Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

meleri
18. feb 2011

@zabkatt nezlob se ale ty jsi těhotná a bolí tě podbřišek? já to ted pořád řeším, celé těhotenství to bylo ok a ted posledních deset dní mě to dost bolí jakoby vevnitř, jakoby nožem bodal....navíc mě to bolí skoro furt, jenom když ležím tak ok.....já mám příští pátek kontrolu u dr ale asi tam zavolám už dřív...tenhle týden jsem odpočívala a nepomohlo to tak nevím....

zabkatt
18. feb 2011

mna to bolelo ešte kym som otehotnela, ale doktori povedali, že ved sa to potom opravi pri druhom CR že nebudu zatial nič riešiť kym na sone nič nevidia, že ked sa to otvori tak sa to spravi poriadne ako to ma byť 😒 už po pôrode videli že je to moc stiahnute, ale že potom potom že to už nebudu otvarať zbytočne 😒 no no coment ☹

natama
18. feb 2011

@zabkatt to je pekne na houby, ze mas do terminu tak daleko a uz ted te to tak zlobi. kazdopadne pokud se na spontalni porod necitis, tak bych do nej na tvem miste nesla.

sirinka
18. feb 2011

@zabkatt joooj, no ked uz teraz mas s tou jazvou problemy, tak to zase ja by som neriskovala...

@meleri a ty by si tiez mala cim skor tu bolest poriesit...

ja osobne tu jazvu vobec necitim...a to ju mam o nieco cerstvejsu ako vy....

natama
18. feb 2011

@zabkatt jo ty uz mas problemy uplne od zacatku, no to bych do toho taky nesla
ja jizvu taky vubec necitila, ale dr. mi od zacatku rikal, ze jakmile by me v ni zacalo palit rezat nebo neco podobnyho hned do nemocnice

beerucha
18. feb 2011

Ja nevim, nechci mudrovat, ale napadlo me: kdyz se nekomu neco stane a privezou ho do nemocnice, rekla bych, ze ve 100% pripadu neresi, jake jsou moznosti, nediskutuje, jestli to nebo ono bude lepsi, ale proste necha doktory delat jejich praci - vsak oni jsou Ti, kteri tomu rozumi (a ten nekdo zase rozumi te svoji praci - teda pokud to neni zrovna taky doktor 😝). V tu chvili jde proste o zachranu zivota. Neminim to na nikoho konkretne, jen mi to tak prislo na mysl, kdyz jsem cetla prispevky za poslednich par dni: proc nekdo tolik resi, ze ma jit na CR a ze by po tom mohl mit komplikace a jestli by se to nedalo nejak jinak... Kdyz v takovem pripade velmi pravdepodobne jde taky o zachranu zivota... I kdyz v takovem pripade predem planovanou... Bud te ktere mamy, nebo miminka nebo obou. V dnesni dobe trendu prirozenych porodu vam nikdo "nepredepise" CR bez toho, aby k tomu mel nejaky objektivni duvod (a do tech podle me spadaji i duvody psychicke). Podle toho, co jsem mela moznost si ja projit, je rozdil pouze v mire hrdinstvi toho ktereho doktora a samozrejme zkusenosti, ale i ty jsou do jiste miry pouze statisticke - "doposud jsme to vzdycky zvladli". Jednoduse si myslim, ze jedna ze zasadnich "komplikaci" v takove situaci je, ze to clovek - zenska - vi ruzne dlouho dopredu (samozrejme celou dobu mluvim pouze o planovanem CR) a tim padem ma prilis prostoru o tom premyslet a dedukovat a analyzovat atd... Mela jsem planovany CR, rozhodnuty az v 9. mesici, zadny KP ani velke dite, jen mensi zdravotni komplikace (ktere by se daly normalne odrodit vicemene bez problemu) v kombinaci s predeslymi nechtenymi potraty. Takze vlastne nic "zasadniho". Nicmene muj porodnik, ktery ale opravdu dost nerad dela CR, v onom 9. mesici prohlasil, ze "posledni, co potrebujeme, je nejaky pruser". Doslova. Byl to sok? Proc? Vzdycky to je jedna z moznosti. Bylo mi lito, ze nebudu rodit normalne? Ale ano. Ale uprimne, ne vic nez to, ze treba ted zrovna nemaji lodicky, ktere se mi tak moooooc libi, v moji velikosti... A tim nechci zlehcovat situaci nebo porovnavat neporovnatelne, jen vyjadrit miru te "litosti". Protoze jedine, co bylo podstatne, bylo to, aby se nase holcicka narodila ziva a zdrava, at uz treba usima. A proc tohle vsechno pisu? Proste jen proto, ze si jednoduse uprimne myslim, ze je uplne jedno, jak se mimino narodi. Boli oboji. Co vic a co min, to nikdy nikdo nezjisti, protoze se k tomu vzdycky bude vazat dalsich xy okolnosti. Jestli musite (a to my zensky musime...), zjistete si proste jen, co vas u toho ktereho porodu ceka, ale vic nereste. Nezkoumejte "co by, kdyby" prirozeny porod vs. CR a urcite budete lip spat (pokud vam to tedy pidinozicky zaprene o zebra dovoli). Je totiz ve skutecnosti uplne jedno, jakou cestou prijde ten pidiskritek na svet. Proste se na nej jen uplne jednoduse a obycejne teste 🙂 A komplikace? Kdo vam podepise, ze po prirozenem porodu zadne nebudou? 😉 PS1: Mam kamaradku, ktera rodila prirozene, a malem to neprezila ani ona ani holcicka. Holcicka je zdrava, ale vlastniho sourozence uz mit nebude, kamaradka uz nema delohu. PS2: Mam kamaradku, ktera nikdy mit vlastni dite nebude. Je ji uplne jedno, jak by rodila, klidne i tema usima, ale proste to nepujde nijak. Adoptovala krasnou holcicku 🙂 PS3: "Strasim?" Ne. Zadna z nas, nikdo, nema pravo strasit ani s CR, ani s prirozenym porodem. Ja jen rikam, ze je ve finale proste zbytecny resit, "jak" se dite narodi. Hlavne at se narodi 🙂 Zivy a zdravy 🙂

natama
18. feb 2011

jeste jsem chtela napsat, treba to nekomu pomuze, ze mi v porodnici nabidli aplikaci Hyalobarrier gelu na jizvu na deloze, ktera by mela zabranit pripadnym srustum a za tyden se ten gel vstreba. Treba se to bude nekomu hodit 😉

@beerucha ja napr. resila druheho cisare proto, ze bych rada i dalsi ditko a jak asi vsichni vime, po druhem cisari uz to muze byt problem, coz je nakonec i muj pripad. neprijde mi na tom vubec nic divneho, ze se zenska snazi zjistit dalsi alternativy, dalsi nazory lekaru, jestli je to skutecne tak. v pripade meho prvniho cisare, opravdu lituju, ze jsem se spolehla pouze na jednoho lekare, nechala se odradit od manualniho otoceni, ze jsem nevyzkousela homeopatika a dalsi moznosti, jak ditku pomoct se otocit, pokud by si pomoct nechalo. bohuzel se u nas v rodine stalo i to, ze duvera pouze v jednoho lekare ve velmi zavazne situaci stala zivot jedne moji velmi blizke osoby a u dalsi znicena jatra a pritom v obou pripadech stacila uplna malickost. podle jednoho lekare si mel muj tata nechat vyoperovat ledvinu, protoze pry jina moznost nebyla a podle dalsiho stacilo rozdrceni kamenu, hodne pit a skakat po schodech, no a ledviny ma stale obe. takze pokud skutecne o neco jde, coz u porodu urcite, tak si radsi zjistim dalsi moznosti a neverim slepe jen jednomu lekari. zjistit si dalsi info prece nic nestoji.
a proc to asi resime, protoze bychom urcite vsechny chtely pro svoje deti to nejlepsi. ja si az tak nemyslim, ze je jedno, jak se clovek narodi, kdyz vynecham nejake psychicke zalezitosti, o kterych nema smysl diskutovat, protoze budou vzdycky diskutabilni 🙂 tak medicinsky dokazane jsou napriklad u deti po cisari castejsi dychaci problemy a mnohem castejsi vyskyt astmatu v pozdejsim veku. no a ze je pidiskritkovi urcite lip po 9 mesicich u mamy nez samotnymu na novorozeneckem, to je taky asi jasny 😉
ja rozhodne nejsem proto, rodit prirozene za kazdou cenu, to bych za sebou taky nemela dva planovane cisare. ale urcite sem proto, zjistit si moznosti a jestli se neda opravdu udelat nic, jak by se to dalo zkusit vyresit jinak. coz treba u te polohy KP tech moznosti je spousty. no a ono ve vysledku, kdyz to mozna lehce prezenu, nekdy i prave to vyhnuti se prvnimu cisari, pokud to neni az tak nutne, muze zachranit zivot miminka v dalsim tehotenstvi, pripadne delohu atd. to mluvim o tech pripadech, kdy se nejdena o zivot ohrozujici situace 🙂

zabkatt
19. feb 2011

@beerucha ano suhlasim s tvojim nazorom, ja som si užila aj normalny pôrod maleho som vytlačala skoro 14hodin a oni len nech skuša nech skuša no ako na začiatku tak aj na konci som bola stale otvorena na 3cm a doktorka stale len prišla a rozťahovala ma rukami, už som bola totalne vyčerpana, o ubolenosti ani nehovorim, každa dalšia prehliadka rukou bola pre mna utrpenim, muž sa už tiež nevladal pozerať na to utrpenie a ked sa konečne vystriedali doktori a dva krat som odpadla od unavy tak rozhodly že to nema zmyslel a maly musi isť von CR. Bolo to pre mna vykupenim, no ako sa hovori všetko raz preboli a človek zabuda, nie uplne ale snaži sa a kedže čakame dalšieho chlapčeka a ja som chcela aj tretie (teraz už zvažujem že nie) tak som chcela rodiť normalne prirodzenym spôsobom. Ale ked doktor že posudil že nedoporučuje, tak nebudem asi vymyšlať a oni ma tam potom nechaju trpieť, že ved chcela isť rodiť normalne tak nech rodi☹ Alebo nedaj bože by sa niečo stalo a ja som ohrozila seba alebo maličkeho. Nechavam to už v rukach lekarov ved oni su od toho aby tieto situacie riešili🙂

natama
19. feb 2011

ja s vama v podstate taky souhlasim, kdyz to nejde, tak to nejde, ja mluvim spis o tom, zjistovat a zkouset alternativy, kdyz je na to jeste cas, viz. muj pripad s tou polohou KP, tam se bezblestne dalo vyzkouset kvanta veci a nebylo by to nic proti nicemu. ale zaroven si nemyslim, ze nezalezi na tom, jak se dite narodi. stejne tak ale v kvante pripadu, jeste ze ty sekce jsou a jsem rada, ze i diky nim, mam zdrave deti. jen zaroven vim, ze jsem proste mohla udelat vic a tim, ze neudelala zavarila jsem problemy dalsimu a o tom dalsim, pokud bych do toho sla ani nemluve... zaroven to ale mohlo dopadnout jakkoli i pri normalnim porodu, ale pravdepodobnost je nizsi.
no a pak mi prijde strasne dulezity dat na svoji intuici 😉

meleri
19. feb 2011

@sirinka no já jdu v pátek k dr na kontrolu. tak mu to řeknu. ale jestli to není i tím že mám dítě koncem pánevním tak jestli mi tam třeba i do té jizvy nekope...přecejen kdyby tam byla hlavička tak by to možná bylo lepší...

natama
19. feb 2011

@meleri no ja nevim, ja bych vyrazila driv, ja mela nakazano, ze kdyby nejaka rezava nebo bodava bolest v jizve hned do nemocnice. muzou to by treba vazy, ale radsi bych si na kontrolu zasla fakt driv

meleri
19. feb 2011

@natama ještě jsem tam chtěla volat v pondělí teda pokud to někdo zvedne... 😒 děkuju za upozornění!

natama
19. feb 2011

@meleri lepsi zbytecne plasit, nez neco zanedbat

luky1313
19. feb 2011

ahoj ja som prvu dceru rodila riadne a pri druhej som si vybavila cisarsky aj ked som nemala žiadne problemy, je to neporovnateľne, cisarsky bol super, riadny porod to je dačo hrozne, zaspala som , vstalla a babetko bolo na svete a je blbosť že nebudeš mať k dieťatku taky cit ked ho neuvidiš hned po porode, mne ju ani nepriložili k prsniku a som dostala aj mliečko a ešte oveľa skor ako pri riadnom porode, nemaš sa čoho bať, nie nadarmo sa vola cisarsky

ajkalc
19. feb 2011

@luky1313 neda mi nezareagovat. ja som prvy mala normalny a druhy kvoli preeclampsii cisara. hmmm.v sucastnej pokrocilej medicine existuje epidural.staci si dat pichnut pri klasickom ten a super.ja som nebola pri cisarskom uspata.pichli mi epi.takze maleho som videla hned.ale ked porovnam klasicky bez epi,lebo to bolo pred takmer 15 rokmi a teraz cisar s epi...... ja znasam bolesti velmi dobre a rychle sa dokazem "zregenerovat",ze ma po cisarskom pustitli dokonca o den skor domov.ale cudovala som sa vsetkym babam,ktore si vybavili cisara,lebo 48 hod po porode boli strasne.24 hod lezat a ani nohy sa nedaju pokrcit,lebo svaly na bruchu su dorezane.ale da sa to vydrzat,lebo pichaju injekcie od bolesti.3 dni byt len na caji a na bujone.potom mixovana strava.bleeee.ked som si predstavila,ze mi pomixovali to,co ostatne jedli normalne.kentus.este aj kompot som mala mix.ale co uz.kazdy si vyberie to,co je pre neho najlepsie.pre niekoho je prijatelnejsi cisarsky.vies porovnat,kedze si zazila obidva sposoby.ale povazujem za zbytocne,ked sa da pri klasickom pichnut epi.a este moze byt pri porode manzel,alebo niekto blyzky,co pri cisarskom nie.ako vravim,kazdy si vyberie to,co mu vyhovuje.ale pre dietatko,ak je porod bez komplikacii,tak najlepsi je urcite klasicky. kvoli imunite,traveniu......a je toho vela.a este,strasne ma boleli rebra pri cisarskom a aj niekolko dni po,lebo dietatko sa musi vytlacit von,ked este nieje zostupene uplne dole.ale ako hovorim,vsetko ma svoje za a proti.ale co sa tyka bolesti,tak pri cisarovi su urcite vacsie.a to som klasicky mala bez epi 🙂 🙂

mia.k
19. feb 2011

@natama to prečo treba ísť s bolavou jazvou k lekárovi? Mňa bolieva jazva vo vnútri na pravej strane pomerne často. Je to taká pálivá bolesť,tak to štípe. Myslíš,že by som to mala povedať lekárovi? Neviem si ale predstaviť,že čo s tým on narobí.
@zabkatt aj ja sa chystám rodiť v PN, termín mám tiež v apríli,možno sa tam stretneme. 😉 Mne tiež povedal doktor na sone,že aby som neriskovala normálny pôrod. Tiež som chcela skúsiť rodiť normálne,ale teraz,keď ma tá jazva tak bolieva, nechcem to skutočne riskovať,že by mi praskla. Takže som rozhodnutá pre cisársky,napriek tomu,že mám z cisárskeho velmi zlé zážitky z prvého pôrodu.Ale nemienim ohrozovať seba ani bábetko.

cinamon7
19. feb 2011

@mia.k aj ja co som bola tehotna ma pobolievala jazva po prvom cisarskom zvnutra, dovtedy nie,hlavne som to pocitovala pri zmene pocasia, lekari ju sledovali ako sa stensuje, podla mna je to normalne, maternica sa ti zvacsuje

natama
19. feb 2011

@mia.k podle meho gyn trvala bolest v jizve, rezava nebo bodava by mohla znamenat, ze se s ni neco deje, ze se treba rozestupuje. mozna zbytecne plasil, ale rikal mi to pri kazde kontrole.
neco o tom i tady http://www.porodnice.cz/node/55578

@luky1313 ja teda nemam srovnani s prirozenym porodem, ale co se toho citu k detatku tyka, tak mi to prichazelo postupne, ze zacatku jsem mela pocit, jako kdyz mi nekdo dal miminko, chybela tam nejaka kontinuita. nejaky prival lasky o kterem mluvi kamaradky po spontalnim porodu se bohuzel nekonal.

ada11
19. feb 2011

ja som rodila tiež obe deti cisárskym, prvú dcéru pre preeklampsiu a veľmi som túžila porodiť druhé dieťa prirodzene, ale tiež som nechcela riskovať ruptúru maternice 😉 ja si myslím, že aj tak by som nakoniec rodila sekciou, lebo na CTG som mala kontrakcie /i keď ja som ich nejako necítila/ a vôbec som sa neotvárala 😉 vôbec nebanujem, že aj druhý bol CR a viem, že ak by sme mali ešte jedno dieťa, tak to by som musela mať CR na 100 %

zabkatt, my sme sa streli v TO v pôrodnici 😉

zabkatt
19. feb 2011

@ada11 to fakt? ja ani neviem prve dni som bola jak mrtvola a potom som sa modlila nech ma už pustia domov🙂

ada11
19. feb 2011

zabkatt, ja som rodila deň pred tebou a ležala si tušim s Ivou na izbe 😉 mali sme spoločnú bunku 😉 ja som mala plánovanú sekciu o deň neskôr, tak by sme rodili spolu 😉

marya
20. feb 2011

@natama to je blbost s tou "kontinuitou" citov po prirodzenom porode, ja som syna rodila normalne, ale v prvych chvilach ked mi ho doniesli, tak tiez som zrazu mala pocit, ze to je len "nejake babatko" 😀 a pritom porod bol rychly a bezproblemovy, takze vycerpanostou alebo bolestou to sposobene nebolo, na mna tie city tiez prisli az postupne...az vecer som si uvedomila, ked som si ho zobrala na ruky a rozbalila a uprel na mna tie svoje okale, ze ved to je moj Petko, a odvtedy uz by som ho nedala 😵 ...ale nejaky nastup materskych pocitov hned po porode, to podla mna nema vela mamiciek, aspon tak si myslim podla seba 😉 takze sa netrap, o nic si neprisla, a tes sa, ze mas zdrave deticky 😉

apollo11
20. feb 2011

@natama Já myslím, že tohle je velmi individuální a má to vliv mnoho faktorů, hormonálních, psychických atd. i ryze vědomých.. ne jen způsob porodu. Já sama jsem tento příval citu prožila i navzdory tomu, že porod byl CS a kontinuitu jsem si uvědomovala (aniž bych si to jakkoli sugerovala), i když jsem věděla, ze ten zážitek z "boje" tam prostě chybí. Ale nebylo to proto o nic méně intenzivní (i když co vím, třeba by to bylo přirozeně ještě silnější 😉) A naopak znám ženy, které i po přirozeném porodu měly s těmito pocity problém. Ale je pravda, že v případě CS to bývá častější.

beerucha
20. feb 2011

Marya - presne! Ja jsem sice rodila nenormalne, ale v jednom jsme se s kamoskama, co rodily normalne, vzdycky shodly - matersky cit prichazi po kruckach, zacina to uz v tehotenstvi a po porodu to proste tak nejak hezky pokracuje 🙂 Sila v nem je ta, ze snad nikdy neprestava rust 🙂 Az se nekdy desim, kam az to muze zajit 😅 Osobne neznam nikoho, kdo by mel momentem porodu nejaky prival lasky, ale mozna jsme proste jen vsechny vadne 😝 Nemyslim si, ze bych malou milovala vic, kdyby se narodila normalne, neverim, ze ji miluju treba jen o pikometr min, protoze se narodila nenormalne. A opravdu neverim, ze ona tim, ze se nenarodila normalne, nejak trpela nebo trpi. Je to o vztahu matka-dite. Ne o zpusobu porodu. Nase mala po cisari ani nemukla, jenom se tak spokojene rozvalovala a potom si zase v klidu usnula. Kdyz mi ji prinesli na pokoj, taky spokojene spinkala. A co se tyce tech pripadnych budoucich zdravotnich komplikaci, o kterych psala natama, ano, existuji takove pruzkumy, ale zase je to jen statistika. Kamaradka rodila obe deti normalne, obe kojila az do nevidim, zadnou rodinnou dispozici nemaji a obe deti astmatici snad uz od 1. roku... Ony jsou zase i takove pruzkumy, ve kterych se uvadi, ze deti porozene prirozene maji vyssi pravdepodobnost ADHD syndromu (hyperaktivita) kvuli stresu, kterym musi behem porodu projit... Takze clovek si proste nevybere 😝

katarina_k11
20. feb 2011

Dievcata, nechcem zovseobecnovat, lebo sa to ani neda - ja som po dvoch cisarskych a ked som sa pytala na moznost mat tretie dietatko, lekarka povedala, ze je mozne mat aj tretie dietatko, ale jedna sa uz o rizikove tehotenstvo, ktore musi byt viac sledovane a samozrejme, treti porod je vedeny sekciou. So mnou v porodnici lezali dve maminy, ktore mali tri deti cisarskym a v tychto dvoch konkretnych pripadoch tehotenstvo aj porod prebehli v poriadku. 😉

zabkatt
20. feb 2011

@ada11 matne si pamätam🙂 ako sa maš? idem mrknuť fotečky🙂

imzadi
20. feb 2011

holky, myslite ze po SC je mozne dostat menstruaci uz 3 tydny od porodu? 😕

dugyna
20. feb 2011

@imzadi po porode? alebo po sestonedeli? asi si myslela po 6 nedeli.ano je mozne, niektore zeny maju pauzu asi tyzden a hned dostanu prvu menstruaciu

imzadi
20. feb 2011

@dugyna nee, po porode, jsem 3 tydny po porodu...a zacla jsem cervene krvacet 😕

natama
20. feb 2011

@apollo11 @marya jj, urcite to je individualni, ted uz me to nijak netrapi, ale ten pocit, ze ta kontinuita chybi i zpetne mam, proste mi nekdo umrtvil telo, vyndal dite a pak mi ho dal 😅 kdyz to srovnam treba ted s tou kamaradkou, co prave popisovala ten prival lasky ted nedavno, tak ta i prave videla, jak z ni mala skoro vylitla a pak ji hned mela v naruci, tak to je velky rozdil 😵 stejny pocit jsem mela i u prvniho, mozna jeste vetsi, tim, ze mi ho jen nosili na kojeni a nemela jsem ho hned po sekci u sebe. zkratka pocit, ze v te skladacce neco chybi 😅 za to ted mam u obou pocit, ze ta laska roste porad dal kazdym dnem 😉
@katarina_k11 co tri 😀 kuk sem http://www.porodnice.cz/node/55578 ja jsem bohuzel ten druhy pripad a jak to tu ctu, je nas tu celkem dost ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre