Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

jabadaba
19. nov 2010

@klaudiab dakujem klaudi za info, si ma potesila, ze je to tam take dobre. Asi skoncim v marci tam. Uvazovala som o Banskej Stiavnici ale zda sa mi to pridaleko z BA. Este raz vdaka a nech nam tehu odsypa. 😉

klaudiab
19. nov 2010

@jabadaba Ja to beriem tak, že čokoľvek sa deje s matkou alebo dieťaťom, niečo vážne, vždy to posielajú na Kramáre, takže načo špekulovať 🙂

kaktusik007
19. nov 2010

@jabadaba
@klaudiab ja zase na celkovu anestezu nemozem povedat ani pol slova, vzdy som sa zobudila vyspinkana do ruzova 😀 😀 😀

ono ale je dolezite potom co najskor vstat z postele a chodit a chodit, je to bolestive, ale cim dlhsie na tej posteli ostanes lezat tak tym sa ti horsie vstava a je to teda este bolestivejsie potom... tu plati priama umera 😀 ale toto hovorim o celkovej anesteze a akejkolvek operacii, samo ked uz nie si na pristrojoch a pod oblbovakmi 😉

jabadaba
19. nov 2010

@kaktusik007 dikes aj za info o celkovej. Skor som naklonena spinalu ci skor epiduralu, ale tak situacia sa moze vyvinut aj inak. Poslednu narkozu trojhodinovu som zvladla v pohode, predtym rok mi bolo riadne blbo a to bola len 20 minutova. Neviem od coho to zavisi. Ci od anestetik alebo celkoveho rozpolozenia cloveka. Pred tou kratkou anestezou co mi po nej blbo bolo mi bolo zle uz v noci takze mozno toto zohralo ulohu. Kym pred tou trojhodkovou som bola v pohode. Takze asi to zohrava ulohu. NO uvidime.

kaktusik007
19. nov 2010

@jabadaba spravne, uvidis 🙂 a ano, zalezi aj od anestetik....

sirinka
19. nov 2010

@klaudiab co viem ja, skor posielaju babatka na antolsku, ked je problem...

z mojej praxe, ja by som sa celkovej narkoze radsej vyhla ak sa da...nie nadarmo sa hovori, ze kazda narkoza uberie 5 rokov zo zivota a skutocne po lokalnych narkozach sa pacienti ovela lepsie citili a rychlejsie sa dostali do "normalu"
samozrejme, ze boli aj taki, co po celkovej boli hned fit, ale bol skor zriedkavy vyskyt...
mne sa najviac pozdava epiduralna...

certica
19. nov 2010

ja takisto odporucam spinal - setrnejsi tak pre matku, ako aj pre dieta. a 24h som nelezala ani pri jednom, max.16-17h

certica
19. nov 2010

a na prevenciu pripad. bolesti hlavy treba vela tekutin

@sirinka gratulujem k tehu, aj ked trochu oneskorene 😀

sirinka
19. nov 2010

@certica dakujem...

a skutocne, pri lokalkach staci lezat 12 hod...

jabadaba
19. nov 2010

@sirinka siri, je mozne namiesto spinalu pri cisaraku epidural? Nie je ten este setrnejsi ako spinal? Ty si rodila cisarom, mala si prave epidural? A to vazne treba nepohnute po spinale lezat? V com je problem? Ide o ranu ci spinal nesie zo sebou nejake neprijemnosti? Dikes. 😉

certica
19. nov 2010

@jabadaba skopcim:
podstatný rozdiel medzi epidurálom a spinálom je hlavne v priestore, do ktorého sa pichá- pri epidurále sa musí zaviesť ihla nad tvrdú plenu a pri spinále pod tvrdú plenu- toť hlavný rozdiel, ďalej pri spinálke sa nezavádza väčšinou katéter/ aj keď je možné aj to/- takže nie sú možné opakované dávky anestetík, pri spinálke sa anestetikum podáva priamo do mozgovomiechového moku- čiže do bezprostrednej blízkosti miechy a nervových koreňov a tým sa do 3-5 minút vyvolá úplné znecitlivenie približne od pupka nadol- preto sa spinálka používa pri cisárskom reze, znecitlivenie trvá cca 3 hodiny, po odoznení znecitlivenia pacientka NEMUSÍ 24 hodín ležať ale môže sa pomaly začať mobilizovať- toto je už prekonané, odporúčalo sa to len v minulosti, bolesti hlavy pri správnej technike sú zriedkavé- my sme mali možno 2-3% a dajú sa väčšinou jednoducho vyriešiť.
Epidurálna môže byť bud analgézia- čiže útlm vnímania bolesti- toto sa používa pri spontánnych pôrodoch, do priestoru nad tvrdou plenou sa cez ihlu zavedie tenučká cievka- katéter a cez tú sa v potrebných intervaloch- väčšinou cca každých 90 minút podáva dávka anestetika a analgetika, ktorá zabezpečí útlm vnímania pôrodných bolestí, ale zostáva zachovaná hybnosť, vnímanie tlaku- takže pacientka vie kedy má kontrakcie a môže tlačiť, chodiť atď., katéter sa väčšinou odstráni 2 hodiny po ukončení pôrodu, ale môže sa kľudne ponechať aj niekoľko dní, napr.ak mala žena väčšie šitie a ďalej sa doňho podávajú lieky na tlmenie bolesti. Pri správnom podaní by žena nemala mať nijaké ťažkosti s močením ani bolesti hlavy.
Epidurálna anestézia- ide v podstate o tú istú techniku, ale podá sa anestetikum vo vyššej koncentrácii a dávke a tým sa dosiahne úplné znecitlivenie ako pri spinálnej anestézii- nástup znecitlivenia ale trvá dlhšie- do pol hodiny a nemusí byť také kvalitné ako pri spinálke- používa sa to vtedy, ak žena, ktorá rodí prirodzene musí porodiť cisárskym rezom. Spinálku vám pri plánovanom cisárskom reze pravdepodobne anestéziológ sám ponúkne- závisí to od zvyklostí pracoviska, neplatí sa za ňu, za epidurálku sa väčšinou platí, keďže sa považuje za nadštandard a väčšinou o ňu musíte požiadať sami.

cize epi sa pouzije zvacsa len v pripade, ak uz zena zacala rodit prirodzene spolu s epi a z nejakeho dovodu (komplikacia pocas porodu) je nutny akutny cisarak. v pripade, ze rodicka nema zavedenu epi, voli sa spinal (prip. celkova narkoza)

jabadaba
19. nov 2010

@certica dikes moc, toto som potrebovala. Super, si poklad!. 😉

kaja73
19. nov 2010

@jabadaba Tiež som neležala 24 h a bolo to v pohode.Vraj sa už picha šetrnejšie,s lepšimi ihlami a tak je tych vedlajšich problemov menej. 😉

sirinka
19. nov 2010

@jabadaba ja som mala epidural...lebo povodne som mala rodit vaginalne...a velmi som bola spokojna...

jabadaba
19. nov 2010

@kaja73 dikes kaji. Si ma potesila. Potrebujem takto nazbierat skusenosti nech sa viem dobre rozhodnut a trosku aj nakopnut co sa guraze tyka. Ja som posero, aj ked uz mam co to za sebou.

jabadaba
19. nov 2010

@sirinka necitila si nicovate nic? Takze je to v podstate v poho s tym epi pri cisaraku, mne sa asi púozdava viac ako spinal, ale tak dievcata pisu celkom v poho aj o nom.

sirinka
19. nov 2010

@jabadaba nic, iba klasika, ze sa mi v brusku trosku hrabu, ale to aj pri spinale vraj citia...
mne najme vyhovuje, ze nehrozia bolesti hlavy po nom...a ze ti mozu davku dopichnut aj neskor, ale mne lepsie zabrala obyc. injekcia do svalu....

jabadaba
19. nov 2010

@sirinka super, to znie fajn. Dikes. 😉

meleri
19. nov 2010

myslíte že císařský řez podruhé víc bolí nebo to bude stejné?

kaja73
19. nov 2010

@meleri po odozneni anestezy,to bolo u mna horšie ako pri prvom cisarskom,ale myslim si že je to individualne.Hlavne zavinovanie maternice bolo ovela bolestivejšie.Rana ma zas bolela menej a po 3tyždnoch som už o nej ani nevedela.Po prvom som ju citila asi 6-7 tyždnov. Sirinka ja som pri spinale necitila absolutne nič,žiadne hrabanie v bruchu,dokonca som nevedela,že už začali rezat a ked maly zaplakal nechapala som to.Ved podla mna este ani nezačali.

trinitka87
19. nov 2010

ahojte, chcela by som sa spytat, ci je vysoky krvny tlak / beriem dopegyt/ dovod na cisarsky, alebo sa da aj normalne?? 😕

dakujem

zazalienka
19. nov 2010

@meleri Ja som po sekcii, na izbe som mala kočku čo bola po druhej sekci ( po 7-mich rokoch) a cítila všetko viacej ako ja.. ja som aj skôr chodila, nosila malého, Soničke to trošku dlhšie trvalo kým sa rozhýbala..

klaudiab
19. nov 2010

@kaktusik007 Ja som sa po celkovej anestéze stavala z postele pol hodinu a po spinálke som bola na nohách za 5 minút, pre mňa to bolo super, ani žiadne bolest som nemala ako hneď po prebratí po celkovej anestéze, tak to bolo strašné aj vstávanie a znovu líhanie ☹ nikdy viac

klaudiab
19. nov 2010

@sirinka To, že posielajú bábätka na Kramáre, myslím tým, ak je niečo ozaj vážne, napríklad srdiečko...
A celkovú anstézu ani ja neodporúčam, je to svinstvo 😒

meleri
19. nov 2010

děkuju!
já se každý den modlím abych to už nemusela zažít....radši normální porod a nástřih než toto ! mě rozřízli dost, mám fakt dlouhou a velkou jizvu a bolelo to jak sviňa...

klaudiab
19. nov 2010

@jabadaba Na Kramároch sa pýtajú akú chceš anestézu, či celkovú albo spinál ( samozrejme musí to dovoliť čas) spinál je pri cisárskom zdarma

certica
19. nov 2010

@meleri u mna to bolo zase opacne, ako pise kaja73. po 1.sc som zavinovanie citila dost intenzivne, pri 2. vobec, dokonca ani pri kojeni ziadne bolestive stahy, ktore naopak po 1.sc boli. na druhej strane som po 2.porode mala trochu problem s bolestou hlavy, v 1.pripade ma to obislo. podla mna veeelmi tazko porovnavat, je to vysoko individualne aj vramci tej istej osoby, nie este u viacerych

@trinitka87 ja si myslim, ze automaticky urcite nie. skor je rozhodujuce, aky hodnoty tk sa budu ukazovat pocas porodu. neviem teda, aky ho vlastne mas - pred uzivanim tbl. a teraz pocas "liecby". inak, mne tiez lekarka chcela nanutit taku udrziavacu davku dopegytu, mala som zvysene hodnoty, ale nebrala som to.

meleri
19. nov 2010

@certica mě teda vůbec děloha nebolela, ani když jsem kojila, jenom ta jizva prostě, to bylo strašné a pak jakoby močový měchýř bolel, navíc z té jizvy jsem měla takovou hadičku ven k láhvi do které kapala krev nebo co a jak mě to pak vytahovali to byl zážitek!
mě snad co 2 hodiny po porodu mačkala sestra břicho, taky vám to dělali? to bylo taky nic moc...

certica
19. nov 2010

@meleri aha, tak ty si mala zavedenu aj dren/drenaz 😝 na odvadzanie prebyt.krvi. ja s tym nemam skusenosti. jazva ma praveze nejak nebolela, skor chrbtica 😀 . no a bolest mechura mozno suvisela s cievkovanim, zrejme zostala moc. rura trochu podrazdena.
a co sa tyka mackania brucha, mne dali na brucho len take zatazove pytle s pieskom a po 2.sc na to dokonca zabudli. bolet ma to nebolelo, jednak este ucinkovala lokalka, lebo mi to dali na brucho bezprostredne po zakroku na izbe. to bolo fakt najmenej

certica
19. nov 2010

jo, a ta zataz na brusko je z dovodu lepsieho zavinutia maternice.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre