Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

latvia
28. jún 2010

@janka_michal pokial ma gynekolog v ambulancii CTG tak do porodnice vacsinou nechodia...ale inac je celkom fajn byt v nemocke a omrknut si to tam....kazdopadne je dobre chodit tam kde budes rodit. a rovno sa skus aj dr. spytat ci cisar alebo ako. ja mam kamosku tiez tak velku ako si ty, a rodila cisarskym, kvoli babatku , lebo bolo velke, cez 4 kg

janka_michal
28. jún 2010

@petkave no tak ja dufam,ze v stredu sa s doktorkou nejak dohodnem..no a to mi napise moja obvodna gynekologicka ten cisarsky ci mi to napisu ked budem chodit na kontroly do nemky???toto neviem ci sa s nou mam dohodnut alebo tam, napr ked pojdem na prietoky..ja uz by som to tiez chcela mat takto naplanovane..nechmam pokoj..a kolko dni pred terminom ti idu robit cisarsky??lebo som citala,ze sa to robi tak zo 10dni pred terminom, aby zena nezacala spontanne rodit..

janka_michal
28. jún 2010

@latvia no ja som sa uz pytala dokorky dokonca dvoch a oni mi povedali,ze to zavisi od toho ake bude babo velke..no lenze ja som takto v neistote a nemienim cakat na to kym chytim bolesti a zacnem rodit a potom po 12 hodinach mi spravia cisarsky..a neviem ci am na dr nejak naliehat alebo co.. vsak v stredu napisem ako som pochodila

latvia
28. jún 2010

nuz, asi by som chcela ultrazvuk, s pribliznym odhadom hmotnosti.....

petkave
28. jún 2010

@janka_michal ja to mám v tehotenskej knižke vlastne dvojmo - od neurológa aj od gyndr kvôli tej panve. Termín pôrodu mám podľa MS 8.8. Mudr. vravela, že sa priebežne dohodneme na dátum 3.8. Hovorila tiež o 7-10 dňovom intervale, ale že je samozrejme najlepší taký termín, ktorý je najbližšie k predpokladanému dňu pôrodu. No keby ma náhodou chytili pôrodné bolesti skôr, mám jej volať. Príde a "vyberie" malého... Tak som zvedavá a samozrejme hrozne vystrašená.
Keď ale ten odhad veľkosti môže byť riadne zavádzajúci... V každom prípade utz na vlastnú žiadosť si môžeš dať urobiť napr. tej Tvojej gyndr. a nech Ti ho posúdia v pôrodnici, kam pôjdeš... Možno to Tvoju doktorku až tak nezaujíma, keď nebude pri pôrode a spolieha sa na kolegov v pôrodnici, tak sa radšej spýtaj tam. Veď oni Ťa budú mať nakoniec na starosti... A určite chcú bezproblémový a rýchly pôrod, aby mali potom pokoj. 😀

kali1
28. jún 2010

Ahojte maminy a tehulky, ja sa chystam tiez rodit v saci, prve som rodila v PO, ale kedze nas porod bol dost zly, vakuuextraktor kvoli hmotnosti maleho (4100g), druhe by som rada cisarskym. Moj gynekolog mi to odporuca, ze genetika nepusti, aj druhe asi bude vacsie, uz teraz mam kvoli hmotnosti drobca posunuty termin z 22.8. na 14.8. Mam doporuceneho Mudr. Richnavskeho. Mam za nim dojst, ked budem v 36 tyzdni, ale neviem, ako to tu funguje. Ked chcem, aby ma aj rodil, musim si ho zazmluvnit? PROSIM, ak viete, ako to tu chodi, napiste mi to. DAKUJEM!

lussies
29. jún 2010

Ahojte, mám kopu otázok ohladom cisaráku...čakám dvojvaječné dvojčatá a jedno je hore hlavičkou..takže mám ist cisárskym...chcem sa spýtať ako to je...to ma objednajú na určitý deň a hodinu? može byt pri mne aj manžel..lebo idem pod epiduralku...kedy už možem postavit sa na nohy...kedy mi dajú deti...a nestratím tak mlieko? Dakujem 🙂

latvia
29. jún 2010

objednaju na urcity den, manzel zvacsa pritomny nemoze byt, ale to si over v nemocke, v ktorej budes rodit, mozno to tam povoluju, postavit sa na nohy najskor po 6 hodinach, ideal 24h, nezdvihat ani hlavu. deti tiez podla porodky, niektore davaju hned, ine dalsi den.mlieko nestratis, casto sa tvori 3.-4.den, je to individualne 😉

emicka09
30. jún 2010

lussies - mě objednali na den a hodinu, docela těsně před "akcí" - v pondělí mi řekli, že ve středu pudu, takže trošku šok..měla jsem spinální anestezii, operace trvala od cca 9-9.30 do nějakých 11-11.30. manžel byl celou dobu se mnou, což bohužel v Čechách/na Slovensku pak jsem chcíli čekala na pooperačním, než jsem cítila nohy (to byla fakt chvilička, tak půl, max. hoďka). To už jsem měla malou u sebe, možná i ptoto mi čas tak rychle utíkal, protože jsem se na ni nemohla vynadívat 😵 pak mě převezli na pokoj a večer kolem 6. jsem se šla projít po chodbě - s pomocí, sama bych to nezvládla. a pak už to bylo jen lepší 😉

camilla_1
30. jún 2010

Rodila niektora z vas v uplnej anesteze ???

martas77
30. jún 2010

ja som rodila v uplnej anesteze, nakolko sekcia bola akutna, babatko prestavalo dychat....v pookracujucich kontrakciach ma odviezli na operacku a uspali....ked som sa zobudila bola mi strasna zima....potom som to prezivala rovnako ako moje spolutrpitelky na pooperacke, ktore mali spinalku

martas77
30. jún 2010

o 14.15 ma odvazali a mala sa narodila 14.30 takze docela fofr 🙂

blanka.k
30. jún 2010

@camilla_1 mě bylo řečenno, že u akutních císařských řezů se to jinak než v celkové narkoze nedělá, kvůli tomu, aby to bylo co nejrychleji....měla jsem to podobně jak Martas, v cca 15:30 jsem ještě tlačila, pak se rozhodlo pro císaře, ješte jsem měla cestou na sál jednu kontrakci a 15:45 byl malej na světě . Taky jsem se ještě stačila zeptat, jestli by mě mohli uspat jen částečně, ale nebyl na to čas 😅 (což jsem v tu chvíli netušila, že je to tak zlé)

tegina
1. júl 2010

Holky, prosím Vás, ty které cvičíte na eliptickém trenažéru, kdy jste začaly po císaři? Díky za odpovědi.

novomamina
2. júl 2010

.. ja som len v 13 tyzdni a prvorodicka a chcela by som rodit cisarskym lebo sa mi to zda lepsie co sa tyka babatka-bezpecnosti..bola by som rada keby ste mi poradili ci je to naozaj tak..a ak tak chcem rodit znamena to ze tak aj budem alebo to ovplyvnuje nazor lekara..mam 172cm,52kg-cize normal..ako to je s cissarskym ked berem lieky?budem rada za kazdu radu

latvia
2. júl 2010

@novomamina ake lieky beries? ak mas nejaku zavaznu chorobu kvoli ktorej sa indikuje cisarsky rez, tak ho pravdepodobne mat budes. na tvoju vlastnu ziadost sa cisarsky urobit na slovensku zatial neda. kazda zena je individualna , niektora rodi lahko, ina tazko, u niektorej sa spontanny porod ukonci cirarom....velmi individualne.
a nic nieje 100 pro bezpecne, ani spontanny ani cisar.
ja osobne by som sa rozrezat nedala len kvoli tomu ze ma niekto strasi spontannym porodom, ale je to na tebe kam sa priklonis

blanka.k
2. júl 2010

@novomamina mě bylo řečeno, že císař je 4x rizikovější než klasický porod 😉 Já bych do císaře dobrovolně nešla ( ikdyž jsem rodila 3 dny atd.) Léky asi záleží jaké, já brala v porodnici na vysoký tlak a štítnou žlázu a nikdo nic neříkal 😉 Osobně bych nechala rozhodnutí CS/klas.porod na lékaři. Taky záleží na porodnici, někde třeba nechtějí rodit ženy s nemocemi střev, cukrovkou klasicky, jinde naprosto běžně, stejně jako chlapečky KP, někde jedině CS, jinde ti dají vybrat... 😉 V ČR zatím nikde CS "na přání" nedělají .

lamarika
2. júl 2010

@novomamina mám za sebou CR a moc si teď přeji zažít i spontální. Osobně moc nechápu budoucí maminy co nezkusili ani jeden z možných porodů a z nějakých důvodů (většinou je to strach) preferují CR. Opravdu záleží na průběhu porodu, na mamince co rodí a spostu jinejch věcí. Asi bych neřekla ani o jednom způsobu porodu, že je bezpečnější. Spíš bych řekla, že pokud nejsou nějaké vážné komplikace, tak je spontální porod vždy pro matku a dítě lepší. Samo ale komplikace ti můžou nastat i u CR.
U CR ti musí do určité doby vyndat dítko, protože jinak je ohroženo. Převážná většina maminek má potom celkem dlouho velké bolesti břicha. Jizva se né vždy pěkně zahojí. Třeba já ji mám přes rok a mám teda docela hnusnou koloidní jizvu za kterou se spíš stydím. Můžeš být po CR i omezena v počtu dětí a další porody ti můžou být též dělány CR.
Dobrovolně bych se asi nikdy neochudila porodit spontálně dítko. Ta dřina a pocity co pak následují musí stát určo za to.

foogy
3. júl 2010

@lussies Mlíko neztratíš, ale neděs se, jestli se ti nebude dělat a mimoušek bude plakat hlady. Já rodila v út odpo a mlíko se začalo dělat až v sobotu odpo. A malý mi od čtvrtka od rána brečel hlady.

@blanka.k No, já měla císaře akutního, ale kvůli vysokému tlaku mi nemohli dát narkozu, takže jsem měla spinál. A jsem za něj ráda 😉

@emicka09 Tý jo, to ti nožky přišly k sobě brzo!!!! To mě propustili z pooperačního až po 3,5 hodinách! Ale půl hodiny jsem čekala na doktora.

novomamina
4. júl 2010

@latvia berem lieky proti depresii a uzkosti-minimal.davku ale predsa

emicka09
4. júl 2010

@foogy - no já myslím, že mi přicházely k sobě už na sále, snažila jsem se mlít prstama 😀 když mě přivezli na pooperační už jsem mlela s nohama 🙂 ten člověk na pooperačním (myslím, že to nebyl doktor, každopádně byl dost mladej a hezkej 😀, Španěl myslím 😵 ) se tomu taky divil..myslím, že mi už ke konci při šití ubírali anestitikum a dávali paralen, aspoň manžel říkal, že zaslechl něco v tom smyslu..
s mlíkem jsem taky neměla problém, toho jsem se bála nejvíc a v pohodě 🙂
foogy - no to je super, že se i akutní císař dá dělat v lokální anestezii - to jsem nevěděla!
@novomamina - jé a proč chceš rodit císařem? 😅 vidiš to a bečela, že nemůžu rodit normálně, císař mi přišel takovej "jalovej" ráno příjdeš s bříškem, pak šmik šmik a máš miminko, je to takový náhlý a rychlý 😅 moc jsem chtěla rosit normálně, doufám, že příště to vyjde 😉 z hlediska bezpečnosti nevím - můj doktor mi tvrdil, že riziko pro matku i dítě je srovnatelné u plánovaného císaře jako u normálního porodu..ale podezírám ho, že mě tím jen chtěl uchlácholit, když viděl, jak mě to vzalo 😀 brala jsem euthyrox, ale ten důvodem k císaři nebyl - důvodem byla poloha miminka koncem pánevním.

novomamina
4. júl 2010

@lamarika ja sa nebojim o seba ale o babo aby aj ked bude zdrave aby to nepokaslali odbornici"..ale dakujem za nazor..nemam z toho depky tym sa este velmi nezaoberam ale ma napadlo ze by bolo fajn keby sa k tomu vyjadrilo viac zien

novomamina
4. júl 2010

@emicka09 ja len o tom tak premyslam a vsimla som si viac pripadov ze babo bolo zdrave a pri porode normalnom to pokazili a zrazu bud vedla prezilo alebo zomrelo..ja nemam problemy s jazvami-to mi je jedno a aj tak mam uz operovany pruh a vyzera ako slepak 🙂 takze mne nejde o mna ale o male

emicka09
4. júl 2010

@novomamina - to je bohužel problém českého a slovenského zdravotnictví, že u porodu (v absolutní většině případů) nemůžeš mít doktora, kterej se o Tebe a miminko staral 9 měsíců 😒 protože člověk, kterej Tě zná takhle dlouho, cítí podle mě větší zodpovědnost..a druhak mu taky Ty víc věříš, jinak bys k němu nechodila, že jo..v tomto ohledu je pořád dost co dohánět!

meleri
4. júl 2010

já sem byla v šoku když mi jedna paní v nemocnici ukázala jizvu na zádech své malé 4 leté dcerky, a popisovala mi jak ji při cís. řezu dr. pořezal..chtěla na něho podat žalobu ale ten dr. pak nějak odešel z té nemocnice či co...
já sama sem rodila cís. řezem a už bych do toho nešla, pokud nebudu moci.

syraell
4. júl 2010

Cos e týče rizika, tak pro mimčo je prokazatelně menší riziko porodních komplikací při císaři. Pracuju s těžce postiženýma děckama a většina mých žáků jsou "výsledky" porodu, co se zvrtl...Bohužel zdravé těhotenství neznamená vždycky zdravé mimčo. Stačí protrahovaný porod, asfixie a následky jako DMO jsou hrozný.
Z toho důvodu jsem taky odmítla rodit první mimčo klasicka - když odhad váhy byl přes 5 kilo a moje pánev mini 😉 Ještě že tak...
No a co se jizvy týče, tak z první sekce má Kubík taky jednu slušivou - dost těsně pod okem...

meleri
4. júl 2010

syraell,

ješiš jizvu pod okem to snad není pravda jako nerozumím tomu jasně ale není to pak doktor fušer když toto udělá??? 😠
jinak jak to popisuješ tak mě taky jímá hrůza, vlastně to není nikdy jisté dokud...člověk nedrží miminko v náručí....a i pak...

latvia
4. júl 2010

nuz, pri cisarovi doktor zial nevidi do maternice, takze nevie ze dieta ma cast tela na mieste kde reze maternicu....urcite dieta nefika z nedbalosti 😔

foogy, praveze celkova sa pri velmi vysokom tlaku viac uprednostnuje nez spinal 😅

emicka, pri spinali ide znecitlivenie na etapy, medzi poslednymi odchadza hruba motorika, a takisto prichadza medzi prvymi, preto si nohami mohla skor hybat 😉 citlivost casto prichadza k sebe ako posledna...

novomamina, antidepresiva alebo lieky na uzkost niesu dovod na cisara, ale ak mas panicku poruchu alebo inu psych.diagnozu tak cisar nieje az taky nerealny.....zavisi od doktora...a od teba...

kveta
4. júl 2010

@syraell Súhlasím... Tiež som stretla mnoho utrápených rodín, ktorých osud zmenil zbabraný pôrod prirodzenou cestou... opustené matky ťažko postihnutých detí, lebo ockovia tú záťaž nezvládli... atď. Nikdy nezabudnem na ocka, čo doniesol do rehabilitačnej miestnosti miminko, dievčatko, ktoré mu bezvládne viselo v rukách, lebo utrpelo poškodenie mozgu pri pôrode... z hľadiska rehabilitácie beznádejný stav... a prosil o pomoc... a lekári nemali odvahu mu povedať, že nemusí dúfať a že dievčatko bude také bezvládne ležať celý život... Toto si tie bojovníčky proti cisarákom na želanie neuvedomujú... že dieťa je naozaj v omnoho väčšom bezpečí pri cisaráku... Čo na tom, že si to ja odskáčem, bude ma bolieť brucho, jazva mesiace... hlavne nech je bábo po pôrode v poriadku...

Aj tu, na koníkovi, je pár príbehov dievčat, ktorých deti pôrod neprežili len preto, že sa cisarák neurobil včas... a je tu mnoho žien, ktoré len tak mimochodom spomenú, že ich dieťa po pôrode bolo modré, nedýchalo, ale lekári bábo zachránili, takže je všetko v poriadku... a nejak ich tí lekári "zabudli" upozorniť, že dieťa môže mať všetky ťažké poruchy od mentálnych retardácií až po obrnu a že v poriadku vďaka spackanému pôrodu vôbec nemusí byť...

Mám momentálne syna otočeného koncom panvovým a tak ma zaujímalo aká je pravdepodobnosť, že dôjde k poškodeniu jeho genitálií pri prirodzenom pôrode... našla som výskum, na obmedzenej vzorke, ktorý hovoril, že 50 percent takýchto pôrodov vedie k poškodeniu semenníkov, ktoré môže viesť k poškodeniu plodnosti... ale že to číslo nie je tak vysoké, aby sa paušálne pristupovalo k sekcii pri KP chlapčekov.. Koľko mužov teda musí ostať neplodných, aby sme nenútili ženy riskovať plodnosť svojich synov, ale umožnili im aspoň v takýchto prípadoch cisarák na želanie???

lamarika
4. júl 2010

@novomamina já jen, že stejně jako emička jsem obulela, že nemohu rodit normálně (spontálně) a měla jsem a stále mám strach z toho, že se mi špatně zahojila jizva a u dalšího porodu vzniknou komplikace a už nebudu moct mít další dítě. Samo, že se to může stát i normálně 😉
Pokud opravdu nebudeš muset tak si nenech upřít možnost porodit normálně. A jak tady holky psaly, tak podle toho CR pro dítě není vůbec bezpečný, ale který porod je, že? 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre