Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

bibione
17. jan 2010

niektore celkom nechapete,kedy sa dava spinal a kedy celkova narkoza...celkova sa dava preto,ze treba rychlo konat,koli ohrozeniu plodu a nieje cas sa hrat este s napichovanim spinalu...dietatko je vonku za 5 munut,ci uz pri spinali alebo celkovej...ale pri spinali je dhsia priprava na operacny zakrok

bibione
17. jan 2010

latvia: by ma zaujimalo,kde rrodia KP plodu normalne 😕 KP poloha plodu nieje na prirodzeny porod ani omylom,sekcia pre kazde KP

blumka
17. jan 2010

bibione ja poznam viac dievcat, ktore rodili deticky prirodzene aj ked bolo babo KP..dokonca jednu co mala chlapcov dvojicky, jeden normalne druhy KP

latvia
17. jan 2010

bibione, KP sa da porodit aj normalne, vo viacerych nemockach sa to robi, musi byt skuseny porodnik a samozrejme vhodne pomery.
k tomu kedy sa dava celkova a kedy spinal...na jednej strane mas pravdu, ale niekedy sa stiha pichnut aj spinal, kedze v 99 percentach nasada do 5 minut anesteza, a to je cas, kym sa operwter umyje, oblecie, natrie brucho dezinfekciou a zaruskuje pacientku...ale suhlasim, pri oslabeni oziev a dalsich akutnych veciach sa dava celkova...zase je to na porodnikovi kolko casu dava na zacatie sekcie, su aj subakutne..
a spinal sa v pohode da pichnut aj ked je uz napichnuty epidural, v tom nieje absolutne ziaden problem..
a k pacientovi s krokodilimi slzami, ze citil vsetko.....pacientom tecu slzy aj ked spia 🙂 okrem toho, dokaz toho ze pacienta zacina nieco boliet je zvysenie tlaku a pulzu, takze keby citil uplne vsetko tak to anesteziolog vidi, pokial sa niekde neflaka 😝 ale je pravda, ze su ludia co su "hore" aj pri celkovej anesteze....ale zase, raritne mnozstvo....a do tretice, su ludia ktori sa pocas narkozy zobudia, len sa nepohnu, ako vravis, lebo vplyvom relaxans sa to neda...a opat, ak je anesteziolog blizko, raz dva sa to da napravit 😝

syraell
17. jan 2010

S tou jizvou se nedeste, je to pry bezna zalezitost...Moje gynekolozky (je porodnik) vypravela skazky o tom, jak fikla mimco do prdelky - to je ta lepsi varianta 😉 Porodnik pry nikdy nemuze dopredu vedet, jak je mimco natocene, ale uprime receno, jizvicku mame kousek pod okem, radsi ani nedomyslet, kdyby to bylo o 2 centaky vys ☹

latvia
17. jan 2010

😕 😕 😕 😕 och.....to si radsej ani nepredstavujem !! 😕

zazalienka
17. jan 2010

ahoj, tak mňa to čaká v stredu, sekcia so spinálom.. psychicky sa chystám.. najprv som mala mať celkovú anestézu kvôli platničkám, nemali mi kam pichnúť spinál, tak nakoniec bude aj tak spinál (anesteziologička povedala že pichne o poschodie vyššie) pre moju alergiu na jód, čo je dosť vážny problém pri celkovej.. jediný problém mám s tým vpichom do chrbta, aj keď ma už mesiac doktorka (moja susedka) ukludňuje, že bude jemná a nežná..

latvia
17. jan 2010

zazalienka, to ze mas alergiu na jod, nieje dovod zavrhnut celkovu....lebo vacsinou alergici na jod, reaguju normalne na jod obsiahnuty v sukcinylcholindijodide ktory sa pouziva v uvode do narkozy...jod je tam v inej molekuke, a teda nerobi alergicke reakcie...
a spinal sa picha velmi jemnou ihlou, neboli to , neboj sa 😉

zazalienka
17. jan 2010

no veď .. len proste keď mi na plastike operovali oči, tak som po dezinfekcii a pichnutí lokálky opuchla v tvári... takže kvôli komplikáciám sa moja lekárka anest. rozhodla pre spinál, je to menšie zlo, malého uvidím hneď a hádam nebudem mať ani také migrény ako po celkovej.. a pevne verím že nenastanú komplikácie a na štvrtý-piaty deň pôjdeme domov..

latvia
17. jan 2010

ked mavas migreny, tak spinal nieje uplne najlepsi....

zazalienka
17. jan 2010

teraz práveže nemávam.. chvalabohu.. som sa bála aj intubácie, lebo mám dosť dlhý krk.. už sa začínam báť všetkého.. takéto stresy nemám rada.. ale som zmierená s osudom, porodiť musím, inak to nejde..

latvia
17. jan 2010

🙂 porodis , neboj, vsetko bude okaaaa 😉

zazalienka
17. jan 2010

veď viem, určite každá z nás stresuje tri dni pred pôrodom.. ale ja aspoň viem čo ma čaká.. preto som už trošku kľudnejšia..

latvia
17. jan 2010

po porode si na to ani nespomenies 🙂

zazalienka
17. jan 2010

xixi ako začnem myslieť na sekciu, tak malý sa tak rozkope že mám pocit že chce ísť von ešte dnes🙂

latvia
17. jan 2010

nedockavec 😀

zazalienka
17. jan 2010

aj ja sa smejem, lebo ja už ani neviem ako sa v tom priestore dokáže rozkopať ešte.. 😀

annalena
17. jan 2010

latvia mas uuuuplnu pravdu 🙂 aj ja som mala najskor epidural a kedze porod nepostupoval a doslo to az k cisarskemu, tak mi pichli spinal o "poschodie" vyssie nad epiduralom.
ak ma pacient slabu narkozu, tak najskor zareaguje na bolest a to sa prejavi pomerne rychlo na frekvencii srdca a krvnom tlaku ....vacsinou sa to stava na zaciatku alebo na konci operacie. ak ale lekar rychlo zareaguje, tak si to 99% pacientov nepamata, pretoze tato reakcia na bolest predchadza skutocnemu zobudeniu pacienta. raritne sa stava, ze pacient sa preberie a vnima operaciu, no nemoze sa branit, pohnut (lebo je relaxovany) ale je to fakt raritne. tym, co to zazili odporucam povedat to urcite pred dalsou operacii anesteziologovi... v zahranici sa u takychto pacientov pouziva snimanie elektrickej aktivity mozgu pocas operacie, aby sa takemu stavu predislo, ale ci sa to robi aj na Slovensku????
zazalienka tak ako pise latvia.....alergia na jod nieje dovod mat obavu pred celkovou narkozou, robi sa bezne u takychto pacientov.... 😉

annalena
17. jan 2010

a zazalienka, drzim palce v stredu, to urcite zvladnes, neboj 🙂 🙂 🙂

latvia
17. jan 2010

annalena 🙂 teda, na slovensku snimanie aktivity mozgu pocas operacie tipujem tak o 50 rokov 😀
aaaaaaaaaa, to ze ti pichali spinal o poschodie vyssie a nie nizsie, vedci o tom ze nemali velmi sajnu kam sa ma poriadne pichnut epidural aby genialne zabral 😝

zazalienka
17. jan 2010

ďakujem kočky.. veľmi dobre to padne 😵

sariana
17. jan 2010

ahojte,

ja som prve dieta rodila cisarskym, kedze vraj porod nezacal tak ako mal /drobec bol velky a moja panva mala...aspon tak mi to bolo povedane/ a uz dlhsie pred porodom mi bol cisarsky odporucany kvoli laserovej operacii oci, ale ako prvorodicka som chcela mat prirodzeny porod /zdal sa mi vhodnejsou volbou/, no nakoniec to dopadlo inak. rodila som v spinalke, ale cca 2-3 dni po porode u mna zacali zdravotne problemy ako nasledok spinalky a toho, ze mavam migreny.
pri rieseni mojho vtedajsieho zdravotneho stavu anesteziologom, mi on vtedy odporucil, ze kvoli tomu, ze su migreny sucastou mojho zivota, je pre mna vzdy vhodnejsou volbou epiduralka /moc sa v tom nevyznam, ci analgeza - anesteza/.
teraz cakam druhe dieta, neviem, pre aky sposob porodu sa lekari u mna rozhodnu /zrejme to bude opat zavisiet na okolnostiach/, ale ked by to mal byt opat cisarsky, tak by som zrejme zvolila epiduralku a nie spinal.
viete mi povedat, v com sa potom budu odlisovat moje pocity pri cisarskom? ako to vlastne clovek vnima, ked ma "iba" epidural? nakolko spinal bol pocas porodu vcelku fajn. naozaj som citila v podstate iba vytahovanie maleho z maternice a to boli iba dve-tri neprijemne zatlacenia niekde na hrudnik...ale velmi zle boli pre mna tie nasledne dni, ked sa dostavili velmi silne, stale sa zhorsujuce bolesti hlavy, najhorsie pri sedeni a stati a neskutocne hucanie v usiach, ze som pomaly prestavala pocut... ☹

latvia
17. jan 2010

sariana, jednoznacne epidural... a rozdiel medzi epi a spinalom? nasada dlhsie nez spinal, aj pol hodinu, musi sa pichnut dobre, epi sa picha tazko, ides naslepo v podstate do 2-3mm priestoru a nesmies to presvihnut a naburat sa do vnutra vaku v ktorom je miechovy mok, inac by bol z toho spinal 🙂 inac vnimanie je rovnake, tiez nic necitis a ked budu tlacit na zaludok pri vyberani dietata, mozes to zase pocitovat ako neprijemny tlak na hrudnik...
po epidurale migreny niesu

latvia
17. jan 2010

inac na tie bolesti hlavy po spinale sa picha jednorazovo epidural a vstrekuje sa do miechoveho vaku krv, aby sa urobila zrazenina a zalepila dierku po spinale a tympadom zastavi unik moku do epiduralu a bolesti hlavy....tzv.krvna zatka

sariana
17. jan 2010

ak by som naozaj sla rodit opat cisarskym a podarilo by sa mi dohodnut s tym anesteziologom, ktory nasledne riesil moj problem po prvom porode, tak sa toho vpichu vobec nebojim, kedze mu doverujem a viem, ze je odbornik.
iba ma trochu prenasleduju myslienky na to, ze vraj pri epidurale je porod menej komfortny a zena by mohla citit toho viac ako pri spinale...ale tvoje slova ma ukludnili, takze ak budem moct do toho rozhodnutia hovorit nieco aj ja, tak budem jednoznacne za spinal, kedze uz tie neprijemne stavy nechcem opat zazit...stacili mi migreny na zaciatku tehotenstva, teraz je to miernejsie...

sariana
17. jan 2010

latvia, riesenie tzv. krvnou zatkou mi bolo rovnako ponukane, ale az ako druha moznost, najskor sme problem riesili nejakymi infuziami /neviem presne, co to bolo/ a zvysenymi davkami paralenu a to nastastie zabralo...

sariana
17. jan 2010

ale ano, vraj krvna zatka by potom uz urcite moj problem vyriesila, keby neboli zabrali tie infuzky...

annalena
17. jan 2010

latvia, vies, ono sa to zial cele trosku domrvilo, hoci s tym robim....a mozno aj preto boli zo mna taki vyhukani 😀
najskor epidural L4/5 , nepodarilo sa dostat do spravneho priestoru (3 pokusy), potom L3/4 na 3x to vyslo....najskor super, potom po cca 2 hodinach mi bol k nicomu, pumpovala som do seba naropin so sufentou kazdych 10 min a bolesti ze som lozila po stenach (mala som totiz uvolnenu symfyzu a mala som pocit, ze mi roztrhne panvu). Potom ze cisarsky v epiduraly, to som sa ich opytala, ze ci je to akoze vtip, ze co mi chcu este cez ten epidural napumpovat, ked aj tak nic nezabera. Ze tak potom celkova.....som povedala, ze nikdy 😠. Nastastie potom dosiel prednosta a ten to pochopil, co chcem, tak vytiahol epi a pichol mi spinal L2/3 🙂
inak to uz ani neslo, lebo som mala chrbat jak sitko 😀

annalena
17. jan 2010

sariana, ak je dobre pichnuty epidural, tak necitis nic ako pri spinaly 😉 ak by si mala predsa len spinal, vela vela pit pred aj po a potom dodrzat kludovy rezim na lozku.

zazalienka
17. jan 2010

ozi, baby a pred spinálom sa koľko nesmie jesť? piť môžem? aký je tam režim?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre