Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

dulkagabulka
5. júl 2010

@zuzana76 ...prepač..asi je to nefer..ale naozaj mam velmi vela informacii , co sa tohto tyka....nie som laik 🙂 ,ak sa tak mozem nazvat...

zuzana76
5. júl 2010

@dulkagabulka tak to vyznieva uz skoro ako scifi, brala by som porod v takej atmosfere vsetkymi desiatimi, ty si asi necitala moje predchadzajuce komentare, kde pisem, ze by som si priala prirodzeny porod, hoci mam prvu sekciu, ale co mam robit? ist hlavou proti muru? proti lekarovi, ktory je predsa autorita a prirodzeny porod vidi ako zbytocne nebezpecenstvo po predchadzajucej sekcii.

dulkagabulka
5. júl 2010

pozrela si si to video co som prilozila k mojim slovam?..nie je to scifi..je to tak 🙂

chapem,ze mas strach

vsetko je individualne..ty rozhoduješ o tvojom babatku a o tvojom tele..ty to citis,co mas robit 🙂

dulkagabulka
5. júl 2010

zuzka, skus viac citit..tvoje dietatko s teobu komunikuje 🙂 ..a spolu pridete na to,co treba rodit

mam viac kamaratiek, ktore rodili prirodzene druhe dietatko po predchadzajucom CR 🙂 ...mozno tvoje dietatko naozaj musi ist CR...mozno nie...skus sa spolahnut viac na svoju zensku intuiciu, ako na niekoho ineho...ak ti tvoja intuicia vravi,ze treba, tak treba...nuz..viac k tomu asi nemam co dodat..v tom filme je to krasne opisane..krasne... 🙂

zuzana76
5. júl 2010

@dulkagabulka citam tie titulky , suhlasim s tym, ze cisarsky rez je aj o komercii, musi sa vsak zmenit myslenie ludi, aby sa zmenili sposoby vedenia porodu

napr v Latinskej amerike sa uz dnes vravi o epidemii
cisarskych rezov, je to hlavne z financnych dovodov
http://www.desdelared.com.mx/2009/notas/09.en.1...
toto je mexiko, v chile je to asi 40 percent a podobne
dolu je tabulka, ktora uvadza az 68 percent v mexiku u sukromnych lekarov , vo verejnom zdravotictve je to takmer o polovicu nizsie

dulkagabulka
5. júl 2010

viem..viem o tom...ale je to zhubna tentdencia...
deti sa rodia bez "kokteilu hormonov lasky" ich matiek... 🙂
matky nevedia čo činia ☹

zuzana76
5. júl 2010

@dulkagabulka este nie, musim sa najskor zaevidovat na youtube, vyzaduje to odo mna sign in a nemam tam ucet, takze zachvilu

zuzana76
5. júl 2010

musim s aist venovat synovi, neksor si vsetko pozriem a urcite napisem IP co robit v pripade, ako psotupovat v pripade , keby som chcela rodit spontanne teraz

dulkagabulka
5. júl 2010

titulky su sice fajn, no ak mas cas, film je naprosto uzasny 🙂

a rodit CR iba preto,lebo tak rodia v mexiku,alebo v USA,alebo preto,ze lekar je autorita...hm...je to dobry dovod?

porod je spolupraca...nie vsak teba a lekara..porod ma byt spolurpaca teba a tvojho dietatka...ono TEBE nasepkava, co chce... 🙂

opakujem vsak,ze ak su indikacie opravnene na CR, treba ho urobit...
len to,ze prvy porod bol CR, vsak nie je , myslim si ja, pricinou dalsieho Cr....je dokazane / a priatelka mi to potvrdila/ ze taka maternica sa pri dalsom porode stahuje slabsie 🙂 ..treba zuzka hladat i ine zdroje, nielen tie americke ,pripadne skomercionalizovane...skus vyhladat i tie opacne..a potom sa rozhodni...ty... 🙂 sama 🙂 želam ti krasne zdrave babatko a aj ty aby si bola zdrava 🙂

lura
5. júl 2010

Pokud to doporučí lékař a je to pro dobro děťátka i maminky, tak je moc dobře, že tato možnost porodu je. Já měla císař akutní a jsem strašně šťastná, že po dlouhém neúspěšném spontálním porodu dopadlo vše dobře a že lékaři rozhodli a jednali. Nedokážu si vůbec představit, že bych měla rodit doma... Já jsem v mém případě brala císaře jako vysvobození a lékařům jen a jen děkuji, že mám zdravého syna 😵 😵 😵.

atrami
5. júl 2010

@dulkagabulka po SC sa dá rodiť prirodzene, ale nie ak pretrvávajú dovody z predchádzajúceho- u mňa veľký plod. Druhý porod bol v TO a nepáčilo sa mi, že jednej mamine robili zbytočne SC len preto, že bol aj prvý 😠
Aj ja som chcela rodiť prirodzene. 1. dobu vo vode, ale to mi zamietli. Tak nás postavili pred hnusné rozhodnutie, buď SC alebo rodiť normálne, ale v imej nemocnici. 😖








´

kveta
5. júl 2010

@dulkagabulka Fakt nechápem, čo si chcela linkom na americké štatistiky úmrtnosti novorodencov dokázať... Keby si si prečítala celý ten článok, ktorý si tu odporučila, tak by si sa dozvedela, prečo v USA majú väčšiu úmrtnosť a že to u nich vôbec nesúvisí so spôsobom vedenia pôrodu... Pre tie, ktorým sa nechce študovať dotyčný zdroj to vysvetlím: článok je o tom, že vzhľadom na celkový zlý zdravotný stav populácie v USA, dochádza u nich výrazne častejšie k predčasným pôrodom, ktoré výrazne zvyšujú úmrtnosť detí pri pôrodoch.. o spôsobe vedenia pôrodov ani slova...

Ale ak si taký odborník, ako sa tu prezentuješ, tak si to rada po tomto podivnom linku overím otázkou: prečo je Slovensko na poslednom mieste v tabuľke, keď sa do úvahy berú všetky predčasné pôrody od 22. gestačného týždňa? Ako odborník by si to mala vedieť vysvetliť... Odpoveď poznám... a opäť: nesúvisí so spôsobom vedenia pôrodu, teda nie je to pre túto tému relevantná informácia.

emicka09
5. júl 2010

andikens - mě Emmi dali k prsu tak do 1-2h po porodu, až mě došili 😉 byla se mnou celou dobu a když nebyla se mnou, byla s manželem 😉 a o mě se rozhodně nedá říct, ža bych byla zaujatá pro císaře, všichni kolem mě by Ti potvrdili, jak moc jsem ho nechtěla! a jsem za něj ráda, protože můj doktor mi řekl, že KP je indikace pro císaře, když jsem se zeptala, jestli by nešl rodit normálně, řekl šlo, ale ne se mnou. prostě si myslím, jak už jsem psala, že je to o komunikaci a důvěře. Doktor, kterému věřím a kterého jsem stálá pacietka/klientka se na mě bude prostě koukat a chovat se jinak než někdo, kdo mě vidí poprvé a naposled v životě! moc si přeju zažít časy, kdy si budou moct i ženy v čr/sr vybírat doktora, který je dovede až ke (zdárnému) porodu! a pokud něco "pohnojí", tak se to o tom jiné ženské rychle dozví a už si ani neškrtne 😝 medicína je holt byznys jako každý jiný! i když služby, keteré poskytuje, jsou svým způsobem speciální, pořád to jsou SLUŽBY!

dulkagabulka
5. júl 2010

@kveta mne neslo ani tak o tu statistiku, ako o ten film..po vzhliadnuti filmu pochopis, ze to ma priamu suvislost so sposobom vedenia porodu...teda ja som to tak pochopila 🙂
asi nie som taky odbornik, aky si myslis ze som 🙂

@emicka09 ..ako som uz pisala, isto su indikacie, ako aj ta tvoja, na CR 🙂 a pri nich vdaka za lekarsku starostlivost

latvia
5. júl 2010

@dulkagabulka filmy su krasne....staci ked sa kuknem do temy odent, ako tam boli viacere odusevnene ze porodia spontanne a ze to ide ked zena chce....a skoncili bud s epiduralom a nastrihami od ucha k uchu alebo s cisarom....a boli to zenske s normalnym priebehom tehu.....

emicka09
5. júl 2010

@zuzana76 - tak to je s prominutím vůl, pokud ti po 2 císařích navrhl sterilizaci! naše velkovévodkyně má 5 dětí, z toho 3 císařem 😉

emicka09
5. júl 2010

dulkagabulka - no to doufám že budu, rodit příště normálně! 😉

emicka09
5. júl 2010

a gabulka - něco na tom bude, moje kamarádka, malinká hubeňoučká holčina, porodila klučíka bez nástřihu i epi. a prý sama věří tomu, že je proto, že měla u sebe dulu 😉

pandysek
5. júl 2010

@atrami
ahoj -můžu se zeptat ty jsi už měla 3 krát císař.????Já měla dvakrát a doktor mi řekl že když budu mít 3 dítě tak určitě císař a pak mi budou muset podvázat vaječníky či co že je to potom strašně nebezpečný otěhotnět (po 4-té)

bibenko
5. júl 2010

Pandysek je som mala tri krat sekciu a po tej tretej mi urobili sterilizaciu . Vahala som sice, ale velmi som sa bala,ze keby som zostala zase tehotna,tak by sa mi mohlo nieco stat a mam predsa tri deti,ktore ma potrebuju.aj teraz niekedy lutujem,ze uz nemozem mat deti,ale je to asi fakt riziko mat stvrte dieta sekciou.A nechcela som sa napchavat HA. Moja najmaldsia dcerka ma jeden a pol roka. Inak prva sekcia bola super, na druhy den som bola fit. Druha sekcia bola uz horsia, no a ta tretia sekcia,tak to bola strasna bolest. Dost dlho sa mi to hojilo a este aj teraz ma to pobolieva.Ja som mala prvu sekciu kvoli nepostupujucemu porodu a mala mala 4,1 kg.. Vobec som sa neotvarala a na poslednu chvilu mi urobili sekciu. Vytrepela som si bolesti a, ked uz mala mala zle ozvy,tak rychlo museli konat. Nastastie sa nic vazne nestalo. Druhy krat lekar navrhol sekciu, pretoze asi by sa situacia zopakovala.

adamala
6. júl 2010

Ochechulka - vobec sa nemas coho bat, ja by som sla cisarskym opat, nezijem na Slovensku a je to tu uplne normalne, samozrejme ze lekari su radi ak maju skvele porody bez komplikacii , lahke...ale oni vedia kedy naplanovat cisarsky a z jakych dovodov. Ja som sla spinalom a myslim si ze deti sa narodia z mensim stresom,nie su dlho v porodnych cestach a v kontrakciach, menej stresujuce pre dietatko a aj pre matku,lebo ti mozem garantovat ze prezijes menej bolesti ako pri normalnom porode. U nas na Slovensku je stale zauzivane,ze najprv skusit normalne a potom cisarsky, a zbytocne ta vytrapia a vystresuju a to vsetko sa prenasa na dietatko.

Nesla by som cisarskym dobrovolne ,to nie, mozno jedine ak by som mala zlu skusenost s prvym normalnym porodom , tak iste z vlastneho strachu a stresu by som iste neporodila ok ani druhe. Alebo ako bol moj pripad ak to navrhne lekar,ak mas lekara ktoremu doverujes tak by si sa nemala ani bat ,oni vedia preco tak robia, ver mi je to bezpecnejsie istotne ,cize sa nemusis bat o seba ani babatko.
Po rozpravani sa s vela mamickami co rodili normalne a nakoniec cisarsky alebo skoncili rozparane az po zadnu cast , nastrihy a klistiry a neviem co .....ta to je pekne bolestive po porode v porovnani s rezom od cisaraku co je tenucka jazva , sa to neda porovnat.
Takze sa neboj, naozaj je to pohoda.
a puto mas s babatkom tak isto, pretoze ak ides spinalom tak ti ho daju hned po porode jak ho vyberu z teba, aj mne tak dali, teda opytaj sa dopredu ako to robia v tvojej nemocnici,a moj sa hned prisal a mliecko mi doslo na 2den to prave. Cize hned som si videla synceka , vsetko prebiehalo super.
Vela stastia a pozitivnej energie.

valentovasasa
6. júl 2010

@kveta tak s tím rozhodnutím o CS - souhlasím aby v určité situaci měla matka na výběr. Ale nevím jak na SK ale v ČR funguje, že když máš dítě KP tak ti dají na výběr jak chceš rodit. S tím, že ti dají své doporučení, které můžeš respektovat nebo ne. Já první dítě měla KP a řekli mi, že je odhad 4kg a že mi doporučují sekci, ale pokud chci, můžu normálně. Byla to jen moje volba.

valentovasasa
6. júl 2010

@andiekens ale o tom se mi tu bavíme - že by měla být sekce pokud je potřeba. A ne za každou cenu matku nutit do přirozeného porodu. A neměl by být CS na přání, až na vybrané problémy. Například již zmiňovaný KP. Což tak funguje. Moc jsi to nepochopila, ale hodně lidí tu kritizuje situaci kdy evidentně matka dítě neporodí a chce CS a doktoři nechtějí. Od čeho ta vymoženost je? Sice příroda je příroda, ale ještě v době středověku před vyspěním a rozšířením lékařství byla POZOR 50% šance, že matka při porodu umře!!!! A to nebylo jen špatnými polohami, ale taky tím,že se neotvírala, neměla dost sil apod.
Kupříkladu já jsem za CS vděčná. Mám dvě děti - být to dřív, tak bych tu já a možná ani děti nebyla - pokud bych vytlačila a přežila první porod dítěte KP kdy měl 4kg, tak bych rozhodně nepřežila ten druhý, kdy syn rotoval až do konce a přes všechna vyšetření měl konečnou polohu příčnou a nešel ani otočit - měl 2x šňůru kolem krku a jednou kolem nohy.
A závěr? pokud mám být zastánce přirozených porodů (a ráda bych byla), tak se vrátím k číslům - při POUZE přirozených porodech byla 50% šance komplikací, smrti (dobře, když odečtu špatnou higienu, tak jsme na 40%, protože většina případů úmrtí byla směrována k přímým komplikacím s porodem, ne po porodních...) a dneska i při sekci, která je rizikovější, je šance komplikací, smrti asi na 5%. TAk ti tato čísla mluví za něco, ne???
@zuzana76 - píšeš, že by se mělo čekat na impuls dítěte??? a řešili tam taky určité procento dětí, které by se vlastně nenarodili??? že jsou děti, které nikdy ten správný impuls nevyšlou?

valentovasasa
6. júl 2010

@andiekens a s tím třetím těhotenství - mám pocit, že podáváš informace dost jednostraně - ano, máš pravdu s tím co píšeš, ale jen tě doplním - to vše se dělá, ale u starších rodiček, protože pokud jsi dost mladá, tak ti to neprovedou, mě dr. řekla že kdyby mi bylo víc, tak mi sterilizaci doporučí, ale jelikož jsem druhou sekci měla ve 25 tak mi bylo řečeno, že jsem dost mladá a třetí za čas ještě můžu mít. Ne hned,a le třeba za pět, deset let ano. Takže rozhodně není pravidlo, že bys nemohla mít třetí - po deset letech jsou jizvy dost zacelený a pevný na to, aby nepraskly....

valentovasasa
6. júl 2010

@dulkagabulka ono se krásně řekne poslouchej své díttě a své tělo. tAk si tu přečti někde diskuzi o tom, že matkám praskla děloha přímo při porodě a to pak dál šlo o vteřiny aby zachránili jí i dítě. a až do poslední chvíle neměli žádné extra bolesti...

.... i když.... kdyby to jen trochu šlo, tak jsme druhé rodila přirozeně. I po první sekci -ale u měl byla hlavní kontraindikace druhého přirozeného porodu, že jsem měla příliš slabou jizvu po první sekci. A proto bych tady nekritizovala nikoho za to, že druhébude nejspíš sekcí taky. Protože konkrétně sílu jizvy ti změří až na konci těhu těsně před porodem. Dřív to nemá cenu - bude se to měnit. Takže dřív to ani neví...

atrami
6. júl 2010

@valentovasasa , presne píšeš, záleží aj na veku. Druhú sekciu som mala v 28. rokoch /presne 😀 /, vtedy som sterilizáciu odmietla. Tretiu v 31. rokoch, ak si uvedomím, že by som otehotnela za 3 roky, mala by som takmer 35. rokov. Takže nebolo čo riešiť.

valentovasasa
6. júl 2010

@atrami 🙂 je pravda, že pořá nevím jestli budem třetí chtít, ale pokud ano, tak po třetím tu sterilizaci zvážím. Nejdřív jsem se jí bála, že budu mít rozhozený hormony, ale dr. mi vysvětlila, že si to pletu, že při sterilizaci vše funguje dál, i vejce se uvolnujou, jen už nedoputují kam mají a tudíž spermie nemají co oplodnit....

evinka001
6. júl 2010

valentovasasa- máš úplnou pravdu, jen doplním i u starších rodiček není pravidlo, že by lékař po třetí sekci provedl sterilizaci, jen pokud si to rodička přeje. Já mám za sebou čtyři a udělali by mi ji jen pokud bych si o ní požádala.

valentovasasa
6. júl 2010

@evinka001 asi jsem se špatně vyjádřila, ale myslela jsem, že u mladé rodičky tu sterilizaci ani nenabízejí, u starší ji nabídnou, ale bez jejího souhlasu nemohou provést.

evinka001
6. júl 2010

pandysek - já jsem císařem rodila 4x a podle přednosty kliniky to už dnes není nijak vyjímečné, při porodu u toho asistovali medici, tak jim tohle říkal.............

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre