Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

hhranolka
8. aug 2011

@jankadudova bojim se napichnuti a bojim se samotneho rezani, jsem opravdu dost citliva a kdyz mi rezali pihu, tak jsem neuveritelne trpela a pocitala jsem vteriny, kdy bude hotovo, pak jsem se motala, nebyla jsem schopna dojit domu sama, nastesti manza vi, jak jsem na tom, takze si vzal cely den dovcu a staral se 😀 a to byla blba piha o prumeru ani ne 1cm, navic jsem se jim tam dost klepala - proste se bojim a nemohla jsem to ovlivnit, takze proto bych radeji celkovou anestezii, kde nebudu o nicem vedet, kde nebudu muset cuchat ty smrady na sale...ja se opravdu tak celkove bojim, vse me dost boli(i u zubare, kdyz jdu na kontrolu, tak se se mnou trese cely kreslo a kdyz mam nahodou kaz, tak pani doktorka ihned taha injekci a postupne opichuje snad uplne vse a pri tom opichovani me vzdy tecou slzy bolesti)

jankadudova
8. aug 2011

@hhranolka Diky za odpoved🙂 Jeste vseobecna info, nevim jetli to tu nekdo napsal. Po cisari mi pichali ctyri dny injekci jako prevenci embolie - vzdy rano. Myslim, ze śe to dela vsude.

heln
8. aug 2011

@nenullienka fúha, nezávidím, naozaj to nebolo med lízať, mne pôrod nepostupoval a hrozili komplikácie a preto sekcia, ja som nemala žiadne problémy, ale bolo mi hrozne ľúto, že nemôžem mať malú pri sebe, prvú celú noc som počula ako plačú bábätká a ráno keď mi malú doniesli ukázať, prvé čo mi sestrička povedala, že plakala celú noc, šlo mi srdce roztrhnúť..... nech mi nikto nehovorí, že to nič neznamená, ale myslím, že pre dieťatko je to odlúčenie strašné.....
tiež naozaj treba myslieť na to, že môžu hroziť pooperačné komplikácie....
@cecil36 potom ale lekári neodhadli správny postup, nie je to chyba samotného pôrodu ale lekárov, mali Ti cisára spraviť oveľa skôr, keby v mojom prípade rozhodovala lekárka, ktorá mi viedla pôrod, tak ma nechá trápiť oveľa dlhšie, pretože jej sa to zdalo v celku dobre, ale viem, že nadriadený lekár sa na ňu hneval, (nie predo mnou), že to mala riešiť skôr...... je mi to ľúto 😒 , že Ti to takto dopadlo.....
@clare.emilee @hhranolka ja chápem, že sa bojíte, a môže sa skomplikovať aj prirodzený pôrod aj cisarák, a tá bolesť pri pôrode je naozaj strašná, ale neumiera sa na ňu, prebolí a zostane len spomienka. nie som nadšená že som rodila cisárskym, mám pocit zlyhania, že som nedokázala normálne porodiť, a to už nehovorím o tých popôrodných pocitoch, o pocite zlyhania, keď mi nešlo mlieko a malá plakala od hladu..... a myslím si že cisársky by sa mal robiť naozaj len keď je vážna indikácia, alebo keď je ohrozenie života pri pôrode.... a dodám, že vďaka Bohu za sekciu, lebo v minulosti by sme pri nepostupujúcich pôrodoch umreli.....
preto si to naozaj dobre zvážte, aby ste to neľutovali, keď sa niečo pokašle, náhoda je blbec.....

hhranolka
8. aug 2011

@jankadudova tak to vim a pichat si ji budu uz od pulky tehotenstvi, jsem po masivni plicni embolii s genetickou vadou Leidenska mutace 😝 to jeste nevim, jak to zvladnu, ale jina moznost hold neni, teda zatim,.. pry je v testovani snad uz i neco tabletoveho,... ale zatim nic na trhu

hhranolka
8. aug 2011

@heln a proc jsi nemela malou u sebe,.. i po cisari(pry po cca 3hod) uz muzes mit mimco u sebe a po ty 3 hodky te muze zastoupit partner

jankadudova
8. aug 2011

Po cisari jsi 24h na Jip. tam mimina nemuzou byt

atap
8. aug 2011

@jankadudova pokial dobre viem, tak tych 24 h. plati len pri spinale.... ale aj tak nosia babatko na kojenie...

heln
8. aug 2011

@hhranolka tvoj strach chápem, sama som sa považovala za človeka s fóbiou z lekárov, pri každom odbere krvi a injekcii mi prišlo zle, zo zubárov mám des, traumu a nočné mory..... ale dá sa to prekonať....
ja som bola pred rokom na laparke a pravdu povediac bála som sa narkózy, že nebudem pri vedomí a nebudem vedieť čo sa so mnou deje, že sa môže niečo pokašľať, že sa nezobudím, že zomriem a nebudem o tom ani vedieť....
a nemysli si 😅 , keď budeš mať celkovú anestézu, tak Ťa neuspia pred sálou a Ty o ničom nebudeš vedieť, na sálu pôjdeš pekne krásne po svojich, nahá, len v zástere, pekne si ľahneš, uvidíš všetky tie prístroje, všetkých tých orúškovaných ľudí, napichú Ti do žily kanylu, zavedú monitor srdca, tlakomer a kým Ťa uspia, chvíľu to potrvá.....
je možné že pľúcna embólia môže byť indikáciou, ale neviem či by predsa spinál nebol vhodnejší, predsa len narkóza je dosť zaťažujúca pre organizmus......
pre mňa bola sekcia vykúpením, takže si ani nejaké vedľajšie ruchy nepamätám, len bola pre mňa strašná úľava, že už som necítila kontrakcie, predom mnou bola plachta, nič som nevidela, ostatne bola som hrozne unavená, tak som mala zavreté oči, cítila som to čo mi robia len ako strihanie nechtov na stŕpnutej nohe, personál mal nejakú veselú debatu, nič o nástrojoch a iných veciach som nepočula, anestezilogička sedela pri mne všetko mi vravela (v medziach), teraz zatlačia na bruško aby vytlačili bábätko..... úžasné ovácie keď malú vybrali, na sekundu mi ju ukázali, zmohla som sa len na "jéjda", spýtali sa ako sa bude volať, zase ovácie, aké krásne meno, keď ju ošetrili dali ju ku mne na chvíľu, kým dokončili "prácu", bola to hrozná úľava, že už je po všetkom a malá je pri mne a v poriadku........

ashlee
8. aug 2011

@hhranolka ahoj tak to maš blby jestli maš leidenskou mutaci,ja mam trombofilii a když jsem měla akutni cisař tak se mi po cisaři udělala tromboza i když mi píchali injekce na ředení krve.

jankadudova
8. aug 2011

@atap V porodnici v Praze - ve vsech je mama vzdy 24h na JIP, na narkoze nezalezi. Dite na prilozeni se tam samozrejme nosi.

heln
8. aug 2011

@hhranolka po spinálke musíš ležať a nesmieš zodvihnúť hlavu, ja som ležala od poobedia do rána, po vlastných som prešla na šestonedelie a tam som zase ležala s infúzkou v ruke až do poobedia, manžela nebol so mnou, aj tak keď som bola na tej pooperačnej izbe, v jednej ruke infúzka a na druhej tlakomer, takže s bábom sa veľa robiť nedalo.....
tiež mi pichali každý deň injekcie.... tie ale štípali.....
po narkóze čo som bola na laparke, mi bolo zle a zvracala som.......

hhranolka
8. aug 2011

@jankadudova tak to je zase jak kde,.. na JIP samozrejme jsi, ale vim i o porodnicich, kam mimco normalne muze
jo a jinak kdyz jsem byla na JIPce po embolii, tak tam se mnou celou dobu byl nekdo z rodiny, prakticky nepretrzite, jen na noc je vyhnali, tak doufam, ze stejne to bude na porodnim

ashlee
8. aug 2011

@hhranolka když jsem byla na jipce po cisaři tak manžel za mnou nemohl,nepustili ho tam.

hhranolka
8. aug 2011

@heln ja vim, ze me neuspi hned, vim, ze na sale budu jeste pri vedomi a pak se teprve vse dela, cevkovani, napojeni na pristroje... atd..ale jednoduse z cisare pri celkove anestezii prakticky strach nemam(snad jen abych se jim neprobudila v prubehu operace) a jestli je to dobra volba ci nikoliv,.. tak to zjistim teprve, az budu mit po...

jerryjanka
8. aug 2011

ja som mala sekciu, akutnu po 6 hodinach pôrodných bolestí, mala nezostupovala a klesali ozvy až k 30 ☹ . ked mi povedali že sekcia tak som sa rozplakala velmi som chcela rodiť normalne, ale zdravie a život môjho zlatíčka bolo prednejšie to je jasné. zotavila som sa relatívne rychlo. bolo mi ale luto že som malu videla vždy len 5 minutiek. a hned ich brali. a to som bola na pooperačke 2 dni. no ale prežili sme to. ak niekedy budem čakať babatko tak naša nemocnica po prvom cisarskom automaticky planuju druhy. tu sa ani normalne rodiť po sekcii neda, musela by som to trenčína. ale zatial to neriešim. uvidi sa...

ajkuska
8. aug 2011

@hhranolka ja som mala spinal tiež mám Leidensku mutáciu a ešte ďalšie od poslednej injekcie bol odstup viac ako 12 hodín (injekcie som pichala celé tehotenstvo) tak mi ju mohli pichnúť, povedali mi že cit do nôh sa mi vráti za 4 hodiny - vrátil sa asi za 3 hod. čomu som sa potešila sprvoti ale potom som viac cítila bolesť, hlavou som pohybovala od začiatku to som nevedela že sa nemôže pohybovať.

skeptik
8. aug 2011

@hhranolka Ty chces ist na sekciu po embolii? 😕 To nezabudni tomu lekarovi povedat potom. Dufam, ze ti je jasne, ako sekcia prebieha ked nastanu komplikacie - t.z. ked (aj uplne z nicoho nic aj bez historie) sa zacnu tvorit tromby a v zapati nato zacnes krvacat a uz sa nikdy nemusis zobudit? Mas predstavu kolko je v takej brusnej dutine ciev a co to znamena, ked je zrazanlivost (kludne zrazu neocakavane) narusena?

Co tu este nebolo spomenute (neviem preco) je to, ze odhliadnuc od vsetkych rizik a moznych komplikaci pri operacii sa automaticky komplikuju dalsie tehotenstva a to vyrazne. Neviem, kolko mas rokov a kolko deti planujes, ale u kazdeho dalsieho sa riziko znasobuje. Ani nie tak, ze jazva je slabsia a tkanivo sa horsie hoji, ale pravdepodobnost usadenia placenty v jazve je cim dalej tym vacsia, v jazve nema dostatocne prekrvenie, a tak prerasta do dalsich organov. Len z tohto dovodu (a to uz ked sa o tom vie!) je umrtnost 8% u takejto placenty na stole, lebo je velmi narocne dodavat krv rychlejsie, nez vyteka.

Radim ti s lekarom prediskutovat bezbolestny fyziologicky porod a celkovo anestezu a moznosti blokov. Epiduralna anesteza je bezbolestna - miesto vpichu je znecitlivene sprejom a necitis naozaj vobec nic (a rozhodne nie, pokial lekar vopred vie, ze mas tieto problemy) ani tolko ako pri odbere krvi. Epiduralnu anestezu ti mozu pichnut uz na zaciatku, ked kontrakcie budu asi tak silne ako bliziaci sa menzes. Potom budes jednoduchi cakat az kym sa krcok otvori na 10cm a ziadnu bolest nebudes citit. Potom ti povie lekar/sestra kedy mas tlacit, ty opat nebudes nic citit a potom sa dieta narodi a este stale nebudes citit ziadnu bolest. Pokial by si mala nejake nasledky - natrhnutie alebo nastrih, ktore treba sit, tak tie sa zahoja s ovela mensou bolestou nez bolesti po SC a po celu dobu si na to mozes davat anestetika, ci uz sprej alebo cipky alebo tabletky, to vsetko musis prediskutovat s anesteziologom. Tu si pozri ako prebieha bezbolestny fyziologicky porod (a to ta osoba evidentne nema take problemy ako ty, takze nema epidural od zaciatku) - od 3:30 je druha faza.

Po sekcii mozes mat bolesti tri tyzdne, alebo aj cely zivot kvoli zrastom. Tie bolesti, ktore su na druhy den po sekcii su ovela vacsie, nez kontrakcie a ty MUSIS sa cez tieto bolesti postavit a chodit, kvoli riziku trombozy.

Ty mas evidentne iny problem, a nie je to modus porodu. Uprimne ti radim, co najskor vyhladat psychiatra a zacat terapiu. Teraz v tehotenstve to bude zrejme len psychoterapia, ale aj to ti moze velmi pomoct. Pri takejto uzkosti mas velky nabeh na poporodnu psychozu.

cecil36
8. aug 2011

@heln jasne, ze to bola chyba lekara v mojom pripade, ale zaruka, ze sa to nezopakuje neexistuje. A preto si myslism, ze sa neda povedat, ktory porod je pre bábätko a maicku menej rizikovy. Jednak, aj dobre prebiehajuci prirodzeny porod sa moze zvrtnut a aj sekcia moze mat rozne nepriaznive ucinky. A kedze lekari su len ludia nemusia prirodzeny porod odhadnut dobre. Preto, zo strachu o svje druhe dieta volim cisarsky.

skeptik
8. aug 2011
cecil36
8. aug 2011

@skeptik epidural nie je zaruka bezbolestneho porodu. Zivym prikladom je moja kamoska, rodila nedavno v ruzinove a epidural jednoducho nezabral. Cele si to pekne "vychutnala". A to jej ho pichal naozaj skuseny anesteziolog.

skeptik
8. aug 2011

@cecil36 no taky skuseny asi nebol - mal jej to pichnut znova alebo zvysit anestetikum
Myslim si, ze hhranolka by si toto v prvom rade mala prediskutovat s anesteziologom a ako jednu z otazok, ktore si vopred pripravi bude: Ako budete postupovat dalej, ak epidural nezaberie a aka je pravdepodobnost tejto skutocnosti?

heln
8. aug 2011

@cecil36 v tvojom prípade chápem prečo sa rozhoduješ pre cisarák.... tiež uvažujem nad tým, že keď budem možno ešte raz tehotná, že sa už dopredu dohodnem na cr.... bez toho utrpenia..... a to už asi budem mať na to aj vek...
@skeptik súhlasím s tým, tiež som na to myslela, že cisársky môže ovplyvniť ďalšie tehotenstvá, rez cez maternicu a jej hojenie nemusia byť vždy jednoduché, tiež napríklad ja som nechcela mať cisársky, lebo som mala endometriózu a cisárskym rezom sa mi mohlo endometriálne tkanivo dostať kamkoľvek, ale rodila som cisárskym a teraz môžem len dúfať, že sa mi endometrióza nevráti.....
ale nesúhlasím s tým, čo píšeš o epidurále, aj pri epi sa môžu vyskytnúť nežiadúce účinky, môže spomaliť pôrod a môže aj skomplikovať pôrod, tiež sa dáva až keď je rodička otvorená aspoň na 4, veľa žien písalo, že im to nezabralo, alebo im stihli dať len jednu dávku....

lillika
8. aug 2011

@clare.emilee ahojky.syna som rodila normalne {41 hodin} a dcerku cisarskym.aj ja neznasam bolest,ale ak by som si mohla vybrat,tak nabuduce urcite normalny porod 🙂

jankadudova
8. aug 2011

@cecil36 Holky, bezbolestny porod proste neexistuje, s tim nic nenadelate 😀

hhranolka
8. aug 2011

@skeptik neboj, lekari o mem zdravotnim stavu vedi 🙂
jinak tez si myslim, ze bezbolestny porod neexistuje a spolehat na to, ze pri normalnim porodu mi zabere epi, tak ze vlastne ani nebudu vedet, ze rodim, tak tomu fakt neverim
jinak kdybych hledala, tak urcite taky najdu video, jak mamina po sekci bezbolestne vstava
a jen tak mimochodem, v cem vidis tedy muj problem? 😀 a nabeh na poporodni psychozu,... fakt nevim, z ceho tak usuzujes, jen se bojim porodu, nikoliv pece o mimco, ... zmeny v naladach, deprese a ja nevim co vse.. nic z toho se me netyka,... jsem fakt veselej clovek

jankadudova
8. aug 2011

@hhranolka Mozna to bylo mysleno tak, ze treba gynekolog bude chtit psychiatricke konzilium. Dela se to tak.

hhranolka
8. aug 2011

@jankadudova aha,... tak to bych pochopila,.....

monikponik
8. aug 2011

@skeptik nesuhlasim s tebou, ale rata sa mi ako chlapi diskutuju o bezbolestnom porode 🙄 epi som zazila a porod bezbolestny nebol. kazda zena je ina a kym sa otvori na 3-4cm, tak to teda boli fasa. s menzesom sa to teda v mojom pripade zrovnat nedalo! pichli mi ju ked som bola na 3 a vpich som nieze citila ale v jednom momente ta bolest vystrelila az niekde do kolena a videla som vsetkych svatych. po asi stvrt hodke ulava naozaj prisla. no a potom som ale jednoducho necakala kym sa otvorim na 10, lebo na fazu tlacenia sa epi uz nepicha, je to preto aby zena mohla spolupracovat a vedela kedy ma tlacit. takze tie kontrakcie ku koncu je uz "citit". ked sa dieta rodi tak bolest je citit. az na pripadne sitie sa picha dalsia davka.
p.s. odkial vies ako boli menzes?

cecil36
8. aug 2011

@skeptik skuseny za tych tridsat rokov praxe urcite bol 😀 , len kazda sme ina a nie vsetko zabera u kazdeho. Jej proste nezabrala.....
@heln a mala si po cisaraku velke bolesti po prebudeni?
@jankadudova jasne, ze bezbolestny porod neexistuje, mne ani nejde tak o bolesti, to sa nejako zvladne. Mne ide to zdravie mojho dietata, lebo ma chyta panika, ze by sa nieco podobne zopakovalo znovu.

skeptik
8. aug 2011

@monikponik je mi luto, ze si mala taku skusenost, vo vyspelych krajinach sa epidural na druhu fazu neprerusuje, zena vie kedy ma tlacit, nakolko jej to povie bud lekar alebo sestra, prave naopak velakrat prave epidural zabrani tomu, aby zena priskoro zacala tlacit a tym skomplikovala krcok (neviem ako sa po SK povie ten kruh co sa vytvori).

Samozrejme, kazda zena ma iny menzes, ale moje kontrakcie neboli o nic bolestivejsie nez menzes do 4cm, odvtedy som mala epidural a necitila som uz VOBEC ziadnu bolest.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre