Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

anicka1981
19. mar 2011

@zuzhufka som rada ze mas zdrave deticky, ja sa uz strasne tesim na svoje, pre mna sekcia je ulava, obdivujem zeny, ktore aj po natrhnuti a siti, si stale myslia, ze je to najlepsie rozhodnutie, ake moli urobit, je ze rodili normalne,, neviem niekedy mam pocit, ze s tym maju niektoe zeny problem, zkokeby zeny so rodili na cr boli horsie matky, alebo co, lebo to zo seba nevytlacili, , neviem, zijeme v 21 storoci a ked je na vyber, tak si vyberiem, co je pre mna lepsie,,,,

anicka1981
19. mar 2011

@em_ka 🙂 nepresvedcili no 🙂, ani nepresvedcite 🙂, ja mas svoju hlavu a som svojpravna, 🙂

minimi2111
19. mar 2011

Ahojte dievcata citam citam vidim ze si chvalite sekciu ja mam dve deti obidve som odrodila prirodzene nelutujem ale ma to svoje vyhody aj nevyhody moj sexualny zivot sa velmi zmenil co zmenil z mojej strany uplne zanikol tak keby som bola informovana viacej tak urcite by som podstupila sekciu na dohodu a mozno by bolo vsetko v poriadku neviem este od nikoho som nepocula nazor ako je to po sekcii.

weronyca
20. mar 2011

Ahojte, ja som sa na porod velmi tesila.. a len co cert nechcel,maly mal obtoceny pupocnik okolo krku a dusil sa ani neviem ako a uz som lezala uspata na stole.. tie bolesti co som mala- dali sa vydrzat ale aj napriek tomu som mala tyzden problem vstat z postele,trvalo mi aj pol hod kym som sa z nej dostala .. zavidim kockam ktore po cisaraku doakzu za par hodin bez problemov chodit..a to som cvicila, skusala vsetko mozne..
@minimi2111 co sa tyka mojho sexualneho zivota? u mna je to mozno vdaka cisaraku este lepsie.. 🙂 naozaj som pocula,ze vela zien po klas.porode ma velke problemy.. ale neviem cim to moze byt...
ked raz budem mat druhe dieta chcela by som asi rodit asi znova sekciou, znie to blbo,ale po cisaraku som prve 3 dni mala pocit akoby som drzala v naruci cudzie dieta,az mi do placu bolo.. mate brucho a po x hodinach zrazu drzite nejaku babiku v naruci-ine je to pri ciastocnom .. ja som bola v celkovej. alebo teda ak rodit sekciou tak v caistocnej.. proste nechcem znova prist o ten krasny pocit vidiet par minutove dieta-skoda,ze klasicky uz nebudem moct

vela mojich znamych ktore isli rodit klasickym sposobom sa dlhe hodiny trapili a nakoniec isli aj tak sekciou..na co to bolo dobre? v mojom okoli poznam minimum klasic.porodov..

weronyca
20. mar 2011

@dulkagabulka pri tvojom prispevku som normalne plakala 😖

briketa
20. mar 2011

Dievcata, mali ste po cievkovani, po CR podrazdenu mocovu ruru? Nepali ma pri moceni ako ked je zapal mocoveho mechura, ale stale mam taky neprijemny fyzicky pocit, kt. neviem dobre opisat. Kateter som mala zavedeny dva dni. Nehybala som sa s nim, nevstavala som vobec z postele (mala som kriticku stratu krvi). Ked mi ho vyberali, ani som to necitila, len teraz uz doma je to take neprijemne.

hehena
20. mar 2011

@dulkagabulka to je to, čeho lituju.... že jsem jako všechny císařovny, přišla o to seznamování s miminkem...

kokazm
20. mar 2011

@weronyca tak, ja som toho istého názoru vo všetkom. Cisarák je jedna super vec, neviem, čo sa všetky boja. Sexuálny život sa vráti do normálu oveľa rýchlejšie - to som sa aj dočítala, a navyše žiadne trápenie kontrakciami. V pôrodnici ma žienky ľutovali, že idem cisárskym, ale ja som ľutovala práveže ich, že sa budú trápiť.
Ale to s tým pocitom cudzieho dieťaťa v náručí - ten som mala práveže pri staršej dcére, ktorá išla von klasicky. Týždeň som mala pocit, že toto nie je moje dieťa a s hanbou priznávam, že som ani k nej nemala nejaký extra cit. Neviem prečo ten blbý pocit. Ale samozrejme po týždni to prešlo. Myslím, že to má veľa žien, aj som čítala v knižke, že to máva väčšina žien,len to asi nechcú priznať.

kokazm
20. mar 2011

@minimi2111 keď som rodila klasicky, tiež mi to zbabralo sexuálny život. Ani časom sa to nezlepšovalo, prišli do toho ešte prebdené noci, únava, kojenie, ktoré berie neskutočne veľa energie. Ale to si materstvo vyžaduje a treba mať pri sebe chápajúceho, tolerantného manžela. Dobrá správa je, že to prejde časom. Viem od iných kamarátok, že ktoré manžel nútil do manželských povinností pravidelne a často, tým trvalo dostať sa do normálneho sexuálneho života dlhšie. Všetko záleží práve od partnera.

atrami
20. mar 2011

@briketa ,ja som mala rovnaký pocit. Pri sekcii sa osúvajú nabok orgány, tak možu byť citlivé. Malo by to ustúpiť.

čo sa týka pocitov po sekcii. Prvého syna videl manžel skor ako ja. Mne sa podarilo až za 36 hodín. Prostredného za 4 hodiny a najmladšieho hneď. Bolo to iné. Namenšieho som poznala po plači hneď a to ho ešte len po chodbe viezli na kojenie. 😉

reruna
20. mar 2011

@minimi2111 mám za sebou 2 císaře, sexuální život po prvním - trvalo půl roku, než se to dalo do normálu, před tím bylo pokusů asi 5 a neúspěšné, strašná bolest, i přes lubrikační gely, nechu´t, prostě jsme museli vždy přestat, ještěže to mm chápal, prostě to nešlo. Po druhém císaři tohle trvalo ještě déle, tak 8 měsíců, ale pak najednou něco ve mně asi přeplo a zase to bylo jako dřív, takže to není automaticky tak, že po císaři je sex pak jako dřív! Celé těhu probíhají změny v malé pánvi, a to pak může působit bolest, než se to zase vátí do normálu, při kojení chybí zvlčení sliznice, hormony utlumují chut, nehledě na únavu nevyspání, nemožnost dráždění bradavek, protože jinak stříká mlíko proudem, po císaři si vem ještě 2-3 měíce bolestí jizvy, podle mě teda ení vůbec o co stát! Ale jak je to po normálním porodu nemůžu z vlastní zkušenosti říct

reruna
20. mar 2011

@briketa pálilo mě to při močení asi 2 dny, ale pak to přešlo....

dulkagabulka
20. mar 2011

@anicka1981

aky paradox- obdivuješ ženy, ktorym strihli kožu , pripadne jeden sval , vraviš, že ty by si sa nikdy nedala strihat a šit apritom dovoliš, aby ti prerezali kožu, podkožie, svaly brucha, svaly maternice, riskuješ, že pri dalšom tehotenstve rupturu alebo problemy s uchytenim placenty na jazve....naozaj si mysliš, že je to menši zasah??

velmi pekne si vystihla tu situaciu v porodnictve u nas...ale kludne by si mohla i v porodnici rodit v drepe..stači tam len nevyliest-na ten stol..ved si svojpravna-..a poznam pripady, ktore takto v porodnici porodili 🙂 zobrali si karimatku, na stol odmietli vyjst a porodili na zemi..v klaku.. a dietatko nedovolili separovat...alebo si zavolali porodne asistentky zo zahraničia a porodili za ich odbornej pomoci doma..
čo sa tyka klieštoveho porodu...a ako si mysliš, že dietatko vytahuju ked robia CR?? myslis si, ze tam nepouživaju kliešte,alebo vakuumextraktor??že je to pre dietatko nebolestive a jemne?? velmi velmi sa myliš...
ked rodiš prirodzene , tvoje telo vytvara opiaty, ktore pomahaju dietatku od bolesti...tie opiaty su 200x silnejšie ako morfium...lenže pri umelom oxytocine a pri epidurale, tieto endorfiny tvoj mozog nevytvara..

a tiez sa velmi myliš, že dietatko je tak male, že si nepamata...pamata si..všetko...akurat že nie vedomo..ale telo si pamata...bola som na prednaškach Prof. Mudr. Freiberga, doktorky Prekopovej , MUDr. Horkej a čítala vela literatúry a možem ti povedat, že toto je velky omyl...že si nepamata.... to čo sa udeje pri porode, može ovlpyvnit jeho pocity a chovanie na cely život...ono sa to neukaže hned, ale až neskor- v dospelosti....v roznych poruchach, v roznych pocitoch, ktore si človek nevie ani vysvetlit..v neschopnosti nadviazat dlhodobe vztahy atd.atd.atd...
.vid seba a svoj strach z porodu- čo si mysliš? kde sa vzal tak obrovsky nezvladnutelny strach?? možno ma prave korene v tvojom narodeni sa..

dulkagabulka
20. mar 2011

@weronyca ja prave opačne..poznam vela žien, ktore rodili po cr vaginalne..
dokonca poznam osobne dve, ktore dalsie rodili doma 🙂 obe tvrdili, ze kontrakcie boli jemnejšie a menej bolestive, ako pri prvom, ktore skoncili cisarskym..
pozri si to video, čo som sem dala pred par dnami..presne o prirodzenom porode po dvoch cisarskych..a abys i nemusela hladat, tak tu je:

https://www.youtube.com/watch?v=qw3MRQGY7Zg
daniela1974
20. mar 2011

@dulkagabulka kolko na to treba casu? Kolko casu je treba aby zeny prestali vkladat svoj porod do ruk lekarov a sestier, kolko casu musi ubehnut aby zeny pochopili ze oni vedia lepsie rodit ako muzi lekari? Ze oni vedia lepsie co je pre ne dobre na tisenie bolesti, ze zena vie najlepsie aku polohu ma zaujat.

Co ja viem, asi je treba nechat este 50 rokov cudzie ruky nechat nech su prve co mi siahaju na dieta, asi treba nechat este roky cudzie zeny brat do ruky nase deti ako prve a pchat im do nosa hadicky a natahovat tie rucicky a nozicky co boli 9 mesiacov skrcene v brusku, asi treba este nechat plynut cas nech je cely porod vec, pri ktorej su zeny schopne prenechat akukolvek iniciativu na muza lekara a dokonca si nechat riadit aj svoje city nerozhodovat o sebe nerozhodovat o dietati.
Je to nechutne smutne je to brutalne ze niekto (lekar sestra) si skutocne myslia oni si to skutocne fakt myslia ze je to spravne - rozhodovat o tom ako stravi novorodenec svoje prve hodiny zivota - zobrat dieta zene a nedat jej moznost nedat jej volbu nechat ju nesvojpravnu bez moznosti rozhodovania, zijeme v case kedy nemocnicne nariadenia rozhoduju o citoch nasich o potrebach nasich a taktiez nasich deti...

A zien, co si myslia, ze nemaju volbu - zien co povedia, ja pridem do porodnice a tam ma lekar porodi mi je uprimne luto.

daniela1974
20. mar 2011

@hehena nelutuj, pouc sa a druhy porod nechaj plynut podla svojich potrieb a priani a nevkladaj svoju doveru vylucne do ruk lekara porodnika. Tvoje telo vie o Tebe viac ako muz co Ta vidi prvy krat.
Pocuvaj sa, citaj, studuj a zistis, ze cisar je nutny v 1% porodu (preklampsia, obcas KP, vcestna placenta) pokial sa nedas napichat oxytocinom, epiduralom, nebudes lezat na chrbte s roztiahnutymi nohami aby pan doktor lepsie videl kam strcit tie klieste, pokial budes pocas porodu robit to co Ti telo kaze mozes mat krasny porod.

Zial, je zlocinne, ze v nasom zdravotnom systeme si porod, ktory si chces viest sama, musis kruto vydobit.

briketa
20. mar 2011

ja pridavam svoju skusenost - po dvoch prirodzenych porodoch, kde som po siestich hodinach isla domov a po tretom dni kazda kontrakcia bola zabudnuta a vsetko tak ako predtym
(syna som rodila v pondelok a v stredu uz sedela na prednaske spat v skole) som teraz mala pohotovostny cisarsky (porod sa naplno este nespustil), zajtra bude tyzden co som doma, bojovala som s radikalnou stratou krvi, denne krvna transfuzia, rez ma pali, som zmodrinovana, na ibuprofene a acetaminofene, ked viac chodim, vecer som unavena, krvacanie sa hned zinenzivni a vsetko boli. pri dvoch dalsich detoch teda nic moc stavy.
som vdacna vede a dnesnej technike, ze sme zdravi a zivi, lebo volakedy by sme v nasom pripade tu uz neboli, ale,ze si niekto dobrovolne zvoli CR v porovnani s prirodzenym porodom, to nechapem.
a to som mala pri celom zakroku manzela, maleho hned na sebe len co ho utreli aj teraz pri CR, este boli taki zlati, ze mi sondy lepili vsetky len nabok a dozadu aby mohol na mne bez problemov malicky hned lezat a aj mliecko hned na druhy den, takze vsetko OK, ale aj tak... je to neporovnatelne.

anicka1981
20. mar 2011

@dulkagabulka , zivot je plny paradoxov co narobis, je to moj zivot, moje telo, moje rozhodnutie, a zatial ma neako nic neprinutilo ho zmenit, idem na cr a hotovo, a som so svojim rozhodnutim spokojna, aspon zatial, uvidim ako to bude po tom, a neznamena, ked niekoho obdivujem, ze by som urobila to iste ako ten dotycny clovek, prave preto ho obdivujem, ze by som nebola ochotna dat sa dobrovolne dole postrihat a potom zosit ako hus, ale to je moj nazor, ako som povedala, nech si kazdy rodi ako sa mu paci, ja nikoho nepresviedcam, aby isiel na cisarsky, ja som len chcela vediet ake maju zeny skusenosti s cr, a 95% su pozitivne, takze som sa dozvedela, co som chcela, a najlepsie,je ze cisarsky rez odsudzuju zeny co ho ani nemali,,,, je to smiesne

dulkagabulka
20. mar 2011

@briketa absoutne suhlasim 🙂 a želam skore zotavenie

@anïcka1981 ja viem,co je to brusna operacia a viem co je to porod..a viem ako som sa po com zotavovala..ja viem posudit...viem, čo urobi rez v bruchu a ako sa to prejavi po mnohych rokoch- nie rok, dva po CR....tu @briketa ti vravi to iste čo ja-a prežila tiez aj aj...

doležite je,aby si mala k dispozicii i ine nazory...mrzi ma,ze to berieš tak, že ta niekto odsudzuje...nie...len ti ženy chceli povedat nazor z ineho pohladu..
ano..je to tvoje rozhodnutie , tvoje telo, tvoj porod, tvoje dietatko...a ak si sa rozhodla napriek tomu, ze vieš čo všetko to obnaša pre teba a pre dietatko, potom je všetko pre teba ok...doležite je,aby si mala k dispozicii i ine nazory...želam aby ste boli obaja zdravi :-d

pici
20. mar 2011

neda mi neprispiet... myslim ze rozhodnutie pre dobrovolny CR je kazdeho vec... zial, prezentujete to ako nieco strasne a neviem co, pritom tak nedobrovolne pomaly kazda druha zena rodi. moje obe svagriny sa trapili pol dna aj tak to bolo ukoncene sekciou , a obe povedia, ze sekciu mali spravit davno, nie nechat ich trapit. nesuhlasim s nazorom, ze kolko musi prejst rokov aby si zena urcila porod. no ja dufam a pevne verim, ze sa toho ani nedozijem.
pre mna je moj lekar po manzelovi jediny clovek, ktory ma so mnou dost intimny vztah, bezvyhradne mu doverujem a nikto iny by ma rodit ani nemohol. nespochybnujem pracu PA, ale myslim ze porod patri do ruk tomu, kto to ma zmaknute... a to je pre mna lekar... s PA by som ja rodit nechcela... a doma uz vobec nie... netreba vobec pisat o pripadoch ked mamicky boli velmi za prirodzene porody doma a neskoncilo to dobre... ale to je vec nazoru. ja napriklad by som chcela rodit normalne, ale indikacie su uz teraz na CR a to nie som ani tehotna. niekedy si nemas moznost vybrat a potom sa dost zle cita, ake je to nebezpecne... kazdy porod je individualny, tak isto ako aj pristup lekara...

apollo11
20. mar 2011

@dulkagabulka Chtěla bych reagovat na tvá slova: "...ono sa to neukaže hned, ale až neskor- v dospelosti....v roznych poruchach, v roznych pocitoch, ktore si človek nevie ani vysvetlit..v neschopnosti nadviazat dlhodobe vztahy atd.." Nelíbí se mi tohe vyvolávání pocitů viny a bohužel je tento manipulativní názor hodně rozšířený - a mrzí mě, že ho často mají právě duly. Je to negativní psychologizování, ničím nepodložené. Nechci se přít, tvůj postoj k přirozeným porodům jinak úplně sdílím, ale v tomhle nesouhlasím. Myslím, že nikdo nemá právo takhle předem odsoudit dítě-člověka za to, jakým způsobem přišlo na svět. Přirozený porod je krásná věc, ale ne vždy je to možné, CŘ v dnešní době zachraňuje mnoho životů/zdraví. Nejen moje osobní zkušenost a cit říká, že zrovna tak (a mnohem víc) záleží na tom, jak se k děťátku chovám po porodu a následující dny a měsíce, jak mu dávám najevo lásku a plním jeho potřeby - a že tím se dá i mnohé napravit (i zážitky z těhotenství a porodu, které mohly být pro děťátko nepříjemné). Mám si myslet, že moje dítě a můj manžel jsou narušené osobnosti, neschopné vztahu, jen proto, že se narodili CŘ? Není to trochu příliš? Určitě je spousta mamin, které tohle prohlášení může mrzet, protože CŘ dobrovolně nechtěly, ale musely ho podstoupit nebo na něj čekají - tohle jim rozhodně nepřidá. Jasně, všechno má na člověka nějaký vliv, ale podvědomí i psychika jsou mnohem komplexnější než jak to pojímal kdysi Freud.. myslela jsem, že tyto postoje už jsou překonané 😕 Nikde nenajdeme živý důkaz toho, že je člověk narušený díky císařskému řezu. Ale víme, že děti z kojeneckých ústavů a odmítnuté matkami si nesou následky celý život. Myslím, že by bylo dobré vidět v tom velký rozdíl..

dulkagabulka
20. mar 2011

@apollo11
hmm...moje slova boli reakciou na slova,ze dieta je tak male,ze si nic nepamata...
ja som ale nenapisala,ze sa ukaze zly vplyv CR..ale chovanie a zazitky z porodu..nech je akykolvek..aj prirodzeny porod , či odseparovanie dietatka po nom, moze byt pre dieta velmi traumatizujuci...snazila som sa jej napisat, aky je dolezity kazdy okamih zivota...skus si precitat celu nasu diskusiu, potom pochopis..

sama viem a uznavam,ze su diagnozy, pri ktorych je CR zachranou zivota dietatka,alebo matky, alebo aj oboch..a vtedy je tiez dolezite, ake su prve chvile cloviečika- som sem dala odkaz na video, kde aj po CR sa dietatko moze zvitat s maminou...a samozrejme,ze ak to nie je mozne, pristupom ,ktory opisujes, je mozna naprava...


kokazm
20. mar 2011

@pici presne, žena by si mala vybrať ako chce rodiť sama a nie druhé ženy jej určovali, čo je správne a čo nie !!! U nás CR na požiadanie nie je možný, no dá sa vyprosíkať. Ja som išla CR a názory druhých, že to nie je dobré mám na háku. Veď koľko detí a matiek by neprežilo, nebyť zákroku. Vďačím Bohu, že je takáto možnosť.

kokazm
20. mar 2011

A tiež si myslím, že táto diskusia by mala slúžiť na to, aby sme psychicky podporili matky, ktoré idú CR a boja sa. Že čítajú takého negatíva, nie je pre nich dobré, a konieckoncov stresy vplývajú aj na to dieťa. Radšej ich skúsme podporiť a ak s CR máte niektorá dobrú skúsenosť, určite to treba napísať.

pici
20. mar 2011

@kokazm podla mna to netreba tolko dramatizovat a rozpytvavat. volakedy ked nebol internet a zeny sa neciti vacsimi odbornickami ako su ich lekari, sa rodilo tak ako prislo do cesty... a ked raz CR rodit musim, tak si aj tak nenavyberas... iba ta tu pomatu nazory, ake to je pre dietatko zle atd... no je... ale v bruchu donekonecna ostat nemoze a nejako von ist musi a ked inak ako CR to nejde. alebo si CR dobrovolne zena vyberie.... nemyslim si ze to ma vplyv na citove vybavenie dietata do buducna....

jabadaba
20. mar 2011

@pici suhlasim, co sa sekcie tyka. Ja si myslim, ze je to sutocne kazdeho osobna vec, ostatne, to ze niekto ma vydareny a pohodovy prirodzeny porod neznamena, ze ho taky maju vsetky ostatne. Ja som teda bola dosklbana ako po rozbuske pri prirodzenom a davala som sa dohromady rok! Po intimnej stranke slo moje psychicno na isty cas do haja. Ziadne hopsanie po troch dnoch akoby sa nechumelilo. No chumelilo. A poriadne. Keby som nemala indikacie tentoraz na sekciu, na ktoru sa samozrejme nejako extra netesim, tak si radsej druhe dieta sakra rozmyslim. Lebo poranenia hradze a konecnika u nas zial nie su argument na sekciu a tu kludne idu do rizika dalsich poraneni. Cize, nebyt vaznych indikacii tak si bud riadne za cisarak zabojujem, alebo sa vopred vzdam myslienky na teho. Skutocne, ak ma clovek zlu skusenost po prvom prirodzenom tak sa nehrabe vsetkymi desiatimi do dalsieho rizika. A je velky rozdiel planovana sekcia a akutna. Ta akutna je rizikova, ovela rizikovejsia ako ked je zakrok planovany vopred. No a na zaver, som skutocne za to, aby sa kazda jedna zena slobodne, po dokladnom zvazeni vsetkych pre a prot,i mohla rozhodnut sama. Je to jej telo, jej vec, jej rozhodnutie. O rizikach ma byt informovana - ale rizika nesie aj prirodzeny, ale akosi sa na ich preberamnie pozabuda. Hodnotit kto si aky porod vyberie ci nevyberie je nanajvys smiesne, najma z hladiska, ze to nie je nasa vec a do rozhodnutia inych nas asi velmi ani nic nie je. Ostatne, u nas si ani zeny nenavyberaju, tu to je tabu. Vsade inde si zena moze zvolit, u nas nie. Takze moc by som o dobrovolnickach co sa sekcie tyka nehovorila v pripade slovenskych zien. Tie to take easy v tomto smere nemaju.

Briketa, no je mi luto, ze tentokrat tvoj porod nebol taky langsam ako tie predtym, tie tvoje prirodzene sa mi pacia. tak nech sa pozviechad co najskor, mna caka sekcia vo stvrtok, ale planovana a tak trosku dufam, ze aj ked opat nebudem ako srna tak, ze to fatalne nedopadne tak ako sa to rado nafukuje. 🙂

apollo11
20. mar 2011

@dulkagabulka Četla jsem celou diskuzi, vyznělo mi to jako argument proti CŘ - ale jak sama píšeš, traumatizující zážitky mohou být i z klasického porodu - resp. z toho, když se nedaří 😔 Je mi jasné, že odloučení děťátko pocítí, ale to už není o samotném průběhu porodu, ale o tom, co se děje po něm.. Já bych byla velmi za, kdyby se v porodnicích zavedlo, že po CŘ by se dítě dalo např. tatínkovi (u nás to tak bylo cca hodinu 😉 ) nebo nějaké jiné osobě, a v bdělém stavu se víc přikládalo k mamince.. spalo jen zavinuté atp.. Taky mi není jedno, co se s malou dělo po porodu, právě proto mě tyto řeči vytáčejí (nemyslím to osobně na tebe, máš na to jinak dobrý pohled) a sama vím, že záleží na mnoha okolnostech, které ovlivňují to, jak se děťátko cítí.. jistě si pamatuje, ale porod je vždy vytržením z určitého stavu, šokem (i v dobrém smyslu) a důležité je zajistit pocit bezpečí právě po něm.. způsob porodu si podle mě pamatovat nemůže. Proto to neberu jako argument proti CŘ obecně. Spíš ta péče poté, ale to už je o něčem jiném.. s trochou snahy to lze překonat 😉 ovšem v českých porodnicích se tímhle moc nezabývají 😒

zuzla2
20. mar 2011

ahojte..tak sa pridam aj ja..mozem si porovnat prirodzeny porod a sekciu...
aj tentokrat to vyzeralo,ze porodim normalne..uz som bola otvorena na 7cm,zial malemu klesali ozvy,tak nastal poplach a museli ma rychlo brat na operacku a robit sekciu v celkovej anesteze..maly sa narodil priduseny,ja som stratila vela krvi,dostala som 2transfuzie ..maleho som 1x videla az na druhy den,aj to ma musel manzel odviezt na novorodenecke,kedze bol maly v inkubatore..kojit som ho kojila 1x az na treti den o 5tej podvecer...cize sa mi pomaly rozbiehala laktacia a uz museli mi maleho prikrmovat..ked som porodila malu,hned mi ju prilozili na brucho, mala som 1steh..rano som chodila po chodbe ako keby som ani nerodila..
preto ja obdivujem zeny,ktore idu dobrovolne na sekciu...samozrejme prezit sa to v pohode da..nie je to az take strasne,aj ked urcite je to u kazdej zeny individualne..ja som mala so sekcie doslova panicky strach a po porode sa vsetci zo mna smiali,ze ta co tak nechcela rodit 😎
ale neda sa to porovnat s prirodzenym porodom..hlavne ten uzasny pocit,ked vyjde telicko von..ja dakujem lekarom,ze zachranili maleho,ale stale kdesi vo vnutri srdca ma mrzi,ze som nemohla porodit aj tentokrat normalne..

kkiki
20. mar 2011

@briketa ahoj vidim , ze to mas uz tiez za sebou 🙂 gratulko a drz sa, je to zaberak 🙂 ja som mala treti SC cisty horor, dieta sa pytalo uz uz von, anesteziolog ma nevedel napichnut a to som bola uplne vyrovnana s vpichom ... ked ma akoze konecne napichol tak anesteza zabrala na 20% a zacal stres , stipali ma pinzetov ci citim , jasne ze ano a strasne ... tak po 15min narkoza, spalene hrdlo 😖 maly uz v zelenej vode ... no a potom cista smrt, silne anemicka, rana bolela jak slak , dve rozdielne anestezie ... ako dovi dopo .. doteraz mam traumu, len ked vidim zeleny plast na operacke ... tiez sa cudujem ked si niekto toto vyberie dobrovolne , ale je to kazdeho vec , asi si to treba zazit ... tiez som sa pri prvej sc potesila, ze nemusim rodit prirodzene, lebo ten prirodzeny strach tam je vzdy , ale uz som davno pochopila, ze radsej keby sa ani nestalo ...

atrami
20. mar 2011

@dulkagabulka , mne sa nedá nereagovať. Ja som si prešla aj 20 hodinovým bolesťami až potom bola sekcia. Mala som obrovské bolesti. Z druhého porodu som mala také stresy, že keď mi navrhli sekciu, bolo to pre mňa vyslobodenie. Tak neviem čo je lepšie. Rovnako ako kliešťové porody. Ak by ho urobili mne, neviem ako by to dopadlo, malý mal omotanú pupočnú šnúru okolo krku a celého tela. To by bolo brané ako riziko prirodzeného porodu, ak by sa narodil s poškodením? Pre nás to skončilo šťastne, ale pri mnohých prípadoch nie. Ja som si vyslovene želala, ak to nepojde prirodzene, urobia sekciu. Nie som zástancom sekcii, ale ani prirodzených porodov, za každú cenu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre