Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

sariana
17. jan 2010

annalena, kludovy rezim na lozku som sa snazila dodrziavat, len ono sa tie instrukcie a ocakavania akosi odlisuju od poziadaviek sestriciek na oddeleni sestonedelia...ako matka sa mam starat o dieta a nie vylihovat na lozku a nemam ich otravovat s tym, ze mam zrejme nejaky problem po porode...a s tym pitim to bolo tak, ze kvoli spinalu vela pit, kvoli nalievaniu prsnikov pitie obmedzit...tak tazko si vtedy vybrat...takych veci tam bolo viac...dufam, ze tentokrat to zvladneme aspon o trochu lepsie...

latvia
17. jan 2010

sariana, trvaj na epidurale 😉 spinal robi migreny....a infuzky sa podavaju preto aby sa zvysil tlak, co napomaha pri bolestiach hlavy....vseobecne po spinale sa odporuca vypit aspon 3litre tekutin, krvna zatka je varianta c.2 🙂
co sa tyka roznej citlivosti pri epidurale...aj to je do istej miery pravda, najdu sa proste ludia ktori urcite veci citia, ale nemyslim ze pri spravne pichnutom epidurale sa to stava...cisto v epidurale sa robia aj nahrady klbov alebo cievne operacie brucha a koncatin, zatial som nezazila zeby niekto ujukal od bolesti...ale stat sa moze cokolvek, nepopieram

annalena...to co za odbornik ti pichal epi?? 😝 spravne sa picha medzi Th10-L2, takze je mi jasne preco ti to nezabralo...nech si nastuduju zakladnu inervaciu materniceeee 😝

annalena
17. jan 2010

ja pacientom odporucam pred cisarskym nejest od 22:00, pit sa moze u nas cista voda (nic ine) do 6ej rana. Cely den predtym ale odporucam vypit 2l vody. A potom pit tiez co najviac.

sariana
17. jan 2010

ja som bola vlastne skoro cely cas od porodu napichnuta na nejakej infuzke, lebo hned ako ma priviezli na izbu, som vracala a dostala som migrenu, ale bolo to /okrem tych vycerpavajucich bolesti/ dost narocne aj na psychiku, kedze medzicasom mi priniesli babatko, o ktore som sa musela starat a nikoho velmi nezaujimalo, ze moj stav sa zo dna na den zhorsuje a s infuzkou na ruke sa dost tazko beha okolo babatka...

annalena
17. jan 2010

latvia tiez ked som to videla 😀 ale sama som si ho pichnut nemohla. Pytala som sa, ci to nieje akosi nizko, ale vraj je to ok a tak to pichaju ??????, tak som bola radsej ticho, nechcela som velmi mudrovat, lebo predsa len som bola v roli pacienta 😝 .
Ja normalne picham L1/2

latvia
17. jan 2010

u nas tradicne nejest nepid od polnoci....vseobecne ma clovek lacniet aspon 6 hodin pred vykonom....u nas sa nepovoluje ani voda, aj ked u tehuliek je to mierne plus ked piju, lebo sa im narieduje kyselina v zaludku...ale ak pit, tak len posrkovat cistu nebublinkovu vodu, nie pohar vody udriet do seba naraz, zaludok nesmie byt plny, aby nahodou pri intubovani(ak sa nepodari spinal) nedoslo k pozvracaniu sa a vdychnuti zvratkov

sariana
17. jan 2010

ale nechcem sa tu iba stazovat...musim povedat, ze porod ako taky /i ked v konecnom dosledku spinal nebol pre mna ta najvhodnejsia forma/ bol vcelku pohodovy, hlavne ked pocuvam, co si niektore zeny pri porode vytrpia...ja som si teda vytrpela skor po porode, ale ked vidim svojho syna, tak viem, ze to zato stalo...neprijemne na tom je iba to, ze spomienky na dni "po" u mna teraz vyvolavaju strach z dalsieho porodu...

annalena
17. jan 2010

sariana verim ti, starat sa o babo, ked niesi fit musi byt des.... ☹ ale tak ako pise latvia, trvaj urcite na epiduraly, je to urcite lepsie kvoli tym bolestiam hlavy. ale aby som ta trosku ukludnila, mali sme aj pacientky, co na druhykrat pri spinaly ziadne bolesti nemali, ale je to vzdy risk...

zazalienka
17. jan 2010

baby ďakujem, už len to vydržať.. veď potom podám správy aké to bolo.. pekný večer..

sariana
17. jan 2010

ved uvidim, ako sa to nakoniec vsetko vyvrbi, ale teraz uz aspon viem, ako by sa tomu dalo vyhnut a ked sa tomu aj nahodou nevyhnem, tak zase mam predstavu, ako to potom "hasit"...takze dik baby za rady, teraz som uz ovela kludnejsia...

latvia
17. jan 2010

moj porod, aky bol rychly, tak aj bolestivy 😝 epidural moj vytuzeny mi nepichli, za 15 minut som sa otvorila z 3 na 8cm 🙄

annalena
17. jan 2010

latvia si dobra 😀 pohar vody udriet do seba naraz 😀 😀 😀 ale mas pravdu, boli aj taki
u nas je pitie cistej (nebublinkovej vody) dovolene 2 hodiny pred operaciou, to podavame vlastne aj nase oblbovaky, ale to uz som pocula, ze je na Slovensku ine.

annalena
17. jan 2010

to je sen, ja som sa 10 hodin otvarala na ledva 5 cm...... ☹ a tak som chcela rodit normalne

latvia
17. jan 2010

oblbovaky srkom vody zapit u nas v CR 😉 no u nas povedat ze moze pit 2 h pred operaciou, to budu mat plne zaludky vody jak ich poznam 😀 a jednak, obcasny bordel u nas sposobuje ze niekedy sa poradie pac.meni, takze 2 hodky dodrzat je fakt problem 🙂 cigarety neobmedzia, sak naco, potom ked sa dusia a modraju tak mi ani zastruhany vlas do zadku nevojde, ale sak oni to nevnimaju 🙄 ach, spraca s ludmi je najtazsia

julietka
17. jan 2010

ahojte babule, obcas vas sem chodim citat, kedze aj mna caka sekcia..chcela som sa spytat na tu krvnu zatku, vidim ze ste to rozoberali a uz som nieco o tom pocula, ale neviete preco sa ta krvna zatka po spinaly nedava hned automaticky ked to pomaha pri bolestiach hlavy? preco nechaju zenu najskor vytrapit ked to mozu takto zjednodusit?

latvia
17. jan 2010

sen predchadzal 12 hodinam kontrakcii po vyvolavacke s nulovym efektom na cipok 😀

annalena
17. jan 2010

sariana, to zvladnes urcite. 🙂 a ak by si predsa len mala spinal, daj si urcite nasadit prve dni pevne (aspon 4xdenne) nieco proti bolesti, napr. novalgin, kvoli jazve a aj pripadnym bolestiam hlavy

latvia
17. jan 2010

julietka, alebo krvna zatka sa picha ako epidural, hrubou ihlou,pokym ti najdu ten priestor dost trva a rypu sa ti v chrbatiku 🙂 naco vyrabat dalsiu bolest ked niektore zeny bolesti hlavy po spinali nemaju, resp.ich prejdu po infuzkach?je pravda ze trapit zenu s migrenou niekolko hodin bez uspechu infuziek nema zmysel

annalena
17. jan 2010

tak som nic nepovedala....tiez si si vytrpela 😉

julietka ono tie bolesti hlavy niesu vzdy, je to mozna komplikacia, ale aby tie bolesti boli take, ze sa musi robit az krvna zatka je zriedkave. vacsinou zaberu infuzie, pitny rezim, klud na lozku (ziadne vysoke vankuse a pod.) a lieky proti bolesti. Ja osobne som ju robila tusim len 2x.

sariana
17. jan 2010

annalena, jazva ma sice bolela, ale to zrejme kazdu zenu po cisarskom a to boli bolesti, ktore som bola odhodlana vydrzat /a myslim, ze raz mi aj pichali nejaku injekciu od bolesti/, ale to, co sa dialo v mojej hlave ma naozaj zaskocilo a doslova paralyzovalo v snahe starat sa o moje krasne babatko...
julietka, myslim, ze sa zatka nerobi automaticky preto, ze az take stavy, do akych som sa dostala ja, vraj su naozaj dost vynimocne /vacsinou je to ovela miernejsie a da sa to zvladnut dostatocnym prisunom tekutin, co u mna akosi nefungovalo/...

annalena
17. jan 2010

sariana drzim ti palce aby to bolo teraz lepsie, hoci pre babatko asi mamina vytrpi vsetko. 🙂 ale bez bolesti je to urcite krajsie.
ved hlavne kvoli tej hlave, aby sa minimalizovali tie vrcholy bolesti.....

latvia
17. jan 2010

presne, v dnesnej dobe sa to vsetko da krasne a bezbolestne 🙂

julietka
17. jan 2010

dakujem za vysvetlenie babulky, nevedela som ze to je takto zlozite s tou krvnou zatkou. Bola som na preporodnej prednaske a tam to prezentovali tak ze to "neradi robia" ale dovod nevysvetlili.. 🙂
ale vraj sa odporuca po spinaly pit colu, co je proti bolesti hlavy..

latvia
17. jan 2010

colu by som neodporucila, bude ta nafukovat od bubliniek a bude ta boliet bruskooo 🙂 akoze toho par kofeinu v cole myslim ze dieru do sveta nespravi 🙂 radsej kopec vody a caju

annalena
17. jan 2010

presne julietka, vela vela vody, to je najlepsie.

julietka
17. jan 2010

ste zlate babule, dakujem za radu 🙂

jankohrasko
18. jan 2010

julietka, mne robili tu krvu zatku.. Strasne!
Ja som rodila pred cca 3 tyzdnami na Antolskej v Bratislave. Mala som zaplateny poplatok tusim 106 eur za EPI.
Ked prisli na mna bolesti, bola som otvorena cca na 4 prsty, tak volali anesteziologicku k EPI. Ta mi do chrbta zaviedla kateter.
Posadila som sa na kraj postele, pod nohy mi dali stolcek a chrbat som musela uplne zohnut dopredu. Ruky som mala vystrete a polozene na kolenach. Prvy vpich bol tusim umrtvenie, troska to pichlo a zabolelo ale uz som potom nic necitila. Prvu inekciu EPI mi dali cca o 17, zacala hned ucinkovat, vobec nic som necitila. Posobila asi 2 hodiny. Ked prestala posobit, tak mi dali druhu cca o 19.30. Lenze mala nezostupovala dole, bola strasne velka, trapili ma na stole dvaja lekari sa mi zvalili na bruško a potom behom par minut doktor zavelil, ze to nema zmysel, lebo by mohli nastat vazne komplikacie a museli mi to ukoncit sekciou. Do katetera, ktory som mala zavedeny v chrbte mi pichli spinalku, prichystali ma na operacnu salu a o par minut som uz pocula nasu malinku ako plakala odusu.
Jedinu smolu som mala v tom, ze po porode ma strasne bolela hlava a nemohla som stat na nohach od bolesti. Akonahle som sa postavila, hlavu ako keby som mala v kliestoch.
Po neuspesnych pokusich ako dohovaranie, analgetika a cola a pod... na treti den v noci museli volat anesteziologa, lebo som uz upadala do bezvedomia a robili mi do chrbta v mieste vpichu EPI krvnu zatku. Zakrok trval asi cca 10 min, ale behom 5 min som pocitila neopisatelnu ulavu.
Na dalsi den, som uz bola fit, tesila som sa z babatka..
Takze tolko moja skusenost s EPI a krvnou zatkou
Ale ja som bola asi jeden pripad z 1000, jednoducho som mala smolu..

latvia
18. jan 2010

jankohrasko, hlava ta bolela po spinale, nie po epi, a po spinale je to dost caste

modra1
18. jan 2010

latvia: má sa robiť odber krvi na zrážanlivosť kvôli epi nalačno? Objednali ma až na 10:00, tak by som tipovala, že môžem raňajkovať.

latvia
18. jan 2010

nie, mozes byt najedena, nalacno sa robia len tie pri ktorych sa stanovuje v krvi cukor, mineraly a podobne

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre