Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

dejnas
29. aug 2011

@maminka142 asi si to mnohí mýlia, lebo oboje sa pichá do chrbta... epidurál (epidurálna analgézia) je na potlačenie bolestí, ale mylím, že tam musí ostať nejaká citlivosť a spinál (spinálna anestéza) je na znecitlivenie... pri epi to znecitlivenie nie je.... nie som odborník, ale tak aspoň laicky

maminka142
29. aug 2011

@dejnas takže podla toho čo si napísala, tak potom spinal, je asi lepši ako epidural? Lebo pri prvom som mala rodiť normalne s epi, ale dali mi asi vyššiu davku a necítila som vôbec nič... Potom ma zobrali na cisarsky a povedal mi anesteziolog, že či ma môžu operovať, tak že budem pri vedomi, alebo chcem uplnu narkozu.. Ale ja som si vybrala uplnu narkozu, lebo som bola už maximalne vyčerpana 😒 A teraz to lutujem, že som sa tak rozhodla, aj napriak tomu, že mi hovoril, že nebudem nič cítiť som sa velmi bala 😖 Teraz by som sa už rozhodla inak 🙂 A da sa vybrať čo chceš, či nie? A čo je podla teba lepšie?

dejnas
29. aug 2011

@maminka142 ja si myslím, že v každej nemocnici sa dá vybrať... jedine, že by šlo vyslovene o sekundy, vtedy na výber nie je, vtedy dajú celkovú, lebo spinálka zaberá trošku pomalšie.... ale nebooooj, keď začnú rezať, už bude 100% účinná 🙂
ak sa ťa na predoperačnom nespýtajú, akú anestézu chceš, pýtaj si sama

huxy
29. aug 2011

ahojte.chcem sa podelit o skusenost.kedze moje babatko bolo uz dlho pred porodom v zlej polohe-ritkou dolu,tak mi v 38tt naplanovali sekciu-cisarsky rez.na vyber som nedostala,ci chcem celkovu narkozu alebo len spinalnu.automaticky mi dali spinal.samotne pichanie bolo dost neprijemne,hlavne kvoli mojmu obrovskemu bruchu a citlivemu chrbatu.musela som sa stocit do klbka,a vazne mi to dalo zabrat,kedze som bola naozaj velka ako hrosica 🙂 ale nakoniec sa to podarilo.spinal zacal ucinkovat uz po niekolkych sekundach.
samotne rezanie nebolo citit,teda ziadna bolest tam nebola.bolo to citit len tak,ako by mi niekto kreslil prstom po bruchu.a aj tahanie babatka bolo citit,no nie ako bolest,ale vedela som,ze ho tahaju.a ja som od unavy po dvoch nociach skoro bez spanku,pri zasivani zaspala.aj ked mi malu prisli ukazat este pocas zasivania,tak si na to spominam velmi matne.
no ked uz spinalna anesteza zacala vyprchat,tak samozrejme zacali aj bolesti.no sestricky pichali nieco proti bolestiam.a uz na druhy den to bolo ovela lepsie-teda ked som bola v klude.samozrejme,ked som na druhy den musela vstat,tak som skoro aj odpadla,ale kazdy den sa to lepsilo.
malinku mi doniesli len ukazat v ten den.na dalsi den ju doniesli 2-3 krat,len na chvilu.
aj ked som sa spinalky zo zaciatku velmi bala,ako samotneho cisarskeho rezu,teraz nelutujem ze sa to robilo tak.je to lepsie aj pre babatko.

zivika
29. aug 2011

@maminka142 ahoj, prepac, ze sa miesam do debatky, ale nedalo mi to 🙂 tiez som rodila akutnym cisarskym a tiez mi dali na vyber a zareagovala som tak isto ako ty, bola som tak vysilena a mala som take bolesti, ze som uz nechcela nic citit a bala som sa, lebo na komplikacie som nebola pripravena ☹ ...a keby som sa mala teraz rozhodnut, tiez by som chcela spinal...myslim, ze na vyber ti daju v kazdej nemocnici, dokonca mam pocit, ze ked budes chciet spinal, budu radsej 🙂 sice si na to spominam len matne, ale myslim, ze sa ma snazili na spinal prehovorit... 😉

jankadudova
29. aug 2011

@dejnas Holky, oboje e druh anestezie. Rozdil je v tom, kam se to anestetikum podava, to je o anatomii🙂 kdyz se podava epi u porodu, tak se dava jina latka a mene, aby to bolesti pouze zmirnilo. Ale samozrejme se jako anestetikum da taky vyuzit. Jen se to vestinou nedela, protoze je to drahe. Spinalni anestezie je nejcastejsi. Kdyz mluvime o spontannim porodu, tak se rika epiduralni ANALGEZIE, protoze tlumi bolest.

huxy
29. aug 2011

este chcem dodat,ze mna sa naozaj nikto nepytal,ci chcem spinal alebo celkovu anestezu.to som sa dokonca pytala ja,ze ci by sa to nemohlo robit v celkovej,lebo sa ciastocnej narkozy velmi bojim /co teda bola pravda/.ale anesteziolog sa ma snazil ukludnovat a povedal,ze spinal je lepsi aj pre mna aj pre babo.a k celkovej anestezii vraj pristupuju len v zavaznych pripadoch,ked ide o zdravie dietata alebo rodicky.co sa teda aj stalo,no nie mne,ale jednej pani co museli rezat este predo mnou.babatko sa jej zacinalo dusit,ci nieco take.tak nemali cas na ine,ale na celkovu narkozu.a to mala chuda naozaj stastie,ze mna nestihli narezat a mohli rychlo zacat rodit ju.

leeenkaaa
29. aug 2011

@dejnas ahoj takže sa to može ? mna všetcistrašia že sa to už nemože ale ja bz som ešte chciela dievčatko velmi ..ale až tak o 5 ročkov to už bude hádam fajn yahojene pretože ked som čakala toho druheho cele tehotenstvo som mala bolesti okolo jazvy ..a tento druhý cisár bol pre mna hroyne bolestivý no ale koli malej princeynej ak bz sa podarilo sa to oplati

maminka142
29. aug 2011

@dejnas ale ty si mala asi tu spinalnu, nie epiduralku však? Aby som vedela ktoru si vybrať, ktora je lepšia 😉

maminka142
29. aug 2011

@zivika ďakujem ti za tvoj nazor 😉 Ja už ak by som mala na vyber, tak určite spinal 😉 Už inak rozmyšlam, ako predtym... Teraz by som sa bala, že sa potom nemusím prebudiť, kebyže mam celkovu narkozu 😕 A ten pocit, byť pri vedomi a počuť prvy plač babätka, to musí byť užasne 🙂

dejnas
29. aug 2011

@leeenkaaa nepočúvaj tých, čo strašia.... spýtaj sa priamo gynekológa, či by ti ďalšie tehu doporučil.... on pozná najlepšie tvoj zdravotný stav, takže to posúdi odborne
ďalšie vec je, že kedysi sa rezalo pri s.c. naprieč cez celé brucho, takže vtedy bol zaužívaný ten názor, že max. dva krát... teraz sú aj iné postupy.. ja mám kolegyňu, ktorá prvé dieťa odrodila v 38r. s.c., po 6 rokoch mala ďalšiu s.c. a po ďalších 3r ešte jednu... takže sa dá určite aj 3x (možno aj viac, to už neviem), ona je toho dôkazom a pritom má vek už na rodičku pomerne vyšší
držím palce 😉

@maminka142 ja som mala spinál a bude to zrejme tak ako napísala @jankadudova

dejnas
29. aug 2011

hej, aj mne šlo hlavne o ten pocit, aby som "nezmeškala" prvý plač dieťatka, aby som mala aspoň ako taký pocit, že som "rodila".... lebo veľa báb bolo po narkóze sklamaných, že im to ani nepripadalo, ako pôrod, skrátka, že sa zobudili "bez bruška" a mali len taký čudný pocit 😒
samozrejme, že nie vždy sa dá vybrať, ale pokiaľ sa dá, je som určite za spinal 🙂

jankadudova
29. aug 2011

Holky, za me urcite spinal. Vpich se da vydrzet, nic neboli a hned miminko vidite, slysite...bylo to krasne, da-li se to o porodu rict 😉

slavvicek
29. aug 2011

Ahojte, baby.Ja som mala cisársky rez neplánovane, pôrod nepostupoval a na druhý deň ráno mi hcceli vyvolávať- už som prenášala. Neskoro večer však neboli dobré ozvy, tak mi len povedal pôrodník, že ma za 10 minút čaká na sále....Išla som v celkovej narkóze. Vtedy mi to bolo jedno, vedela som, že malá musí von! , aby bola zdravá... Zotavenie bolo rýchle, po 13 hod.na JIS-ke som bola prevezená na izbu a na WC sama...1.deň som myslela, že mi odpadne brucho, ale potom sa to celkom dalo🙂 Chcela som ísť rýchlo domov, nie aby boli komplikácie, tak som sa snažila🙂 Na 5.ty deň aj s malou domov🙂 Po 3 týždňoch som začala cvičiť aj na brucho light...

maminka142
29. aug 2011

@leeenkaaa prečo bol tvoj druhy cisar hrozne bolestivy? Cítila si bolesť priamo pri cisarskom, alebo po ňom?

elizabeth22
29. aug 2011

@huxy ani mna sa nikto nepytal,rodila som v starej lubovni,a mysliim si,ze každá narkoza je pre človeka záťaž všeobecne,tak lepšie polovičnú spinálku ako uspať celkovo.inak,tie pocity pri cisárskom som mala pdoobné ako ty,tiež som veľmi nevnímala ako mi malú doniesli,bola som taká omámená,chcelo sa mi spať a potom ma aj nutkalo na vracanie,rez som taktiež necítila,len pri vyberaní malej to bol silný tlak alebo ťah,to som cítila,to hej.už je to síce rok aj niečo po mojom porode,ale ja na sekciu nemám dobré spomienky,potom to zotavovanie,hojenie,jazva ostáva na celý život a to ešte dobre,že nemám oči vyššie,že som nevidela,čo všetko mi lekári pri samotnej sekcii robili,na to nechcem ani myslieť.ešte dodám,že som rodila sekciou kvoli preeklampsii a taktiež som sa neotvárala,ale strašne verím tomu,že druhé bude prirodzene.veľmi by som chcela 😒

huxy
30. aug 2011

@elizabeth22 urcite kazda narkoza je zatazou na organizmus.tak aj preco v lc robia spinalnu,teda hlavne pri planovanych sekciach,ak nie su nijake komplikacie.a veru musim sa priznat,mne prislo este pred samotnym cisarskym strasne zle.no nie na zvracanie,ale na odpadnutie.v tomto smere som dost slaba.ja si totiz veci velmi predstavujem,predstavovala som si,co budu robit,ci to nebudem citit a tak.tak zo mna tiekol studeny pot.az ma anesteziolog musel utierat-teda moje celo 🙂 a kedze videl,ze som naozaj s tym strachom neprehanala /lebo som mu to hovorila dopredu/,tak mi aj nieco pichol na ukludnenie,aj ked zo zaciatku nechcel.ale zvladla som to.
zotavovanie bolo trosku dlhsie a aj dost bolestive,ale na samotnu sekciu nemam az take zle spomienky.bolo to takto lepsie.samotny primar mi totiz hovoril,ze pri takom velkom babatku a este otocenom ritkou je to najlepsie riesenie.vraj by som mohla byt strasne natrhnuta.a to este predpokladali,ze malinka bude mat cca 3600 g,a narodila sa 4130g.

leeenkaaa
30. aug 2011

@maminka142 ja som bola v oboch prípadoch uspatá takže som nič nevedele nič necitila ..ale ked som sa prebrala tak to bola neskutočná bolesř maternicu som hroyne cítila ...ale ked mi dali neskor injekciu od bolesti a potom už pravidelne tak sa to celkom dalo ..ale rana sa yahojila rýchlo a super ..a aj som sa skor roychodila ako pri tom prvom ..

hhranolka
30. aug 2011

Tak v hk preferuji celkovou narkozu- nevím proc, ale všechny kamarádky co šli rodit císařem(plánované, že zdravotních důvodu) tak jim dávali podepisovat papíry a celková narkoza byla již na papírech předepsaná- jedna kamarádka chtěla spinal, tak to na všech papírech prepisovali a ona z toho byla hotova, že to všem musí stále hlásit.... A v nemocnici se pry hrozne divili 🙂 tak nevím proc se u nás preferuje celkova

huxy
30. aug 2011

@hhranolka to je naozaj zaujimave.lebo ako som uz pisala vyssie,v lucenci zase preferuju spinalnu anestezu.vraj je to lepsie aj pre matku aj pre dieta.tak naozaj neviem,preco u vas robia celkovu,aj ked je to planovany cisarsky.no vsade to maju asi inak.mozno o nejaky cas to bude aj u vas ako v lc.ktovie.

hhranolka
30. aug 2011

@huxy ja doufám, že to u nás časem nebude jako v lc. Neboť chci celkovou 😅 takže mi bude příjemnější, když to bude standart, než aby me někdo před porodem řekl, že se to děla jen na spinal... A celková je něco neobvyklého 🙂 ale je to vázne zajimavé, že k tomu přistupují všude uplne jinak

huxy
30. aug 2011

@hhranolka to je naozaj zaujimave.
inak aj ja som sa hned na zaciatku,ako mi naplanovaly cisarsky,pytala,ci sa robi v celkovej alebo ciastocnej narkoze.no a doktorka mi priamo povedala,ze sa robi v ciastocnej,v celkovej len vo vaznych pripadoch /teda ked su komplikacie a treba to riesit velmi rychlo/.takze som hned vedela,ze co ma caka.ale aj tak som dufala,ze ked to poviem anesteziologovi,ze mam velky strach,ze mi daju clekovu.ale nedali.vysvetlil mi to a snazil sa upokojit.no velmi sa mu to nepodarilo.ale nakoniec som to zvladla.a hlavne som myslela na to,ze je to lepsie aj pre moju malu.
no inak aj tu to bolo pred niekolkymi rokmi tak,ze cisarak sa robil len v celkovej anestezii.nechcem ta teda strasit,ale myslim,ze to casom bude tak vsade.ale drzim ti palce,nech ti to dopadne tak,ako si zelas 🙂

dit
30. aug 2011

ahoj, rodila jsem plánovaným CŘ. Stejda-primář anestezie-mi doporučil jednoznačně celkovou anestezii, proto zase divně v Podolí koukali na mě-ale vyhověli mi. Žádné trauma z toho nemám, vše proběhlo hladce, takže můžu doporučit 🙂

katulka74
30. aug 2011

leeenkaaa,mna caka teraz treti cisarak a v pohode,doktor sa ma pytal ci este planujem dieta,takze by nemal byt problem,ak budes mat dostatocny odstup od operacii

helenkasabinka
30. aug 2011

ja som mala pred 3 mesiacmi cisarak a mala som spinal a nikdy nezabudnem na ten nadherny zazitok z porodu vdaka spinalu 😵

tun1ska
30. aug 2011

Ahojte...ja mám odporúčanú sekciu od neurologa- hernia disku, vysunutá platnička...Má niektorá skúsenosti pôrodu s touto dg? 😒
Kedy ste išli do nemocnice na predoperačné vyšetrenie, robí sa sekcia v termíne ,a lebo pred termínom?
Dík 😉

zdenkazdenula
31. aug 2011

tun1ska- můžu se zeptat, o kolik máš vyhrezlou plotynku?
Jinak rodit budeš asi 39tt.

jankadudova
31. aug 2011

Ahoj. Kdyz je sekce indikovana z jakehokoli duvodu, dela se vzdycky pred terminem. Nekdy tyden, nekdy dva, podle nalezu.

katulka74
31. aug 2011

tun1ska,mne planuju sekciu asi tyz az 10 dni pred terminom.

anny22
31. aug 2011

ahoj,ja mam termin porodu 13.9 ale planujeme sekciu ale zatial nemam termin ani nic! zajtra by som mala mat pradnu tak dufam ze mi nieco dohodnu keby nie ta sa mam ozvat?? 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre