako nieco robia. A potom som dost jasne citila, ako zo mna vytahuju malu. To bolo dost neprijemne.
Potom mi ukazali malicku, dali mi ju uplne k hlave, aby ma videla 🙂
Potom ma zasili a odviezli na JISku. Na JISke som bola celu noc a cely den (rodila som vecer o 20.10) a potom ma prinutili postavit sa na nohy a prelozili na izbu. Ten pocit bol strasny, akoby ma rezali. Ale rychlo som sa zotavovala, uz na 4.den som sa pohybovala takmer bez bolesti 🙂
Inac ten EPI kateter mal dalsiu velku vyhodu, davali mi cez nu po SC morfin proti bolesti, ktory sa tym padom nedostal do mliecka, lebo nesiel do krvi.
Teraz som uz stastna, 17 dni po porode a uz mi je celkom dobre, len este nevladzem byt dlho vonku na nohach.
🙂

zuzanka111 • 38tt • Dnes o 12:09
Mňa to tiež čaká asi o týždeň, možno o dva. Uvidíme.

Nezažila som to, ale manžel je anesteziológ a opísal to nasledovne:

Dám si urobiť predoperačné vyšetrenia a budem upovedomená, že nemám deň predtým jesť. Hospitalizujú ma v nemocnici a šup ideme na to.

Anesteziologička mi pichne PEDU - kombinovaný spinál a epidurál. Aplikácia trvá asi dve minútky. Potom zacítim údajne teplo v nohách, následne mravenčenie a potom už ich neucítim vôbec. Trvá to pár sekúnd. Následne vraj budem mať trochu pocit na odpadnutie, ale za niekoľko sekúnd mi dopichnú niečo na upravenie tlaku. LEnže to už budem ležať, takže nemám kde odpadnúť. Potom postavia plachtu, vyberú bábätko a hotovo. Sekcia údajne trvá cca 35 -45 minút aj so zašitím. Preložia ma na posteľ, odnesú do izby a budem jeden deň oddychovať. Tot vsio. 🙂

Manžel bude celý čas pri mne, tak snáď prežime. 🙂

zuzanka111 • 38tt • Dnes o 12:13
Tak vidíš, presne rozdiel medzi Bianočnou a mnou je v tom, že moja sekcia je plánovaná a jej neplánovaná.

Celkovo sa natrápia oveľa viac dievčatá, ktoré majú neplánovanú sekciu, lebo zväčšia pretrpia prvú dobu pôrodnú a teda niekoľko hodín kontrakcií... a následne ich aj tak "režú". Stáva sa. Škoda.

Bianočka mi pripomenula, zabudla som na to zacievkovanie. To sa pravdaže robí, keďže sa nevymočíš, lebo nebudeš cítiť svaly od pása dole.

Bohužiaľ, to zvracanie je vraj celkom časté. To mi potvrdil aj manžel. ☹ Ale neumiera sa tam. 🙂

A Bianočka mala epidurál, ja budem mať kombináciu.

brisalek
9. júl 2009

Ahoj, chtela jsem se jeste zeptat, jestli jste u porodu meli manzela a co vlastne muze videt pri cisari?? Jestli je brisko zarouskovane tak, ze jen vidi jak vytahnou miminko nebo vidi celou ranu??

paulie
9. júl 2009

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak to máte s jizvou po císaři? Rodila jsem před 14 dny, už mi vypadaly stehy, ale jizva je pořád na jedné straně jakoby nateklá a tvrdší ☹ Dr., co mě rodil, má dovolenou a na pohotovost mi to přijde trošku zbytečné jít, když nekrvácí, ...
Bohužel jsem v porodnici dostala jen kusé informace, jak se o ni starat (např. sprchovat vlažnou vodou), tak nevím, jestli je vše ok, případně kdy ji můžu začít mazat doporučenou měsíčkovou mastí.

Dostaly jste nějaké lepší informace? Díky moc, Paulie

miluska.h
9. júl 2009

ahoj paulie: jazvu si mozes natierat repikovym odvarom. mne ju doporucil moj lekar, ale nakoniec som si ten odvar ani nedavala, lebo jazva sa mi hojila krasne aj bez toho... len som si ju masirovala sprchou.

martulikk
9. júl 2009

brisalek: s přítomností manžela na sále je to různé podle nemocnice... ☹ jinak ale by měla být na bříšku taková "přepážka" ani ty to neuvidíš a on by měl být u tvé hlavy, takže by to mělo být stejné... pro obyčejného člověka (myslím nelékaře) by to mohlo být asi dost k.o., kdyby viděl díru do břícha - ať už u nás maminek: do svého nebo u tatínků: u jejich partnerek... tak mě napadá, že při takovém přístupu bychom ani nepotřebovaly to uspání, šlehlo by to s námi hned 😀 no, trocha toho veselejšího přístupu... 😅

paulie: jak píše miluska.h řepík je výborná věc... sama jsem ho před lety používala na hojení piercingu v pupíku a šlo to jak po másle! už jsem to četla i od jiných maminek, které rodily cř, že jim to pomohlo

brisalek
9. júl 2009

ahoj Martulikk, ja jsem si to myslela, ze je to takhle..., ale nikde jsem to nenasla. Dr, co me bude operovat tatinky u cisare nechava, takze rozhodnuti necham na manzelovi, jen jsem ho chtela trochu uklidnit, ze toho moc neuvidi jen tam bude se mnou. Me by to teda nevadilo se divat, ja bych to naopak rada videla. Ale vim, ze jsem vyjimka🙂, protoze me vzdy lakala medicina i kdyz jsem se od ni nakonec malinko odchylila. Manzel by to asi moc videt nemusel🙂.

paulie
9. júl 2009

miluska, martulik: a stačí jen potírat nebo ji mám nějak i "masírovat"? Zatím vypadá, že je hezky srostlá, nikde se "nešklebí", vypadnout už by měl jen poslední steh. Akorát jak na ni moc nesahám, tak mě překvapuje, že okolí na dotek moc necítím a když malinko přitlačím na té oteklé straně, tak pod kůží cítím víc té tkáně (?), která je jakoby vyboulená (fakt to neumím popsat 🙂 ). Každopádně to vyboulení je vidět i normálně, tak jsem pořád na vážkách, jestli je vevnitř vše ok nebo se mám jít nechat zkontrolovat ...
Ale díky moc za radu 🙂

miluska.h
9. júl 2009

pauli: treba to len potierat raz, dva krat za den 🙂

martulikk
10. júl 2009

pauli: s tím řepíkem se dělají "koupele"... takže potírej 😉

andulinka
10. júl 2009

Ahojda.

Děkuju za odpovědi. 🙂
Lulu, to mám v podstatě stejné jako jsi to měla Ty - kojení a přetáčení či zvedání k postýlce. ☹

Pauli, já to mám s jizvou úplně stejné jako Ty - na levé straně mírný otok těsně nad jizvou. A tam mě to taky bolí (viz. můj včerejší dotaz). Jizvu si mažu Bepantenem (jako bradavky a Vítkovi zadeček) a masíruju malými kroužky ve směru hodinových ručiček - jizva by pak měla změknout a neměla by být časem tolik vidět. 😉 Nebo přírodní šípkový olej.

paulie
10. júl 2009

jsou to s jizvou jen problémy 🙂))
zkusím počkat do vypadnutí posledního stehu a pomalinku ji začnu potírat tím řepíkem 🙂 Případně si ještě obstarám tu měsíčkovou mast (aneb měsíček na všechno 🙂) a začnu opatrně masírovat. Naštěstí ta jizva už teď vypadá tenoulince a není ani nějak výrazně zabarvená 🙂

edusik
10. júl 2009

baby dnes je mesiac po mojej SC, jazvu mi vobec nevidno, stehy troska ano, ale taktiez mi minuly tyzden vybehla taka "zdurenina" znecitlivena na lavej strane a tento tyzden uz mam pocit ze je to po celej dlzke jazvy, hlavne to znecitlivenie. Je to ok, ked prve 2 tyzdne som tam nemala vobec nic? mam obavy ci som si to nezapricinila sama, lebo sa mi to super zahojilo a bola som majsterka sveta a uz 2. tyzden po porode som prenasala sama kociar do auta - musela som ist sama vyberat stehy, s malou na ockovanie, potom do poradne, muzik musel byt v robotke... POSUDTE VY a na to nad tym stale rozmyslam

reruna
10. júl 2009

edusik asi by ses měla více šetřit... necitlivost jizvy a jejího okolí by ale mělo být normální

mneme
11. júl 2009

baby, ako dlho po sekcii je bezpecne zacat posilnovat brusne svalstvo? da sa uz po sestonedeli, alebo sa odporuca pockat?

bianocka
11. júl 2009

Mne povedali, ze po sestonedeli mozem zacat cvicit. Dufam, lebo zatial som necele 3 tyzdne po porode a brucho mam dost velke :( Pritom vahu mam nizsiu, ako pred porodom.

Edusik, necilivu jazvu mam aj ja uplne. A zas brucho ma na dotyk trosku boli. Dufam, ze je to normalne.
Ale zdurenina... No neviem, ale na Tvojom mieste aspon zavolam doktorovi, alebo sa mu chod rovno ukazat.

reni7
12. júl 2009

ahojky,tak to mám zasebou 😵

6.7.den před plán.cs se mi barodila Karolínka 3140 a 50cm císařem v plné narkoze 🙂

nemůžu si stěžovat-sem ráda že sem do spinálu našla-takhle sem to prospala a druhý den po operaci sem už byla relativně v pohodě,čekala sem že to bude nějkej mazec ale nejhorší z celýho císaře pro mě bylo první vstanutí z postele,to máte dojemže to v životě nemůžete rozcchodit,ale pak už to bylo jen a jen lepší 🙂

takže koho to čeká,já doporučuju celkovou narkozu,měla sem 10 svorek 5 mi vytáhli a další du vytahovat zitra,cítím se velice dobře, 🙂

takže holky já se toho bála jak čert ale fakt není čeho,půjdu do toho ještě jednou,ale až tak za 3 roky 😅

jo a 5den po sekci sme se nádherně rozkojilyy a teď plně kojíme 😉

martulikk
12. júl 2009

ahoj reni!!! 🙂 koukám, že ty letošní sedmičky nezapracovaly ani u tebe... 😅 i když na druhou stranu, určitě to bylo lepší, když to přišlo samo... nemusela jsi počítat každou minutu do "termínu" a bylo to aspoň trošku přirozenější 😉 díky moc za napsaný pozitivnější příštup k CŘ, doufám, že po tom mém to taky tak přehodnotím... uf... 😅 tak hodně štěstíčka s tvou malou princeznou! 🙂

akejka
12. júl 2009

edusik necitlivosť jazvy je normálna aj niekoľko mesiacov po pôrode, ale tá zdurenina už v norme nie je. Vyzerá to na nazbieranie sa hnisu...mala by si navštíviť pôrodnicu, nech sa ti na to pozrú. A to čím skôr. Daj mi vedieť, ako si dopadla a kľudne sa na mňa obráť s otázkami okolo hojenia jazvy, mám s tým skúsenosti a pomohla som v tejto téme viacerým kočkám 😉

mneme, väčšina dr. odporúča cvičiť brušáky až tak 3 mesiace po pôrode, v prípade komplikovaného hojenia až 6 mesiacov po pôrode.
bianocka, z toho brucha si nič nerob, ja som vyše 14 mesiacov po 2. sekcii, pred cca 3 mesiacmi som začala aktívne makať (komplikované hojenie jazvy celé šestonedelie, preto som nezačala skôr)- posilovňa, atď a stále mám brucho dosť natiahnuté (až sa ma susedia a známi pýtajú, či nečakám ´dalšie mimi 😠 )
a pritom od pôrodu vážim len 52 kg...

bianocka
12. júl 2009

Akejka, vazne? :( A ja si robim nadeje, ze do mesiaca mi brucho splasne. :( Normalne sa hanbim chodit von, aj ked pridem k manzelovej rodine, tak sa pytaju, ako sa zotavujem a vidim, ako mi stale pokukuju po bruchu, je to neprijemne :( A to je kvoli SC, ze to brucho take ostava, ci aj po fyziologickom porode ostava?

akejka
12. júl 2009

bianocka, ja si myslím, že to len po SC sme také bruchaté. Tým, že už nemáme brucho kompaktné - ale "zložené z 2 častí", tak sa ťažšie chudne...lebo všetky moje kamošky, známe, sestra, rodili prirodzene a hne´d boli bez brucha...ako som písala - ja teda vážim málo - 52 kg, keď som otehotnela, mala som 56 kg 😕, ale brucho mám tak na 60 kg ☹
ale možno sa tu nájdu baby po viacerých SC, ktoré mali hneď ploché bruško...-možno tak Dara Rolins, čo po pôrode trvdo trénovala s osobným trénerom... 😒

Týmto mám otázku aj na vás - ostatné po SC:
Aké ste mali brucho pár týždňov/mesiacov po SC ? Nájdu sa aj také, čo mali úplne ploché bruško už pár týždňov po sekcii, ako keby ani nerodili ? Ak áno, čo ste pre to urobili ?

martulikk
12. júl 2009

akejka: díky za položený dotaz na bříško po CŘ 🙂 také by mě to zajímalo, jak to vlastně pak bude...

Ještě bych měla jednu otázku... Měla jste některá problém s kojením po CŘ? Kdy jste začaly kojit? Za týden a něco mě to už taky čeká a pomohlo by mi vědět, co je tak nějak normální, abych se - třeba zbytečně - nestresovala, když to hned nepůjde. Díky.

reruna
12. júl 2009

Ahoj, s bříškem si to už tak moc nepamatuju, rodila jsem v září, břišní svaly mi taky porodní asistentka radila počkat minimálně tři měsíce s cvičením, je pravda, že jsem moc necvičila, zazačátku jsem měla místo břicha takový vak, ale v létě jsem měla už bříško skoro jako dřív, až na tu jizvu teda. Jsem zvědavá, jak to bude po druhém porodu, to už asi bude břicho více vytahané... 😖
S kojením - první přiložení asi 3 hodiny po porodu, měla jsem celkovou, při spinálu to jde asi dřív, pak mi malého sestřičky nosily, ale on moc nechtěl pít. Mlezivo i mléko se vytvořilo normálně, malý začal více pít až tak 4-5 den a kojili jsme nejdřív s kloboučky, prý mám malé bradavky, ale doma už pak bez kloboučků. Vydrželi jsme do 11,5 měsíců, ale mockrát byly krize, ty ale asi neměly nic společného s císařem, myslím. Já měla samozřejmě ragády, retence, malý nechtěl pít, měl reflux, při kojení dělal scény, bojkoty, no byla by to dlouhá story....

akejka
12. júl 2009

martulikk a skojením som nemala najmenší problém. Prvýkrát mi malú priložili 3 hod. po pôrode (celková anestéza) a 2. deň po sekcii som kojila celý deň každú hodinu a pol až hodinu...rozkojila som sa tak, že v ten deň som už laktáciu mala naplno spustenú a malú nebolo treba dokrmovať glukózou 😉
Takže na úspešné a včasné spustenie laktácie odporúčam čím skôr často prikladať (aj každú hodinu) 😉

domulienka
12. júl 2009

Akejka ja mam za sebou tri sekcie a brucho uz po prvom cs /14 rokov/zostalo akoby umele ,mlandrave nafuknute,takto zijem uz 14 rokov,ja mojmu bruchu hovorim ze je ako cesto 😀

martulikk
12. júl 2009

holky, já se bojím toho, že tím, že sekce nevyvolá ty přirozené pochody v těle (jako normální porod), tak to kojení třeba nepůjde... ☹

ještě jsem se chtěla zeptat na jednu věc... jak dlouho po porodu cř jste začaly sportovat? věnuji se se svým pejskem agility... je mi jasné, že v září nebo ani v říjnu na parkur asi nevyběhneme, ale už teď se mi po tom hodně stýská 😅

mneme
12. júl 2009

no, akejka, s tymi troma mesiacmi si ma velmi nepotesila 😒 sice mam este tri kila nad mojou predtehu vahou, ale myslim, ze dve z toho su v prsiach 😀 aj sa zmestim do normalneho oblecka, ale vyzeram v nom priserne, nakolko mlandrave brusko mi vylieza von 😖 nie ze by som nemala ine priority, ani nie je vela casu riesit to, ale kazda zenska je predsa len marnivy tvor 😉 takze na tvoju otazku o plochom brusku odpovedat nemusim 🙄 vlastne celkom ploche som ho ani nikdy nemala, ale tukova vrstva bola aspon suvisla a pevna 😅

martulikk, ku kojeniu je to presne tak, ako pise akejka - prikladat a prikladat. este by som doplnila, ze je dobre prikladat zakazdym na oba prsniky, aby sa ti urobilo viacej mliecka. ja som uz pocas tehu mala dost mleziva, takze dcerka mala hned od zaciatku co soskat. prvykrat mi ju doniesli na prilozenie cca. po 2 hodinach a vzdy ked som ju mala pri sebe (to som sa este nemohla hybat) som sestricku poziadala, aby mi ju dala na oba prsniky. chvalabohu ma dobry saci reflex, takze tahala aj po 15 min. na kazdej strane. mlieko sa mi spustilo na 3. den a vobec sme nemuseli dokrmovat. nenechaj sa odradit recami, ze po sekcii sa laktacia spusta pomalsie alebo tazsie - dojcenie je v hlave. ja som si z neho v porodnici urobila absolutnu prioritu, po kazdom krmeni som odsavala ako diva a pila caj na podporu dojcenia. s mnozstvom mlieka som doteraz problem nemala - naopak riesim jeho prilis prudky tok. ale to uz je o inom. drzim palceky 🙂

zuzana612
13. júl 2009

Baby, tak ja som bola v poradni a ked som sa mojho Dr. opytala ci budem rodit asutomaticky CR kedze tam nebude rozdiel ani 2 roky medzi detmi tak na mna pozrel a opytal sa ma ze ci som uz donosila ked sa ho pytam na porod 😖 Asi mal nejaku blbu naladu. Tak som mu vysvetlila ze som to len pocula a chcela som vediet ze ci je to pravda alebo nie. Tak mi povedal ze ak budu indikacie na lahky porod tak mozem kludne porodit aj normalne.

Co sa tyka brucha a chudnutia po porode, tak u mna to bolo takto. Pred tehu som mala 58, pred porodom 70 kg. 2 dni po porode som sa postavila na vahu a mala som 65, ked som prisla domov z nemocnice po tyzdni tak som mala 60. Do mesiaca 58 a asi 3-4 mesiace po porode 52-53 kg. Brucho mi neostalo ziadne a ked som si dala koli lepsiemu chodeniu stahovacie nohavicky, tak som ho uz v porodnici mala skoro ploche. Zato kamoska ktora rodila normalne 2 dni predomnou ho mala ako keby este ani neporodila. Ja som prisla domov a obliekla som vsetky veci co som nosila pred tehu a teraz nosim veci po mojej segre ktorej po porode este par kg ostalo, takze sme si ich vymenili 😀 Nikdy som ziadne brusaky necvicila, proste to nejak same zliezlo dole a ani neviem ako. Takze si myslim ze to zalezi asi na kazdej babe ci jej to zlezie alebo jej to ostane, nema to asi nic spolocne ci sa rodi cisarskym alebo normalne.

A k tej jazve, tak tu som mala dost dlho opuchnutu, az to blbo vypadalo ked som mala nieco obtiahnute, lebo som mala ploche brucho a na nom taku vydutu ciaru 😖 A este som prisla na to ze keby som teraz pribrala na bruchu, tak mi to brucho bude previsat cez tu jazvu, takze sa snazim nepribrat 😀 Teda teraz to nejde kedze som tehu. No a uvidime ako to bude s mojim bruchom po druhom porode

martulikk
13. júl 2009

holky, to jste mi udělaly radost, že to kojení jde... jsem teda zvědavá jak to nakonec dopadne u nás, ale naděje se nevzdávám...
teda ale je to děs... už se mi to blíží, čím dál tím víc na to myslím, uf... a začínám se nějak hrozně bát co a jak bude...

zuzana612
13. júl 2009

martulikk, mne maleho doniesli na prilozenie 6 hod. po porode, potom este o dalsie 3 hodiny a potom az na druhy den okolo obeda a nemala som vobec ziadne problemy s rozbehnutim mliecka. Maleho som kojila 13 mesiacov az sa sam pekne odstavil

avanka
13. júl 2009

Zuzi a nenadaval ti dr, ked si otehotnela skor ako po 2 rokoch?
ja som teraz v 6tt, ale u dr. som este nebola, este to je zbytocne skoro, pojdem az v nejakom 8-9 tt, aby uz bolo nieco vidiet na UTZ....

My sme chceli rozdiel 2 roky, ale nepocitala som s tym, ze to pride tak skoro 😀 😀 😀 presne na Lukaskove narodeniny sme sa prestali chranit ( bol to akoze darcek pre mna od manzela 😀 ) a ja som hned v prvych dnoch otehotnela.....

tak snad nebudu komplikacie, i ked dr. mi vravel, ze CR bude uz robeny automaticky (este som ani tehotna nebola) a ze tehotenstvo bude vedene ako rizikove od zaciatku, t.j. castejsie sledovanie UTZ a castejsie kontroly

mate to aj vy tak?

Inak mne po CR tiez ostalo brucho, je pravda,ze som nebola uplne stihla, ale dost mi to vadi...zacala som aj cvicit brusaky, lenze jazva bolela, tak som ich kazdy den urobila tak max. 30 no nic moc.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre