Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

skeptik
19. nov 2011

@juranka to preboha kde takto funguje?
@baklik Pri planovanej sekcii v spinalnej anestezii sa mozes normalne stravovat, ziaden klystir sa nerobi, stavias sa na nohy o cca 8-12 hodin (co najskor) a babo mozes mat stale pri sebe akonahle si na izbe - na ICU si max 2h ak nie su problemy, dovtedy ma babo manzel.
Jest mozes normalne, ziadne kasovite pokrmy. Mne doniesli rezen - (sice som to nejedla, ale pre info). Maly sa narodil o polnoci, od 2. az do rana som ho mala u seba v posteli - sice som sa nevedela posadit, ale ved ani on.

zojka78
19. nov 2011

ahojte, ja som rodila sekciou teraz v auguste, iba lokalna anestezia a kedze to bolo dopredu planovane, tak mi iba lekarka povedala, ze den pred tym si mam odpustit veceru, takze cca od 18h som nic nejedla (teda o 21h som si dala banan od hladu :o) no a na druhy den rano o 9h som rodila - ziaden klistir, nic, lokalna anestezia, takze som porod cely vnimala a nemozem povedat kriveho slova, bola som max. spokojna.....hned po porode ma previezli na ISKU, kde som bola cely den na infuzkach a na druhy den nejak doobeda uz som bola na izbe....cely den mi nedali nic jest, iba som mala pit vela tekutin a na treti den mi dali len kasovitu stravu, na dalsi piskoty atd (rodila som na Kramaroch)......krpca neviem kedy by mi dali ku sebe, v den porodu urcite nie, ale myslim, ze na druhy den ako ma previezli z isky by mi ho mohli dat, ale mne ho dali az na treti den, lebo prve dva dni bol v inkubatore....a teda musim povedat, ze tie bolesti po cisarskom boli uuuuplne ze v pohode, podla mna sa to asi neda ani prirovnavat k prirodzenemu porodu, ktory musi boliet ovela viac (co som sice nezazila), ale moja sestra rodila tak, ze jej dali vyvolavacku a kedze sa furt neotvarala, tak nakoniec museli urobit sekciu a hovorila, ze tie bolesti pri prirodzenom porode boli strasne a ze bolesti po sekcii su oproti tomu "malina".....ale osobne si myslim, ze aj po tej sekcii zalezi na tom, ako je to urobene, ci je zena dobre vycistena, ci je rez dobre zasity a pod.....ja som nastastie ziadne komplikacie nemala a na druhy den som uz behala po izbe....takze za seba - ta sekcia bola super :o)

skeptik
19. nov 2011

@zojka78 To si potom kedy zacala kojit? Pomahali ti odsavat? U nas sa zacina kojit este na sale pri zasivani - aby sa to stihlo do tej hodiny po. Potom neskor pomahaju sestricky prikladat az kym sa vies sama posadit. Ja som kojila prvykrat na tej intenzivke (lebo na stole som zaspala pri zasivani). Ved po 3 dnoch to uz je moc dlho o hlade, to by mu uz museli dat nieco umele...

zojka78
19. nov 2011

bolo to presne tak ako pises - davali mu umele mliecko resp. ked mali, tak davali prednostne materske....ale uz druhy den, ked som bola na izbe (nie na ISKE), tak som isla kojit za nim na novorodenecke oddelenie....ale inak boli tam dost neochotni a casto krat sa stalo, ze ja som prisla a oni, ze akurat sme mu uz dali papat.....akoze vobec ma predtym nezavolali, ze pridite nakojit alebo nieco podobne, ale zas je pravda, ze mne sa po tom cisarskom dost neskoro rozbehlo mlieko, takze tak ci tak ho museli prikrmovat....

zojka78
19. nov 2011

@skeptik a ty si kde rodila? inak aj na Kramaroch maju v podmienkach napisane, ze baby friendly hospital a ze prikladaju babo hned po porode, ale ja som mala veru inu skusenost....a pritom pri porode som nebola v celkovej anestezii, takze kludne mi ho mohli prilozit, ale oni mi ho akurat tak ukazali a hned brali prec....

baklik
19. nov 2011

@zojka78 ja budem rodit v Ziari nad Hronom, tiez su akoze "baby friendly hospital" a ked som sa vrchnej pytala, ci prikladaju dieta po spinalnej anestezii k prsniku, tak vraj nie... no tak mozem cakat, co z toho bude. dufam, ze mu hned nestrcia do ust cumel a flasu s cumlom a potom moze mat problemy sa prisavat na prsnik...
a tiez teda nechapem, ze co tam budem robit den vopred, kedze podla slov vrchnej celkovu anestezu davaju len v akutnych pripadoch, takze bude spinal, tak neviem preco nestaci prist rano, tak ako to bolo u teba.....

zojka78
19. nov 2011

@baklik tak to naozaj by mohlo stacit prist rano, ale zas kto vie, mozno chcu este sledovat pohyby babatka alebo co....tak treba aspon dufat, ze mu rovno ten cumel nestrcia do pusiny :o))) inak je to des, tie porodnice....

skeptik
19. nov 2011

@zojka78 ja v Rakusku. Ze baby friendly? To co si opisala s tym kojenim nema s baby friendly nic spolocne, ved to je pravy opak.

@baklik Daj im podpisat papier, ze dietatu nic okrem MM nedaju.

juranka
19. nov 2011

@skeptik no tak takto to funguje na kramaroch v ba. ale bola som v celkovej anesteze nie len spinalnej. pocula som, ze ked je spinal tak vstavas po 12 hod. ale ked je to celkova tak 24 hod lezis.

skeptik
19. nov 2011

@juranka Aha, no celkova anesteza sa uz dnes robi len vo vynimocnych pripadoch, to nie je standard planovanej sekcie, standard je spinalna. Priprava zavisi od druhu anestezie - pri celkovej samozrejme nemozes jest tak ako pred (kvoli moznej aspiracii), tak po - lebo ti moze byt na vracanie.
Vstavat treba co najskor ako sa len da.

juranka
19. nov 2011

ja som sa snazila hned ked nam to dovolili, rano na druhy den, vstat a chodit aby mi malu dali co najskor 🙂 mala som tam koleginku co jej robili sekciu (tiez celkovo) predo mnou a ona tam este aj ostala ked som ja odchadzala. vravela, ze sa jej toci hlava a nemohla ani vstat.

llluckaaa
19. nov 2011

@baklik @skeptik Ahoj, čtu tu vaší diskuzi a musím napsat moje zkušenosti s SC. Rodila jsem už dvakrát a plánovaně ve Zlíně se spinální anestezií. Nevím, jestli je rozdíl mezi tím, jak se to dělá u nás a na Slovensku, ale v mojí porodnici to probíhá takto: dají ti vybrat, jakou anestezii chceš, před spinálem musí být několik hodin hladovka (opravdu, já si dala v 8 hodin ráno kafíčko, pak jsem jela do porodnice, a pak jsem tam kvůli tomu kafi musela čekat na SC až do 3), klistýr vám dělají, vstát se smí až po 12 hodinách (do té doby ne, protože hrozí bolesti hlavy, pořád mi připomínali, že se nemám hýbat) a pak vás čeká dieta - první den jen čaj, druhý dej kašovitá dieta a následující šetřící dieta.

llluckaaa
19. nov 2011

@bv_alexandra Jak kde. Já jsem si mohla vybrat mezi klasikou a SC. Důvod: miminko koncem pánevním napřed

skeptik
19. nov 2011

@llluckaaa Tak to je sila - ja nie na SK, ale v AT. Ziadna hladovka, este som dojedala pizzu a na druhy den mi davali rezen ako som spominala... ja som mala ale epidural.
Vstava sa u nas co najskor kvoli trombozam - nie preto, zeby si chcela - s dietatom ti pomahaju, skor ta nutia vstat.

llluckaaa
19. nov 2011

@skeptik Třeba to je jiné u epidurálu a spinálu, fakt nevím. Mně to vyloženě pořád opakovali, abych se vůbec nehýbala, nebo že mě bude hrozně bolet hlava. A taky se mě na to furt ptali, jestli mě nebolí. Kdybych byla bez hladovky, tak bych je na sále asi poblinkala. V obou případech se mi dělalo špatně a dávila jsem se.
Rezen je řízek? Mně dali na první večeři nějaký supr salám, a jak dávají všem po SC čípky, aby neměly zácpu, tak já teda měla kvůli té večeři úplně opačný problém...

werumka
19. nov 2011

@llluckaaa To je zajímavá diskuze - já taky rodila se spinálem a taky bylo poslední jídlo den před. Mně anesteziolog vysvětloval, že v určitém procentu případů, když dojde k nějakým komplikacím, tak se i v průběhu toho císaře musí maminku uspat úplně, takže ta příprava je na místě. Nedá se počítat s tím, že u spinálu zůstane. A taky jsem měla přikázáno se nehýbat a ležet kvůli případnému bolení hlavy. Ale to je opravdu výsada spinálu, nikoli epi.

skeptik
19. nov 2011

@llluckaaa nie, nie, to urcite nie je ine - ja som uvadzala len ako priklad seba - u nas sa vstava po 8 hodinach pokial sa da. A cipky sa nedavaju ziadne ani klystir. Ani pred ani po. Ono zavisi tiez co ti ak narkozu pichnu, ale to nie je ok, ked ti je zo spinalu na vracanie...
@werumka pokial sa spinal pichne spravne, tak sa celkova narkoza konat nebude. Ale tieto postupy su asi v kazdej krajine ine - myslim, ze na SK a CZ nie je bezne normalne jest aj pocas fyziologickeho porodu - co je tusim uz svetovy unikat, co sa vyspelych krajin tyka.

lauraespozito
19. nov 2011

ja som rodila cisárskym mala som spinal a povedali mi že 24 hodín by sa žena nemala hýbať aby sa nestalo že ochrnie po spinale

werumka
19. nov 2011

@skeptik S tím jídlem v průběhu fyziologického porodu to taky nechápu... Ale řekla bych, že např. klystýr a hladovka je z důvodu "jistoty". Já jsem třeba byla fakt ráda, když jsem nemusela dva dny na záchod, protože mě všechno dost bolelo. Takže z tohoto důvodu jsem byla pro klystýr 😀 Samozřejmě, že pokud je spinál dobře napíchnutý, tak je vše bez problémů z hlediska použité anestezie. Ale z hlediska krizové situace (masivní krvácení, jakákoli stresující neočekávaná situace pro matku apod.) se může i v průběhu porodu přistoupit během několika vteřin k celkové. A zase - je to z hlediska ošetřujícího personálu jistota... Riziko trombózy je u každé operace - na nohy mě postavili hned jak se dalo, což bylo asi 16 hodin po operaci.

llluckaaa
19. nov 2011

@werumka Tak ve Zlíně tě postaví přesně po 12 hodinách a donutí tě dojít na záchod. A pořád nutí pít, pít, pít. První vstávání bylo v obou případech dost otřesné (mám na mysli z hlediska bolesti jizvy), ale chápu, že je to nutné, aby se maminka začala o sebe sama starat a brzy i o prcka.

obla
19. nov 2011

Epidurál a spinál je to samé .. jen tak mimochodem.
U obojího způsobu s.c. ( celková anestezie, epidurální analgezie) by se nemělo jíst. Hrozí aspirace, udušení. Ani u spinálu se jídlo nedoporučuje, protože s.c. je velká břišní operace a lékař dopředu nemůže vědět, zda-li při náhodných komplikacích nepřejde ze spinálu na celkovou anestezii.
Mmj. u obou druhů s.c. se rodičce zavede PMK (cévka).
Klysma není nezbytné - záleží na zvyklostech porodnice.
To asi tak, aby nedošlo k mystifikaci. 😉

werumka
19. nov 2011

@llluckaaa Tady u nás se taky staví po dvanácti hodinách - ale vzhledem k tomu, že v mém případě to bylo v jednu ráno, tak mě nechali ještě do šesti prospat 🙂 To první vstávání bylo bolavý a hlavně jsem měla tak trochu pořád "nejistý" nohy. Ale jakmile jsem prvně vstala, bylo to super.

summer8
19. nov 2011

Pri epidurálnej analgézii (EDA) sa zavádza cez špeciálnu ihlu tenký katéter (plastová cievka) do oblasti medzi druhým a tretím, prípadne tretím a štvrtým bedrovým stavcom. Cezeň sa v potrebných intervaloch vpravuje do oblasti tzv. epidurálneho priestoru v chrbtici presne vypočítaná dávka látky, ktorá prerušíprenos bolestivých vzruchov z maternice. Dávka je rovnaká pre všetky rodičky bez ohľadu na ich hmotnosť, a keďže každá žena je individualita, má rozdielny prah bolesti, lokálneho prekrvenia aj intenzity sťahov maternice pri pôrode, epidurálna analgézia nemusí vyradiť úplne všetku bolesť. Rozhodne však žene uľaví. Činnosť maternice analgézia nijako neovplyvní, pôrod plynule pokračuje, rodička môže chodiťa môže tlačiť.
Spinálna anestézia sa pichá podobným spôsobom ako epidurálna analgézia či anestézia, ale prepichne sa tvrdá blana oddeľujúca epidurálny priestor od spinálneho. Rodičke sa teda znecitlivícelá dolná časť tela, nemôže sa hýbať a nemôže ani tlačiť. Je to šetrnejšie ako narkóza a zatiaľčo epidurál začne účinkovať až v priebehu pol hodiny, spinál užo päť minút. Nežiaducim účinkom spinálnej anestézie môže byť tzv. postpunkčná bolesť hlavy, ak pretrváva, dá sa tiež riešiť. Po epidurálnej analgézii ani anestézii sa bolesť hlavy nevyskytuje.

obla
19. nov 2011

@summer8
😉 Podrobněji vysvěleno ..

summer8
19. nov 2011

@obla to bolo z clanku z jednych novin 🙂

llluckaaa
19. nov 2011

@werumka Ti byli na tebe ale hodní. Mě přišli ve 3 ráno vzbudit ☹ A poprvé to bolelo fakt hodně. A podruhé, to byl trapas... Dotáhla jsem se sama na záchod a tam se mi začalo dělat špatně, blbě jsem viděla a vypadalo to, že se se mnou sekne. Tak jsem zmáčkla tlačítko vedle a na sesterně se spustil poplach a přiběhly asi 4 sestry najednou. No děs. Ale pomohly mi aspoň do postele 🙂 A prý když se mi to stane znovu, tak si mám prý hned lehnout na zem. Fuj! Už se vidím, jak ležím na těch hnusných studených (byl leden a venku bylo -17) dlaždičkách vedle hajzlíku několik hodin, než mě najdou...
@obla Epidurál a spinál určitě není to samé. Nevím, jaký je v tom rozdíl, ale v papírech z porodnice jsou u anestezie na výběr 3 kolonky: celková, spinální a epidurál. To by bylo asi dost zbytečné, kdyby to bylo totéž, ne?

werumka
19. nov 2011

@obla Ono když řekneš doslova, že je to to samé, tak pak má někdo pocit, že je úplně jedno, jestli zvolí to nebo to. Ale obě umrtvení mají své rozdílnosti, takže na ty bych raději vždy upozorňovala 😉

werumka
19. nov 2011

@llluckaaa To mi čteš z duše - taky jsem rodila, když bylo venku k -20 a sníh 😀 A navíc jim v porodnici špatně těsnily okna 😀 Řešila jsem to kompromisem - dřepnout na zem a počkat 😀

llluckaaa
19. nov 2011

@summer8 To vypadá rozumně a odpovídá to tomu, co o tom vím já 🙂

llluckaaa
19. nov 2011

@werumka Okna asi netěsní v žádné porodnici, v té naší taky ne 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre