Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

denisekkk
26. jan 2011

@kalifa28 suhlasim..mam podobnu skusenost...a este mala ma krasnu hlavicku 🙂

denisekkk
26. jan 2011

@son1cka podobne som to przivala aj ja 🙂

em_ka
26. jan 2011

Ja som rodila cisarom, lebo moja dcerka lezala zadockom dole a k tomu este bola velka (4200g) takze som nemala na vyber. Mala som na to cas, zvyknut si na myslienku ze to nebude normalnou cestou. Hlavne som nechcela aby malej sa nieco stalo. A stalo sa. Pri operacii jej zlomili klucnu kost. Takze ani sekcia neni garanciou ze vsetko bude ok.
Ja viem len to, kamoska ktora rodila normalnou cestou a bola zasita 2x metrovou nitou tyzden po porodu hovorila o tom, ze by okamzite brala dalsie tehotenstvo a miminko a ja na to zatial ani mysliet nechcem.

booboovs
26. jan 2011

Vzhledem k tomu, ze jsem po IVF, tak jsem mela pomerne presny datum porodu. 4 dny před tímto datem jsem byla na kontrole a kvůli podezření na preeklampsii me druhy den poslal doktor do nemocnice. Dva dny jsem se tam jen tak flakala (byl vikend) a v pondeli mi zacali vyvolavat porod. 2x denně. Jenze se nic, ale jako vůbec nic nedělo. Když se nic nedělo ani druhý den, tak už mě doktor upozorňoval, že to zkusí ještě třetí den ráno a pak hurá na císaře. Já to hrozně obrečela. Taky jsem se těšila na přirozený porod. Trošku jsem se uklidnila, když mi nabídli jen částečnou anestezii (spinální). Jenže zase to nevyšlo. První mi bylo špatně, pak jsem nemohla dýchat. Bylo to hrozné. Pamatuji si, že doktor říkal, že dítě už je venku, ale já nic nevnímala a dusila se. Poslední slova, co jsem vnímala byla slova anestezioložky "musíme intubovat". A pak černočerná tma. Později mi řekli, že okamžitě přešli na celkové uspání. Probudila sem se na dospávacím pokoji a ptala se, co se nám narodilo. Nenechali jsme si to totiž říct. Když mi odpověděli, že kluk, tak jsem tomu prostě nevěřila. Manžel si ho moc přál, ale všichni tipovali holčičku. Já to brala tak, hlavně, ať je zdravé. Pak si toho moc nepamatuji. Je to jak v mlze. Co vím ale naprosto přesně, že jsem žádala o cokoliv, co zmírní tu příšernou nesnesitelnou bolest. Jak už tu někdo psal...kašel, kýchání provázel pocit, že to nevydržíte. Pohnout se, otočit, nemyslitelné. Ležela jsem strnule, ze mě trčely hadičky. Když druhý den přišla sestřička, že musím vstát a dojít alespoň k umyvadlu, myslela jsem, že si dělá legraci. Nedělala. Teď si asi říkáte, že císař je to nejhorší. Není. Tady se to láme. Den ode dne to bylo lepší. Už jen ta motivace, nenosit s sebou pořád pytlík s močí, zbavit se kapaček.... Zatla sem zuby a snažila se dle rady sestřičky co nejvíce chodit. Když mě za týden pouštěli, nebylo to ideální, ale šlo to. Za 2 týdny jsem byla schopná v pohodě chodit, nosit malého, prostě fungovat. Žádné problémy s únikem moči, se špatným zašitím hráze, sezením apod. S pomocí laktační poradkyně jsem zvládla v pohodě i zpočátku problematické kojení, které je pro mě dosud (malému bude 8 měsíců) něčím krásným a neopakovatelným. Po šestinedělí jsem byla naprosto fit a jezdila s kočárkem na kolečkových bruslích. Jizva je tak nízko, že v bikinách nejde vidět. Zůstane mi do konce života, no a co. Vzhledem k tomu, že nám vyšel až 3. pokus o IVF, a i tak nás to stálo hodně peněz, do 4. pokusu už nepůjdeme. Pojišťovna na něj nepřispívá a finančně bychom to nezvládli. I když bychom si s manželem druhé dítě moc přáli ☹ Holky, buďte vděčné za to, že se vám narodí zdravé miminko. A je naprosto fuk, jestli přirozeně nebo císařem. I když to je, ať už tak nebo tak, někdy příšerná bolest, dá se to zvládnout a některé věci za to prostě stojí!!! Všem nastávajícím maminkám samozrejmě přeji jen ty krásné, snadné a bezbolestné porody 🙂

zandanem
26. jan 2011

@kkiki přesně jak píšeš.. ta bolest když se poprvé postavíš je šílená, i já mám jiný prýáh bolesti... můj porod trval 50 hodin, odtekla mi plodovka a já se neotevřela, zkoušely jsme vše a zkusila jsem si své, ale jak říkal dr. hlavou zed neprorazíš, moc jsem chtěla rodit přirozeně, ale bohužel to nešlo :-/ v porodce jsem byla od pondělí, ve středu jsem šla na císaře a jídlo jsem dostala v pátek, 5 dní jsem nesměla jíst... poprvé po porodu jsem se na nohy postavila až za 26 hodin, protože jsem měla nízký tlak a sekla jsem sebou.. prostě po těch 12 ti hodinách jsem se měla postavit, ale bylo černo před očima a já se sklátila zpět na postel a uvědomila si bolest břicha... síla :-/ když jsem pak vstala tak na dvakrát, vysílená jsem došla jen do sprchy a zpět, opět jsem zkolabovala, tlak jsem měla 80/50 no a hurá na potřetí po těch 26 hodinách jsem zvládla i záchod a pak už to bylo dobré, sice bolest břicha nepopsatelná, ale chodit bylo důležité tak jsem se kousla do rtu a vztala, ale kvuli tlaku mi nechtěly nechat malou na pokoji abych s ní nespadla... špinila jsem celé šestinedělí a sex byl za hooodně dlouho... a byl bolestiví ☹
každý porod má své 🙂

tijana
26. jan 2011

Ahojte baby, po prečitaní vašich skusensoti so sekciou som nadobudla strasný pocit a ked si predstavým že nieco take ma o chvilku caka, kvoli uzkej panve, tak mi je zle a mam neuveritelný strach ... ☹

xlucia
26. jan 2011

@tijana nemas sa coho bat. ked ta daju na izbu, treba pit kolko sa len da, aj tri litre caju, kym bude cievkovana
vydrzat prvych 24 hodin, a potom zatat zuby a postavit sa na nohy. ked pojdes z porodnice, budes ok

krtica11
26. jan 2011

@tijana vobec sa neboj nie je to vobec take hrozne mam to za sebou a da sa všetko ak sa bojiš daj si celkovu anestezu a nebudeš o ničom vedieť ja som mala spinal a celkom fajn len trochu blbí pocit ked ti ho vyberaju von ale ked potom počuješ a vidiš toho drobca je to super pocit.Na iske som bola 24 hodin musiš len ležať nasledne ta preložia na izbu.Prve noci som ho nemala pri sebe a na noc som vždy dostala liek od bolesti.

mmaky
26. jan 2011

Tak vidím že porody císařem jsou tady fakt hrůza.
Já jsem taky rodila císařemdoma mi praskla voda a od té doby bylo všechno špatně, během půl hodiny jsem měla kontrakce po minutě a po dvou hodinách mi přišlo že jsem měla kontrakci jednu hned za druhou bez přestávek, protože jsem se ani trošku neotevřela, měla jsem špatnou plodovou vodu a taky ke konci už měla malá i špatné ozvy srdíčka, takže stres na porodním sále. Já jsem byla v celkové narkoze a probudila jsem se až nahoře na pokoji pro maminky z porodního sálu si od chvíle kdy mě uspali nepamatuju, ani cestu ze sálu o těch pár pater výš.
Probudilo mě to že mám zimnici, strašně se třepu, taky jsem se potom ptala sestřičky co se narodilo a jestli je malá v pořádku. pak jsem se probudila až ráno. Já osobně si na císaře stěžovat nemůžu, malá se narodila o půlnoci a já jsem kolem 10té hodiny dopoledne už opět chodila po pokoji a nechala jsem si malou hned přivézt, krom toho že jsem se cítila slabá a toho že jsem byla pořád napíchnutá na kapačce (ještě i potom dalších 5 dnů protože jsem dostala nějakou infekci do krve) jsem se cítila naprosto dobře, břicho nebolelo a bylo mi opravdu dobře.
Takže já jsem ten případ co by bral císaře i napodruhé.
Napoprvé jsem se docela i těšila na přirozený porod a takhle to dopadlo, prostě to nešlo, byla jsem z toho špatná. A teď bych napodruhé opravdu ten císař brala, protože teď už se spíš bojím toho přirozeného jelikož napoprvé to byl masakr.
takže holky zbytečně se dopředu nestresujte, ono to tam stejně moc neovlivníte a nakonec mužete mít i císaře super a v pohodě jako já 🙂

jabadaba
26. jan 2011

@kkiki cize si mala potvrdenie od ocnej ale nemusela byt primarka vsak? Stacilo proste potvrdenie od odbornicky ak tomu rozumiem. No to mam aj ja, len pani doktorka z Antolskej ze treba to od pirmara ci prednostu, vraj je jedno ktorej nemocnice. Som pozerala ako puk, rovnako moja neurologicka. Ja nesmiem tlacit, cize pre mna je najvhodnejsia uz sekcia. A dikes za odoved.
@oacka aha, cize primar bol.

ivaanka
26. jan 2011

@tijana Teda věřím, že jsi teď vyděšená, jak to tady holky popisují. Já mám jiné zkušenosti. Rodila jsem akutním císařem, takže dopředu jsem nad tím nepřemýšlela a neměla se čas bát 😀
Když jsem se probrala z narkozy na JIPce, to bylo asi v 5 odpoledne, bylo mi perfektně, nic mě nebolelo, super. Jenže to ještě působila anestezie. Ráno to bylo šílené, bolest hrozná, sestřičky mě vstát nenutily, ale řekly mi, že nepůjdu na pokoj, dokud se nepostavím, takže jsem se vyhecovala a k tomu umyvadlu dolezla, samozřejmě s jejich pomocí. Pak mě na vozíku převezly na můj pokoj, tak mě šouply do postele a ležela jsem až do večera. Večer jsem byla už schopná sama dojít do sprchy a tam sedět na židli a sprchovat se a byla jsem i sama na záchodě.
No a každý den to bylo lepší a lepší, pak jsem už normálně chodila, 3.den mi dali na pokoj malého a 5.den jsem šla domů. Ještě ten den jsem byla schopná sednout do auta a jet vyvenčit psy, i když jsem pro jistotu stála jen u auta. Za další 2 dny už jsme chodili s manželem, malým a psama na procházky. Za 14 dní jsem nevěděla, že nějakou jizvu mám a sex byl po 3 týdnech, žádný problém.
Taky jsem chtěla rodit přirozeně, ale když si vzpomenu na ten strach, když se malému u porodu začaly ztrácet ozvy a když ho teď vidím, tak si člověk uvědomí, že je to úplně jedno a že nejdůležitější je zdravý prcek.

kkiki
26. jan 2011

@jabadaba no pred 7 rokmi stacilo od ocnej, ale viem, ze tato indikacia je uz vynata ci ako, podla vzoru zapadnych susedov ... sak 3-4 dioptrie nevadia 😀 pri druhom som bola automaticky poslana zase ale stym ze uz to navrhuje gyndos ... no a teraz uz musim ... tak asi preto to potrebujes od primara na antolsku ...

smajka
26. jan 2011

@tijana - neboj vsetko dobre dopadne 🙂 planovany cisarsky je jednoduchsi ako neplanovany.
ja som mal prvy porod hrozny - voda mi ciastocne praskla v stredu a maly sa narodil v sobotu cisarskym. kontrakcie sa mi spustali a potom prestali aj na pol dna. tak sa rozhodli pre vyvolavacku a potom uz islo vsetko od zleho k horsiemu. dostala som dve alergicke reakcie na gel,aj na kapacku, tak mi museli kontrakcie zastavit a potom zase spustit. maly sa napokon po hodinach trapenia otocil, tak sa rozhodli pre cisarsky.
mna to caka teraz opat v aprili a poziadala som o planovany cisarsky. dufam ze ho dostanem. ja som mala po prvom porode taku traumu, ze som si prve mesiace maleho vobec neuzila - len som plakavala a banovala.

smajka
26. jan 2011

este som zabudla napisat - ze som mala sprchu uz 8 hodin po cisarskom a starala som sa sama o maleho ( co je v uk normalne). nikto mi ho nezobral ani na par hodin, takze zotavovanie je u kazdeho individualne.

kkiki
26. jan 2011

baby ved tu nejde o to ci to boli ci neboli , ale mi to pride taky hazard ked len koli pipine ... po prvom cisarskom som aj ja bola hrdinka a to uz som zabudla ako ma 3 dni bolel hlava ta k ze som nic ine nerobila len grcala a v noci spavala na sesterskej izbe co som myslela ze zomrem ... hlava ma bolievala 2 roky v kuse ... vpich ani nehovorim ... ale jasne zabudnes na vsetko, pri druhom uz sa len ku mne blizili s ihlou spinalu vedela som ze konec , vpichli a odpadla som ako kabela, pri prvom to zachranil kyslik ... potom komplikacia, maly zakliesneny, na sale huste ticho ... doslovne po dolovani ho vytiahli ... bolest potom ziadna , rano som skakala ako srnka, este som si v izbe premiestnila aj postel ... hlava nebolela nic ... teraz sa priserne desim co zase bude , najradsej by som sla pod narkozu, ale ked tam je tolko rizik ... proste uz som matka dvoch deti a na tento operativny zakrok uz sa nepozeram ako na spasenie pred tlacenim , ale ako na male riziko ...

tijana
26. jan 2011

@xlucia
@krtica11
@ivaanka
@smajka
Baby dakujem Vám 🙂 aspon ste ma trosku ukludnili nakolko som už mala malu dušicku ale vaše spravy pomohly 🙂
Este raz diky a držte palce, zajtra budem pravdepodobne vediet datum, ktorý bude mat moja dcerka napisaný ako datum narodenia v rodnom liste 🙂

ivett1
26. jan 2011

@tijana ...nemaj obavy, určite to dobre dopadne...mám za sebou dve "plánované sekcie", obe spinál...je to krásny pocit, keď vidíš svoje dieťatko hneď, ako sa narodí 😉 ...ale, ak máš veľký strach zvoľ si radšej celkovú anestéziu (teda, ak máš možnosť výberu...)

jabadaba
26. jan 2011

@kkiki hm, asi.

zabkatt
26. jan 2011

@kkiki no toho vpichu sa aj ja bojim, prve som mala plnu narkozu no kôly tlaku a maličkemu mi plnu narkozu nedoporučuju, no čo človek nespravi pre to drobatko? 🙂
baby hlavu hore ved sme ženy, naši chlapi by tam určite poumierali, teda aspon môj🙂 aj mi to povedal

kkiki
26. jan 2011

@zabkatt ten vpich je pre mna najhorsia morda ... potom ti klesne tlak a ponahlaju aby sababu nic nestalo, tebe tiez ...

nikto tu ani nikoho nestrasi, raz to ide lahko raz horsie 🙂

kkiki
26. jan 2011

@zabkatt inak minule som o tom citala a zevraj pomaha, ked uz pred vpichom ti daju kyslik, ale c to je pravda neviiiiim , opytam sa ... tiez budem rada ked budem vediet ze alan je v poriadku , len to tahanie cukanie co stebou robia mi uz neride take zaujmave ako prvy krat 😉

tintinka1
26. jan 2011

@tijana ja som mala plánovanú sekciu lebo malinky sa neotočil správne. Vybrala som si spinálku a môžem povedať že pre mňa to bol najkrajší zážitok , keď ho vybrali a prvý krát som ho videla zaplakať. Ja som všetko vnímala a pre mňa to vôbec nebolo stresujúce. Najhoršie pre mňa bolo , že som sa nemohla 24 hodín pohnúť a zdvíhať hlavu a bolo mi strašne teplo. No a potom prvé postavenie , nebolo tiež nič moc ale popravde , čakala som horšiu bolesť. Ja keď som prišla domov , tak som vravela mužovi , že takto by som išla rodiť hocikedy. No ale pre mňa bolo podstatné , nech je malinký zdraví , nech by som rodila prirodzene alebo cisárskym. Držím ti palce a keď budeš mať bolesti , vždy mysli na svoje dievčatko. Pre mňa bol malý najlepším liekom proti bolesti. , 🙂

barunka_1
26. jan 2011

@luala veru, aj my sme si pretrpeli, a tiez som chcela este tretie babatko, ale ked sa neda, tak sa neda...nebudem riskovat, aj ja som mala namale, bo mi nemohli zastavit krvacanie...Pan Boh zaplat za dve krasne a zdrave deticky...

oacka
26. jan 2011

@tijana prosím ťa,vôbec sda neboj. ja som sa hrozne bála vpichu, ale kamoška mi povedala,že pri tejto narkóze je veľmi dôležité zostať v kľude a stále pekne rovnomerne predýchavať... vpich vôbec nebolel! a nevieš si predstaviť,ako som sa ho desila! ja som mala epidurál,takže mi tam ostal zapichnutý drôtik 3 dni,no vôbec som ho necítila... počas sekcie som pekne dýchala, anesteziológ sa mi prihováral, keď mi začalo byť trocha zle,hne´d som mu povedela, to mi klesol tlak, hneď mi pichli do infúzie niečo na zdvihnutie tlaku a bolo dobre... hlavne sa netreba báť, ke´d to zvládli milióny,tak to zvládneš aj ty.

oacka
26. jan 2011

a pravdu povediac mňa to ťahanie a cukanie uspávalo...

jerryjanka
26. jan 2011

ja som si užila dva pôrody v jednom
6 hodin kontrakcii ktore išli takym spôsobom že ku koncu som už ani dychať nemohla - tak som si vymodlila epidurálku.
ked ma napichli a konečne po 15 minutach začala zaberať malej tak klesli ozvy že som mazala na operačku na akutnu sekciu. a poviem vam to takto. cele zotavovanie aj bolesti boli prijemnejšie ako posledna hodina kontrakcií ktore som mala. keby som si mala zvoliť čo z toho zažiť znova tak jednoznačne sekcia. sama som sa pytala kedy už budem môcť zliezť z postele a chodiť. a polohovať sa na boky na posteli. po 2 dnoch som už trajdala hore dole po oddeleni. na treti den už ked bolo treba aj som pobehla. nechapali zo mna niektorí že som po sekcii a je mi tak fajn. teraz je to 13 dni po a ja už nemam prakticky žiadne bolesti, jazva krasne zahojená. jedine čo ma mrzí je že teraz nemôžme hned sa snažiť o druhe babatko, kedže prve tak lahko nešlo planovala som skušať hned od začiatku ale takto si musim dať sakra pozor aspon rok. ☹

ivett1
26. jan 2011

@jerryjanka ...gratulujem k bábätku 🙂

jerryjanka
26. jan 2011

@ivett1 dakujem

kalifa28
27. jan 2011

@kkiki ono už celkom hazard je, ked idedš rodit !tretíx! a vieš, že to bude cisarsky... takže je na povazenie, čo je a nie je zodpovedne, sama píšeš, že mas doma dve deti... ale je to konieckoncov kazdeho osobna vec, ci a do akej mieri sa rozhodne riskovat pri zakladani velkej rodiny... tolko len moj postreh k otazke ,,pipiny,, (super ju voláš, vážne) a tretej sekcii....

kkiki
27. jan 2011

@kalifa28 ako mozes porovnavat tieto dve veci ? 😉
pokial vieme s manzelom svoje deti zaobstarat a mame financie aj priestor na vychovanie viacero deti, nevidim v tom problem ... taktiez sa nechystam zo seba spravit matku trosku, ktora nevie kudy kam, lebo nerobi nic ine len sa mota okolo plienok .. to naozaj trva velmi malo a popravde pokial sme mali iba 1 dieta bolo to o dost narocnejsie ... nie sme ani rodina na socialku, aby nam okolie pomahalo 😉 mame za sebou dost skusenosti a pochodili sme svet , mame pracu ktora nas bavi a slusne zivi ... takze v nasom pripade tvrdit ze mat tri deti v tejto dobe je nezodpovedne neplati ... milujeme deti a je to to najkrajsie co mozeme mat ... a hlavne mat tri deti nie je ziadna rarita ani tu ani inde ... 😉
ziaden lekar pokial si fyzicky na tom dobre ti nepovie na 3 cisarsky nie ... robili sa pred 30 rokmi robia sa aj teraz ...
kazdy operacny zakrok, nesie vlke rizika, ci pri zakroku, ci po zakroku a preto mi nie je jedno ze ho podstupim 3x a moj strach tam je a po 2 skusenostiach s SC by som bola radsej keby som ich nikdy nemusela podstupit ... ludske telo je vyvinute aby prirodzene porodilo, ked je vsak problem koli indikaciam, alebo nepostupujucim porodom a zivota ohrozujucim porodom , vdaka bohu za cisarak, zachranil vela zivotov, ale brat tento zakrok ako jedine riesenie strachu pred natrhnutim a predstave, ze sa potom ani muzovi neukazem, lebo sa budem hanbit je trosku ina diagnoza nie ? ale ano aj to sa lieci 😉

to je uz asi vsetko k tejto otazke 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre