Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

kuspitka
7. jan 2010

janko dakujem velmi pekne este raz.
ozaj po sexualnej stranke to je ako?
necitis nejake bolesti ,ked sa milujete?

jankohrasko
7. jan 2010

kuspitka: kuk IP 😀

pink_lady
7. jan 2010

ahojte ja po sc krvacala cca 5 tyzdnov potom par dni pauza a opat - ale uz kramy....asi dva krat som mala normalne a vcul ich uz mam nonstop od Mikulasa 😒 maly ste niektora take dlheee? 😲

matsek
7. jan 2010

Ahoj holky,předem se omlouvám jestli jsem v této diskuzi přehlédla že už jste se o tom na co se chci zeptat bavili. Snažíme se o miminko a chtěla jsem se zeptat,máme v rodině dědičný problém lyčlí,moje babička,moje maka všechny rodili císařem.Já nemůžu dát nohy moc od sebe proste se mi zaseknou kyčle a dost to bolí,můj minulý gynekolog mi říkal že budu muset rodit císařem jednou,protože já ani na gynekologickém křesle nezvládám dát ty nohy tak jak mají být,prostě ty kyčle fakt bolí.No a ten gynekolog co ho mám teď,říkal že jednou budu rodit normálně že sice mám úzkou pánev a ty kyčle k tomu,ale že každá normální ženská rodí normálně tak ať si nevymějšlim.Tak teď nevím co s tím,na ortopedidi mi řekli že mi rentgen kčlí udělat už nemůžou kvůli dítěti když se o něj snažíme tak kdyby mi ho dělali a já už byla třeba těhotná a to je špatný,tak nemám co dát gynekologovi aby viděl renten a viděl že mám problém a nevyýšlím si. Taky mi moje obdovní doktorka poradila ať jdu k psychiatrovi a tam mu to vysvětlim jaký mám bolesti aon mi napíše že jsem neošetřitelnej pacient ohledně bolestí a že mi s papírem od něj udělaj císařskej řez. Že je to nejlepší řešení,když si můj gynekolog hraje bůhví na co,že kdyby mě pak donutili přesto všechno porodit normálně a něco se stalo,už bylo pár případů kdy doktor prostě nechtěl uděl císaře ani za nic a to miminko pak je přidušený a má celoživotní nasledky nebo třeba i umře,jen proto že si doktoři hráli na hrdiny.Můžu znát Vaše názory?

avicena
7. jan 2010

Matsek, tvoj gynekológ sa na nič nehrá. Cisársky rez zatiaľ v SR a asi aj v ČR musí byť indikovaný- to znamená, musí existovať medicínsky dôvod. Ten dôvod môže byť gynekologický napr. nepostupujúci pôrod, zlá poloha plodu atď. a vtedy cisársky rez indikuje gynekológ. Pokiaľ je k cisárskemu rezu iný ako gynekologický dôvod, musí ho indikovať primár alebo zástupca primára príslušného medicínskeho oboru. Čiže v tvojom prípade ortopéd. Tvoj gynekológ ,aj keby veľmi chcel, ti nemôže dať indikáciu k cisárskemu rezu na základe ochorenia bedrových kĺbov. Je to logické, pretože len ortopéd sa môže vyjadriť k závažnosti ochorenia kĺbov a k tomu, či by spontánny pôrod toto ochorenie zhoršil. Ak je tvoje ochorenie bedrových kĺbov závažné, pravdepodobne si sledovaná ortopédom a máš nejaké ortopedické záznamy a asi aj rtg snímky, na základe ktorých je možné, ak si to tvoj stav vyžaduje ,vydať indikáciu k cisárskemu rezu.

marketa137
8. jan 2010

tak jsem včera byla v poradně a mam tyhle informace třeba někomu pomůžou. malej je větší, má 2200gr což je víc, měl by mít cca 1800gr ale mam tu cukrovku takže to je taky ten důvod. je hlavičkou dolů, ale v poradně doktor říkal že a´t počítam zase s císařem, jedině kdy bych mohla rodit normálně tak že bych se rozrodila úpně sama a vše by vypadalo hezky, max jak můžou pomoct je že rupnou plodovku víc nic. Musim porodit do 38tt a já ani envim co je tvrdnutí břicha tak moc nepočítam že by to začlo samo. Takže na 90% císař, nesmí se po prvnim císaři vyvolávat, prý by to byl nápor na jizvu anechtějí riskovat. Já jsem možná i radši, jsem docela posera co se týká bolesti a takhle vim do čeho jdu. Další kontrola v rizikovce je za 3tt a pak si mylsim už se budeme domlouvat na nástupu 😉

zuzana612
8. jan 2010

Ahojte, aj ja sa pridam, uz som sem pisala pred skoro 2 rokmi ked ma cakal prvy cisarsky koli polohe KP. Vtedy mi kazdy hovoril ze aj druhy porod bude automaticky cisarsky, zatial ma vsak nechavaju tak, ze to vypada na normalne porod a to mam dnes termin. Toto babo je otocene hlavickou dole, akurat ta hlavicka neschadza zatial dole. V stredu idem do poradne ak dovtedy neporodim. No a ak porod nezacne sam, tak az potom to bude cisarsky koli tomu agresivnemu nastupu kontrakcii pri vyvolavani. Tak teraz cakam ci to pride same, alebo to opat skonci cisarskym a najhorsie na tom vsetkom je cakanie.

olgas
8. jan 2010

Ahojte holky,

nezlobte se , že vám sem tak vpadám. Ale dozvěděla jsem se, že je určitá pravděpodobnost, že budu rodit císařem. Vůbec o tom nic nevím, všude na kurzech se probírá pouze normální porod. nemohli by jste mi některá napsat co porod císařem obnáší a potom ta následná péče po porodu. Jak dlouho trvá než se zahojíte a tak? Moc děkuji.

marketa137
8. jan 2010

olgas tak záleží taky jestli budeš mít celkovou nebo jen částečnou anestezii. při plánovaný je lepší i pro mimčo ta částečná. Zavedou tě cévku na moč, což pro mě bylo snad nejhorší z celýho porodu, ale ostatní říkají že to nic neni 😉 . Pak mě napíchli páteř a zavedli hadičku s léky. pak mě položili na stůl a čekali asi 20 minut. Nic jsem necítila a pak už řekli že je to kluk a já bohužel to pak zaspala ☹ a pak jsem se probrala na chodbě když ěm vezli na JIP a tam jsem byla do druhýho dne a ráno převezli na pokoj a kolem poledne už jsem šla do sprchy, vyndali cévku. nebudu říkat že to nebolí, bolí to ale dá se to zvládnout. 4 dny jsme chodila v předklonu ale když jsme šla domů tak jsem chodila normálně. Dávali nám kapičky na boelst a to pomohlo docela dost. Jizva se mě hojila dobře takže žádnou zvláštní péči to nepotřebovalo. jen to prostě trvá dýl než je člověk zase ok, ale když má ěnkdo těžký porod a hodně šití tak je to asi ještě horší. tak ten 6-7 den jsem už byla ok a i jsem chodila normálně, péči o malýho jsme taky zvládla bez pomoci ostatních a teď mě to asi čeká zase 😉

bibione
8. jan 2010

po spinali sa musi lezat 24hod ale pravda je,ze po nom je zotavovanie lepsie ako po uplnej narkoze...viem svoje 😠

marketa137
8. jan 2010

mě řekli že ten spinál je lepší i pro mimčo. nevim jak ostatní ale já zvracela i po týhle narkoze ale ostatní byli ok takže zase jak kdo 😉

annalena
8. jan 2010

Baby nehnevajte sa, ze vam tu tak vpadam, ale to v ktorej nemocnici sa po spinali musi lezat 24 hodin????? Po spinali sa doporucuje kludovy rezim, velmi nebehat, ale na wc alebo do kupelne sa kludne moze ist hned ako si pacient citi nohy. Pri ambulantnych operaciach ktore prebiehaju v spinali sa dokonca poobede moze ist domov. Ak mate spinal je dobre potom , ale aj predtym vela pit (ved tak ci tak bude mocovy mechur zacievkovany), je to prevencia bolesti hlavy, ktore moze vzniknut po spinali.
Vracanie po spinali ako priami nasledok spinalu je extremne zriedkave. Vracanie po cisarskom reze, ktory prebehol v spinale je skor kvoli tomu, ze ked vam babo vytiahnu z brucha, tak dojde k znizeniu vnutrobrusneho tlaku a nepriamo k vracaniu.
Pre babo je rozhodne lepsi spinal, pretoze lieky, ktore vam vpichne lekar do chrbticoveho kanala neprechadzaju k babu. Pri celkovej narkoze vsetky lieky k babu prechadzaju, vcetne liekov, ktore utlmuju dychanie....co moze byt pre babo nebezpecne. Takto vedeny cisarsky rez v celkovej narkoze musi prebehnut velmi rychlo, anesteziologovia robia vacsinou velmi plytku narkozu, aby sa co najmenej tychto liekov k babu dostalo.
Dalsia vyhoda spinalu je, ze este urcitu dobu po cisarskom reze nemate bolesti, pretoze je vsetko utlmene, na rozdiel od celkovej narkozy, kde hned treba davat dalsie lieky proti bolesti. Cize dalsia zataz pre organizmus.
Jednak to viem preto, lebo s tym robim a inak som tiez sama rodila cisarskym a vstala som hned, ako som si citila nohy, s pomocou sestricky som presla do kupelne a umyla sa. Na 2. den som uz sama staralo o svoje babo, vcetne kupania, prebalovania a pod. Nehovorim, ze som nemala bolesti, ale s trochu Novalginu sa dali v pohode zvladnut.
Na druhej strane viem, ze je to velmi individualne, kazdy to vnima inak. Boli baby, co stonali aj tyzden, ale to je podobne aj ked rodite normalne. Pre mna osobne su bolesti zubov napriklad urcite horsie ako to, co som zazila po cisarskom 😀

annalena
8. jan 2010

chcela som povedat priamy ..... 😅

lante
8. jan 2010

Ja som mala cisarák 2x, oba razy v tej istej nemocnici, u toho istého doktora som ležala pod skalpelom aoba razy spinál. A druhý som po fyz. stránke znášala horšie ako ten prvý. Prvý bola pohoda. Malý sa narodil o 8:52 a stavali ma na nohy na druhý deň asi tak okolo 5:30....pozviechala som sa a prešla do kúpeľne ....teda spolu so mnou šla sestrička....a zvládla som sa osprchovať bez vážnejších problémov.............no druhý sa narodil o 13:50 a tiež ma na druhý deň o 5:30 chceli postaviť, čo sa im aj podarilo....vošla som až do sprchy a tam som zrazu prestávala počuť a zotmelo sa....takmer som tam odpadla........je pravda, že som sestričke, ktorá sa ma snažila do tej sprchy dostať som hovorila, že ešte sa nato necítim....a tak aj bolo.......podarilo sa jej dostať ma zo sprchy do postele bez toho aby som sa zložila.

Annaalena, neviem si popravde predstaviť, že by som sa postavila hneď potom ako som si začala cítiť nohy a to teda myslím, že bolesť celkom dobre zvládam.

A ešte niečo, potom ako ma previezli na izbu bola za mnou anesteziologička, a hovorila, že treba veľa piť a 6 hodín ležať na rovnej posteli (bez vankúša, či zdvihnutej časti pod hlavou, aby sa predišlo boleniu hlavy)

No a keby som si mohla vybrať či celková alebo spinál.......tak na 100% spinál. V celkovej m bola 2x kvôli operáciu myomu a 1x v krátkej na čistení po zamĺknutom potrate. Tá krátka bola v pohode. Ale tie dve ďalšie...no po jednej z nich si z toho operačného dňa po "prebratí" pamätám iba tri situácie čo sa udiali.....a to som o 10-tej už ležala odoperovaná na izbe.

No pôrody či už prirodzené alebo cisaráky prebiehajú inak u nás než v zahraničí.......teda myslím, že ešte v Čechách je to tak ako u nás. Ale napr. Francúzko či USA.....je to diametrálne odlišné.

annalena
8. jan 2010

lante tak asi to bude tym zahranicim. 🙂 ja som totiz tiez anesteziologicka 🙂 preto som si dovolila sa k tomu vyjadrit. Ale zijem v zahranici. U nas operujeme ambulantnych pacientov v spinali doobedu a poobede idu domov.
Tiez odporucame lezat prvych par hodin (asi 4 hodiny po spinaly, je to vlastne doba, ako dlho posobia tie lieky co ti pichnu), ale moze sa aj s vankusom, vela pit a ak uz pacient citi nohy a nema zavrate kludne moze ist sam na WC, do kupelne alebo sa kratko postavit.
Ja som mala cisarsky vecer o 23ej, noc bola v pohode (nastastie ma nikto nehnal z postele 😀 ) , ale rano o 5:30 som dostala infuziu s liekmi proti bolesti a o pol hodinu som v sprievode sestricky pomaly presla do kupelky kde som sa umyla. trosku som mala zavrate, ale inak v pohode. Baba co bola so mnou na izbe mala spinal o 14ej a o 19ej tiez dostala infuzku a mohla sa postavit. Samozrejme ak pacient povie, ze sa este nato neciti, tak sa na nikoho netlaci a skusi sa to o par hodin znova, ale urcite nikto nelezi 24 hodin.

lante
8. jan 2010

No veď je ono to, že som jej hovorila, že to ešte nezvládnem. Vedela som to hneď ako som sa postavila.....ale ona, že keď už stojím, aby som šla........ako keby to bol môj prvý cisarák 😝

Ak sa smiem spýtať, kde v zahraničí žiješ?

annalena
8. jan 2010

tak to je urcite zly pristup, ak je totiz zle uz pri stati, tak urcite to chodzou bude este horsie. treba nechat odpocinut, dat tekutiny a skusit o hodinu, dve znova....
som v Nemecku 🙂

lante
8. jan 2010

No vidíš, to nie si tak ďaleko a prístup rozdielny 😖
Ja som už totiž vedela, čo ma čaká a že keď už budem chodiť a čím viac budem chodiť tak to bude lepšie....lenže najskôr sa musím nato cítiť.
Inak som prišla nato, že som zadržiavala dych, ako ma to bolelo a ona chcela aby som šla.....a asi aj preto som sa skoro "zviezla". Nevedela som totiž predýchať tú bolesť........no keď som to potom skúsila tuším po dvoch hodinách,tak to už bolo neporovnateľne lepšie, už sa dala tá bolesť predýchať a potom nebol problém ísť alebo sa hýbať.

annalena
8. jan 2010

a to ti nedali nic proti bolesti???? lebo po tej infuzii co tam davaju pred tym, nez ta postavia, som necitila skoro ziadnu bolest, len tak trosku tahanie (cize uplne som sa nevystrela), ale lahko znesitelne. A hovorili to aj ostatne baby. Ak mal niekto napriek tomu bolesti, dostal este cipok.

lante
8. jan 2010

Niečo mi pichli na bolesť a dostávala som aj nejaké infúzie ale čo v nich bolo 😕 😅 , teda v jednej som mala dopichnuté čosi na "zavinovanie" maternice....to som potom ešte dva dni dostávala. Ale už nie v infúzke ale v injekcií do zadku. No potom určite niečo na zahnanie pocitu hladu......takže asi nejaký fyz. roztok....

blumka
8. jan 2010

pre mna je uplne nova ifnoska, ze po spinali sa odporuca vela pit...
prvu dcerku som rodila v usa cisarskym poobede o 15:45 a rano som uz chodila, a pit mi dovolili az na druhy den, dovtedy som mohla jedine cmulat drveny lad...ale teraz neviem, ci som rodila so spinalom alebo s epi, kedze som zacala prirodzene a cisarak bol akutny...takze mozno preto...
ked mam pravdu povedat, tak si uz ani nepamatam na tu bolest po operacii ako na to ako nenormalne som bola smadna a nemohla som nic pit...tak ma to trosku teraz ukludnilo 😅

annalena
8. jan 2010

tak to je uplne inak ako v Nemecku 😒 ale tak ci tak, pre babo je vzdy urcite lepsi spinal ako celkova narkoza. Len mi je luto, ze v SR to je s tak peknou narkozou ako je spinal tak bolestive potom ☹

emjee
8. jan 2010

ja som po cr spinalom lezala 24 hodin a pit som mohla hned ako ma doviezli na izbu (mali sme kazda na stoliku hrncek a kanvicu s feniklovym cajom, v hrnceku hadicku, aby sa nam lahko pilo 🙂 )

blumka
8. jan 2010

akoze mozno som fakt divna, ale ked teraz viem ze budem moct pit, tak sa uz toho porodu az tak nebojim 😅 😅 😅 ...

annalena
8. jan 2010

blumka a to nemala si nahodou celkovu narkozu??? pretoze ak to bol akutny cisarsky, tam sa robi skoro vzdy celkova narkoza. lebo inak to fakt nechapem, ze preco si nemohla pit. Po celkovej narkoze sa totiz par hodin neodporuca pit, len cmulat lad.
Spinal a epidural su skoro to iste (rozdiel je v technike, mnozstve liekov, ucinnosti a vrstve, kde sa to picha), tam sa urcite moze pit a doporucuje sa to pred tym aj potom (prevencia bolesti hlavy).

blumka
8. jan 2010

annalena nie celkovu, urcite nie..pamatam si vsetko z cisaraku, aj ako som komunikovala so sestrickami aj ako som prvykrat videla malicku 😉 ale vidis, teraz si spominam..ze potom mi dali nieco na spanie, lebo som zacala citit sitie uz nielen ako tlak ale aj bolest, tak mozno preto?

blumka
8. jan 2010

este si pamatam ako ma viezli zo saly na operacku po skoro dvojdnovom trapeni a zisteni ze z prirodzeneho porodu nic nebude, na operacku a ja som sa pytala ci ma uspia a vtedy mi pvoedali ze nie, ze mi len "umrtvia" spodok...takze celkova urcite nie

annalena
8. jan 2010

blumka tak to bolo urcite potom kvoli tomu, ze ti dali nieco na spanie, ked si uz citila bolest. 😉 pravdepodobne spravili taku lahsiu celkovu narkozu, to sa robi bezne, ked pacient zacne citit bolest pri spinali. potom to chapem s tym, ze si nemohla pit, hoci tak dlho ze ti nic nedali to tiez nieje bezne, ale aky kraj, taky mrav 😀 ina nemocnica, iny stat...

luala
9. jan 2010

annalena ja som rodila v trnave, mala som spinal a musela som tiez lezat 24h na rovnej posteli bez vankusa.. teraz mam naplanovanu dalsiu sekciu v inej nemocnici, a tam sa tiez lezi cca 24h - do druheho dna na JIS-ke.. celkovu narkozu nechcem ani za svet, zle som ju znasala ako dieta pri operacii, tak uvidime ako to cele dopadne...ale dufam, ze ok..a dufam aj ze dostanem nejake lieky proti bolesti, pretoze pred 8 rokmi som nedostala nic, dokonca ma ani necievkovali, iba podkladali misu, no otras.. 😕

misicka455
9. jan 2010

Ahojky holky, chtěla jsem se zeptat jak dlouho vás po CŘ bolelo břicho?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre