Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

lamarika
27. aug 2010

@emicka09 v ten moment kdy mě sestra vzbudila s tím abych se pokusila sednout a pak na mě, že se mám pokusít vztát jsem ji celkem proklínala. Ráno bych ji ale na rukou nosila, protože i rehabilitační sestra říkala, že je to moc dobře, že chodím a alespoň jsem byla schopna sednout k malýmu a začít trošku fungovat.
V porodnici to bylo celkem zlatý. Takový krušný časy přišli až jsem přišla domů a musela začít fungovat se vším všudy. Párkrát se mi stalo, že jsem přišla z vycházky s malým a padla jsem doma na gauč totálně zmordovaná 😅

emicka09
27. aug 2010

@lamarika - no to se ti nedivím, já mu taky tvrdila, že to není úplně nejlepší nápad 😝 ale domů jsem se už těšila taky, manžel si vzal 2 týdny dovolenou - mamka přijet nemohla..ale to mi ani nějak moc nevadilo, jsme to zvládli taky, pěkně pomaličku, podle sebe 🙂 unavená jsem byla taky dost, ale to souviselo s tou štítnou žlázou. a furt jsem bečela, fakt třeba 10x za den 😅

lamarika
27. aug 2010

@emicka09 mně přepadaly takový ty nálady jako, že se manža strašně změnil, že nám to nefunguje a furt jsem hledala ve všem mouchy a pak pořád bulela a bulela 😅 Šestinedělí je náročný po všech směrech 😀 Teď už alespoň vím co mám shruba očekávat 😉

amigaa22
28. aug 2010

@emicka09,

a ake rizika prinasa CR pre babatko? ja som ziadne nenasla. citala som uz o tom vela a najbezpecnejsi porod pre babatko mi vysiel CR. jedine, co vidim ako negativum, ze babtko sa dlhsie adaptuje, moze byt zo zaciatku uplakanejsie, nevyhodou je aj to, ze k laktacii moze dojst neskor. ake su teda tie rizika, o ktorych hovoris?

v jednej nemocnici, kde som zrovna lezala ked mi robili diagnosticku laparoskopiu, prisli za 1 tyzden 2 zeny o babtka a to len preto, ze ich nechali dlho sa trapit, nakoniec ich tahali nejakym podtlakom, ale ani to nepomohlo a ked pristupili k akutnemu CR ani jedno z babatiek uz nezilo. a neprezila ani jedna z mamincie. prave toho sa bojim, ze moja dlhorocna snaha by teraz mohla vist na zmar. preto sa toho bojim. som si vedoma, ze CR znamena pre babo dlhsiu adaptaciu, ale porod prezije. taketo pripady sa dnes nestavaju ojedinele a pocut o nich dost casto. osobne mam takisto velmi zlu skusenost s lekarmi. rada by som rodila prirodzene, ale mam pocit, ze je to velky hazard so zivotom baba.

m.p.
28. aug 2010

ahoj ja som rodila cisarskym po prvykrat a kedze budem onedlho opet a je to do troch rokov tak ma uz teraz pripravuju na cisarsky.No neviem porovnat s obycajnym porodom ale ta bolest sa da vydrzat zavisi aj odtoho ako to zena preziva.Ale nevidim vtom nic zle.

majdula
28. aug 2010

Ahojky, prave premyslim o tom stejnem, o cem pise @m.p.

Presne pred rokem jsem rodila akutnim CR, dalsi porod me (doufam) ceka v dubnu, takze po 20 mesicich. Je to problem? Ja bych strasne rada rodila normalne, ale nevim, co to udela s tou jizvou a vubec ☹

zuzul1310
28. aug 2010

Ahoj, ja som tiež rodila cisárskym, klasického pôrodu som sa strašne bála a hoci veľa báb strašilo s príšernými bolesťami po cisárskom tak som to riskla a podľa mňa to bolo úplne v pohode, na druhý deň som začala chodiť tak ako každá po CR, netvrdím že to nebolelo, ale kočka so mnou na izbe mala klasický pôrod a chúďa ešte aj jedla po stojačky lebo si ani sadnúť nevedela asi tri dni a aj potom len tak na polovicu a na vankúš a aj tak ju to strašne bolelo, sestričky tam híkali akú má hroznú jazvu a tak, no proste som bola vďačná za CR a pri ďalšom by som si ho zvolila tiež. Čo sa týka plaču bábätka, tak synček neplakával takmer vôbec, len keď pýtal papať. Aby to nevyznelo že preferujem CR pred klasickým pôrodom, každá sme iná a každá máme iné priority a klobúk dolu pred niekym kto trpí 10 hodín pôrodných bolestí, kamoška si vytrpela 8 hodín a nakoniec skončila pod skalpelom. Anestéziu som mala spinálnu takže aj prvý plač bábätka som počula a aj som hneď vedela že je v poriadku a aj mi ho hneď na sále ukázali, priateľ čakal pred OP s foťákom v zelenom plášti a videl malého okamžite po pôrode aj ho držal v náručí skôr ako ja.

sirinka
28. aug 2010

@m.p. kde budes rodit? ja mam termin 22 mesiacov po CR a ak nebudu komplikacie, mala by som rodit vaginalne...sice mam strach z ruptury, ale to budeme s dr. riesit pred koncom tehu podla stavu jazvy a pod...

@majdula do dvoch rokov po CR je riziko pri vaginalnom porode vyssie...ale naozaj vsetko zavisi od jazvy na maternici...ale da sa rodit vaginalne...len treba zvazit vsetky pre a proti...napr. v malej nemocnici kde nie su dobre vybaveni pre pripad komplikacii by som sa na to neodhodlala...

@zuzul1310 veru, vela zalezi od priebehu porodu a aj od porodnika, ako porod vedie...ja som po vaginalnom uz na druhy den v pohode sedela na tvrdej stolicke a to som mala nastrih. v porovnani s rekonvalescenciou po CR sa to neda porovnat...
mimochodom...ja ale nepatrim medzi tie, co dobrovolne odtrpia porodne bolesti....ja chvalim epidural 😉

zuzul1310
28. aug 2010

@sirinka áno súhlasím, jednoznačne závisí od nemocnice, jej vybavenia a lekárov, tiež by som si vedela prestaviť klasický pôrod do vody v bazéne na súkromnej klinike po pôrode byť na izbe s partnerom a s bábätkom, proste idylka. Na taký pôrod by som sa v pohode nechala presvedčiť 🙂 Inak bolí to tak či tak a hlavne nech je bábo v poriadku a ja som počítala minúty aby sme sa dostali z nemocnice takže je to aj o personále a nemocnici samotnej.

atrami
29. aug 2010

@zuzul1310 , ja som tiež plánovala 2. porod do vody. Pri prvom som sa 26. hodín škrábala po plafóne od bolesti- samozrejme nakoniec sekcia. Mne povedali, že po sekcii oni nerobia porody do vody. Vraj je tam vyššie riziko ruptúry. Ponúkli mi sekciu, tak sme na to prisúpili. Tiež odporúčam nadštandart izbu. Mne sa neušla 😠 😠 😠 .
Ja tiež nie som zástanca sekcii, ale myslím si ak má byť žena vystresovaná z porodu, tak radšej cisársky.

zuzul1310
29. aug 2010

@atrami Plne súhlasím so všetkým čo si napísala 🙂 a tých 26 hodín ti teda nezávidím 😖

atrami
29. aug 2010

@zuzul1310 vieš ja som mohla vysvetlovať, že neporodím, lebo mám úzku panvu ☹ Až keď malého vytiahli a zistili, že má 4250 g a 54 cm, vedeli o čom hovorím.

emicka09
29. aug 2010

@amigaa22 - to, že doktoři nechají rodičky naprosto zbytečně trápit se (navíc to kolikrát různýma zbytečnýma zásahama a procedurama zapříčíní 🙄 ), mě nepřekvapuje - a přijde mi to nehoráznost, že je nechají se trápit 😠
tím rizikem pro miminko jsem myslela to, že při porodu v celkové anestezii může mít miminko problémy s dechem, ty léky tlumí dechové centum. při plánované spinálce mi doktor říkal, že riziko je srovatelné s přirozeným porodem (léky přes placentu neprochází) - jak pro matku tak pro dítě. no a potom obecně při čísaři, ale to není riziko pro zdraví, spíš pro psychiku miminka, ale i mámy (třeba mě by to vadilo asi hodně, asi jsem cíťa), že má při císaři větší stres - zatímco přirozenému porodu předchází spousta fyziologických pochodů, miminko je připravené, že už je to tady, jde se na svět..při císaři ne - bylo u mámy v bříšku, má ještě pár dní čas a nejednou je venku na světě..a kolikrát ho mámě na několik dní vezmou, nosí jen na kojení..žádný ňuchňání, mazlení, povídání si, držení za ručičku, hlazení - br z tohodle mi běhá mráz po zádech! ☹ ale je pravda, že je i spousta vaginálních porodů vyvolávaných a miminko má stres asi taky 😒
je to samozřejmě tvoje věc, jaký způsob porodu je ti bližší. jen jsem chtěla říct, aby ses nenechala svázat strachem, ať už bude porod jakýkoli 🙂 ale naprosto chápu, že když kolem sebe vidíš tu spoustu problémů, které porody provázejí, tak ten strach máš ☹
@zuzul1310 @atrami - taky jsem měla tyhle plány ☹

emicka09
29. aug 2010
cinamon7
29. aug 2010

pred piatimi rokmi som porodila syna na cisarsky rez, pretoze bol opacne otoceny, predpokladam ze vo februari budem rodit opat rovnako 🙂

atrami
29. aug 2010

@emicka09 , tak to najstarší syn mal asi poriadne stresy. Najprv vyvolávaný porod, keď to nešlo, tak celková anestéza, ani tá im nevyšla, potom epidurál, nakoniec prod sekciou, 24 hodín bez mamy 😢 Aspoň viem prečo je taký nerváčik ☹

emicka09
29. aug 2010

@atrami - to mě teda mrzí, že máš tyhle zážitky ☹ proč ti ten porod vyvolávali? nějak moc jich končí akutním císařem, co tak slyším 😒

sirinka
29. aug 2010

@emicka09 asi na tom nieco bude...mne odtiekla voda, ale kontrakcie sa nerozbehli, navyse mala bola KP...tak mi nasadili vyvolavacku, vsetko klapalo, ale malinka proste nezostupila do porodnych ciest a tak to skoncilo CR... 😒

zuzul1310
29. aug 2010

@emicka09 celý problém toho čo píšeš vidím skôr v našom zdravotníctve. Pred plánovaným CR som sa s malým veľa rozprávala a hovorila mu že pôjde z bruška von a že je čas aby videl maminku a podobne, stres to chúďatko prežíva podľa mňa aj pri klasickom pôrode keď sa celé domačká pri prechode úzkymi pôrodnými cestami, je celé pokrčené a ubolené a nedajbože ho musia vyberať kliešťami alebo je lekár necitlivý tak si nemyslím že to je pre dieťa oveľa lepšie Problém vidím ako píšeš v tom že dieťatko nemôže byť ani pri klasickom pôrode ani pri cisárskom od začiatku pi mame v bezpečí, ale cudzie ženské ho umývajú vyšetrujú obliekajú ako nejaký tovar miesto toho aby bolo v maminom náručí a počulo tlkot srdca ktorý poznalo 9 mesiacov. To strašne hnevalo a trápilo aj mňa, ale žiaľ žijeme na slovensku a tu to bude ešte veľmi dlho trvať kým budeme mať civilizované pôrody za ktoré nebude treba zaplatiť majetok. Práve preto som počítala minúty aby sme sa z nemocnice dostali domov. Ja som mala silný zápal pľúc, lieky mi nemal kto predpísať v nemocnici, lebo odmietli zavolať internistu, celé noci som nespala kvôli kašľu, jazva ma od kašľu príšerne bolela, o malého som sa musela starať, kojiť som nevedela lebo mlieko som nemala, malého mi začali prikrmovať na tretí deň, dovtedy schudol z 2800 na 2600, v skratke hrôza a maximálne negatívny zážitok z celého pobytu v nemocnici.

sirinka
29. aug 2010

@zuzul1310 dnes uz babatka neumyvaju, rychlo skontroluju, trosku poutieraju od krvi, zabalia a donesu matke...vo vacsine pripadov...

inac ja som presne zazila ten pocit zlyhania, ze som malu nedokazala porodit a ze ju chudatko vytiahli ako macku, ked ona este chcela byt so mnou...trvalo to niekolko tyzdnov co som sa nevedela s CR zmierit a dost casto som aj plakala...ale bohuzial voda bola odtecena, co sa dalo robit...
preto aj ked sa teraz vaginalneho porodu bojim kvoli rupture, ale napriek tomu ma velmi laka skusit to ako prvy krat...je to ovela lepsi pocit pre mna...

bobicek5
29. aug 2010

ahojte, chcela by som vas poprosit o rady pripadne vase nazory. Som po sekcii z dovodu predcasneho porodu a kolizneho postavenia mojich dvojciat. O par dni budem znova rodit a velmi rada by som prirodzene. Od sekcie do dalsieho porodu to teda bude necelych 14 mesiacov. Moj porodnik zatial nevidi dovod na ukoncenie tehu sekciou co ma vlastne tesi, zrejme som v dobrej kondicii. Ak by som na tom trvala, urcite urobi sekciu... ale kedze mam doma dvoch teroristov 😀, musim byt cim skor fit a to by som po sekcii urcite nebola...

Co ma ale zaujima je:
pri prvom porode som zacala rodit spontanne, kedze sa porod nepodarilo zastavit (34 TT) a bola som uz otvorena na 6 cm, brali ma na salu na sekciu. Berie sa taketo roztiahnutie krcka ako porod? Hlavne by ma zaujimalo ako to byva v praxi s natrhnutim, pripadne s nastrihom v mojom pripade. Alebo ci porod bude postupovat rychlejsie ako prvy... Pripadne ako je to s vyvolavackou, je vtedy porod bolestivejsi ako bez? Vopred diky

emicka09
29. aug 2010

@zuzul1310 - souhlasím na 100%..ono to jde i jinak, jen je třeba chtít a k tomu v ČR/SR nějak není vůle ☹ Emmi byla bez nás obou asi tak jen minutu poté, co ji vyndali - žádné koupání naštěstí neproběhlo, tady se to považuje ne za zbytečnost, ale naopak za kontraproduktivní odstraňovat ochranný obal, který dítě chránil 9 měsíců. jen ji utřeli, změřili zvážili a dali manželovi 🙂

sirinka
29. aug 2010

@bobicek5 ako bude prebiehat tvoj porod sa skutocne neda vopred odhadnut...v podstate budes skoro ako prvorodicka, kedze cez porodne cesty zatial ziadne babo neslo. 6cm je este malo na samotny porod...musi to byt 8 a viac...
natrhnutie resp. nastrih...zalezi od velosti babatka, rychlosti samotneho porodu, tvojej schopnosti co najviac sa uvolnit a od beznych praktik porodnika...niektori to robia standartne automaticky...ini nie, treba sa o tom s porodnikom porozpravat.
pri porode po prvom CR sa neodporuca akokolvek do porodu zasahovat, zbytocne neurychlovat, takze vyvolavacku by som na tvojom mieste radsej odmietla, nezvazovala...ja som mala pri druhom porode vyvolavacku - infuziu, ale mala som epidural a tym padom ziadne bolesti...

bobicek5
29. aug 2010

no to mas uplnu pravdu, jasne, ze sa neda odhadnut ako to prebehne. Nebola som si ista, ako sa organizmus bude spravat, kedze som vlastne "nerodila"... Takze po sekcii ziadne vyvolavanie? Zrejme kvoli hroziacemu roztrhnutiu dutiny brusnej, vsak? Pri vyvolavani su kontrakcie silnejsie ako pri normalnom porode? Alebo je to len tym, ze sa porod urychli?
Ja som si EPI ani nevybavovala, intenzitu tych bolesti mam este v jasnej pamati a radsej to vydrzim... Ty si rodila po sekcii normalne?

sirinka
29. aug 2010

@bobicek5 odporucanie je take...nezasahovat do porodu, nechat ho ist prirodzene...prave kvoli moznemu rychlejsiemu priebehu...ale viem, ze niektori dr. kludne daju aj vyvolavacku...a riziko je roztrhnutie maternice, lebo ta sa stahuje...
ja som mala druhy porod CR, takze az v marci ma caka dalsi...to bude 22 mesiacov...a este neviem, ako budem rodit...zatial sa dr. priklana k vaginalnemu porodu...ja nie som rozhodnuta vobec...

zuzul1310
29. aug 2010

@bobicek5 ahoj, dúfam že ti vyjde prirodzený pôrod, aby si bola čím skôr doma pri dvojičkách a máš môj hlboký obdiv, že si sa dala pri malinkých dvojičkách na ďalšie bábo, ešte k tom u po sekcii. Prajem ti rýchle zotavenie.

bobicek5
29. aug 2010

No dufam aj ja, ze vyjde prirodzeny porod... Je to pre mna nesmierne dolezite hlavne preto, aby som bola cim skor fit a schopna postarat sa o malu aj o chlapcov. To, ze by som si najradsej s porodnikom dohodla termin porodu a nechala ho vyvolat by bolo uplne uzasne z organizacnych dovodov (co deti same doma? ☹ ), ale ako vidim to bude nemozne...
Toto tehotenstvo rozhodne nebolo planovane, aspon nie v tak kratkej dobe 🙂 , co ale neznamena, ze sa netesim... 😉

Zajtra idem na poradnu, zdravotne som relativne v poriadku, aj tehucukrovka je absolutne pod kontrolou dodrziavanim diety, tak snad sa nejako rozumne dohodneme. MM sa mi totizto v piatok priznal, ze jeho mama nase deti nezvladne kym porodim a kym sa on vrati z nemocky domov. Chytila ma strasna panika a stres, ako to zorganizovat tak, aby boli deti v bezpeci a rovnako aj ja. Nikto nevie ako moj organizmus zareaguje a ci ma nakoniec nebudu rezat...preto je dolezite, aby bol pri porode aj manzel a hlavne, aby som sa ja mohla sustredit a nie mysliet na to, ze sa doma mojim detom stane pri neschopnej svokre... ☹

sirinka
29. aug 2010

@bobicek5 no ta organizacna stranka je veru tazka...najme u tak malych deticiek...drzim ti palce, nech to dopadne co najlepsie...nemoze u vas byt okrem svokry este niekto iny? dvaja si predsa lepsie poradia...

bobicek5
29. aug 2010

@sirinka vies, ani nejde o to poradenie si, skor o to, ze chlapci su dost zivi a treba na nich pevnou no spravodlivou rukou. Svokra ich jednoducho nezvladne, svokor by narobil este vacsiu skodu a nasi byvaju 150 km daleko...Nastastie aspon sestra este nema skolu, takze pocitam s nou. Ta ich zvladne aj sama a kolko bude treba.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre