Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

atrami
8. máj 2011

@jania023 , hovor mi o tom, ja som sa trápila 20 hodín. Práve preto som si pri 2. porode vybrala porodnicu, ktorá robí automaticky 2 cisársky. Ja pri svojich 50 kg a 4 kg deťoch, by som ich normálne neporodila. V ktorej porodnici si rodila?

sirinka
8. máj 2011

@jania023 no nerozumiem celkom, preco ta nechali s takou diagnozou trapit sa...

jania023
8. máj 2011

@sirinka
@atrami rodila som vo Svajci a bolo to super trapila som sa v podstate iba nejake 20 minut asi ale pre mna to bola cela vecnost..musela som pockat pokial dokoncia sekciu predomnou...inac to bolo super opatera velmi dobra takze som spolokjna a dufam ze 2 bude sekcia tiez..oni si mysleli ze sekciu nechcem a problemy zacaly az po prvych ozajstnych kontrakciach..tak nevahali stoply porod a sup na sekciu 😅

atrami
8. máj 2011

@sirinka , ono sa niekedy snažia priviesť dieťa prirodzene za každú cenu 😠

alzbeta.hod
8. máj 2011

@atrami svatá pravda

sirinka
8. máj 2011

@atrami no hej bohuzial...

lubinka26
9. máj 2011

@sammy244 ahoj. bolo to fajn, cely cas sa so mnou rozpravali, srandovali... ked ma isli zasivat, tak mi nieco pichli a ja som si aj podriemkala, ukazali mi malu, hovorili pred cisarskym, ze mi ju aj daju na brucho, ale nedali. zvlastne na tom bolo iba to, ze som sa natriasala a nic som necitila. horor prisiel (pre mna) po viac ako 30tich hodinach, ked ma postavili. rodila som pred pol nocou a na nohy mozes ist az po 24hod. podla mna je pre dieta rozhodne lepsi spinal ako celkova anesteza. a tej som sa bala aj ja.

zuzanka111
9. máj 2011

@sammy244

Odpoviem Ti ja.
Nemusíš sa báť. Ja mám muža anesteziológa, prvý spinál som si prežila v júli 2009, budúci pondelok ma čaká druhý pôrod. Pred prvým som sa veľmi bála, presne toho pocitu, že to všetko budem vnímať.
Dnes som absolútne v psychickej pohodičke, lebo viem, čo ma čaká a vôbec nemám strach. (Iba o bábo, či bude zdravé a v pohode, ako všetky mamky).

Dajú Ti stiecť 1-2 infúzie kvôli dostatku tekutín, potom pôjdeš na sálu, sadneš si na lôžko čo najviac do klbka (sestrička Ti pomôže s polohou) a napočítaš tak do dvesto. 🙂 Nepocítiš vôbec nič, iba že sa Ti rozširuje do nôh príjemné teplo. Potom Ťa dajú ľahnúť, budeš sa cítiť krásne opito, lebo sa TI zníži tlak. Na to Ti dajú efedrín na vyrovananie tlaku a najbližších 24 hodín budeš už len ležkať. 🙂 Medzitým vytiahnu plachtu, aby si nevidela na bruško, a od pichnutia spinálu do cca 5-10 minút (na sto percent nie dlhší čas) bude bábätko vonku. Vo fakultke je to zvyčajne čo najkratší čas, niekedy aj menej ako 5. 🙂 Bábätko Ti ukážu na kukuč a pôjdu umyť. Potom ´Ta zašijú, ty ležíš a nič necítiš. Rozpráva sa s Tebou anesteziolog, sestrička, môžeš nadväzovať priateľské dialógy, alebo len tak počúvať, o čom doktori hovoria. 🙂 Potom Ti bábätko donesú a čisté a zabalené priložia k tvári na božtek. (Ty máš ruky fixované, nemôžeš ho pohladkať). Je to taká smiešna situácia, lebo všetci na Teba pozerajú a Ty sa nemôžeš pohnúť. A potom skončia šitie a Ty ideš na izbu.

To je celé. Zvláštny je ten okamih narodenia, ale inak ležíš, nič Ťa nebolí, si v pohode. Neboj sa. Nemáš sa čoho. Určite sa o Teba postarajú super. Robí sa denne xy sekcií, skúsenosti sú obrovské. Držím Ti palce. 🙂

sirinka
9. máj 2011

mna napriklad obidva razy upozornili, ze uz idu babatko vybrat, lebo vtedy jeden doktor zatlaci zvrchu na brusko...ja som citila tu manipulaciu, ale vobec ziadnu bolest...

katkaajurko
9. máj 2011

ahojte, chcem sa spytat-dava sa po sekcii aj ta hadicka-na odvod z bruska?

zuzanka111
9. máj 2011

@katkaajurko

V Košickej nemocnici nie. Máš asi na mysli nejaký drén, neviem konkrétne, o akú hadičku ide. 🙂
Po spináli má mamička jedinú hadičku: cievku na moč. Tá sa vyberá druhý deň (ak si to správne pamätám).

katkaajurko
9. máj 2011

@zuzanka111 ano ano dren som mala na mysli,lebo niekde sa po operaciach zvykne zavadzat aby odvadzal tekutiny co sa hromadia v rane , zistim si vo "svojej " porodnici,dakujem 🙂

sammy244
9. máj 2011

@zuzanka111 a nemoze mi prist napriklad zle..alebo nevolno???ja sa toho bojiiim 😅

zuzanka111
9. máj 2011

🙂 Nie, nemalo by. A ak by nahodou, mysli na to tak, ako ja.
Keby mi prislo zle na ulici, je to blbe. Ale takto budes v rukach odbornikov. Proti nevolnu ti daju malu inkejciu a hned ta vsetko prejde. Budu Ta monitorovat, budu pri Tebe, nemas sa coho bat. KEby si bola kdekolvek inde okrem saly, je to horsie. Vsetci tam budu mat oci na stopkach.

Skus sa uvolnit. Ja uz si fixujem niekolko dni, na co budem mysliet. Na vsetky pekne veci a plany na leto. 🙂 Aj na dovolenku pri mori, ktora je zatial iba snom, na vesele prihody. Pomoze Ti mysliet na mamku, na priatelov a hlavne mysli na to, ze takuto anesteziu a operaciu prekonava denne niekolko stoviek ludi. A zdaleka nie vsetci z tak fantastickeho dovodu ako ty. 😉 Budes mat babatko. Je to ten najsuper dovod, preco byt v spitali. Sama uznas, ze ani zubar sa tomu nevyrovna. 😉

Neboj sa, vsetko dopadne super a ovela lepsie, ako teraz ocakavas. 🙂

katkaajurko
9. máj 2011

ja sa chcem este spytat- ci brusko po cisarskom - pri spravnej zivotospravy- ma sancu sa dostat do povodneho stavu? sem - tam niekto vravi-ze zostane ovisnnuta koza cez jazvu-resp.ze su porusene tie svaly-ale co potom vsetky "celebrity" co rodia sekciami a brusko maju normalne...?

alzbeta.hod
9. máj 2011

@katkaajurko já měla pouze cévku v močovém měchýři. Ale jinak jsem z bříška nic neměla...

alzbeta.hod
9. máj 2011

@katkaajurko to taky nevím jak to dělají, já mám jizvu opravku zarytou do břicha a nijak jsem povyslá nrézůstala. Ale ona ta jzvy je i dost nízko tak možná celebritám ani vidět není

zuzanka111
9. máj 2011

@katkaajurko
Katka, ja som po prvom cisárskom mala do 6tich mesiacov váhu o 6 kíl nižšiu ako pred pôrodom. Šla som hneď na 90dňovku a zostala som na delenej strave. Stav bruška nezáleží od formy pôrodu (sekcia alebo prirodzený), ale od stravy a pohybu. 🙂

Takže v tom to obavy mať nemusíš. Ak na tom budeš pracovať, bruško Ti zmizne raz dva. 🙂

zuzanka111
9. máj 2011

K alžbetke:

tiež som nepočula, aby niekto mal drén. Je to len močový katéter.

Betka, Tebe ho kedy vybrali? Ten katéter?

zuzanka111
9. máj 2011

@alzbeta.hod Betka, kedy Ti ten močový katéter vybrali?
Pamätáš sa?
VĎaka.

alzbeta.hod
9. máj 2011

@zuzanka111 Rodila jsem v 8 večer a druhý den v poledne mě nahnali do sprchy kde mi ho vytáhli

stanuskaa
9. máj 2011

@tami_tami tak to držím palčeky nech sa jej ranka zahojí, ja mám ranu už zahojenú , tak uvidíme poradím sa s dokim, on mi ale asi 10x zopakoval že najskôr po 2 rokoch otehotnieť nie rodiť 🙂 🙂 🙂

katkaajurko
9. máj 2011

@zuzanka111 a ta 90 dnovka nemala vplyv na kojenie? ja sa celkom zdravo stravujem - tak hadam mi to vydrzi... a cvicit sa kedy moze zacat? po 3 mesiacoch?

katkaajurko
9. máj 2011

a po spinalke-ked prestane ucinkovat - davaju aj nieco proti bolesti-alebo ta rana ani velmi neboli?

zuzanka111
9. máj 2011

@katkaajurko

Nedojčili sme. Malého sme mali 2 týždne na JISKE, bol v inkubátore, nemohol byť prikladaný. Nerozbehli sme to. Po príchode domov sme sa ešte týždeň trápili, fungovalo to nasledovne. Malý neťahal z prsníka, bol naučený na fľašu. Takže keď spinkal, ja som odsávala. Lenže stále menej a menej. Bradavky doráňané do krvi z odsávačiek, mliečka žalostne málo. Tak sme prešli na umelú stravu. Zo dňa na deň kľud a pohoda. Maličký od toho okamihu spí celé noci (dali sme ho v 6tich týždňoch do detskej izbičky do jeho postieľky, lebo spal v kuse celé noci), rástol ako z vody, choroby žiadne. Takže nedojčenie nepovažujem za koniec sveta. 🙂

Uvidíme, ako to pôjde na druhý pokus. O týždeň budem múdrejšia. 🙂

Inak 90 dňovka nemá žiadny vplyv na dojčenie. Ani iná zdravá strava. Mastné a tučné jedlá nezvyšujú tvorbu mliečka. Mliečko sa tvorí z tukových zásob, ktoré už mamka vytvorila počas tehotenstva.

Mysli na to, že najdlšie dojčia mamičky v najchudobnejších krajinách... pretože nemajú takmer čo do úst a okrem toho kopec detí. Už podľa tohto sedliackeho rozmýšľania je jasné, že je množstvo mliečka závislé od techniky dojčenia (či je správna), od čo najčastejšieho a správneho prikladania a aj od genetiky. Niektoré dojčia dlhšie, niektoré kratšie, niektoré vôbec. Netráp sa. Všetky tri možnosti sú zvládnuteľné. 🙂

K bolesti: ja som mala podávanú epidurálku, žiada sa PRED PORODOM, zavádza sa vtedy, ako spinál. Bolesti som nemala absolútne žiadne. Prvú bolesť rany som pocítila, keď som už epi žiadala nepodávať. Informuj sa u anesteziologa.

Ale poznám kopec mamičiek, čo epidurálku nemali a zvládali to v pohode. Ono keď Ti nosia bábo, bolesť ustupuje a dá sa zvládať. 🙂

sirinka
9. máj 2011

@katkaajurko dava sa podla potreby...ja som pri prvom nemala, pri druhom som masivne krvacala a tak mi ho doktor radsej dal, jednak aby sa sledovalo pripadne vnutorne krvacanie a aby sa zbytocne nehromadila krv v brusku...

katkaajurko
9. máj 2011

@zuzanka111 aha jasne, ked sa neda tak sa neda dojcit-to je jasne 🙂 a maternica sa "zvinula dobre" teda aj bez dojcenia?

a babo donesu aj pocas tych prvych 24 hodin co sa musi lezat? aspon ukazat,pohladkat?

zuzanka111
9. máj 2011

@katkaajurko

Ano, zvinula sa ok. Na to sa podáva oxitocín v infúzii. Takže toto je zabezpečené.

Ak je bábätko zdravé (teda nie je na JIS) tak áno, donesú ho do hodiny po pôrode. A hned aj prikladajú. Aj po sekcii. Po ležiačky. A potom sa prikladá už priebežne, akurát v noci nie. Takže sekcia nie je dôvod, že bábätko nemáš na izbe, resp. že sa neprikladá. Akurát zo začiatku po ležiačky, potom je to už lepšie, keď môžeš sadnúť.

katkaajurko
9. máj 2011

@zuzanka111 aha super,dakujem za info 🙂

alzbeta.hod
9. máj 2011

@katkaajurko možná už ti odpovídali, spinálka mi přestala působit asi po 2 hodinách a měla jsem jim to hned říct aby mi dali do kapačky něco na bolest a fakt jsempak nic necítila...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre