Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

kkiki
30. dec 2010

@sulamith dakujem ... este neviem ako to dopadne ci zase spinal, ci narkoza ... teraz viem ze ako mi budu pichat teda ak by ku tomu prislo musim mat kyslik ...

monulik0209
1. jan 2011

Ahojte chcem sa spytat,idem rodit cisarskym a som objednana k anesteziologovi.Co mi bude robit??? ci bude len nieco vysvetlovat???

benne
1. jan 2011

@monulik0209 ja nie som po cisaráku, ale myslím, že bude robiť len predoperačné vyšetrenia: anamnézu, tvoju váhu, krvácavosť, ochorenia v rodine a tak... (mna tohoroku operovali laparoskopicky), aby vedel akú a koľko anestézy použijú

monulik0209
1. jan 2011

@benne dakujem za info,lebo som nervozna v stredu idem k anestez. a neviem co mam cakat.... a ako dlho to trvalo???

benne
1. jan 2011

@monulik0209 nie dlho... len som nanho musela čakať, lebo bol pri nečakanej operácii... normálne sme pokecali... čo ja viem... 15minút? a potom ma poslal na vyšetrenie krvácavosti - to ma pichli do prsta a stopovali, kedy prestane tiecť krv 😀 takže to bolo menej než 5 min.

pattie
1. jan 2011

@monulik0209 Mě anesteziolog před SC jenom pověděl o rizicích. Taky jsme si povídali o spinální vs. celkové anestezii.... možná jsme probírali rodinnou anamnézu, to už si nepamutuju, ale rozhodně mi nedělal žádná vyšetření.

monulik0209
1. jan 2011

@benne dakujem za info aspon viem co mam cakat,som objednana na urcitu hodinu,tak dufam ze ma hned zobere

@pattie dakujem ,no ja tiez chcem iba spinalnu,aby som malicku mohla hned vidiet

pattie
2. jan 2011

@monulik0209 určitě je ta spinální lepší. Hrozně jsem se toho bála (že mi budou napíchávat páteř) a původně chtěla celkovou, ale kamarádka mě přemluvila, že je to tak lepší. A bylo! Byl tam se mnou manžel a malou jsem viděla hned jak jí vyndali, takže skoro jako klasický porod, opravdu úžasnej žážitek! A trvej na přiložení a kojení, v tomhle mě v Praze v Motole dost zklamali, kdyby si to manžel nevydupal, tak mi malou ani nepřiložili ☹( a na kojení na JIPKu jí nenosili, ale to prostě je o lidech.....
Takže držím palce, ať to všechno dobře dopadne a máš krásnou a zdravou holčičku!!!!!!!

monulik0209
2. jan 2011

@pattie dakujem za povzbudive info....no ved preto chcem iba spinalnu,aby som si mohla hned malicku prilozit a hned ju vidiet,som strasne na nu zvedava...

pattie
2. jan 2011

@monulik0209 s tím přiložením je to na doktorech.... alespoň u mě to bylo tak, že jsem měla ještě přes prsa plentu, aby nebylo vidět na ránu, prostě klasická operace, takže přímo na sále malou přiložit nešlo, manžel mi jí jenom přinesl ke mě, to mě ještě šili břicho a mohla jsem si jí tak jedním prstem pohladit (měla jsem přivázané ruce). Pak jí odnesli na chvíli na prohřátí do inkubátoru a mě odvezli na JIPKu. Kamarádce po císaři malou přiložili cestou na tu JIPku, mě až po 4 hodinách (ale jak jsem psala, manžel si to vyloženě musel vydupat), proto teď měním porodnici, kdyby to náhodou znovu bylo na SC, nechci přijít o ty první chvíle "kojení".
To jen takové upozornění, na co si třeba dát pozor, kdybych věděla dopředu, že to v Motole takhle funguje, rozhodně bych víc trvala na tom, aby mi dítě nosili, neviděla jsem jí pak 24 hodin... Ale takhle to u vás být nemusí. Jen to je věc, která mě doteď mrzí, i když jsem se pak rozkojila relativně v pohodě (asi třetí den po SC), tak tohle beru docela jako újmu.

V roce 1989 dokonce vzniklo společné prohlášení Světové zdravotnické organizace a UNICEF „Ochrana, prosazování a podpora kojení“. Jeho záměrem bylo upozornit na významnou roli, kterou hrají zdravotníci při podpoře kojení. Hlavní zásady byly shrnuty do 10 kroků k úspěšnému kojení, které by se měly v porodnicích dodržovat. V ČR se tato iniciativa uskutečňuje již od roku 1992.

Četla jsem o tom v zahraničí v nemocnici na nějaké ceduli 🙂 Kdybych tohle tušila, tak rozhodně na Motol podám stížnost….. ale to už je jedno. Nechci se zbytečně rozepisovat, jen chci upozornit ostatní maminky, prvorodičky, na co si případně dát pozor.

monulik0209
2. jan 2011

@pattie no dakujem na to si dam pozor,lebo chcem malicku hned kojit,ved uvidim ako to dopadne u nas v nemocke

jitule
2. jan 2011

Ahoj vsem a jeste dodatecne stastny Novy rok. Chtela jsem se zeptat vas co to jiz mate za sebou na dojmy a hlavne fakta o tom jak probihal vas cisar. Dnes jsme meli s pritelem schuzku s nasim porodnikem. Budeme rodit u Apolinare a rodit nas bude dr. Koucky a ten dospel k zaveru, ze budu mit cisar. Mam ho zatim planovany na 10.2. Je to z toho duvodu, ze jsem mela pred nekolika lety vaznou autonehodu pri ktere doslo k prasknuti panve, kterou jsem mela dratovanou (draty pote vyndany) a on rikal, ze by bylo dost velke riziko u toho porodu, ze by doslo k prasknuti te stydtke kosti, protoze tam pry mam nejakou mezeru, coz poznal z vysetreni. No jsem z toho trochu rozhozena, ale rikal, ze riziko je fakt vysoke, takze mi ten cisar opravdu doporucuje protoze bych mohla skoncit na operaci panve, kdybych trvala na prirozenem porodu. Chci se zeptat jak jste to meli vy. Jestli jste neco pri tom citily, jestli jste hned zacly kojit. Bylo vam mimo hned prilozeno k prsu i po operaci a jak je pece o mimo v prvnich dnech. Nekde jsem cetla, ze prvni tri dny pry nemate mimo u sebe, ale vozi vam ho sestry jen na kojeni. To doufam, ze tak neni a ze je moznost jak bych se o nej mohla starat hned od zacatku. A jak je to s hojenim jizvy a zavinuti delohy, je to stejne rychle jjako u prirozeneho porodu a staci to sestinedeli?

Moc dekuji, pokud mi nektera dokaze popsat jak jste to mela. vim, ze bych se docetla asi na predchozich strankach, ale nezvladnu moc dlouho sedet u pocitace protoze uz mam opravdu velke bolesti zad.

Diky a dobrou noc

ratatooy
3. jan 2011

@jitule já mám císař za sebou dva a půl měsíce ale pochopila jsem že asi budeš rodit ve spinále?já měla celkovou narkozu ale jinak to bude asi podobný.den předem jsem nastoupila,celý den běhala po vyřizování porodopisu na pásy na vyšetření atd,v noci jsem neusnula ani když mi dali prášek na spaní a k ránu bych spala 🙂 byla jsme objednaní na půl osmou,před sedmou dorazil manžel,pak pro nás přišel zřízenec a jeli jsme na porodnici.tak mi dali do ruky kanylu sundali mi košilku dali mi ten zelenej hadr a šla jsem na sál.tam mi dali do močáku cévku(to se nemusíš bát nebolí to)a zachvilku jsem spala a pak se jakoby hned probudila na pooperačním,ve spinále to probíhá asi tak že ti anesteziolog napíchne páteř a od pasu dolů za chvilu nic necítíš ale znám i případy že spinál vůbec nezabral,pak před obličej ti dají plentu manžel může s tebou sedět vedle tebe,co u toho cítíš je prý akorát tahání a jak kdyby ti někdo kreslil tužkou po břiše.jinak je to rychlý cca 5minut na vyndání mimi a cca 20min šití,u někoho i rychlejc manžel říkal že já byla zašitá asi za 10minut,na pooperačním pokoji jsem ležela 2hodiny,pak na pokoj tady nedávají ani na jipku.mimi po spinále můžeš mít u sebe asi taky až za dva dny,první ti nosí sestra na kojení,jde o to že celý den ležíš a stoupáš až druhý den,budeš ráda že se o něj postarají.jinak moje probuzení v pohodě,bolest taky ůplně v pohodě,druhý den jsem stoupla rozchodila se a šla do sprchy poprvé se sestrou a na záchod a pak už mi to šlo samo a třetí den už bych bejvale mohla domů,snesla jsem to hodně dobře a asi to bylo tím že jsem si to v hlavě nastavila tak že se nic nedějě a že to nic není,bolest jsem si nepřipouštěla a když vidíš toho drobečka tak to ani nevnímáš,takže pro mě porod císařem byl ůplně super.když jsem odcházela domů tak jsme říkala že to pro mě byla asi na dlouhý léta poslední dovolená. 😀

ratatooy
3. jan 2011

@jitule ještě co se týče hojení,tak zavinování dělohy jsem vůbec necítila oproti přirozeným porodům jak tam ženský naříkali,výhoda je že skoro vůbec nekrvácíš protože ti všechno důkladně vyčistí takže já krvácela asi 4dny a to jen tak na dvě vcložky denně a pak po dobu šestinedělí už jen špinění a to jen občas.menses jsem dostala hned ten den co mi skončilo šestin.
a s kojením jsem to měla tak že jsem ani nekojila,protože po celkové narkoze to trvalo asi 8dní než se mi něco podařilo vysát a to jen díky odsávačce protože mám plochý bradavky což mi nidko během těhu neřek abych nosila formovače tak jsem kojila v porodnici přes kloboučky a to malej hrozně řval a vůbec to nechtěl a když z toho nic ani neteklo že jo,pak stejně dostal nutrilon ze stříkačky,navíc to může být i dědičný jelikož mě mamka taky nekojila.kdyby mi sestry dali odsávačku hned tak by se to třeba rozjelo ale takhle ne,s tím jsem se dost natrápili,ale co doma jsem mu asi 14 dní přidávala trošku ode mně do umělýho a to bylo vše,sice je to pro dítě nejlepší ale nejsem z těch co propagují kojení za každou cenu,když to nejde tak nejde.navíc jsem s tím počítala protože to pro mě ani nebylo příjemný protože jsem od jakživa hrozně háklivá na prsa nikdo na mě nesmí šáhnout a kojení to se mi protáčeli panenky,takže pro tebe mám jednu radu když ti to nepůjde a mlíko se i nezačne dělat po cca třech dnech tak si řekni o odsávačku aby jsi aspoň trochu stimulovala bradavky,ale jestli jdeěš na spinál tak tě to asi nepotká protože tam ti přiloží mimi hned mě až za 4hodiny

milejdy
3. jan 2011

Ahoj ratatooy,chtěla jsem se tě zeptat na ty formovače,co to je?Já měla u prvního mimi podobný problém,mám vpadlou bradavku a ještě navíc mateřské znaménko na dvorci,také já se překonávala se silikonovými kloboučky,ale po 10 dnech,kdy mi Kety řvala co půl hodiny,jsem se z toho celkem sesypala a volala jsem svýmu doktorovi,že kojit nejde a že chci mléko zastavit,ani s odsávačkou jsem totiž nevymáčkla skoro nic a prsa jsem měla do krve rozdrásané. Teď u druhého to velmi zvažuji a přemýšlím,co vylepšit oproti té první snaze kojit,mám z toho docela strach.....Sice bych kojit strašně moc chtěla,ale jak říkáš i ty,když to nejde,tak se nezblázním,že?....Může mi někdo prosím poradit? ☹







k

eustoma
3. jan 2011

ja mam prve tehu a mam vpadle bradavky. boli mi doporucene formovace.
napriklad tieto: http://www.dnformed.cz/medela/produkty/formovac...

ako funguju este neiem, sama som ich neskusala ale tu na konikovi to v nejakej diskusii holky rozoberali.

gabrielaa
3. jan 2011

@jitule ahoj 🙂 já byla na císaři taky 2měsíce zpět a měla jsem jen spinální umrtvení. Když dojedeš na sál, tak ti píchnou infuzi a na druhé ruce budeš mít tlakoměr, který ti bude průběžně měřit tlak, plus ti píchnou to umrtvení, po kterým ti tělo znecitlivý od prs dolů. Pak už přistoupí dr k císaři, cítíš vážně jen tlak při roztahování a vytahování mimča, ale vůbec to nebolí, ani to není nijak bolestivé, jen prostě takový nezvyklý pocit. Mně pak ukázali malou jen na vteřinku, abych si ji pohladila, ale žádný přikládání bhužel neproběhlo, protože mně pak brali rovnou i slepák a malá byla nedonošená, takže musela honem do inkubátru. Ale ty, když budeš rodit plánovaně císařem, tak si to klidně vydupej, rozhodně je to tak lepší jak pro tebe, tak hlavně pro miminko. 😉
Postavit jsem se musela cca za 22hodin po zákroku, i když to bylo strašný pro mě, ale spíš jsem si to blbka tak vsugerovala do hlavy, nakonec to nebylo tak strašný a hlavně čím dřív vstaneš, tím líp pr tebe, a pak už to je den ode dne jen lepší.
Očistky jsem měla jen 3 týdny, 4. týden už menstruace, protože jsem nekojila.
Dnes jsem byla na kontrole u dr a vše v pořádku. Nevýhodou císaře je snad jen to, že cvičit nějak víc můžeš začít 2měsíce po operaci, ale nic těžkýho na to bříško, plus do půl roku po operaci nezvedat nic těžkýho-takže já už objednala šátek na mimčo a budu malou nosit tak, protože když s ní třeba v noci hodinku chodím, tak se to projeví.
No a taky se pak musí minimálně rk počkat s dalším otěhotněním-někteří dr říkají i dva, to už se různí, ale ten rok je minimální doba.
Plus teda ještě jeden rozdíl od normálního porodu, na který jsem došla dnes u dr-nemůžu brát prášky, takže si musím dát tělísko, no a protože jsem měla císaře, tak se to zavádí při krátkým uspání, protože nemám roztáhlý čípek nebo co, takže by to bolelo..
To je tak vše co mě napadlo, tak a´t to dobře dopadne a žádný obavy 😉

pattie
3. jan 2011

@jitule o tom kojení hned po císaři jsem psala o kousíček nahoře. Na zavinutí dělohy mi dávali nějaké injekce, ale např. kamarádce v Krči dávali na břicho pytlík s ledem... Malou mi dali na pokoj čtvrtý den po porodu, ale po pravdě jsem byla docela ráda, měla jsem toho plný kecky, přeci jen je to operace a člověk se potřebuje trochu zmátořit 😉 Jinak očistky jsem měla asi 5 týdnů, ale zřejmě míň než po klasickým porodu, protože z dělohy toho při císaři prý víc vysajou...

jitule
4. jan 2011

Ahoj, moc dekuji za vase zkusenosti. Chtela jsem se jeste optat jak je to s cvicenim po cisari.Muze se zacit hned po tom 6nedeli! Dostala jsem totiz k Vanocum permici do fitka,ktera mi zacina presne po tom 6nedeli a nerada bych ji nechavala bezet bez toho aniz bych tam chodila ptz je to pomerne drahe fitko a hlavne ch i cvicit co nejdriv, abych se dostala do tech sv.satu co jsem si vymyslela a to je strih ktery nedovoluje zadny kilo navic 🙂)) Ne opravdu jde spis o to abych se citila dobre a nefunela do kazdeho schodu. Hlavne my bydlime v pudnim byte bez vytahu,takze budu muset i tahnout kocarek a dite,jelikoz nemame sklep, tak jestli to vubec zvladnu po tom cisari :/ Jak jste to mely vy???

pattie
4. jan 2011

@jitule no holka, táhnout kočárek do podkroví..... já měla problém ho svézt dolů po nájezdu na schodech u baráku (a vyvézt nahoru už vůbec ne...), je to operace břicha!!! Bacha na to, jakmile si potrháš stehy, je to dost blbý... jak psaly holky, minimálně dva měsíce můžeš zvedat maximálně tak mimčo a půl roku určitě se šetřit. Cvičit se může začít po šestinedělí, ale jen zlehla. U nás v porodnici mi dali papír s cviky a bylo to opravdu jen velmi lehké cvičení....

jitule
4. jan 2011

@pattie - no nestras, tak to nevim jak to budu delat. My jsme zjistovali moznosti umisteni kocarku dole jeste pred tim nez jsem se dozvedela, ze pujdu na cisar a proste nebyla sance se domluvit se spravcem nebo majitelkou domu a tak ted uz vubec nevim jak to budu resit, kocarek neni zrovna nejlehci. Sice je vytah do 4 patra, ale pak mame 2 patra tocicis schodu bez vytahu. A kocarek na chodbe ve 4 patre fakt nemuzu nechat, mi jednou vykradli i schranku za zamcenymi domovnimi dvermi, na toz kocarek za x desitek tisic :( Takze rikas, ze cviceni jako behani a podobne, s tim se muzu na pul roku rozloucit? :( Jak jste pak zapasily s tehotenskymi kily po porodu, to jste cekaly toho pul roku? Ja vim, ze je na prvnim miste hlavne zdravi mimca, ale ja se vzhledem pomerne dobre zivila v reklame :(

gabka32
4. jan 2011

@jitule přidám taky svou zkušenost s císařem.. 😉
původně jsem měla rodit normálně, ale kvůli těhu cukrovce porod 3dny před termínem indukovali tabletami, oxytocinem a jelikož se nerozběhl, nakonec rozhodli o sekci. píchli mi spinál, malou ukázali hned po očistění ještě na sále, přiložili mi ji líčko na líčko, bylo to moc dojemné 😢 akorát MM se mnou být nemohl, dovolili mu až jít za dcerkou na novorozenecké 😒

na JIPce jsem pobyla tak 15hodin a během té doby mi donesli malou 3xna kojení.a na nohy se poprvé postavit cca po 12h od operace byla teda síla 😒 , rovnou do sprchy, ale sestry mi pomáhaly, pak na novorozeneckém mi ještě jednu noc dcerku vozili a od 2.dne (od operace) byla pořád se mnou.

mlíko se mi udělalo hned a v porodce jsme kojili docela v pohodě, doma se to pak nějak zvrtlo a asi jsem to brzy vzdala a začla odstříkávat a krmit odstříkaným mlíkem, což nám vydrželo 4měsíce.

příští týden jdu do porodnice a tentokrát to už bude plánovaný císař, jednak že už mám jeden za sebou a jednak je mimi koncem pánevním. taky mám obavy, přeci jen je to operace, ale už vím do čeho jdu 😉

zdenkazdenula
4. jan 2011

jitule-u druhe dcery jem mela cisare a starsi bylo kolem roku a pul a musela jsem ji nosit hodne casto do schodu, takze noseni tezkych predmetu se muze po 6 tydnech, kdy ti gynekolozka zkontroluje jizvu. Starsi jsem nosila do 5.patra kazdy den (15kg) a mela jsem to odsouhlasene i z porodnice od vicero doktoru. Docela jsem se toho bala, ale bylo to uplne v pohode.
Cviceni taktez po sestinedeli.

zdenkazdenula
4. jan 2011

Jitule- s tím kočárkem si vyjedeš nahoru a ty 2 patra vyneseš v pohodě. Nejdřív korbu s mimčem, pak podvozek. Nebo nejdřív mimčo, pak korbu, a pak podvozek. 😀

skajana
4. jan 2011

@jitule Tak já rodila taky císařem - můžu říct, že než jsem otěhotněla, tak jsem měla fyzičku fakt dobrou, pak i s břichem jsem dávala celkem všechno bez problému (třeba na Sněžku jsme lezli týden před porodem a ani jsem se moc nezadýchala 🙂). Každopádně po porodu jsem teda byla jak zbytá - bydlíme ve čtvrtým patře v baráčku bez výtahu - kočár máme naštěstí rozkládací, takže pokud jsem chtěla ven, musela jsem dopravit dolů jenom korbičku. Co si tak vybavuju, tak minimálně to šestinedělí mi někdo fakt musel pomáhat (i s prckem to bylo dost přes 10kilo) a po hodinový procházce jsem byla jak po třech Sněžkách...natož abych chodila cvičit 🙂. Ale uvidíš sama, třeba to budeš snášet líp...

milejdy
4. jan 2011

@eustoma
Děkuji moc za radu,snad se mi to podaří sehnat rychle i tady v Řecku....

miika
5. jan 2011

Ahojte, ja teda nemam za sebou ziadny cisarak, ale jedna porodna sestricka velmi radi zobrat si do porodnice naplaste Atrauman AG, ze sa rana po cisaraku uzasne rychlo hoji. Mate s tym skusenosti? Poradila som to sesternici, ktora rodila cisarskym dvojicky, ale ona tu naplast nakoniec vobec nepouzila a nikoho ineho nepoznam. Ja tu naplast mam zabalenu v taske pre strycka prihodu - ak by sa normalny porod zvrtol na akutny cisarak, preto chcem vediet vase skusenosti s tou naplastou.

zabkatt
5. jan 2011

@miika ja som sa po cisarskom teda ťažko dostavala ale dakujem za radu tu naplasť si pôjdem určite kupiť lebo zas pôjdem asi cisarskym hadam to zoženiem🙂

monique239
7. jan 2011

zeny,,moj nazor prezentujem cez lekarov,ktori nam vrvaleli,,,zeny si na mediach vsetko podrobne nastuduju ,pridu sem so vsetkym na papieri ako chcu mat,pekne cisarsky,lebo oni teba tu bolest a tlacit to,,to oni teda neznesu,,hacik je v tom,ze robia zle sami sebe,...zena po porode ppv(prirodzenou cestou) na druhy den ani nevie ze rodila,kym zena po cisarskom,na druhy den ma problem sa o seba starat z bolesti ktore ma ,a nieto s svoje male,cisarsky rez jevlastne operacia,cize obrovsky zasah doo rganizmu zeny,cez riziko krvacania,infekcie,poporodne bolesti z hojenia rany ktora netrva par dni...zeny rozmyslajte rozumom,priroda to zariadila najdokonalejsie ako len mohla,prirodzenou cestou.cisar sa pouziva iba ked neni mozne porobit normalne,napriklad ak je dietattko ulozene v inej polohe ako hlavickou alebo zadockou dolu,ak su trojicky,,podla velkosti panvy zeny,podla zavaznych ochoreni matky,napr srdcove ochorenie...a zeny ,spolupracujte s lekarmi,,vraj hned pri prvych kontrakciach si pytate lieky na bolest,,len potom to neni moc dobre,ked mate najvacsie kontrakcie a vy si lezite ved pohoda,treba tlacit ked lekar povie,,a nie predtym,bo sa vysilite a nebudete vladat ked bude treba najviac tlacit..dufam ze to nebolo moc zhurta,,vela stastia,viem ze lahko sa pise,a vydrz ty tu bolest,,ale ako som pisala,len som dedukovala aaa este jedna vec,ak uz ste raz rodili cisarskym,,uz nikdy nebudete moc rodit ,,normalne,,

ibi
8. jan 2011

@monique239 faaaakt odborný názor ... :(

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre