Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

leandre
19. feb 2012

Ahoj, já jsem u prvního porodu neměla na výběr. Monitor se jim nelíbil a pak mě honili 3 dny na kontroli a nakonec mi vyvolávali porod, který nakonec skončil akutním císařem. Nakonec malý byl zamotany v pupeční šňůře. Druhý císař byl plánovaný neplánovaný. Nejdříve mi říkali, že budu moci rodit i normálně a to jsem chodila do porodnice dříve kvůli myomu a nakonec mě honili na předoperační vyšetření, aby se císař stihnul do 38 týdne :D a malá se náhodou nepříhlásila sama ven. Takže druhý císař byl plánovaný a měla jsem spinální anestezii, tedy necítila jsem dolní polovinu těla.
Oba císaře šli, myslím, že jsem byla bzro v pohodě. I jsem obě děti kojila a malou kojím pořád i v 18 měsících. Rozbíhalo se to tedy od toho 4. dne a malá měla problém se zezačátku chytat, ale to jsme nakonec zvládli. Nakonec horší pociťově byl druhý císař, to mě jizva déle bolela a asi po narkóze mě děsně bolela hlava asi týden. A já blbec si řekla až po 3 dnech o prášky na bolest a normálně jsem mohla mít ibalgin 200 a to jsem nevěděla a to pomohlo. Hlavně se nebojte, všechno bude v pohodě a i po druhém porodu se nebojte říct o pomoc třeba s potížemi při kojení. Já mléko měla, ale malá se hned neuměla se správně chytit. A i mě zkušené mámě to hned nešlo s tou malou pusinkou. Prostě u větších je to už v pohodě. Ty už vědí, jak se chytit. :D

mata128
19. feb 2012

Ak sa možem pridat,my čakame drobčeka v aprili,a ked som bola teraz na poradni,bolo to vtedy 30+1 a maly mal uz 1968g a lekar sa tiez vyjadril,ze sa dohodneme,ci pojde obycajne alebo sekciou,lebo vraj sa mu zdam na take velke babo drobna.malu som mala pred 6,5rokom prirodzenym sposobom a mala 3550g a 52cm,ale to uz bola teda 2 tyzdne po termine.takze mam take zmiesane pocity,obavy z cisaraku

nejra
19. feb 2012

@mata128 moja ma okolo 3700 a ideme v pondelok na hospitalizaciu,tak isto sa vyjadrila moja doktorka v nemocnici, ze sa jej zda velke mimi na mna a tak uvidim ci mi vyvolaju alebo daju hned cisarsky...ja nemozem prenasat, mam tehu cukrovku...

ronyx
19. feb 2012

Tak já si akutního císaře prožila před 2 měsíci. Po 20ti hodinách kontrakcí se nic neměnilo,neotvírala jsem se,neměla nutkání tlačit,prostě to stálo,malý ještě k tomu začal mít hodně vysoký tlak a musel ven.Takže narkóza a malého jsem viděla až druhý den.Nešlo mi ani nastartovat laktaci,takže malý je bohužel na Nutrilonu.Ale fakt je,že po těch hodinách zbytečného trápení jsem za císaře byla ráda.Jen škoda,že to muselo být honem a proto mi nedovolili spinálku,abych bobka mohla vidět.

annus
21. feb 2012

Ahojte baby. Ja idem asi tak za dva t. na cisárek a mám strach. Dcérku som rodila normálne, ale nastali komplikácie, a skoro sme tam osali obaja 😖 Preto môj doki, hned ako som išla na kontrolu povedal, že ak budeme mať druhé babo, tak jedine cisárskym. Že on to nebude ešte raz riskovať. Min.t. vo štvrtok som bola u neho, vyšetril ma, už som na prst otvorená, preto musím ležať, mávam kontrakcie (na štastie iba 2-3 za deň), tak dúfam, že ešte tie dva t. vydržíme.
Čítala som viacerých z Vás, ale ešte stále mám strach. Už len z pomyslenia na pôrod, alebo že mám vojsť, do nemocky ma trasú nohy ☹
Ako Vás pripravili na cisárek? Myslím odkedy ste vošli do nemocky. Aký je ten kateter, či čo? Bolí to? Díky za odpovede 🙂

helcas
21. feb 2012

@annus ahoj, do nemocnice je nástup obvykle den před plánovanou sekcí - večer tě ještě nechají najíst a po večeři už nesmíš ani jíst, ani pít.. lepší je se vyholit už doma, pak tě ráno jen vycévkují, napíchnou žíly a je to. Já se taky klepala strachy a zimou, ale holt vydržet se to musí.. nejhorší na tom je ten vlastní strach, ne ten průběh samotný. tak hodně štestí!

effkaa
21. feb 2012

@annus kateter pri zavadzani aj vyberani trosku boli a hlave odporucam, ked prides z nemocnice domov, davaj si preventivne urologicky caj. Ja som si ho dala prilis neskoro, nakoniec to vyriesil Urinal. Veru nechcela by som lietat po doktoroch, ked som sa mala starat o malickeho.
Ja som sa oholila doma, ale figu som videla, takze zrkadlom mi to trosku doopravila. Skontrolovali babatko, vzali krv, zmerali tlak, dali mi klystir (ja som bola v nemocnici 6 hodin pred porodom), potom som bola v sprche. U mna to skusali prirodzene, takze som mala aj kontrakcie, ale nevyzeralo to dobre, takze nasledovala spinalka. Treba sa pripravit, ze sa budes musiet v sede tak prikrcit, aby sa vydula chrbtica smerom von - macaci chrbat (iba pri spinalke, nie pri celkovej). Mne pomohli, drzali mi hlavu dolu, babo tlacilo, ale musela som vydrzat. Vacsinou sa netrafia na prvykrat. Skor tak na treti. U mna to bolo horsie, ale je to moja chyba, potrebovali velmi dlhu ihlu. No a to je vsetko. Nie je to nic strasne, netreba sa bat, nie je coho 🙂 Ak budes mat spinalku nie celkovu narkozu, tak sa priprav, ze porod budes citit, ale nebude to boliet. Potom hlavne nedvihat hlavu, ked budes na izbe. Je to velmi dolezite. Na to netreba zabudnut, hrozia migreny, ktore ale tiez vedia vyriesit v nemocnici, ale nie velmi jednoduchym sposobom. No a este sa priprav, ze kym budes schopna sa postarat sama o seba, bude to trvat cca o den dlhsie ako po prirodzenom porode. Ale budes si moct sadnut 😉, rez citit vobec nebudes. Drzim palce.

petkave
21. feb 2012

@helcas ja som tiež bola hospitalizovaná deň vopred, keďže som mala plánovanú sekciu - zvolila som celkovú narkózu. Chvalabohu. lebo ako píšeš, klepala som sa už dopredu, totálna zimnica, strach, panika. Tak bolo dobre, že ma uspali, lebo neviem, čo by som robila zaživa na tom ich operačnom stole...
@annus mne ráno tiež dali klystír, potom sprcha, ďalej monitor - asi hodinový. Následne ma začala sestrička pripravovať. Vyzliekla som sa, zložila všetko zlato (zabudla som ho nechať doma), obandážovala mi nohy, strčila cievku - je to nepríjemné, ale dalo sa. Hlavne som si myslela, že mám stále plný mechúr, kým som si na ten pocit mať niečo v sebe nezvykla. ďalej mi napichala žily, nechala ma ležať iba prikrytú plachtou a ja som sa drkotala od strachu. Potom ma postavila na nohy, že ideme na sálu. Tak som si tam precupitala. Tam ma priviazali. Anesteziológ tam so mnou srandoval. Prišli doktorky, začali si ma vymeriavať, kresliť mi po bruchu a potom mi dali dýchať štipľavý dym. Viac neviem 😅

annus
21. feb 2012

Díky moc baby za info. Lekár mi povedal, že to bude v celkovej narkóze, ale aj tak sa strašne bojím. Keď som dcérku konečne porodila, mala som tam dve hodiny ostať, na a na koniec to dopadlo tak, že ma museli previesť do operačky a uspali ma, ale nijak si na to moc nepamätám, lebo som strácala veľa krvi. Potom iba že ma zobúdzajú a previezli ma do izby. Další deň som dostala 2x krv a mohla som sa vstať až večer, keď za mnou došla rodina. Ani som necítila keď zo mňa vytiahli kateter, iba mi bolo čudné, že celý deň sa mi nechcelo na záchod... až večer som došla na to že prečo 🙂 Takže ten môj prvý pôrod dopadlo ako dopadlo, asi preto mám z pôrodu taký obrovský strach 😔

petkave
21. feb 2012

@annus Ber to pozitívne. Tentokrát aspoň nebudeš trpieť pred sekciou. Ja si myslím,že začať rodiť normálne, trápiť sa a nakoniec aj tak skončiť pod nožom, je asi tá najhroznejšia možnosť. Ale keďže teraz to máš plánované, tak bude lepšie. A hádam ani tú krv ti nebudú musieť dávať. Všetko budú mať pod kontrolou, neboj nič. Bude to určite lepšie ako prvýkrát. 😵

annus
22. feb 2012

@petkave No práve že dcérku som nakoniec porodila normálne, ale bolo to strašné. Najprv ma doki zašíval vyše hodinu, potom ma tam nechali, ale na koniec volali prímára, lebo som strašne krvácala. Uspali ma a brali ma do operačky. Normálne som sa tešila, keď mi dali na tvár tú masku a konečne som zaspala. Teraz, neviem prečo ale práve toho sa bojím, čo keď ma nevedia uspať 😖 Viem, je to blbozsť, ale predsa sa toho bojím.

petkave
22. feb 2012

@annus ja som zaspala, ani neviem ako. Na spinál som si netrúfla, taká hrdinka nie som. A pri celkovej som zaspala asi pri čísle 7, lebo som mala rátať od 10 dolu 😵 A 1x som sa na pár sekúnd prebrala až pri prevoze zo sály na izbu a na chodbe som videla svokru a mamu... jedna z nich mi povedala, že malý je krásny, ale netuším ktorá, taká som bola zblbnutá. Potom ma preberali a otravovali sestričky na izbe, stále okolo mňa behali a mne to bolo totálne jedno. Driemala som takmer celý deň, až okolo 16.00 mi doniesli malého - bola som s ním možno 15-20 minút a potom som zase len zaspala. Nič ma nebolelo, cítila som sa dokonca fajn. Na druhý deň to bolo horšie, lebo mi vytiahli cievku, nútili ma ísť po vlastných na WC a to som nezvládala, lebo som mala nízky hemoglobín, tak som omdlievala. Ale ten deň, čo mi robili cisársky, bol fakt v pohode.

teleranka
22. feb 2012

@petkave drahá a to ako je dýchať hento čo mi dajú cez masku? to sa raz nadýchnem tak dosýta a už budem paf? a to ma neporazí, že je t štipľavé? nezačnem kašlať alebo čo? koľko krát sa treba nadýchnuť? aaaaa nemôže sa nebodaj stať, že ich moje telo odžube, a ja sa prebudím akurát, keď ma budú rezať?????

sa mi minule snívalo, že som sa prebrala na operačke akurát, keď som mala rozrezané brucho a jeden Dr. držal jednu čsť brucha veľkou idličkou a druhý veľkým príborovým nožíkom. že obed.

petkave
22. feb 2012

@teleranka Mne držali tú masku nad tvárou, nemala som ju úplne nacapenú na ksichte, keď som začala odpočítavať. Takže som počítala pekne nahlas, hoci ten "vzduch" sa mi zdal nejaký štipľavý. Vôbec som nekašľala, ani nič podobné. A keď som zaspala, tak mi to určite položili na ňúfák a isto ma kontrolovali, ako som na tom, prípadne upravili dávku. Mne to prišlo ako mikrosekunda - v jeden moment som zatvárala oči na sále, v ďalší som sa už preberala v posteli. Fakt nič hrozné. Z celého cisárskeho toto bolo úplne že nič 😀

annus
22. feb 2012

@petkave Díky moc za info, som fakt vďačná...dokonca som sa trošku ukludnila 🙂))

petkave
22. feb 2012

@annus Ja viem, sú to stresy, sama som ich mala. Ale spätne sa smejem sama na sebe, že aká som bola zbabelá. No keď bude na ceste raz druhé bábo, asi budem robiť rovnakú paniku. Zrejme to k tomu patrí 😵

annus
22. feb 2012

@petkave Určite sa budem stresovať, ale aspoň si ma ukludnila, že sa nemôže stať, že nezaspím 😖

petkave
22. feb 2012

@annus Ja si myslím - podľa toho, čo tu čítam, že sa môže stať, že spinál poriadne nezaberie (alebo je nízka dávka, neviem, nevyznám sa) a baby si cítia nohy, teda spodok tela. Ale pri celkovej sa tu zatiaľ žiadna nesťažovala, žeby sa z ničoho nič prebrala. 😨

teleranka
22. feb 2012

@petkave hááá, šak počkaj, keď budeš čakať druhé miminko a budeš stresovať pred cisárskym..a ja aká budem frajerka... že neboj sa, to nič nie je, pohoda klídek 😀 sa na to tešííííím.... ale dovtedy budem stresovať ako sa patrí.
och! bojim bojim

petkave
22. feb 2012

@teleranka A prečo si myslíš, že to tak bude? Ja budem stresovať a ty nie??? háááá? 😝

teleranka
22. feb 2012

@petkave si pisala vyssie, ze asi budes stresovat aj ked budes cakat druhe babo 🙂

petkave
22. feb 2012

@teleranka Veď hej, ale kde berieš tú istotu, že ty sa stresovať nebudeš pri druhom? 😀

zdenush88
23. feb 2012

Mojej kamoške sa stalo, že jej dali spinálku a ked sa ju uz chystali rezat tak pohla nohami, ony že či to ona a hned potom jej dali celkovu narkozu.... neviem si predstavit, e by to nechali len tak, že však čo, pokial to nie je extra akútne tak hádam daju celkovú ked spinálka nezabrala..

Inak aká je šanca, že ked som už mala jeden cr a budeme mať druhé bábo, že tiež bude cr? Teda ja sa prirodzeného trochu bojím.... 😒

teleranka
23. feb 2012

@petkave čosííííí, jasné, že budem, veď bez toho by to nemalo ten správny šmrnc.. ale naplánujeme to tak, že budem mať druhé bábo na striedačku s Tebou, potom ja budem pokakaná zasa a Ty ma budeš utešovať, dobre?
a tak naopak potom 😀 bude sranda 😀

alebo možme čakať súčasne a budeme sa stresovať obe 😀 a najlepšie, do rovnakej nemocnice ísť...mali by z nás ťažkú hlavu tí doktori 😝

petkave
23. feb 2012

@zdenush88 Zdeni, vôbec to nie je pravidlo. Záleží na indikáciách. Ak si zdravotne v poriadku, nemáš "zákaz" rodiť prirodzene od očného, ortopéda alebo neurológa, príp. od gynekológa (ako ja pre úzku panvu), tak druhé môže byť kľudne prirodzene.
@teleranka jj, a takto si tých detí naplánujeme na preskáčku aspoň 5 😀

zdenush88
23. feb 2012

@petkave noooo...... kým bude druhé tak hádam dovtedy niečo vymyslím..... v poslednej dobe su okolo mňa také nepríjemné prirodzené pôrody že len pri pomyslení na prirodzený ma opúšťa myšlienka na druhé bábo....ale tak ked sa nepodarí cr v ZH tak je tu ešte nádej v BŠ 😀 😀 a ešte by bolo u toho ortopéda dáka nádej

petkave
23. feb 2012

@zdenush88 jáááj, ja som si druhé naplánovala tak o 10 rokov, takže na to teraz nemusím myslieť. 😅 Ale mňa by tiež nenahovorili na prirodzený - už len vďaka historkám kamarátiek a známych. 😀 A okrem toho, môj Vincko bol v panve taký zaseknutý, že by sa tadiaľ asi fakt neprepchal. Takže vďaka ochote mojej mudr, ktorá to zobrala do úvahy, som sa nemusela trápiť a ohroziť nás oboch. 😵

zdenush88
23. feb 2012

@petkave je dobre, ked ma dr rozum a berie no uvahy vsetky indikacie a nie je silou mocou za prirodzeny, len preto lebo to tak musi byt a zvladli ine zvladnes aj ty! Ja som mala malu otocenu naopak a preto bol cr (vdaka bohu 😉 ) primár nad iným ani nauvažoval iba keby som JA veľmi chcela, čo som samozrejme nechcela a do posledného dňa, resp do určenia termínu cr som sa modlila aby sa malá naotočila 😉 už vtedy bola dobručké dievčatko, čo poslúcha maminku.... 😀 😀 😀

petkave
23. feb 2012

@zdenush88 veď hej, moja mudra rozum má, ale istá pani doktorka u nás na gyn-pôr. ma obvinila, že som si ten cisársky vydupala a keď som mala po operácii bolesti, tak sa mi zasmiala do tváre so slovami: Veď ste chceli cisársky, tak to máte za to. ... A najlepšie bolo, že v deň, keď mala službu, mi nepredpísala žiadnu infúzku od bolesti. Sestrička iba krútila hlavou, keď to zistila a šla to vybaviť. Vôbec nechápala, prečo som nič nedostala. A ja som statočne trpela 😖 Je mi z tej pani na grc. 😠

annus
23. feb 2012

@petkave To naozaj bola lekárka taká sprostá??? Čo je tá za doktorku? Veď Ty musíš porodiť to decko. A keby si naozaj "vydupala" ten cisárek, ako ona hovorila, tak čo??? Nemá právo matka sa rozhodnúť ako chce priviesť svoje dieťa na svet? A keby si začala rodiť normálne a zo strachu by nastali nijaké komplikácie, tak čo by na to tá lekárka povedala? Fúúú, normálne som sa nasrala 😖

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre