Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

meleri
3. mar 2011

@sirinka já se nechcu s tebou hádat. ale každý kdo pracuje tak by se měl snažit tu práci dělat dobře, at je spokojený nebo ne ne? tím tuplem lékař který může odfláknutím zavinit daleko horší problémy než třeba nespokojený programátor nebo nespokojený hudebník...bože a co ti mají říkat? s nástupem kapitalismu se divadla postupně ruší a co ti si mají hledat za práci? 😉 nevím proč bych se měla zastávat jen doktorů...problémy můžou mít lidi ve všech profesích....a to ještě k tomu hudebníci nebo učitelé jsou pěkně mizerně placeni....
já si ale myslím že když se chce všechno jde....můj bratr je bývalý fagotista. a dotáhl to na vedoucího pobočky ve spořitelně. proč by aji doktor nemohl?

sirinka
3. mar 2011

@meleri ale jasne, ja som za...treba bojovat za svoje prava a svoje zdravie...
len som sa snazila trochu priblizit situaciu, lebo vsetci sa ohanaju tym, ze toto nie je povolanie ale poslanie...ups...je to ale tiez sposob na prezitie, na zabezpecenie rodin....a raz ani ten doktor nie je robot....
a prave o to ide, ze ked urobi chybu, vacsinou su nasledky daleko horsie ako v inej profesii...preto oni mnohokrat alibisticky jednaju...takze ziadne tretie dieta po dvoch CR, ziadny vaginalny porod po CR....rychlo CR, lebo som unaveny a pri prilis dlhom porode by som mohol nieco prehliadnut a pod....o tom to cele je...
treba casto dlho hladat toho spravneho doktora, ale urcite to stoji za to...

a preco by doktor nemohol byt veduci pobocky....mozno sa taky najde, co ho to uspokoji...ale aj napriek vsetkemu, vacsina doktorov stale niekde vo svojej dusi tuzi ludom pomahat a liecit ich...hold, len si musia vydupat trochu lepsie podmienky...
ale ver mi, v rakusku maju zase ine podmienky a tam som kolkokrat videla este horsi pristup ako u nas...

maca_p
3. mar 2011

@evi55 2 SC nie je indikacia pre automaticku sterilizaciu. kludne mozes este oteho 4,5,6x ak sa na to citis. sterilizacia je nadstandardny zdr. vykon, lekar ta nemoze don nutit, ale moze ti ju navrhnut. ty rozhodujes pre volbu ano, nie. ty davas ziadost min. 30 dni pred jej vykonom, svoju ziadost mozes kedykolvek v tomto casovom rozmedzi stiahnut spät a samozrejme ju podpisujes. nik nikoho nenuti.

atrami
3. mar 2011

@evi55 , všetky 3 deti, boli sekciou. Po druhej mi ponúkali sterilizáciu, ktorú sme odmietli. Jazvu mám tenučkú, nieje vobec vidieť. Nemala som okrem hroznej rannej nevolnosti, žiadne problémy. Po 2 rokov od 2.sekcie som sa radila s lekárom, v akom stave je jazva a maternica. Všetko bolo v poriadku, až potom sme plánovali 3 dieťa.

Pri prvom porode som asi ja narazila na nejakých divných lekárov, tí si fakt mysleli, že zjedli všetku múdrosť sveta, ak urobili chyby, chceli to zvaliť na mňa. Potom to museli ratovať iní.

zuzana612
3. mar 2011

@atrami Ahoj, chcela by som sa ta opytat, ci ta lekar poslal aj na nejake vysetrenie ked si planovala tretie tehu, alebo si to s nim konzultovala len pri nejakom ultrazvuku. Ja som mala 2 CR, prvy koli tomu ze maly bol dost velke, mal 4 kg a hlavne bol otoceny KP, takze tam som mala cisarsky isty. Druhy porod ma chceli nechat rodit prirodzene, ale kedze porod vyvolavat nemohli a malej sa na svet samej nechceli, nakoniec som v 42. tyzdni skoncila na druhom cisarskom. Pri operacii zistili, ze sa mi zacala rozchadzat maternica v mieste jazvy z prveho cisarskeho. Ked som sa pytala mojho dr. ci budem moct mat este tretie dieta, povedal ze budem musiet ist na nejake vysterenie,nieco podobne ako rontgen, neviem si teraz na to slovo spomenut, lenze u nas v nemocnici to uz 2 roky nerobia. Mala ma 13 mesiacov a ak sa rozhodneme pre tretie, chcela by som otehotniet do konca roka. Lenze na druhej strane jasne ze nechce riskovat ze urobim z mojich dvoch deti siroty.

atrami
3. mar 2011

@zuzana612 , ja som nemala ani pri jednom žiadne takéto problémy, aj jazva sa mi pekne hojila. Robil mi len bežné sono. Moje deti tiež bolo veľké 4250 g, 3950 g a 3700 g. Hlavne kvoli veľkosti boli druhé cisárske robené pred termínom.3 krát som otehotnela až po tom ako mi to moj gynekolog schvál, tiež som nechcela riskovať. Ostala som tehotná až po 2,5 roku.

zuzana612
3. mar 2011

@atrami vsak ani ja som nevedela ze mam problem a ani mi to nepovedali, len som sa to docitala z prepustacej spravy. Vsak ja to tiez budem konzultovat, len som chcela vediet ci si nebola na nejakom takom vysetreni. No este par mesiacov pockama a uvidime

atrami
3. mar 2011

@zuzana612 , skús sa spýtať v rámci preventívnej prehliadky. Mne lekár povedal, že by som zvládla aj 2 ešte 😀 . Držím palčeky!!!!

petal
3. mar 2011

caute baby. mam dve sekcie za sebou a mozno druhu zbytocnu, co ale tazko posudim uz teraz. K tomu, co povedala Sirinka, absolutne s nou suhlasim, o praci lekarov a aj dalsieho zdrav. personalu, o vyhorenosti atd. Tiez som zdravotnik a veru si neviem predstavit robit nieco ine, jasne dalo by sa, ale stale ma to len taha k tomu, co som vystudovala. Ono ked lekar venuje tolko rokov studia a prace svojmu odboru, tak je tazke ist robit nieco ine. Ved oni sa v podtate cely zivot vzdelavaju v dost uzkej svojej specializacii. Napr gynekolog s 30 rocnou praxou by uz asi tazko zacal pracovat ako oftalmolog, hlavne keby v tom chcel byt dobry. A k tym sekciam. Mne hovorili, ze v nemocnici kde som rodila ja radi robia sekcie. Ano, ja som mala dve, ale pokila som tam lezala, tak sa narodilo dvoje dvojiciek matkam prvorodickam a obe rodili vaginalne. Obe chceli cisarsky ale primar povedal, ze nie je dovod. Mali splnene vsetky podmienky na vagin. porod, tak porodili bez problemov tak. Ale napr. prvorodicke by KP nerodili normalne, to mi povedali vopred. Neverim tomu, ze lekari rubu sekcie len tak, lebo sa im zahce alebo chcu ist domov. podla mna pocet sekci suvisi aj so zvysenym vewkom prvorodiciek, narasta pocet umelych oplodneni, viacplodovych gravidit, k tomu by sa mozno mal yjadri nejaky gynekolog, takisti podlamna tiez nie je spravne, ked sa porod vyvolava len preto, lebo zazmluvneny lekar ma sluzbu a chce si v nej odrodit, aj ked ja som zazila pocas sluzby jedneho lekara tri vyvolane porody /od toho jedneho lekara/ a vsetky skocili spontanne. A ze v BA je viac sekcii ako napr. v Lucenci/tam uvadzali tusim 10perec/, no v Ba sa asi stretava viac komplikovanych tehotenstiev. Su tam perinatolog. centra, predcasniatka sa rodia vacsimou sekciou. A este netreba zabudat aj na to, ze lekari sa boja. Ved aky bol humbuk, ked im na Antolskej zomreli dve zeny pocas jedneho tyzdna. Lekari v sucasnej dobe idu na istotu, nielen preto, lebo kazdy by mal vycitky, keby nieco zanedbal, ale aj po vlacenie po sudoch a mediach. Pred 30 rokmi by lekara dali do telky, lebo zavinil smrt dietata? Vlacil by ho niekto po sudoch? Dnes, ked sa vam nepaci lekar, tak ho len na MK poohovaju baby bez vyjadrenia druhej strany.

ivana7
3. mar 2011

@petal súhlasím s Tebou, nikdy nič nie je len čierne, alebo biele 😉

juli71
3. mar 2011

@petal musim sa zapojit mas pravdu lekari si nemozu len tak robit , co chcu , ja som rodila prirodzenou cestou az do vtedy kym mi to uz ozaj neslo potom som nakoniec skoncila sekciu...a vzdy je to lepsie prirodzenou cestou ...

petal
3. mar 2011

A ako je to so schvalovanim CR vo velkych Ba porodniciach? Niekde som citala, ze suhlas musi dat primar alebo prednosta, ze sa nemoze len tak rozhodnut jeden lekar, ktory akurat sluzi. Alebo to nie je pravda?
A podla mna je chyba, ze na SR nie su nejake standardy, podla ktorych by lekari postupovali, maju ich tusim schvalene len zachranari, alebo sa mozno mylim. Teraz sa lekari rozhoduju sami na zaklade svojich vedomosti, skusenost, zvyklosti pracoviska. Aj ked asi sa tazko daju na vsetko vytvorit nejake standardne postupy. To hovorim len preto, lebo mne povedali, ze do 2 rokoch po sekcii takmer ziadna sanca porodit vaginalne, iny lekar ti povie, ze staci len 1 a pol roka. A netyka sa to len sekcii. Rozne nazory su na EPI. Sesternica porodila prve dieta s EPI, tazky dlhy porod, neotvarala sa, kym jejnedali EPI, potom sa to rozbehlo. Dieta velke, mala hypotoniu maternice po porode, dostala transfuziu, postavila sa na nohy az na treti den. Pri druhom jej automaticky odporucili v porodnici EPI, co aj chcela, lebo ze caka velke dieta, predpokladali znovu dlhy porod. No na sluzbe bol lekar z ineho zariadenia, ktory mal presne opacny nazor, ze ked caka velke dieta a mala tu hypotoniu, on jej EPI nedovoli a ani ju nedostala. Natahoval ju ze neskor, neskor a nakoniec uz isla tlacit. No tak co lekar, to iny nazor. A tak je to aj s tymi sekciami, niekde ti nedovolia prenasar, niekde ano, niekde ti porod nevyvolaju, niekde to povazuju za bezpecne a teraz si pacient vyber. No je to tazke. Nikde ti uz po druhej sekcii odporucia sterilizaciu aj ked dufam, ze to su fakt raritne skusenosti s takymito navrhmi.

sirael
3. mar 2011

@petal Ahoj, ja som rodila cca pred 5 tyzdnami na Kramaroch. Mala som planovanu sekciu - mala bola KP. V pondelok som nastupila do nemocnice, CR mi odporucila gynekologicka na kramaroch a ten isty den som uz hospitalizovana musela ist na vysetrenie prednostovi, ktory CR musel schvalit. Takze na Kramaroch to funguje takto....🙂

jabadaba
4. mar 2011

@petal mne to schvaloval primar, ku ktoremu zhodou okolnosti chodim na poradnu. Ked som bola u beznej porodnicky tak ta k sekcii pozadovala potvrdenie nie od obyc. neurologa v mojom pripade napr. ale ze to musi byt postavenim primar alebo prednosta neurologie. Primarovy porodnickeho ale moje papiere od odborneho lekara stacili, ziadne namietky. Ale mozno preto, ze to je sam primar a rozhodol, ze toto je jasna sekcia bez debaty. Ta gynekologicka by si to asi nevedela tak obhajit, inak nechapem preco by mala pozadovat tie potvrdenia navyse. Zrejme by som takcitak u tohto primara skoncila ak by som zostala v poradniach tej gynekologicky Takto som si to trosku zjednodusila, sla som na dalsiu poradnu rovno za primarom a odvtedy k nemu chodim a basta. Uz som si ho aj zazmluvnila.

vejula
4. mar 2011

jaj baby prave mi kamaratka porodila.... taka som rada, ale v kutiku duše zavidim vžsdy ked niekto porodi prirodzene... MAte to tak aj vy??? A bojim sa že ked bude druhe tiež bude sekcia, viem že to tak nemusi byžť ale z okolia viem že to tak skorovždy je 😖

petal
4. mar 2011

vejula., ja ked ma z toho chyti smutok si vzdy poviem, ze matky, ktore maju chore dieta, myslim tazko chore alebo postihnute maju ovela vycsi dovod ma smutok ako ja. Na svete je kopa problemov, utrpenia a nespravodlivosti, tak co sa trapit s tym, ze som porodila cisarskym. Jasne, ze ma to trapi, ale niekedy míi to moje trapenie pripada malicherne a poviem si, vsak sa moze stat aj horsie ako sekcia. Bola som sklamana z toho, ze som nezazila tu tolko opisovanu euforiu a radost z vytlacenia a porodenia dietata. Potom so sa pytala kamaratok, co rodili normalne, na ich pocity. Ani jedna mi nepovedala, ze zazivala pocity stastia, vsetky sa zhodli na tom, ze boli radi, ze je uz po vsetkom, tie, co nemali EPI tvrdili, ze uz boli v polobezvedomi a ani nevedeli, co sa s nimi robi. A prve prisatie? Dieta bud spalo, alebo sa mu nehcelo. Ono netreba si to velmi idealizovat. je to tazke a ja sama, keby mam rodit tretie, urcite by som bola rada, kebyze mam moznost rodit spontanne. A to, ze vsade naokolo vidis same sekcie, to je skor tym, ze sa na to zameriavas, ze ta to trapi a preto mas pocit, ze vsetci rodia cisarskym Ale to nie je pravda. Asi by som ti poradila pockat s druhym dietatom dlhsie, lebo lekari su potom nachylnejsi vyhoviet poziadavke skusit vagin. porod.

vejula
4. mar 2011

@petal 🙂 maš pravdu, že sekcia nieje to najhoršie čo sa može stať. isto najdôležitejšie je mať zdrave dieťatko. Aj preto sa na to nechcem tak uputavať ani pri druhom tehotenstve. Lebo aby som potom nemala väčšie problemy ako sekcia... Preto si to viac nechavam pre seba a trocha sa aj hanbim že mi to je luto, lebo je fakt že je to vlastne malichernosť.
A kolko je to dlhši čas??? Ja by som sa chcela pokušať o druhe začiatkom buduceho roka. Je to dostatočne velky čas?. To by bolo medzi porodmi takmer 2,5 roka

petal
4. mar 2011

u nas radsej vidia odstup medzi porodmi aspon 3 roky. ale to zavisi od porodnice aj lekara. aj u nas porodila spontanne po sekcii baba len 1 rok a 9 mes po prvej sekcii. ale to si doslova vydupala ale mala aj stastie, lebo porod bol bez komplikacii, nebolo vobec treba nejako zasahovat, proste ukazkovy, sam sa rozbehol, nepretahoval sa.
ja som tazsie psych. znasala prvy cisarsky, vobec ma predtym ani nenapadlo, ze jabudem rodit sekciou. Uz som bola otvorena na 10, len mala bola vysoko, nezostupila, blbe ozvy, no bola som strasne sklamana, ked po pokuse vytlacit ju zavelili, ze ma budu rezat. mala som pocit, ze uz staci malo a bude na svete a figu borovu, neslo to. Preto sa nejako treba pripravit aj na to, ze to nepojde podla knizky ako som si predstavovala. mna potom musel brzdit maj manzel, aby som neblaznila a neupadla z toho do nejakej depresie. ale je to tazke, ked si precitas tie pribehy, kde opisuju ake je to nadherne porodit dieta. No co uz. ta moja druha sekcia nemusela mozno byt, ale ja som nemala na to, aby som nejako bojovala za spontanny porod. moja chyba, teraz ma to mrzi, ale vsetci ma presviedcali, ze to tak bude lepsie, manzel sa priznal, ze ma nechcel nejako ovplyvnovat, tak to dopadlo tak ako to dopadlo. uz to nezmenim, pocas tehu som si hovorila, ze sa pokusim presvedcit lekarov, ale ako sa blizil termin, tak som dostala strach a nechala som to na prirodu. Dieta som do terminu neporodila a potom zas rezali. u nas nechceu nechat prenasat.

vejula
4. mar 2011

@petal uhm tiež podobne ako ty som si nepripušťala že by som musela maťsekciu... no ale čo už stalo sa... pri druhom uvidim ako bude. Mne moj gynekolog povedal že po roku možem otehotnieť a je možne rodiť aj spontanne . Tak by som si ho dala aj zazmluvniť ked ma takyto postoj. a poviem mu o tom ako to chcem tak verim že ma bude rešpektovať

petulka33
5. mar 2011

@vejula @petal taky mě ani ve snu nenapadlo, že bych měla rodit sekcí. V rodině jsme měly porody bezproblémové, tak jsem se ani nijak nebála, nestresovala se... Když jsem se ale neotevřela ani 44h po odtoku plodovky a všemožných vyvolávacích pokusech, tak jsem na sekci musela. Pak mi přišlo líto, že jsem malého neporodila, připadala jsem si, že jsem jako žena zklamala... ale pravda je, že je to malicherné. Dneska už mi to tak nepřijde a můžeme být vděčné, že je medicna tak vyspělá, že to takhle jde. Mně v tomhle hodně pomohl mažel, že mě podržel a nenechal mě v tom se patlat...

vejula
5. mar 2011

@petulka33 asi väčšina z nas maju take pocity, že na jednej strane vedia že možu byť vdačne za to že mame zdrave deti a nič važne sa nestalo a na druhej strane kdesi v hlbke duše sa citime akoby sme sklamali akoby sme boli trocha menej cenne. teda aspon u mna to tak bolo a ešte stale trocha je. Ale vedome viem že ine ženy ktore maju detičky ktore kvôli ťažkemu porodu maju doživotne nasledky alebo nebodaj umreli nam zavidia a ťukaju si po hlave ako sa možeme trapiť nad takouto malichernosťou. Ale srdcu proste nerozkažeš, ked to raz pocituješ, je hluposť to potlačať treba sa s tym vyrovnať a na to treba čas. ja sa citim už ovela lepšie ako tesne po porode ale stale tam ten pocit trocha je

petulka33
5. mar 2011

@vejula souhlasím, jsme předurčené k rození dětí a když to pak nejde, tak je logické, že nás to pak trápí. Něco jiného asi je, když jsou komplikace a sekci pak asi můžou rodičky lépe vnímat jako záchranu života dítěte i svého. Já sice měla kontrakce asi po 1:45min, ale klidně bych vydržela dál, nic mi v podstatě nebylo, jen už to nebylo možné protahovat kvůli malému a doktor mi řekl, že mi stahy místo shora dolů, aby mimi vytlačily, jdou odspodu nahoru.... takže není nač čekat déle a v tu chvíli jsem si vážně připadala, že jsem selhala. Každopádně čas to otupí a pak už se tím nebudeš zabývat, to mi věř 😉 Neříkám, že si nevzpomenem, ale není to pak už tak silný pocit. Já teď doufám, že druhý porod bude přirozený, ale pokud ne, tak se s tím snad už smířím lépe...

dulkagabulka
5. mar 2011

@petulka33 petuli, drzim ti palce, aby to na druhykrat vyšlo tak, ako si to predstavuješ 🙂

petulka33
5. mar 2011

@dulkagabulka moc děkuji, v červenci poreferuji 😉

dulkagabulka
5. mar 2011

@petulka33 čitala som tvoj pribeh..a len tak ma napadol jeden pripad od nemeckej porodnej asistentky Ingeborg Stadelmann, ktorej pacientke ušla voda v 28 tyždni tehotenstva..bez porodnych stahov....a porod jej nevyvolali...za prisnych opatreni /nesmela sa kupat, nesmela mat pohlavny styk, musela si kazdy den 3x merat teplotu, nesmela byt vaginalne vyšetrovana a neviem este čo / tato žena porodila spontanne až v 36 tyždni zdrave dietatko...napriek tomu, že jej postupne stale odtekala voda....len ma to napadlo, tak som to chcela napisat....

petulka33
6. mar 2011

@dulkagabulka fíha, tak to bylo hezky dlouho. no mně si nechali v porodce koncem 41tt, že mi druhý den ráno udělají testy na oxytocin a začnoiu s vyvoláváním, protože jsem měla těhu cukrovku a s tou už mě nechtěi nechat déle doma. Ještě tu první noc mi začala plodovka odtékat, tak jsem si říkala, že fajn, že to bude bez vyvolávání a porodím a ono to dopadlo takhle. a dávali té pacientce v německu nějaká antibiotika? Mě je dali po nějakých hodinách, už nevím kdy přesně...

dulkagabulka
6. mar 2011

@petulka33 neviem či mala antibiotika..predpokladam ze nie..
nechodila k lekarovi, iba k PA- v Nemecku tehotna moze chodit iba k PA...kvoli hrozbe infekcie si musela merat tu teplotu- to bola podmienka...infekcia by sa ukazala zvysenou teplotou..a tiez kvoli hrozbe infekcie nesmela ten pohlavny styk, kupanie v stojatej vode a vaginalne vysetrenia...

drzim ti palce aby ti to na druhkrat fakt vyšlo tak, ako si predstavuješ..
🙂

martinkatinka
6. mar 2011

Ahojte, prečo ste vlastne rodili cisárskym? Doktor vám to doporučil predtým, alebo to bolo rozhodnutie na rýchlo?

evvkaa
6. mar 2011

@martinkatinka ahoj ja som mala cisarske koli uykej panve prvykrat som mala problemi opuch noh a vysoky krvny tlak takze mi cisarsky spravili o 2 tyzdne skor a druhykrat som nemala ziadne problemi ale rodit normalne nemozem a teraz ma caka tretikrat 🙂 tak dufam ze bude vsetko v pohode

dulkagabulka
6. mar 2011

Su diagnozy, pri ktorych je cisarsky rez nutny ..ak ho už bude treba vykonat, snažte sa v nemocnici už dopredu a pytajte si ten postup, čo vidite na videu...je to vaše telo, je to vaše dieta ..a nasledujuci postup nenesie so sebou žiadne materialne naklady navyše..jedine čo je k tomu treba je ustretovost a dobre ludske srdce..ktore vie, aka dolezita je prva hodina v zivote novorodeneho dietatka ..

https://www.youtube.com/watch?v=m5RIcaK98Yg


aj cisarsky rez moze byt vykonany humanne smerom k matke i dietatku...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre