Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

anitta
12. jan 2009

ahojky já mám vrozenou srd. arytmii a měla jsem problémy s čípkem a primář uvažuje o císaři ale ještě prý podle toho jak se ten čípek ukáže. tak jsem na to zvědavá. mám strach z toho epi jestli se potom nemůže ochrnout nebo tak něco. a ten vpich bolí? mám z toho trochu strach ale když to bude bezpečnější pro nás oba není co řešit

ivana24
12. jan 2009

Anitta, Reni: Epi je hlavně bezpečnější pro mrňouse, když máš celkovou narkozu, tak mají doktoři jen asi 2minuty na vyndání míma, aby se to do něj nedostalo. A ono někdy mimino vyndat nejde, aspoň ne lehce. Mě tam taky musel lékař hupsnout, aby ho vytlačili. Prostě je to jako klasický porod, ale netlačíš ty.
No a epidurálu se nebojte, to jsou hrůzy z dřívejška. Já taky slyšela, že to bolí a tohle a tohle. Já necítila vůbec nic, pak jen trošku zabrněly nožky a je to trochu tlak na prsa, ale to už mi dali kyslík a pohoda. Je fakt, že ten smrad dezinfekce byl trochu nepříjemný, ale vše je procházka růžovou zahradou oproti prvnímu vstávání 😝 , to je opravdu asi nejhorší, ale to už si měla prvně přiložené miminko, hned máš síly na rozdávání. Koukejte není to nic strašného když po 2,5letech jdu do toho znova 😅 , taky se bojím, hlavně když vedle mě běhá prcek, tak mám někdy černé myšlenky, aby vše bylo OK! Ale myslím pozitivně......Já mám bezva dr., ten vždycky všechno vysvětlí, tak jako totální pohoda a není se čeho bát. Moc mi to vyhovuje....
Klementina: Já měla císaře akutního, tak jsem měla EKG, epidurál jsem neplatila, ale už je to docela dlouho a záleží kde ti to budou dělat, tak to prober s dr.

anitta
12. jan 2009

ivana děkuju za info . ještě se trochu bojím toho bušení srdce sice to mám ted ok ale může se to kdykoliv objevit. ten epiduran nezrychluje moc tep? určitě půjdu do toho co je pro prcka bezpečnější takže pokud bude císař tak epi 😉 děkuju

cernovlaska
12. jan 2009

Anitta: tvůj dr nebo ten,kdo tě bude rodit,ti určitě řekne,co je pro tebe nejlepší a samozřejmě pro tvoje dítě a hlavně bude rozhodovat tvůj zdr.stav,ale jak píše Ivana,v dnešní době je píchání epi už úplně jinde než zezačátku,já sice měla akutního císaře,takže celkovou,ale kdybych tak měla rodit i podruhý,tak zvolím taky jen lokálku,pže bych chtěla vidět svoje mimi hned a asi by mi bylo šumák,co tam kdo povídá,pokud jsou ti dr,co tě rodí aspoň trochu normální,tak si z tebe budou max utahovat,teda aspoň myslím 😅 😵

anitta
12. jan 2009

černovláska díky mám určitě dobré lékaře a byla jsem tam už několikrát operována tak to tam znám a vždy se o mne dobře starali. zažila jsem už jednu velkou operaci jsem řízlá od spoda nahoru asi 30 čísel jizva ☹ měla jsem obrovskou jizvu nádor a museli mi to tam dát trochu do kupy . sebrali vaječník i vejcovod a proto jsem musela na IVF protože přirozenou cestou to z důvodu neprůchodnosti vejcovou co tam zůstal nešlo . navíc mám i srůsty tak vím co to šlená bolest je protože po operaci jsem fakt cítitla hrůzu ale ted když bude výsledek a nebude to tak moc řezání uvnitř tak to bude min poloviční bolest pokud teda dojde na císaře

ivana24
12. jan 2009

Anitto,: tak co píšeš, myslím, že máš už vybráno, teď už tě určitě čekají jen radostné chvíle. Uvidíš, co ti doporučí lékaři, každopádně se hlavně šetři, ať Dáda vydrží!

anitta
12. jan 2009

ivanko určitě dávám bacha a moc se na Davídka těším 🙂

tak snad aspon ten porod bude ok 😉

meleri
12. jan 2009

Lante,
jo tu jizvu mam porad velkou, zarudlou, ale nic me neboli. Ja mela taky spinal, ale moc dobre si pamatuju, ze jsem mohla hybat nohama, a citila jsem brutalni tahy, jako by me rvali bricho, ale nebolelo to, jenom takovy divny pocit, jako kdyz te nekdo taha festovne za kuzi. meli jste to taky nekdo?

toni78
12. jan 2009

meleri-ahoj-já to prožila asi stéjně jak popisuješ.....brrrrrrr ☹ , a to si myslím že ejsem žádná citlivka, už bych to nechtěla,malého vytáhli,já se na něj koukla a mávla jsem na anesteziologa at mě uspí,taková byla domluva ale po císaři jako takovém,jsem se cítila líp než u celkové anestezie,tu jsem měla u prvního dítěte a byla jsem špatná ☹

cernovlaska
13. jan 2009

Toni:to bych brala taky,kdybych měla podruhý rodit císařem,abych byla při vědomí než mimčo odnesou a pak dobrou,na to šití a hlavně se vzbudíš a víš,že je vše ok 🙂

dejna3
13. jan 2009

sophy - ja som mala po spináli tiež asi hodinu neuveriteľnú triašku 😝 sestrička na mňa naložila si 4 paplóny, že nech sa zohrejem, kým jej docvaklo, že to nie je od zimy...
tá triaška vraj po spináli občas býva a má sa na ňu nasadiť nejaký liek, ktorý som nedostala, lebo o tom sestrička nevedela a povedala to až nočná služba ☹ ale čo už... prežila som a hneď jak skončila tak som sms-kovala o 106 😀
inak ja som pri spináli absolútne nevnímala lekárov, len anesteziologičku, ktorá ma hladila po vlasoch 🙂

zukab
13. jan 2009

ja som mala kombinaciu spinalu a epiduralu a bolo to super. "porod" bol skor ako masaz, mne sa to pacilo velmi 😀
jedina neprijemnost bola pri pichani epiduralky, lebo mam nizky tlak a pri epi klesne este nizsie, takze sa mi zahmlilo pred ocami a uz som vedela, ze ak ma nepolozia, tak sa im tam zlozim ja 😀
nastastie sme ale lekarov upozornili, ze obcas odpadavam, muz to hned videl a povedal, ze sa necitim dobre.
tak ma polozili nabok, dali kyslikovu masku a pichli mi injekcie poleziacky. a odvtedy same pozitiva 😀
videli sme, ako vytahuju sofi z brucha a potom ju mal uz na starosti chlap.

pychule
14. jan 2009

Ahoj holky, tak si tadu čtu o tom císaři a jsem z toho úplně jelen. V červnu 2008 jsmě měli bouračku a tak jsem skončila se zlomenou pánví, patou, zleva jsem byla celá modrá, na očích brýlový hematom, otřes mozku atd. Další dítěto plánuju tak za 3 -4 roky, ale už teď z toho mám hrůzu. Při zlomenině pánve dochází ke změnám parametrů porodních cest a vzhledem k možnému riziku při přirozeném porodu mě bohužel čeká císař. Už teď se mi o tom zdá a při tom mám ještě času víc než dost.

Co je teda lepší - nechat se uspat celkově nebo jen částečná narkóza? Bojím se, že to při té částečně psychicky nezvládnu, když budu cítit co se mnou dělají.

Teď jsem kvůli té pánve prodělala dvě operace a po uspání to bylo celkem v pohodě. Trochu mě akorát bolelo v krku, jinak žádné zvracení či závratě.

Po prvním porodu jsem byla na pokoji s kočkou, která byla po císaři a připadlo mi, že jsem na tom mnohem lépe a hlavně jsem nemusela chodit v předklonu a že jsem neměla takové bolesti jako ona.

Díky za odpověď Anička. 🙂

pajinkaa
14. jan 2009

ahojky holky,

taky mám jen dotaz na zkušené - určo to tu už někde je, ale celou diskuzi jsem nečetla...

Pokud jsou předpoklady pro císař, na kdy před plánovaným termínem (dle ms, či utz) se naplánuje? díky moc za informaci.

A jen - když bych mluvila za sebe - tak já se bojím tak, jak Pychule, toho uspání jen spodní části. Mám strach, že bych to nezvládla, že mě zaživa řežou a pak taky se bojím ochrnutí... Takže pokud na cs půjdu a budu moct volit, jdu do celk narkozy. Jsem srab..

dejna3
14. jan 2009

tak kočky, ja poviem za seba
- mala som spinál a určite si ho dám aj pri ďalšom dieťatku (ak sa pošťastí 😵 )
ja som teda absolútne necítila, že by ma operovali - len také "šteklenie" na bruchu - to som si myslela, že mi ešte natierajú tie "gebuzinky" a oni už vlastne ťahali malinkú von.. 🙂 keď som začula jej plač - normálne som ostala prekvapená, lebo ju vybrali fakt veľmi rýchlo cca 3-4 minúty potom, čo ma uložili... a hneď mi ju aj ukázali ponad plachtičku 🙂 ja spinál môžem len doporučiť 🙂 🙂 🙂
a ako som už písala, doktorov, ktorí operovali som absolútne nevnímala, jednak som bola trošku oťapená, jednak som mala pred sebou plachtu a jednak som sa sústredila na dýchaní s kyslíkom...
keď amlú vybrali, masku mi dali dolu a dýchala som si už sama...
a malinkú mi ršte počas operácie priniesli ukázať a dala som jej prvý božtek 😵 😵 😵

ivana24
14. jan 2009

Holky nebojte se a částečná je lepší pro mímo. Já měla epi a necítila jsem vůbec nic, samozřejmě jsem pořád anesteziologovi tvrdila, že všechno cítím a že se bojím až říznou. No a on byl fakt boží, podíval se na měa stroze řekl. No oni už dávno řízli, takže pohoda,ne? A pak jak píše dejna3, hned je mimčo a spíš vás zajímá zda je OK, jak vypadá a tak. když už ten císař musí být, tak fakt je podle mě lepší a bezpečnější epi či spinal, hlavně pro mimčo. No a my baby jsme přece šikovné a zvládneme vše 😀

katula
14. jan 2009

ahoj holky, ja mela taky epi, bylo to urcite lepsi jako narkoza, po te je clovek omameny a muze byt i na zvraceni, nic takoveho nebylo. cisar nebyl planovany, takze jsem rodila, rodila (uz jsem mela epi) a najednou se rozhodlo, ze maly ven proste neprojde normalne a musi byt cisar. pridali mi pouze te ucinne latky a za chvilku uz to pusobilo, to jsem si jeste pres chodbu dosla na operak, dost divne, ze me neodvezli na voziku, ale budiz. uz to pusobilo, protoze me prestaly poslouchat nohy a mela jsem co delat, abych tam dosla. maly byl venku fakt za par minut, ale citila jsem dost silne skubani, natahovani, jako by me kuchali 😅 anesteziolozka me celou dobu drzela za ruku a vykladala si se mnou, ptala se na jmeno, co cekame a tak a to bylo moc prijemne. dostala jsem uz na sale ten tres, byly to nervy, teseni, vsechno dokupy. tres me drzel jeste nekolik hodin na pooperacnim pokoji, to prijemne nebylo. bylo to i ze zimy, protoze na operacnich salech vzdycky byva kosa a kdyz lezim naha pod dekou tak to proste neprejde. do toho jeste ty emoce...
zazitek teda takovy dost zvlastni, ale nelituju, kdyby musel byt priste zase cisar, tak bych asi taky nechtela narkozu, tech uz jsem si taky par uzila a ta zmatenost a nevolnost pak je nic moc 😝
pak jsem jeste cely den moc necitila nohy, ale za den a pul uz jsem vstala a po 48 hodinach jsem mela naporad maleho u sebe 😵

zukab
14. jan 2009

pychule, urcite je lepsia epi alebo spinal a nie celkova narkoza.
v prvom rade pre dieta a tiez pre teba.
nemusis sa bat, lekarov vnimat velmi nebudes, ani im tam neodpadnes ani nic podobne 😀
lekari nie su blbi, budu s tebou pravdepodobne komunikovat, odputavat tvoju pozornost, bude hrat hudba... neviem ako v cechach a na SK, ale ja som v Anglicku mala pri cisarovi aj muza, takze tiez rozptylenie.
a je to chvilocka. tiez mas dieta hned pri sebe, nezobudis sa o par hodin s bolestami hlavy....

pajinkaa, co sa tyka planovaneho, je to (aspon tu) okolo 38meho tt. priblizne +- 10 dni pred terminom.
moja sa narodila 9 dni pred terminom porodu. datum sme si mohli vybrat z troch moznosti 😀
ochrnutia sa absolutne nemusis bat, pretoze anesteziolog nebude pepan z vedlajsieho domu, ale profik, ktory vie co robi a kam ma pichat.
ihlu pichaju medzi stavce tam, kde uz nehrozi zasiahnutie miechy a ochrnutie. toto su len famy a strasenie, nemaj ziadne obavy 😉

kattom
14. jan 2009

ahojte - no ja som mala aj celkovu anesteziu (pri prvom dietati) aj spinalku (pri druhom). spinalka bola z mojho pohladu lepsia aj pre mna - lebo som malu hned videla, aj som sa po nej lepsie citila ako po celkovej.
z celkovej si pamatam len to, ako ma priviezli na salu (predtym som rodila 8 hod. normalne, takze som velmi nevnimala uz), ako mi cistili brucho, setra z detskeho sa pytala, ako sa bude babo volat krstnym menom a potom len anesteziologicku, ze mi ide pichnut anesteziu a ako zacala odpocitavat.. potom si len matne v polospanku vybavujem, ze sa so mnou lucil muz a az prebudenie sa na izbe..

a pre babo je tiez urcite lepsia spinalka - tolko ho "neoblbne". personal na sale som vnimala asi 10 minut, kym sme cakali na anesteziologa - lekari aj sestry nachystani.. a pocas operacie som lekarov uz velmi nevnimala - sice som pocula, co hovoria - ale nie vsetko, lebo hralo radio. a vidiet nevidite nic, len sestru-co je s anesteziologom.. plachta je natiahnuta dokladne. po pichnuti mezokainu do chrbtice mi pomohol sanitar si lahnut, dali plachtu a ja som myslela, ze este chvilu sa bude cakat, kym mi to zaberie (som pre istotu skusala hybat prstami na nohach..) a uz len taky tlak na brucho pri branici - ako tlacili malu von.. a bolo to. malu niesli hned pediatricke v plachte zabalenu, takze som videla najskor len nozicku. potom mi ju priniesli spat uz cistu ukazat. ochrnutia som sa nebala, lebo naozaj tu anesteziu nerobi len taky nejaky lekar..
(a ak sa nam raz podari a zachce aj tretie dieta, urcite spinalku bez vahania budem chciet)

ale je na vas, ako sa rozhodne. dolezite je mat informacie pred porodom a byt psychicky pripravena na to, ze je to ine ako klasicky porod.. a akekolvek otazky a obavy je mozne prekonzultovat s anesteziologom na predoperacnom vysetreni (ja som ho absolvovala den pred operaciou), ktore urcite musite pred terminom zakroku absolvovat. drzim palce a hlavne nech su babatka zdrave 🙂

meleri
14. jan 2009

Pychule, Pajinko,

tak co vim, tak se dela normalne v 37 nebo 38 tydnu. Hranice je 36, ja rodila pred, a to uz je dite nedonosene.

Ja si osobne myslim, ze urcite je spinal lepsi nez celkove umrtveni. Mas to rychle za sebou, vnimas, a nemas tak poblbnutou hlavu.

Ja jsem sileny straspytel, nemocnice a doktoru se bojim, ale i tak sem to zvladla, takze to uz podle me musi zvladnout kazdy..a oni te urcite utesi, kdyz uvidi, ze mas strach. Me tam pri tom spinalu nekdo objimal a utesoval, a dost mi to pomohlo, pac manzela jsem tam v tuto chvili nechtela mit.

neboj, urcite to zvladnete, jak rikam, kdyz sem to zvladla ja, tak uz fakt kazdy! 😅

a pak budes mit mimco a to uz na sebe vubec nebudes myslet.. 😵

robin154
14. jan 2009

Mohl byste mi někdo napsat, co vzít sebou do porodnice na císaře? Jsou potřeba nějaký jednorázový kalhotky nebo speciální vložky, jako u normálního porodu? Asi ne, že... 😕 Taky jsem strašnej strašpytel, dělalo se mi zle i když mi jen řezali znaménko... ☹ Tak si nedokážu představit císaře při vědomí. No vzhledem k tomu, že jsem v 7. měsíci, tak mě to nemine, ale fakt se bojííím.

ronie
14. jan 2009

robin-vložky a kalhotky jsou potřeba stejně jako při normálním porodu, děloha se taky zavinuje a odchází očistky víceméně celé šestinedělí 😉 Hlavně ty kalhotky co největší velikost aby to netlačilo na jizvu, oblečení na cestu domů taky tak aby ti to nevadilo-takže hodně volné v pase, já si vemu jednu těhu kalhoty co se daj upravit aby mi nepadali, ale přitom nebudou tlačit 😉 No a doporučuje se mýt si jizvu mýdlem-ne teda hned první den, to si už nejak nepamatuju, ale myla sem se už v porodce sprcháčem 😉

ivana24
14. jan 2009

Robin154: po císaři se normálně čistíš jako po normálním porodu...a jednorázové kalhotky jsou lepší, větrá ti jizva a lépe se hojí...

majaaita
14. jan 2009

Pajinko, já se toho taky bála, ale anesteziologové jsou andělé 🙂 Navíc nabídnou, že když to bude psychicky moc náročný, připíchnou oblbováček, aby člověk na šití spal. Já to nevyužila, protože ta euforie je nádhernej oblbovák sám o sobě 🙂

Na jizvu doporučuju mýdlo Protex.

meleri
14. jan 2009

Robin,

me to vsecko dali, ale jestli to tak u vas nebude, tak si urcite kup par tech jednorazovek, a siroke vlozky, protoze hned po cisari zacnes krvacet, a to asi celkem dost.

Jak pisu, nejvetsi straspytel jsem ja... 😅 jestli se zacnes klepat nebo plakat, tak oni ti pomuzou, neboj se. uklidni te, nebo te bude nekdo objimat, a to pak jde lip.

robin154
14. jan 2009

Holky díky za rady, já vážně nevím, do čeho jdu... A to už jsem toho tolik přečetla 😕 A taky jsem nikdy nemusela být v nemocnici. 😔

zuzinaaa
14. jan 2009

KOCKY MATE NIEKTORA SEKCIU ZA SEBOU KED SA LIECITE NA VYSOKY TLAK JA MAM VYSOKY A MYSLIM ,ZE JE TO PRE MNA ASI VHODNEJSI POROD ,ALE VIEM ,ZE JE TO ESTE DALEKO NO UZ TERAZ SOM PRIPRAVENA 🙂))

cernovlaska
14. jan 2009

Zuzi: to asi záleží na dr,co ti doporučí,ale pokud nebudeš v poho,tak si myslím,že tě císař nemine,já měla problémy s vysokým tlakem ke konci těhu a bylo to hrozně nepříjemný,pže mi pořád brali krev a moč a honili mě do nemocnice a zase domů a můj dr mi říkal,že pokud by se mi to mělo zhoršovat,tak by mi vyvolali porod dřív,ale já jsem měla krev i moč v poho a tlak se mi srovnal pár dnů po porodu 😉 tak ti držím palečky,ať to máš dobrý 😵

pajinkaa
14. jan 2009

Holky, jste zlaté, všem bych vám moc chtěla poděkovat za rady a zkušenosti!!! 😵
Je pravda, že tady to jasně vyhrává spinálka... tak uvidím, co mi dr. řekne...
Nicméně - já se fakt hrozně bojím... V narkoze - celkové - jsem už byla asi 9x, takže mi to přijde známé
a už mám dvakrát řezanou i jizvu (jako po císaři), naštěstí zle mi nebývá, jen nízkým tlakem chvíli točí hlava.
Ale jinak mi to až tak problém nedělalo - samozřejmě, mimiku bych ublížit nechtěla.
a je pravda, že před každým uspáním mi tekly slzy a fakt jsem se už těšila, až usnu a probudím se po všem...

Já vím, že anesteziologové jsou andělé, ale bohužel máme v rodině tetu, která po operaci (ne porod!)- spinálem - je už čtvrtým rokem na vozíku a pro mě je to hrozná zkušenost - nějak se prostě neumím vyrovnat s tím, že bych mohla dopadnout stejně... ☹ Je mi to na sobě moc líto, protože jinak jsem vcelku rozumná a doktorům důvěřuju - ale tento strach, spojenej i s tím, že budu při vědomí - mě prostě dost děsí...

Tak bych nerada pak na sále hysterčila...

aha, děkuju - takže budu počítat cca ty dva týdny nebo deset dní před porodem... No, v pondělí mám poradnu, tak se na to chci všechno pozeptat... přece jen se to trochu krátí už...

ještě jednou díky moc za vaše řádky!!! 🙂

zukab
14. jan 2009

pajinkaa, drzim palce, fakt sa nicoho neboj. neda sa porovnat spinalka a celkova narkoza.
situacia s tvojou tetou ma mrzi, ale neviem si predstavit, ze jej stav sposobil anesteziolog tym, ze jej pichol injekciu do ineho miesta! ☹
pretoze tieto umrtvovacky sa pichaju medzi uplne ine stavce. tam, kde miecha uz nie je, takze ochrnutie nehrozi....
co sa tyka toho, ze budes pri vedomi, naozaj nestresuj, ani nebudes vediet co a ako a bude to za tebou.
nevies si predstavit, aka po....a som bola ja!!!
predstavovala som si, ako ma rezu a ja to zacnem citit, ako ma dokalicia, ako porezu babo, ako im tam odpadnem, ked ich budem pocut ako sa rozpravaju o skalpeloch a krvacani a neviem com...
ale oni nie su blbi a vedia, ze sme v strese. preto tam je vzdy niekto z personalu, ktory ta rozptyluje, bavi sa s tebou o blbostiach, hra hudba, pripadne tam mas partnera.
do hodiny mas po vsetkom, aj so sitim. 🙂

opytaj sa v poradni na ten termin, v kazdom pripade tu su vyvolavane CS v 38mom tyzdni. neskor nie, lebo moze nastat spontanny porod a kontrakcie, velmi skor tiez nie, lebo babo este nie je "dokonale"
🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre