Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

maja21041989
12. máj 2012

@miskachrumka ja mam bikiny ...a otras sadlo mi vysi ponad rez no katstroooofa

miskachrumka
12. máj 2012

Je tu nejaká mamička ktorá má rez od pupka dole a nie bikiny rez ?
Ja mám rez dole od pupka preto ,že po 15hodinách normalneho porodu sa malemu zpriečila hlavka ☹ ☹ ☹
a teraz ak vela nepriberem tak by bola šanca robiť bikiny rez aj ked on chce otvarať starú ranu :(
vie niekto porovnať čo je lepšie ?
Je možnost že ta stará rana bude menej bolieť ked su porušené nervy ?

miskachrumka
12. máj 2012

@maja21041989 no aj toto nije bohvie čo ale za to krásne mimi to stojí 🙂
ja som si myslela že ten bikiny menej boli kedže tento je vačší :(
a najvačšiu nočnu moru mám z vyberania hadičiek ☹ ☹ ☹

miskachrumka
12. máj 2012

@alenka600 teda si odvážna klobuk dole ...
ja som po 5hodinach vstavala z postele s plačom a 5 hodín :(

miskachrumka
12. máj 2012

A ešte sa chcem opýtat či ste mali niektorá aj lokálnu anestézu či len celkovú ?
Aj nad tím uvažujem ale že je to hnustný pocit :(

cherry1981
12. máj 2012

@miskachrumka ja som mala spinal a bolo to super 🙂

miskachrumka
12. máj 2012

@cherry1981 necítila si žiadne tlaky nič ?
a kolko si čakala kím zabrala ?

cherry1981
12. máj 2012

@miskachrumka nie nic som necitila, celu dobu somnou komunikoval anesteziolog, len mu dlho trvalo kym ma napichli asi pol hodinu ma napichavali uz som mala dopichany cely chrbat, ale ked sa uz podarilo a naslo to spravne miesto, tak som do par minut uz nic necitila bola to chvilocka. ODPORUCAM spinal jednoznacne bala som sa ale nieje sa coho 🙂

miskachrumka
12. máj 2012

@cherry1981 aha no uvidím teda ako to dopadne a či na to bude vobec čas :/

mijunik
12. máj 2012

Ja som mala spinál, bála som sa veľmi, že to bude bolieť, ja totiž nemám rada, keď nevidím, čo mi lekári robia. Preto nemám rada zubárku (teda ako osobu hej, ale ako profesiu nie 🙂 ) a preto som sa bála aj spinálu. Predstava, že mi bude niekto pichať ihlu do chrbta ma priam desila (ja som aj kvôli tomu nechcela epidurál), ale lekár ma zotrel ako tabuľu, keď som naznačila, že by som radšej celkovú anestézu, povedal, že "dieťatku je dobre, máme čas, môžme dať spinálnu anestézu" a ja, že či ma nebude potom bolieť hlava a on, že "môže, ale je to vždy šetrnejšie pre vás aj pre bábätko ako celková anestéza". No a bolo vybavené. 😀 To pichanie do chrbta bolo úplne v pohode, akurát mi museli hovoriť všetko, čo so mnou práve idú robiť a ja som si pomedzi to odtrpela pár kontrakcíí. 😀 Ale boli akési slabšie, moje telo asi pochopilo, že už sú zbytočné, že už sa pracuje na tom, aby malého zo mňa vykuchali. Akonáhle mi anesteziologička pichla tú znecitlivujúcu látku (miesto našla na štvrtýkrát), mala som si ľahnúť a len čo som si ľahla a vyložila nohy do korýtok (tuším tam boli korýtka), už mi začali tŕpnuť. Účinkovalo to okamžite! 😲 Pár minút a brucho som necítila. Najlepšie bolo, že ani kontrakcie som necítila. To bola úľava! 🙂 Kecali sme so sestričkou, ja som mala pomedzi to aktívnu triašku (to z vyčerpania asi), klepala som sa celá, musela to byť komédia. 😀 Lekár tam čosi kutil, predpokladám, že rezal (čo iné?) a sestrička zrazu hovorí: "Teraz vám zatlačia na brucho pod prsiami a vyberú vám dieťa. Ja už ho vidím, je vlasaté." Potom som ucítila také uvoľnenie v bruchu (to je zaujímavé, že to som cítila) a pozrela som sa pred seba a videla som bábo, ktoré okamžite začalo kričať, ale bol to najkrajší krik, aký som kedy počula. 🙂 Ešte sme sa dohadovali, ktoré meno z dvoch zvažovaných mu dáme (boli sme v ten deň tretí, ktorí nemali vybraté meno), nakoniec to rozhodol manžel, aj mi to tuším povedali, ale zaspala som a prebudila som sa až keď ma šili. Čo sa dialo medzitým, to netuším, bola som hrozne unavená. No a bolesti po sekcii? Tak boli, to hej, ale nič, čo by sa nedalo vydržať. Dostali sme čípky od bolesti, neviem, či aj do infúzky niečo nešupli proti bolesti, jediné, čo ma fakt bolelo, bolo vstávanie z postele, to by bolo na celovečernú komédiu, keby niekto nafilmoval ako sa maminy po sekcii držia za bruchá, keď sa pohybujú. Pre mňa bol problém sa otočiť na posteli, lebo brucho sa kymácalo zo strany na stranu a ťahalo ranu. Ale to stačilo pridržať a točiť sa premyslene a potom to tak nebolelo. Odhadujem, že tak týždeň to bolelo tak, že som si musela dávať pozor pri točení sa v ľahu a potom to už bolo stále viac a viac v pohode. Hlava ma nebolela, to ma ale upozornili, že sa nemám vrtieť na posteli, stavali ma po 12 hodinách, vyslovene som dostala inštrukcie, ako môžem točiť hlavou pár hodín po pôrode, aby som sa bolesti hlavy vyhla. Takže toto úplne v pohode. Akurát mi zostal previs na bruchu, vraj sa to po sekcii stáva a keďže stále kojím, nemôžem veľmi cvičiť a ono by mi asi pomohlo fitko. Steh bol vlastne jeden, viedlo to pod kožou, takže keď mi to vyberali, tak jedno potiahnutie a niť bola vonku. 🙂 To som ani nečakala, myslela som si, že bude viaceho stehov a že budem mať jazvu ako rebríček, ale nie, len čiara pod bruchom. 🙂 A mala som to zahojené za 4 dni. 🙂 Keď som pred 6 rokmi rodila prirodzene, tak po pôrode bolesti neboli (no, trochu som si nemohla dva dni sadnúť 🙂 ), vlastne prestali hneď, keď sa Ľubka narodila. Ale Branko bol väčší (53 cm, 4030 g), tak bola pre istotu indikovaná sekcia, ja som rada, že to tak lekár vyriešil, lebo inak by boli možno komplikácie a takto sme sa im vyhli. Takže nejaká tá bolesť po pôrode sa dá zvládnuť, hlavne, že je dieťatko v pohode. 🙂

dalilali
13. máj 2012

@katkamarek ja som rodila v saci prisla som den vopred povedali ze mozem len ranajky zjest a potom uz len pit a sekciu mi robili druhy den rano

dalilali
13. máj 2012

@miskachrumka tiez som sa toho bala ale pichnutie ma nebolelo a strpla som asi za 2 minuty a ten tllak pri vyberani babatka nebol az taky strasny 🙂

miskachrumka
13. máj 2012

@dalilali no píšu aj že ten tlak je hrozný a píšu aj že je znesitelný ...
ono každý to znášame ináč čo je samozrejmé .....
ja verím že sa dobre rozhodnem .....
myslíš že može ten rez po prebudení menej bolieť kedže už su narušené nervy ?
či ?

miskachrumka
13. máj 2012

@mijunik napísala si to tak krásne až som sa dotoho všetkého vžila a predstavila som si to na sebe do detailu ..
ja som velký bojko dopredu ono ked človek za celý život zažije len chrípky a nič iné je tažko znášať operáciu a ešte takuto bolestivú ja som si pri prvaj vela poplakala aj ked bol to aj strach aj bolest aj všetko dokopy , ale ako píšeš hlavne že je babo v poriadku 🙂

dalilali
13. máj 2012

@miskachrumka ako menej boliet myslis po celkovej anesteze?

mijunik
13. máj 2012

Vieš, miskachrumka, ja si myslím, že málokto sa neboji niečoho, o čom vie, že nebude veľmi príjemné. Ja som napríklad bola na amniocentéze (kvôli veku, mám 36 a u nás musí podľa zákona lekár poslať ženu na amniocentézu keď má v roku, v ktorom bude rodiť, 35 rokov) a samozrejme som sa veľmi bála. Lekár bol úžasný, len jednak som sa bála o bábätko a jednak toho pichnutia. Bála som sa neznámej veci. Keď som prišla na sálu, kde robili amniocentézu, mala som obrovské oči, musela som pripomínať nadrogovanú sovu... 😀 Lekár, že "čo vám je?" a ja, že "ja mám strach...". Najprv s úsmevom povedal, že "nemajte strach, lebo aj ja ho budem mať a to nebude dobre", ale potom dodal úplne vážne, že "Len hlupák by sa nebál." To ma ukľudnilo a posmelilo. 🙂 Je fakt, že strach je prirodzený a je dobre, že ho máme, inak by sme si asi ublížili alebo by sme podceňovali nebezpečenstvá. Moja amniocentéza dopadla dobre, bála som sa zbytočne, trošku to pichlo, ale vôbec to nebolo také nepríjemné ako som si myslela, že bude. Akurát som sa nemohla pozerať, lebo by som sa musela dvihnúť, napla by som brucho a oni by sa mi nedostali do maternice. Ale všetko som sledovala na UZV. 🙂 Kde vlastne budeš rodiť? Možno si to písala, ale nevšimla som si. Ja som rodila na Antolskej. Bolesť - myslím, že rozrezané brucho bolí v porovnaní s inými časťami viac, lebo tie svaly používaš skoro stále a stále nejako dráždiš tú ranu. Ale toto len mudrujem, našťastie som inú väčšiu operáciu nemala, len jeden steh na čele ako maličká, odstraňovanie znamienok a zopár zákrokov na ďasnách, Proti tomu bolo to brucho bolestivé, ale ako som už hovorila - nič, čo by sa nedalo vydržať, keď už sa Ti podarí pozviechať z postele, to už je v pohode, ona taká maminka po sekcii pripomína tuleňa, ktorý sa radostne pláca po pobreží. Maminka sa tiež tak trošku pláca po posteli, než sa jej podarí urobiť ten žiadaný pohyb, ktorý predtým zvládala s takou eleganciou. Neboj sa, elegancia sa vráti, aj bolesť ustúpi. Áno, každý vníma bolesť inak, ale na to je najlepšie obrátiť to na srandu v rámci možností a ver, že to pomáha. Inak, mňa žiaden tlak nebolel, pri vyberaní Branka som skôr zacítila, ako som písala, také uvoľnenie, cítila som, že sa mi práveže znížilo napätie v bruchu, ale určite to ani trošilinku nebolelo. 🙂 Jejda, ja sa vždy tak rozpíšem... 😀

miskachrumka
13. máj 2012

@dalilali nie myslela som to že jua mám rez od pupka dole a mám možnost si vybrať či chcem zasy ten starý rozrezať alebo bikiny rez že či je šanca že to bude nenej bolieť ten stary rez po prebudení kedže su narušené nervy ?!

miskachrumka
13. máj 2012

@mijunik ja som z Banskej štiavnice a aj tu budem rodiť aj po druhý krát pri mojom doktorovy ...
ja viem že strach je ludská vlastnosť ale niekedy ma dosť premáha 😒
ale to asi každu matku ..aj tak závidím tím matkám čo prídu na porodnu salu a za dve hodinky" vyprdnu" tzv. dieta a ani keby nerodili ...prečo to nemožem zažiť aj ja ?
prečo tolko bolesti a premáhania sa aby bol človek fit čo najrýchlejšie ,lebo to dieta ma potrebuje!!!!!!
ja som mala pocit pri malom ked som sa zobudila že ma rozpárali celú :(ale verim že toto budem znášať lepšie

dalilali
13. máj 2012

@miskachrumka no ja mam bikiny rez uz a ten bolel strasne a asi za mesiac ma caka dalsi cisarak a nepytala som sa doktora ako bude rezat ale myslim ze ten isty by asi viac bolel ale ten bikiny zasa vobec nevidiet

miskachrumka
13. máj 2012

@dalilali mne je to už jedno či ho bude videť ...kedže ja už mám aj tento od pupka dole ale ja som brucho nikdy velmi nepretrčala a už ani nebudem ............
ale niekto hovorí že tento rez aj keed je vačší sa skor hoji lebo je rezaný v smere svalov a svaly sa skor zhoja dokopy ......no neviem čo je na tom pravda !

miskachrumka
13. máj 2012

@dalilali joj a ideš teda uplnou anestezou alebo len lokalnou (spinálnou )?

dalilali
13. máj 2012

@miskachrumka spinal by som chcela opat

miskachrumka
13. máj 2012

@dalilali tak klobuk dole ja sa asi rozhodnem pre uplnú anestezu ...........
ale ešte uvidím čo sa bude diať do 38tt ak bude bábo v poriadku a nebude treba konať rychlo možno by som sa rozhodla aj pre spinal ale ak mi povie dr že by bolo lepšie keby som to prespala tak si dám poradiť a dufam že všetko bude dobré........
ja som predýchvala ešte kontrakcie si pamatám ked mi dávali masku a už viac nič neviem .....už len ked prišiel moj mm za mnou plačom a ja som sa bála čo sa stalo a on ma pohladkal a povedal som neskutočne štastný je krásny po tebe miláčik a tiekli mu slzy po licach a že že je štatny že sme v poriadku ....že nás neskutočne miluje 🙂
a ked mi ukazal fotku malého na telefone bol to premna obraz na ktorý nikdy nazabudnem !!!!!!!!!!!!!!

zewa11
13. máj 2012

@miskachrumka Tak ja som mala pri prvom celkovú anst.-KATASTROFA ☹ a pri druhom spinál 🙂 a to sa nedá ani porovnat,napichli ma hned pár sekúnd to trvalo a čo sa týka tlaku tiež som sa toho bála ale nič to nebolo a hovoril mi že teraz tlačia bábo a potom že ťahajú bábo a vážne to trvalo chvílku 🙂 .Mám peknú spomienku na pôrod,malinkého som hned videla,čo pri prvom nie a potom som to dosť ťažko prežívala ☹
A čo sa týka bolesti hlavy ja som migrénová tak toho som sa tiež obávala,ale nič nebolo-vraj sa nemá potom hlava dvíhat a ja som aj dvíhala aj otáčala za spolubývajúcou 😉 a v pohode,ja si spinál chválim. 😝

miskachrumka
13. máj 2012

@zewa11 dakujem pekne za porovnanie 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

miskachrumka
13. máj 2012

Tak sa dohodnem s dr ked bude na to správny čas ,že by som chcela spinálnu anestezu a otvoriť starý rez asi to bude najlepšie .....

miskachrumka
13. máj 2012

Tu je jedno pekné video http://free.zoznam.sk/video/Cisarsky-rez
klasické by som si nemohla kuknuť 😒

mijunik
13. máj 2012

Mne kamoška vysvetľovala, že každá celková narkóza je zásah do organizmu, že potom, keď sa človek preberá, tak aj srdiečko dostáva zabrať, aj sa všelijako telo tej narkózy zbavuje (vracanie, nepríjemné pocity), takže z tohto pohľadu je spinál určite lepší. Ja si myslím, že celkovú narkózu dávajú len keď treba rýchlo konať alebo keď z nejakého iného zdravotného dôvodu nemôžu dať spinál. Rana bolí rovnako, či máš spinál alebo narkózu, jedine pri spinále Ti triafajú to miesto na chrbte, ale ako som spomínala, to je zanedbateľná bolesť. Čo bolesť - skôr boliestka. Viem, že sa ma lekár pýtal, keď už som mala nohy stŕpnuté, že "toto cítite?", hovorím "hej, niečo ma pichá na bruchu" a on, že "tak ešte počkáme" a o chvíľu, že "toto cítite?" a to už som si nebola istá, už som to asi necítila, len som si myslela, že by som pre istotu ešte mala niečo cítiť a bála som sa, aby nedajbože nezarezali do citlivého. 😀 Ale lekár evidentne vedel, čo a ako a koľko má čakať a kedy môže rezať a fakt to absolútne nebolelo. Len som cítila, že tam s niečím baštrngujú. A bola som stále pri vedomí a mohla som komunikovať a vedela som, čo robia. 🙂 Mala som prehľad. 😀 Celkovú narkózu som osobne ešte nemala, dúfam, že ani nebudem mať, ale keby som si mala vybrať, išla by som zase na spinál. 🙂

zewa11
13. máj 2012

@miskachrumka Ešte mi napadlo čo sa týka rezu tak mne prvý odstrihli takže mám len jeden bikiny rez 🙂

mijunik
13. máj 2012

@zewa11 ako "odstrihli"? 😲

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre