Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

wewerka000
13. máj 2011

@zuzanka111 pocula som ze šaca je dobra,tak by som chcela tam.skusim tam zajst len nemam sajnu za kym a ako zacat kedze tam nemam gynekologa 😒

zuzanka111
13. máj 2011

@wewerka000
Ok, ako chceš. 🙂 Aj Fakultná je super. Majú tam aj detskú JISku, keby niečo. Ja na nich nedám dopustiť. 🙂 Tak držím palce.

katakata
13. máj 2011

@mariana0915 mariana, ja som bola vonkus vorkovana, ale vnutri ta musia zasit, najprv maternicu potom svalstvo a prave tieto vnutorne stehy mi vadia...jazvu mam v pohode aj sa pekne zahojila

mariana0915
13. máj 2011

@katakata jaj vidis to ma nenapadlo že to aj vnutro siju ,ja som nato aj pomaly zabudla že som mala CP citim sa ok vsetko je ok 🙂
držim prsty enche vsetko dobre dopadne a už mas naplanovanu sekciu?????? 😵 😵 😵

katakata
13. máj 2011

@mariana0915 dakujem pekne.. no zatial nie, ale pravdepodobnost je velka...porodne cesty absolutne nepripravene a maly mal v 37+5 na sone 4 kg...dr chce vyckat do terminu, potom ma hospitalizuju a pojdem vraj na predstavenie k prednostovi ktory to musi schvalit...

mariana0915
13. máj 2011

@katakata jajj no ja som pri dcere bola v nemocke 2tzydne pred terminom musili mi upravit tlak atd,pootm davli vyvolavaccku 1den po termine a rano som dostala vyvolavacku a v noci okolo pol 11 sa mala narodila a to mi už o 6odtekla voda už som mala uist rodit normalane lenže mala bola velka a nepostupovala do porodnych ciiest takže bola sekciaa pri druhom už automaticky som isla 10dni dohodnut sekciu do nemodky ale boli tam aj take baby co mali dohodnute CP a zacali rodit den pred CP normalne 🙂

syll.
13. máj 2011

@mariana0915 jakto, že jsi měla i druhý porod sekcí? Já jsem měla první císař taky, a druhé nevim co někdy bude, ale císaři se ani nebráním, aspoň vím, co by mě čekalo 😅 malý mi taky nesestupoval a byl velký...

mariana0915
13. máj 2011

@syll. pretože u nas ked maš prvu sekciu tak oni davju hned aj druhe tehu na sekciu a ja som rad alebo ja som chela sekciu aj pri prvom porode 🙂a to om mala sekcie po sebe po roku a teraz už mi vraveli aby som už btala HAK lebo amma starsne oslabenu maternicu a este ako som ležala na jiske po sekcii tak mi dr ktora mi robila sekciu vravela že kby som rodila normalne tak by mi maternica hned popraskala taka je slaba ☹

atrami
13. máj 2011

@katakata , určite, čo sa týka šitia sú rozna alternatívy a typy nití. Bolo by dobre sa už teraz informovať a nič nenechať na náhodu. Ja mám problémy pri intubácii a tiež som to musela pred sekciou hlásiť. Je dobré to mať aj v kartičke poistenca. Predpoklad, že aj ďalšie dieťa bude veľké tu je. Moj najstarší bol 11 dní po termíne - 4250 g a prostredný 8 dní pred termínom 3950 g. Najmladší rovnako pred termínom a mal len 3700 g.

@wewerka000 , určite da dá vybaviť sekcia na prianie.Len si treba riadne priplatiť. Neviem aký máš dovod priať si sekciu, ale chápem ťa. Ja som mala vybavený porod tak, že ak to nepojde prirodzene, tak si neželám, aby použili nejaké nástroje, či iné postupy na vytiahnutie dieťaťa a pristúpili k sekcii. Nakoniec to aj tak bolo.

martinafin
13. máj 2011

@zuzanka111 dakujem🙂 ja nemam vobec strach ani z cisarskeho ani z normalneho porodu....tak teda ked pojdem na anesteziolog.ambulanciu tam ma proste postavia pred hotovu vec,budete rodit v uplnej narkoze alebo spinalnej al.EA ...proste to co sa im hodi? Nic take ze navyber ak sa da?Ci sa mam pytat ci by bola aj taka moznost... poradis mi?

zuzanka111
13. máj 2011

@martinafin
Pravdaže poradím. Manžel je anesteziológ.
Nevyberáš si Ty. Sú dva typy anestézie. Celková a spinál. Epidurál sa používa zriedka, skôr v prípade, keď sa podá k normálnemu pôrodu a ten nepostupuje, tak sa urobí sekcia tým, že sa dá vyššia dávka. Ale niekde napriek tomu podajú spinál.
Spinál a celková je na znecitlivenie, epidurál je proti bolesti. 🙂

Čo mám informácie ja, tak Šaca aplikuje pri pôrode spinál. Celkovú len v krajných prípadoch. V tomto je to rovnaké ako vo fakultnej. Primár ARO je totiž dlhoročný zamestnanec fakultnej, takže tam majú rovnaké postupy. 🙂 O forme anestézie teda rozhoduje výlučne anesteziolog.

A môžem Ťa ubezpečiť, že spinál je omnoho menej rizikový ako celková anestézia.
Mňa čaká druhá sekcia v pondelok. Napriek tomu, že som tým prešla a budem mať pri sebe muža, aj tak sa bojím. Ale to je normálne. Kým nebudeme mať zdravého synčeka v náručí. Potom všetko opadne. 😉

atrami
13. máj 2011

@martinafin , k epidurálu sa prikláňajú pri plánovanej sekcii, pokiaľ matka nemá problémy s chrbticou, alebo iný dovod . Celkovú anestézu dávajú pri akútnej sekcii. Treba sa dohodnúť dopredu. Pri celkovej anestéze intubujú a nesmieš mať zapálené hrdlo. Ja som mala a poškodili mi hrtan 😠 .

atrami
13. máj 2011

@zuzanka111 , aký je vlastne rozdiel medzi spinálom a epidurálom, ja som si doteraz myslela, že je to to isté 🙂

zuzanka111
13. máj 2011

@atrami

Spinál = znecitlivenie.

Epidurál = podávanie lieku proti bolesti.

Je to zrozumitelnejšie? 🙂

zuzanka111
13. máj 2011

@atrami
@martinafin

Tak ako uviedla svoju skúsenosť s celkovou atrami. Spinál je jednoznačne menej rizikový v porovnaní s celkovou.

atrami
13. máj 2011

@zuzanka111 , jasne už chápem 😉 Ďakujem.

dostyna
13. máj 2011

Ahoj,z dovolením se přidán.Ve čtvrtek 19.5. mě čeká plánovaná sekce.Vůbec nevím do čeho jdu 🙂 Ráda bych zvolila spinál,už jen kvůli malému abych mohla hned vidět jeho kukadla,zkrátka nepřijít o tu chvilku.Vím že po spinálu se musí 24h ležet.Jak je to s hygienou po sekci?předpokládám,že budu mít zavedenou cévku...ale co umývání atd a zkrátka jak to probíhá po zákroku?díky za info od zkušených rodiček 🙂

zuzanka111
13. máj 2011

@dostyna
Spinál Ti asi podajú automaticky. Formu anestézie si nevolí pacientka, ale anesteziológ. 🙂

Mne robili sekciu o 12tej a ležala som do ďalšieho dňa do rána. Mala som zavedený močový katéter, lebo musíš ležať. Potom mi ho v priebehu dňa vybrali a normálne som fungovala. Akurát pri sprchovaní (sprchovala som sa aj dvakrát denne, lebo bolo desne horúco, stred leta) mi povedali, aby som sa snažila ranu nenamočiť. Takže som sa sprchovala v predklone. 🙂

O nejaké dva dni som sa sprchovala normálne, po stojačky. 🙂

dostyna
13. máj 2011

@zuzanka111 no je mi jasný,že si asi nebudu moc vymýšlet s anestezií 🙂 A ještě jak je to s kalhotkama po porodou,jaké jsi měla?aby nevadily té jizvě...a jak jsi si je oblékala?nedokážu si s tím bolavým pupkem představit navlíkání kalhotek...nebo jsi těch 24h měla vložky jen vložené,bez kalhotek.Promiň že se tak ptám,ale chci být na vše připravená 🙂

zuzanka111
13. máj 2011

@dostyna

V pohode, kľudne sa pýtaj. 🙂
Prvých 24 hodín naozaj nohavičky nemáš. Nemáš ich, kým máš zavedený močový katéter. 🙂 Dáš si ich, až keď Ti ho vyberú. Niekde je to na druhý deň, niekde až o dva dni. Do záleží od nemocnice.

NOhavičky som si kúpila v zdravotníckych potrebách, strih je taký "francúzsky". ako kraťasky. Tie mi veľmi vyhovovali, kúpila som si ich aj na pondelkový pôrod. Každé zdravotnícke potreby majú rôzne druhy jednorazových nohavičiek. Záleží len od toho, aké si vyberieš. Tie, čo som mala ja, neboli "papierové", ani sieťkové, ale z takej tenučkej elastickej látky. Takže som ich mohla aj preprať a nechať si ich na ďalší pôrod. Iba som dokúpila dvoje nové. 🙂 A neboj, oblečieš sa. 🙂 Keď budeš mať pri sebe cez deň bábo, naučíš sa fungovať raz dva. Ja sa na popôrodné bolesti vôbec nepamätám. 🙂 Bála som sa iba, či bude bábo zdravé, ostatné nejako prirodzene ustúpilo do úzadia. 🙂

dostyna
13. máj 2011

@zuzanka111 moc díky za cenné rady.No na mě právě začíná padat ta nervozita,aby byl malý vpořádku a hlavně zdravej,já to bolení nějak zvládnu,nejsem žádná panenka z porcelánu,ale hlavně ať je malý vpořádku.

martinafin
13. máj 2011

@zuzanka111 jeeeeej dakujem tak to ma potom velmi tesi,....takze spinal ,skvele🙂 a preco ides na sekciu aj teraz? Kvoli tomu ze si mala aj prvy? Lebo si v 40tt a teda sa cudujem ze ides az takto neskoro,nebala si sa ze dostanes kontrakcie a zacnes normalne? Pytam sa lebo mna prave toto desi,kedze viem ze sa babo uz asi neotoci a zacala som sa otvarat, na monitore som mala zaznamenane aj kontrakcie a dost mi posledne dni tvrdne brucho....a uprimne nechcem uz do seba pchat magne B6,do 15tt som mala 3 duphastony denne a potom od 22tt 5-6x magne B6 sak som vkuse na tabletkach a teraz aj ked mam brat 3x tak beriem max.1-2 ked sa to uz neda vydrzat,hlavne na noc...

zuzanka111
13. máj 2011

@martinafin
Tiež sa trápim s magnéziom, pichám si aj Fraxiparín. Pôvodne som mala brať tiež B6, ale prešla som na šumivé magnezko.
Áno, sekcia preto, lebo bola aj prvá. Ak by prišli kontrakcie, v nemocnici viem byť za pár minút. Toho sa nebojím. Dokonca by to bolo lepšie, keby sa robila sekcia vtedy, keď kontrakcie začnú. To znamená, že je dieťatko pripravené.
Pri prvom synčekovi bola sekcia v 38tt + 4 dni, lebo mal zhoršený monitor. Malý potom bojoval 2 týždne na detskej JISke. Bolo to peklo. Bola som šťastná, že som bola vo fakultke, lebo mu pomohli v sekunde. Nemuseli ho prevážať z iných nemocníc. Tak dúfam, že druhý malý bude v pohode.

helenkasabinka
13. máj 2011

@martinafin chcela by som byt v tvojej kozi a nemat strach 😉

martinafin
13. máj 2011

@helenkasabinka vsetko bude OK,nebojkaj a babulke k zajtrajsiemu sviatku vsetko najnajnaj 🙂

googlik
13. máj 2011

ahoojte, neda mi nereagovat na to, co som si tu precitala, kedze sama som cisarom rodila v Saci zaciatkom marca 😉 To, ze o druhu anestezie rozhoduje lekar nie je tak celkom pravda, zeny, s ktorymi som tam lezala si sami vybrali ci chcu celkovu anestezu, spinal alebo epidural. Ja som mala celkovu, ale mala som na to dovod a to operovanu chrbticu.., takze som si do nej nic pichat dat nechcela... Doktor mi to odsuhlasil - teda moje rozhodnutie pre celkovu - povodne i bez toho, aby poznal dovody mojho rozhodnutia, no neskor sa na to spytal a povedal, ze som sa rozhodla spravne. 🙂 Mne akurat bolo luto, ze som 24hodin potom stravila na JISke a lieky od liekov od bolesti som bola taka omamena, ze si z toho dna malo pamatam,, i ked mi priniesli mojho synceka, tak mi to vsetko pripadalo ako vo sne.. ani som si ho nevladala k prsniku prilozit a sestricka sa uprimne zas tak moc nesnazila, aby mi pomohla,,, a malicky mi tam plackal ☹ A k tym nohavickam... ja som rozmyslala, ze si kupim tie poporodne, co maju v lekarnach, no nevedela som, ci mi nebudu tlacit na jazvu, tak som si kupila klasicke nohavicky z bavlny, ale asi tak o 3 cisla vacsie ako potrebujem 😀 , tak som ich mala az po pupok 😅 Na JISke som mala vlozku len tak polozenu..., to som mala este cievku... a ked ma prelozili na druhy den na izbu, tak som si dala tie nohavicky,,, brucho sice boli, ale obliect ich sa dalo. Bola som na izbe cely cas sama (na 2postelovej),, a sprchovat som sa mala kazdy den,, i som o tom citala, ze sprchovat sa treba cim castejsie a o tom, ze jazvu nenamocit tam nic nebolo,, ja som sa sprchovala normalne uz od zaciatku, ale nie vo velmi teplej vode, len vlaznej, bala som sa...
Drzim vam palceky, aby ste to zvladli a mali krasne a zdrave deticky 😉

abriela
13. máj 2011

@miranda77 Suhlasim, neznalost je lepsie. A cim viac vies, tym mas vacsie obavy.
Mas taku pracu? fuha. Mas moj obdiv

syll.
13. máj 2011

@mariana0915 tak to jsem zvědava, ja taky chtěla CS, a udělali mi ho , malý byl hodně velký tak kdovi jak bych dopadla...a další ditko za pár let až plánujem, a určitě si prosadím opět CS, protože se říká, že druhé dítko bývá prej i větší! což bysme asi měli pak obříka 😀 😀 😀 jinak gratuluji, že vám vyšel páreček holka, kluk, já bych si přála někdy jeste tu holčičku 😀

atrami
13. máj 2011

@dostyna , tiež si myslím, že spinál je lepší. U mňa to bolo tak, že po 12 hodinách ma posadili a po 24 hodinách, vytiahli ciecku, dali ma vycikať a potom so mnou išli do sprchy, od toho momentu bola hygiena na mne. Ale sestričky ma umyli, učesali, pomohli umyť zuby.

Nohavičky sú lepšie poporodné, vyzerajú ako trenírky, dajú sa aj oprať alebo jednorázové
http://www.ma-ma.sk/?page=shop&cat_id=13&PHPSES... - tie prvé
http://www.drobcekplus.sk/www-drobcekplus-sk/es... - tieto neodporúčam.
Rovnako je dobrá jednorázová prebalovania podložka na postel

helenkasabinka
13. máj 2011

@martinafin dakujemeee 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre