Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

latvia
8. mar 2010

aby sa ti lepsie dychalo 🙂 celkovo ti ho dat nemuseli, niekde to robia automaticky ako standard na pooperacnej jednotke

lulu723
8. mar 2010

Zuzi teda to co si si prezila no klobuk dole... deticky su nadherne normalne som aj ja zatuzila po dvojcatkach,ale v brusku mam len jedno tak nic z toho nebude.

ja som tiez prvy mala cisarsky a neviem si to vynachvalit.teraz su moje sance na cisarsky 50 na 50.rozhodnu sa doktori co a jako,ale ked bude babetko v poriadku a dobre otocene tak som aj za normalny porod aj ked to teraz pisem z malou dusickou,ale treba si prezit aj taky porod a potom moze zenska porovnavat a hovorit co je lepsie 😉

latvia
8. mar 2010

myslim ze co sa tyka bolesti tak vela zien je radsej za cisarsky.rana sice boli, ale to ocakavaju....porodne bolesti trvaju casto niekolko hodin a preto si radsej niektore vyberaju cisarsky...ale co je lepsie, neviem, mna dost bolel moj prirodzeny porod....ale na cisara by som z vlastnej vole nesla.

zuzka72
8. mar 2010

Tak mě nešel do teď net. 😢 Byly jsme v poradně, chlapečky doktorka pochválila, jen Lukášek má víc papat, má o 110gr míň než v den porodu. 😠 Takže příští týden na kontrolu. Peťula než jsme vyšli se pokakal, tak mu zvednu nažičky, že ho utřu a gejzír hovňousků 3metry daleko, až ke dveřím, posr... mi nohu, ruku, zem, peřiny, prostěradlo a všechny oblečky nachystané na cestu. 😀 Jinak jsem se doyvěděla, že ve Fn Ol je běžné, že ciyzinkz jdou na císaře, že si jen zaplatí 20000,- a mají to, taky si to můžou dát na zdravotní pojišťovnu a yaplatí taky těch 20000,-. Takže já nezaplatila, tak nemám císaře-je to bordel otřesnej a ani doktorka nechápala, že při té poloze mi to nechtěli udělat, ještě, že ve Štrb. mají rozum. Co se týká brkání, má se nechat po každém jídle odbrknout, poslední hlt se totiž nedostane do žaludku a musí vyjít ven, pokud nejde odbrknout, dát na břicho, pokud ani to nepomůže dát na bok, podložit, ať se nepřetočí na záda. Prý je to velmi nebezpečné a v lepším případě se to může dostat do plic a dostat těžkej zápal, v horším se udusít-toť má paní doktorka-je moc hodná a letitá, takže má zkušenosti.

latvia
8. mar 2010

🙂 no, co dr to nazor.ja som prezentovala nazor svojej dr, tiez ma okolo 60 rokov, ako vravi, budovala pediatriu v Motole 😀 😀 aj od ostatnych pediatrov mi bolo povedane ze je to individualne, niektore deti si proste neodgrgnu....a nieje pravda ze posledne susto sa nedostane do zaludka 😝 😉 😉

no, u nas tiez tak studuju cudzinci, hlavne deti diplomatov...nevedia ani makke f a dostanu diplom 🙄 🙄

zuzka72
8. mar 2010

Latvia to jsem taky slyšela, že některé děti nebrkají, ale znáš to, přece jenom mám obavy. 😒

zuzka72
8. mar 2010

Holky nevíte můžu už nosit rifle, nemůže se mi ta jizva nějak natrhnout tím šoupáním když půjdu? A myslíte, že mi někdy splaskne břicho? Připadám si, jako bych tam měla ještě jedno mimčo 😀

mado1
8. mar 2010

Ahojte, já jsem 6. týdnů po císaři a pokud budu plánovat druhé dítě, chci rozhodně opět na císaře. Rodila jsem 22 hodin, z toho bylo 8 hodin bolestí po 4 minutách, za celou dobu jsem byl otevřená na 1 cm a malá nesestupovala. Pak mi píchli ep. analgezii, abych se do rána vyspala a mohlo se pokračovat vyvoláváním (porod ale nebyl vyvolávaný). "Naštěstí" mi do rána praskla voda a doktor se rozhodl pro císaře s epidurálem. Dal mi ale na vybranou, jestli chci v přirozeném porodu pokračovat, ale prý by to pravděpodobně i tak skončilo císařem. Při představě těch bolestí jsem neváhala a za půl hodiny byla malá na světě. Druhý den jsem už vstala z postele a byla schopná se o malou postarat (ikdyž další den skončila malá kvůli infekci na JIP a já ji chodila jen kojit, takže rekonvalescenci mi to určitě hodně ulehčilo). Za pět dní jsme šli domů, jizva je jak vlásek, takže nebude téměř vidět a bude schovaná pod kalhotkami. Bolesti jizvy např. při vstávání jsem cítila asi 14 dní, pak už žádná bolest. Za celou dobu v porodnici jsem užila prášek od bolesti jen dvakrát, když jsem složitě s malou manipulovala, např. při koupání. Jinak ale za mnou chodily samy sestřičky, ať si něco od bolesti vezmu, že na to mám nárok. 😀 Ve srovnání s holkama, které rodily normálně jsem už ale v porodnici vypadala mnohem víc fit než ony. Myslím si, že kdyby pokračovali v normálním porodu, skončila bych potrhaná a rány by se hojily o dost déle (malá měla téměř 4 kg, a to odhadovali max. 3,20 kg). Nemohu srovnat přirozený porod a císařem, ale mě ty bolesti, které jsem zažila v 1. době porodní bohatě stačili. Ve srovnání s operací slepáku, který jsem absolvovala v 15 letech, jsem se tehdy cítila mnohem hůř. Hodně asi záleží na porodníkovi, který vás dostane do ruk a na šití rány. Já měla asi štěstí na doktora a stehy mi samy vypadaly. Takže určitě se císaře nebojte, každý to prožívá a cítí jinak, stejně tak jako přirozený porod. 😉

latvia
8. mar 2010

😀 splasne ti neboooj.a rifle nosit mozes, pokial ta jazva neboli.keby sa s nou nieco dialo tak to isto pocitis 😉
moj maly nevedel grgat, aj ked som ho nosila hodinu, natriasala a polohovala....tiez mi nebolo vsetko jedno, ale nic sa mu nestalo...ak ti uz neodgrgne tak ho aspon natoc na bok aby mu mliecko nezatieklo ak by naaaahodou..

annalena
8. mar 2010

😀 ani moja mala nevedela grgat, skusala som vsetko mozne a nic... tiez mi Dr povedal, ze je to normalne, ze to chce cas. Ona vacsinou dostala vzdy po jedle stikutku. A zato teraz si odgrgne jak stary chlap 😀

latvia
9. mar 2010

u nas bola stikutka na dennom poriadku....aj 3x za den 🙂

zuzka72
9. mar 2010

Holky čím jste mazali tu jizvu, aby změkla, je to takovy tvrdy, jakoby cizí-fůůůj dělá mi to zle, je to jak mrtvy. 😝

facovka
9. mar 2010

zuzka, to mas este tie nervove zakoncenia znecitlivene, a mne napr. na jazve a tesne okolo nej stale toto ostalo,take akoby necitlive,ale sa to vyrazne upravi,este je skoro, ja inak po prvom cisarskom jazva hruba ako spagat,teraz po druhom mi to dr.vyrezal a zostala mi krasna ako vlasok,tak som sla z porodky, cela vytesena,a teraz ju mam zase ako spagat hrubu a vystupenu,asi pol cm ☹ no skaredu,vravia ze je to o hojivosti ran,ale nerozumioem,kedze po slepaku sa mi jazva ledva vidi,asi indivindi...ale zase druhy cisarak som super znasala,na druhy den som behala jak srnka,tiez som si nic nepytala od bolesti,same sestricky chodili mi nukat,ci nechcem 😉 ale da sa..ale ako sa tu uz pisalo,je to pripad od pripadu,aj o prahu bolesti,prvy cisarak bol pre mna peklo,zato som sa teraz bala,ale inak pohoda...a do tretieeho baba uz nejdeme, takze mam vystarano 😵

andy22
9. mar 2010

Ahojte, tie, ktore sa chystate na planovanu sekciu a mozno mate obavy z neznameho, zopar mojich postrehov zo sekcie, ktoru mi robili pred dvoma tyzdnami na bratislavskych Kramaroch 🙂

Rano som o siedmej nabehla na poradnu, odtial ma lifrovali na porodnicu, napojili na monitor, zaviedli do zily kateter. Vsetci tam boli strasne mily, fakt. Sestricky uplne bozske. A co ma potesilo najviac, nerobili mi ani klystir. Nejako som si to vybavila, zmurkla som na tu spravnu sestricku . Vyborne bolo aj to, ze ma dali na cakacku samu, cize muzicek bol so mnou. Ten vam bol v riadnom strese, som ho musela upokojovat nakoniec ja 🙂 Inak poviem vam, ze som mala vybornu naladu - den pred porodom aj v den porodu, nechapem, kde sa to vo mne vzalo. Po rozhovore s anesteziologickou som sa nakoniec rozhodla definitivne pri spinalku a urobila som dobre. Napichnutie ma nebolelo, aj ked sa to podarilo az na treti raz (nebola som dostatocne uvolnena). Ono totiz tie vpichy, ktore sa netrafia, nebolia. Bolel az ten treti, ked sa trafila, ale bola to trojsekundova zalezitost, nieco, ako ked vas prudko zaboli oblicka na pravej strane a chyti krc do pravej nohy. Potom ma uz rychlo vykladali na kozu, kym som nestratila hybnost uplne. Potieranie jodom som citila uz velmi vzdialene, cievkovanie vobec. V momente to ucinkuje. Rezali ma hadam do 5 minut od pichnutia spinalky. No a teraz k porodu - pan docent Rusnak ma rodil s nejakou lekarkou, neviem s kym, lebo mala rusko. Rozpravali sa velmi potichu, cize som ani nic nepocula. Anesteziologicka bola uplne super, stale sa ma pytala, ako sa mam a ja ze super 🙂 . Chcela mi pichnut do zily nieco "malicke" na oblbnutie, ale ja som nechcela, chcela som vidiet malu. Tak som ju poprosila, aby mi hovorila, co prave robia, ze mne to neprekaza, naopak pomaha mi to. Tak som mala odborny vyklad a presne som vedela, co sa prave deje - ze uz vytiahli hlavicku atd... Anesteziologicka ma upozornila, ze idu vyberat telicko, ze mi musi lekarka silnejsie zatlacit nad hornu hranicu maternice, ze to moze byt neprijemne... No nebolo, mozno, keby som mala plny zaludok, tak hrozilo, ze sa pogrciam, ale bola som samozrejme nalacno. Vybratie malinkej trvalo par sekund a hned mi ju ukazali. Bola prekrasna! 😵 Zase mi chceli pichnut do zily nieco "malicke" a ja ze nie, ze ci by som este nemohla vediet, kolko vazi a meria. Tak anesteziologicka odbehla nachvilu vedla, kde malu cistili a vybavila mi, ze mi prisli povedat malickej miery. Po tom som si uz nechala pichnut to "malicke" na upokojenie. Ale nespala som, len som sa tak uvolnila a pocity boli, ako ked dobre lezite v postielke a chce sa vam spinkat. Oblbnutie ale netrvalo dlho, mozno 15 minut. Lebo ked ma viezli z porodnej saly na RES-ku, tak som pri vytahoch este stihla pokecat s manzelikom a maminou. Mamina mi hovori, ze vyzeras ako herecka, ako keby ta ani neoperovali 😀 . Na reske som bola 24 hodin. Nesmeli sme vstat, ani si sadnut. Spinalka zacala postupne odchadzat po troch hodinach, najskor som citila brusko (ale bolesti len minimalne), postupne hornu cast noh az mi odznela uplne. Bolesti zacali, ale boli uplne znesitelne. Viac ich bolo citit, ked mi pustili do zily glukozu s oxytocinom, ale tiez nic dramaticke. Ked porovnam cisarak v celkovej anesteze a v spinalke, tak vam poviem, ze rozdiel v bolestiach aj celkovom zotavovani je obrovsky. Po spinalke som bola rychlo fit, este na reske som sa dokazala otocit na jeden aj druhy bok. Lebo na chrbte sa mi uz nedalo lezat tak dlho. No a po 24. hodinach som v pohode vstala a zacala chodit uplne sama. Iba sa mi trochu hlava zatocila, ale trvalo to chvilocku a uz som aj masirovala do sprchy. Zhruba 40 hodin po cisaraku som nabehla na rooming in a malicka sa uz odomna nepohla. Inak aj mliecko som mala uz na treti den, cize o den skor, ako pri prvej dcere...

Po cely cas, co mi robili sekciu, ma sprevadzali pocity radosti, ze uz uvidim malinku a ked som ju videla, bola som taka stastna, ze mi bolo uplne jedno, co sa so mnou deje. Myslim, ze som to tak preto dobre zvladla, ze moja mysel bola maximalne pozitivne naladena... 🙂

latvia
9. mar 2010

to si mala pekny porod 🙂
inac ja velmi nechapem, preco su tolke zeny proti klystiru 😕 ved to neboli, vykadite sa a ste lahsie o par kg 😀 inac, zazila som uz aj pokakanie sa na operacke u pacientky so spinalom 😅 takze ja by som to neriskovala 😉
a ten vpich co ta bolel a vystrelila ti bolest do nohy, neboli standardne.to ti ihlou nabrnkla nerv ktory ti plave v moku.obcas sa to moze stat.
inac, co je to reska? myslim skratka...od coho?

andy22
9. mar 2010

latvia, je nie som proti klystiru, pri prvom cisarskom som ho v pohode zvladla. Len mne po nom velmi dlho trvalo, kym sa mi v crevach nazbierala stolica a nechceli ma pustit domov, kym som ju nedostala von. Klystir pred cisarskym rezom nie je nevyhnutny, tak preco ho robit za kazdu cenu. Citala som nejake odborne zahranicne stranky, vo vyspelych krajinach ho nezvyknu robit... Ten vpich bolel iba minimalne, pokial viem, tak je indikator, ze spinalka zabrala. Aspon mne to hovorila anesteziologicka, ze to musim citit...

Myslela som jednotku intenzivnej starostlivosti...

latvia
9. mar 2010

viem ze nieje nutny, ale robi sa pri brusnych operaciach, creva sa totiz hybu po operacii menej a tym aj menej boli rana.myslim ze je len vyhodny, ale jaska ze kazdy podla vkusu 😉 spinal totiz ochabuje zvierace a ked je clovek klasicky najedeny z minuleho dna, moze sa kludne na sale pokadit.
nieje pravda ze vpich musis citit...indikator ze spinalka zabrala je teplo v nohach alebo brnenie, bolestivy vpich s tym nema nic 😉
ja viem ze si myslela tu jednotku, len uz viacere tu hovorili o RESke a mam dojem ze to je nejaka podobna skratka len mi nepride na um od coho 😕

latvia
9. mar 2010

inac krasne meno ste dali dcere 😵 Marisa, take netradicne a predsa nie divne 🙂

macka3
9. mar 2010

Ahojte dievćatá,chcem sa pridat aj ja so svojimi postrehmi z cisarskych rezov.Prvý som absolvovala pred 13 rokmi,velmi som sa toho bala ale nebolo ine vychodisko,robili mi ho po 3 dnoch marneho snazenia porodit svoje prve dieta,vtedy sa robil iba v celkovej anesteze takze si z neho skoro nic nepamatam,prebrala som sa az po 8 hodinach a syna mi priniesli ukazat az na druhy den kedy som sa dozvedela ze vazil az 4760g takze by som ho ani nevytlacila.V roku 2008 som absolvovala druhy cisarsky,ktory uz bol robeny v spinalke,velmi som sa tesila lebo som nevedela do coho idem,vsetko prebehlo super,narodila sa mi zdrava dcerka ale ked zacala odoznievat anesteza tie bolesti boli na nevydrzanie a sestricky mi dali jednu injekciu a jednu tabletku od bolesti a do dalsieho rana som sa zvyjala na posteli od bolesti ale ked mi priniesli dcerku na dojcenie tak vsetko prestalo a ja som sa uz len tesila.Po 4 mesiacoch som otehotnela znovu a uz od zaciatku som sa bala ako to zase cele prebehne,strasili ma ze sa mi moze nieco stat,ze je to velmi skoro po sekcii ale co uz ked sa stalo,s manzelom sme sa aj tesili aj bali.Pri starostlivosti o malu dcerku tehotenstvo prebehlo ani neviem ako a uz som zrazu cakala na porodnici na prijem na planovanu dalsiu sekciu.Tentokrat som sa bala ovela viacej.Lekarov som vybavenych nemala k porodu ale poistila som sa anesteziologom aby ma dobre pichol,obidvakrat sa im to podarilo na prvy raz.Druha sekcia prebehla tiez bodre,narodil sa mi zdravy chlapcek,ktory ma teraz 5 mesiacov,po sekcii som bolesti mala ale dalo sa to vydrzat,na treti den po sekcii som uz behala po chodbe qaj s malinkym o plne dojcila co nam trva az doteraz.Som velmi stastna ze mam krasne a zdrave deti a vobec nabanujem ze som ich porodila cisarskym rezom

andy22
9. mar 2010

latvia, moze byt ta spinalka... Zrejme kazdy to citi inak aj podla prahu bolestivosti, aj podla sikovnosti anesteziologicky... Dakujem za meno, tiez sme si povedali, ze netradicne, ale pekne znejuce aj so slovenskymi priezviskami 🙂

latvia
9. mar 2010

jj,kazdy ma iny prah citlivosti, ale je pravda ze ak sa nabodne nerv tak je to ostra bolest ako si ju popisovala ty.a anesteziologicka bola urco sikovna, ten nerv sa pritrafi sam, jak si tam plave, to sa ovplyvnit neda ani sikovnostou 🙂
hej, marisa je do istej miery zvukomalebna s tradicnymi slovenskymi menami 🙂

macka 🙂 nuz, u teba bol cisar na mieste 🙂

asihej
10. mar 2010

Ahojte,nedá sa mi nepodeliťs mojou skúsenosťou. Keď som bola tehuľka s prvým,strašne som chcela rodiť prirodzene,chcela som vedieť ,čo sú to kontrakcie,aj keď som sa bála. Pôrod som mala vyvolávaný po termíne,keď som začala mať kontrakcie,ešte som ani otvorená nebola,celú noc som si odležala na vzdychárni,a ráno mi pustili plodovú vodu. Poobede som už bola otvorená na 9,ale drobec si vykrútil hlavičku dozadu a vôbec nenaliehal na pôrodné cesty. Takže po dlhých hodinách trápeniach/už som vedela,čo sú to kontrakcie 😀 /,sa doktor rozhodol pre sekciu v celkovej anestéze pre hroziacu hypoxiu plodu. Pravdu povediac aj som si vydýchla. Po sekcii som na druhý deň lietala po chodbe,akurát mlieko som mala až na piaty deň.
Teraz som v 22.tt,doktor vravel,že asi aj tentokrát to bude sekcia,ale netuším prečo. Zatiaľ to neriešim,ale najbližšie sa musím spýtať na dôvod.Manžel je za sekciu,jasné,veď jeho rezať nebudú,len si pamätá,ako som sa pri prvom trápila. Som zdravoťáčka,takže viem,aké su riziká,ale keď mi doktor zdôvodní indikáciu sekcie,tak sa asi prehovoriť dám,zatiaľ som si tým nie istá. 😒

latvia
10. mar 2010

🙂 tiez by ma zaujimala indikacia, potom daj vediet 😉

malalady
10. mar 2010

ahojte baby.. tak ja pojdem cs.. o dva týždne mi majú robit predoperačné vyšetrenia.. a potom neviete, čo a ako? jak to vlastne bude? 😉

latvia
10. mar 2010

dohodnete sa na termine CS, rano nastupis nalacno do nemocky, resp.den predtym vecer, podla toho aka nemocka....a rano idete na to 🙂

evitkamalicka
10. mar 2010

aj mna caka v lete planovana sekcia, ale som akasi kludna, ja som ten typ, ze radsej sekciu ako klasiku

kveluse
10. mar 2010

Ahoj,

já jsem první holčičku rodila taky císařem. byl plánovaný, protože byla hlavičkou nahoru a navíc jsem měla vysoký tlak.
Vůbec jsem nevěděla, co jsou to kontrakce atd. Nechala jsme si píchnout jen epidurál, protože jsem chtěla miminko vidět - ani jsme nevěděli, jestli to bude holčička nebo kluk. Porod jsem si užila krásně, jen se mi udělalo špatně, ale ustála jsem to, měla jsem moc hodnou anestezioložku i doktory. první den jsem proležela, ale podařilo se mi několikrát se otočit, takže jsem "trénovala". Druhý den to byla hrůza, bolelo to, ale už si nepamatuju jak 😉 . Jen vím, že hodně, ale třetí den jsem už štrádovala docela dobře. Moc jsem se snažila, abych mohla mít malou co nejdříve u sebe. A i tak jsem ji dostala až pátý den od porodu. A to bylo právě to, co mi na tomto druhu porodu strašlivě nevyhovovalo. Byla jsem jak, kdyby mi utrhli kus srdce a odnesli ho pryč. Snažila jsem se být statečná, ale vždy když ji dlouho nenesli na kojení, tak jsem plakala. První den mi dokonce slíbili, že mi ji večer ještě přinesou, pak se vyměnila směna a už mi přišli píchnout na spaní a malá nikde. Tak sestřička ze šestinedělí volala na novorozence a řekli jí, že miminko spí, že ho nepřinesou. No, a moje statečnost byla pryč. ˇuplně se mi svíralo srdce, brečela jsem (ještě teď brečím, když si na to vzpomenu), takže mi ji spíci přinesli aspoň ukázat.
Můžu říct, že už jsem se s tím jakž takž smířila (už s tím nic nenadělám), ale nevyrovnala. Dost dlouho po porodu jsem cítila veliký stesk.

Proto jsem při druhém těhotenství chtěla pokud možno rodit normálně. A i přesto, že všechno bylo v pořádku a nic nebránilo přirozenému porodu, moje dr. mi řekla, že mám spíš počítat opět s císařem. To, nééé. Já to prostě nechtěla zažít znovu, navíc bych byla v tu chvíli bez obou dětí (starší dcerka doma, miminko u sestřiček). SAmosebou jsme se toho bála, protože jsem vlastně byla prvorodička, takže jsem chtěla jít do neznámého )manžel mě naštěstí podržel a řekl, že do toho půjdeme). V porodnici mi dali takové povídání o rizikách, řekli, že je to moje rozhodnutí (ikdyž bych řekla, že nadšeně se netvářili). Nastoupila jsem týden před termínem na pozorování. Vlastně ani nevím proč, ale zase jsem neplašila kůli každému píchnutí 😉 . Pořádně mi uzv zkontrolovali jizvu (měla 6mm) a řekli, že je v pořádku, že můžu rodit normálně.

jediné co mi řekli, že mi musí nechat běžet porod přirozeně, pokud k tomu nebude lékařská indikace, nebudou mi dávat nic na urychlení atd.
Druhý porod jsme měla v pohodě, celkem i krátký - mírně bolestivé kontrakce začaly cca v 9 ráno a v 19 byla malá na světě. Ten pocit, kdy jsem se o ni mohla hned druhý den od rána starat a mít ji u sebe byl pro mne k nezaplacení....

latvia
10. mar 2010

🙂 to si napisala pekne...aj ked myslim ze problem nebol v tom ze si mala CS ale v tom ze to v tej nemocnici nemaju zariadene ako by mali mat...nosit babo na kojenie alebo nechat babatko druhy den u matky nema nic so sekciou, je to o pristupe... 😒

evitkamalicka
10. mar 2010

ja som maleho dostala na 3. den a na 5. den sme uz sli domov

kveluse
10. mar 2010

Jo, takhle to mají v té porodnici zařízené, špatně pro srdíčko některých maminek (zažia jsem tam maminky, kterým to vůbec nevadilo, dokonce i po normálním porodu se snažily mít miminko co nejméně u sebe - někomu to tak vyhovuje, pro mne to bylo nepochopitelné), ale zase výborné pro tělesné zotavení maminky. O mě se starali úplně vzorně. Kamarádka rodila v "masokombinátě" (velká porodnice) a starali se o ní jen první den po císaři, pak už tu péči téměř neměla.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre