Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

abriela
9. máj 2011

@stanuskaa Dnes som bola u lekara, odporucal dalsie tehotenstvo az o rok. Povedala som, ze nase plany su ine. Odpoved bola, ze on to len odporuca, ak otehotniem skor, nebude to na skodu.
Podla mna, vzdy mozu nastat komplikacie a problemy, kedze maternica je uz oslabena.

bimbia
9. máj 2011

@atrami
Ďakujem za info a ak sme žiadne ťažkosti nemali len sme s malou nespolupracovali, ja som sa najprv neotvárala keď chcela ísť von a keď som bola pripravená tak ona už bola príliš vysoko tak mi spravili cisársky, myslíš že aj druhý by bol či keď bude všetko ok bude normálny?

bimbia
9. máj 2011

@miranda77
veľmi pekne ďakujem za informácie, mám totiž strach druhýkrát otehotnieť pre cisársky aj keď je to môžno lepšie ako normálny no bolo to trochu ťažké

rosienka
9. máj 2011

@lubinka26 ja som mala tiez spinal, ktory mi dali poobede este ako PDA a na dalsie rano som uz musela chodit, cize u nas nie je pravidlo, ze po spinale az 24 h na nohy. Prvy den to bola sila, ale zo dna na den sa to rapidne zlepsovalo a v podstate som sa po 24h plne starala o malu a chodila s nou po izbe.
@sammy244 ja keby som vedela, ze bude sekcia, tak znova by som volila spinal. Bolo pre mna strasne dolezite vediet ako to cele prebieha- i ked to priamo nevidis a vediet, kedy ti babo a v akom stave vybrali a vidiet ho podla moznosti v priebehu par minut a nie az hodin po prebrati z ceklovej narkozy. To by bolo nemyslitelne. Inak ma tu jedna kocka fotky zo sekcie ako vyberaju to dieta a niekde som videla aj video, ale to je pre silne zaludky. To je hrozne vidiet ako tie babätka vytahuju za hlavicku 😔 Hrozne mi bolo luto, ze moj porod musel tiez takto dopadnut, strasne som chcela prirodzeny.

rosienka
9. máj 2011

@bimbia ked bude pri druhom vsetko OK, niet dovod na cisarsky. Avsak zalezi od nemocnice, lebo ako sa zda, vo vela z nich je taka prax, ze po jednom robia vzdy CR. Ja by som do takej nemocnice nesla, je to zastaraly pristup.

alzbeta.hod
10. máj 2011

@rosienka to znamená že druhý můžu taky čekat CR? Ráda bych zažila normální porod. těšila jsem se na okamžik kdy malé porodím a dají mi ho do náruče a že u mě bude manžel, což teď nebyl. Jen asi 5 minut před tím.

atrami
10. máj 2011

@bimbia , mňa aj napriek tomu, že bol predpoklad, že aj druhý syn bude veľký, pripravovali na prirodzený porod, takže fakt už len záleží na zdravotnom stave matky a dieťaťa a praxe porodnice.

martinkatinka
10. máj 2011

Ja som mala cisársky rez... Mám 156 cm, vážila som 60 kg a mala som hraničné rozmery panvy... dali mi síce vyvolávačku, aby sa spustil normálny porod, aj som mala kontrakcie, trápila som sa 6 hodín, ale jednoducho to nešlo, prišiel lekár, pozrel, povedal, že malý nezostupuje a šup, šlo sa na cisársky... bola som už dosť vysilená... predpokladaná váha malého bola 3450 g... dosť na moju postavu...Lenže pri cisárskom nastali komplikácie, najskor ma nemohli zaintubovať, takže im trvalo 45 minút kým malého vybrali... A potom nastali ešte vačšie problémy... nesťahovala sa mi maternica, začala som silno krvácať, nemohli to zastaviť, takže zas narkóza a čistenie... Dostala som 4 transfúzne jednotky krvi a 3 krvné plazmy... hrozilo, že mi maternicu budú musieť vybrať....o týždeň som musela ísť na čistenie znova a mala som aj zápal maternice....
Veľmi ľutujem, že som malého neporodila prirodzene, pretože som ho dlho nevidela, až na druhý deň na moje plakanie sestričky na chvíľu na JIS malého doniesli....
Lekár povedal, že takéto prípady sa stávajú raz za rok... Bohužiaľ, ďalšie tehotenstvo nedoporučil... Už toto bolo vymodlené vzhľadom na diagnózu endometrióza....
Ak nemáte zdravotný dovod na cisársky, nebojte sa normálneho porodu... všetko prebolí...

atrami
10. máj 2011

@martinkatinka , no si podobný prípad ako ja, tiež sa dalo dokopy, toľko komplikácii, že sme radi, že sme boli O.K. Ja som malého nemohla vidieť 36 hodín, prvý ho videl manžel.
Nesmieš si vyčítať, že si malého neporodila prirodzene, možno by to dopadlo horšie.
Ja som si stála za svojim a vydupala som si napriek odhováraniu okolia, lekárov, že ak to nepojde prirodzene, nepoužijú žiadne pomocky, sposoby a prejdu k sekcii. V noci budili dohodnutého lekára a malého - 4250 g 😅 vytiahli na poslednú chvíľu a ja som kvoli komplikáciam skončila na ARO. Vzhľadom na moju úzku panvu, by som ho neporodila. Pritom lekári odhadovali hmotnosť na 3200 g.
Jednoducho, je jedno ako príde dieťa na svet, hlavne, že je zdravé.
Ja som toho názoru ak matka cíti, že niečo nieje v poriadku, má si stáť za svojim. To čo cíti rodič, nedokáže ovplyvniť žiaden lekár.

zuzanka111
10. máj 2011

@martinkatinka
Preto je štandardom spinálna anestézia... bohužiaľ, máš zlú skúsenosť. ☹

V mnohých nemocniciach po prvej sekcii robia automaticky druhý pôrod tiež sekciou a v spinále je zvyčajne menej komplikácii. Je mi ľúto, čo sa Ti stalo. Drž sa.

zuzanka111
10. máj 2011

@rosienka

Rosienka, mýliš sa. Nie je to zastaralý prístup. Je to prevencia ruptúry maternice, ktorá je často fatálna. Mnoho univerzitných nemocníc s najväčším počtom odvedených pôrodov to riešia po sekcii práve kvôli tomu výlučne sekciou.

sammy244
10. máj 2011

@rosienka ach za hlavicku?? 😕 juj boze...ja to radsej ani vidiet nechcem...keby nahodou ze som rodila takto 😅

molka
10. máj 2011

Kedysi bola u nás bežná prax, že prvý cisársky znamenal každý ďalší pôrod už len CR, ale teraz sa už od toho upúšťa a ak nie sú počas tehotenstva problémy s jazvou, je vhodnejšie zvoliť klasický pôrod. V tomto súhlasím s @rosienka , ja by som do takej pôrodnice tiež nešla, pretože po prvom CR voliť automaticky zase len CR, aj keď nie sú problémy, je naozaj zastaralé. @alzbeta.hod ja som rodila obe deti v Bratislave a tam som lekárom hneď povedala, že chcem skúsiť rodiť najskôr klasicky. Nemali žiadne námietky, pretože jazva ma celé tehotenstvo vôbec nebolela, takže ruptúra maternice mi nehrozila. Nanešťastie som sa počas pôrodu prestala otvárať, preto som nakoniec skončila znova sekciou.

sammy244
10. máj 2011

@martinkatinka fuh no..ja mam 158cm..a teraz mam 59 kg... 😅 a som v 31tt...moje prve dieta malo 3380g a uz to bolo namna velkee 😅 😅 a zajtra mam poradnu tak uvidim kolko vazi tentooo 😅

atrami
10. máj 2011

@sammy244 . sekcia je operácia, takže nie je to príjemné pozeranie, ale lekári vyberajú dieťa čo najšetrnejšie.

adinkag
10. máj 2011

Caute ja mam este desat dni do terminu porodu a stale neviem ako budem rodit :( v pondelok sa snad dozviem

martinkatinka
10. máj 2011

@atrami - spinál u mna nebol možný, rozhodlo sa rýchlo... malý mal nakoniec 3600g, mne by ho tiež neboli priniesli, keby som hodinu v kuse neplakala... stále vraveli, že na JIS sa detičky nenosia, že nech neplačem, že je v poriadku....ale nakoniec mi ho doniesli... a keď sa zmenila služba, pýtala som malého zas... som trošku zaklamala, že som ho nevidela, tak ho doniesli zas 😅 však nevidieť ho dva dni, to by bolo strašné...
@zuzanka111 - no ja som rada, že je malý v poriadku... takže aj keby mi maternicu vybrali, nejako by ma to psychicky hádam nepoznačilo a fyzicky.. vyriešil by sa problém s endometriózou...
@sammy244 držím ti palce... neboj sa, ja som sa nebála...

martinafin
10. máj 2011

Ahojte idem sa vas opytat tie co ste uz rodili sekciou....Ako dlho je zena po sekcii v nemocnici? a to si teda mozem vybrat ci spinal alebo celkova narkoza?Spinal sa predpokladam plati,alebo? Rodili ste niekto tak aj v Saci? Dakujem za odpoved

zaneta123
10. máj 2011

@martinafin Ja mám za sebou dve sekcie, obe som rodila spinálkou. O narkóze rozhoduje anesteziológ podľa zdravotného stavu, za spinál sa pri sekcii neplatí. Spinál je vhodnejší tak pre mamičku ako i pre bábätko, ale v niektorých prípadoch nie je možné podať tento druh anestézy änapr. akútny cisársky rez, vyššia hmotnosť, úraz chrbtice atď. Ja som po oboch sekciach bola v nemocnici 5 dní (deň sekcie sa neráta a na piaty deň po sekcii som šla domov). rodila som v Žiline

dew00
10. máj 2011

@martinafin ahoj, ja som tiez rodila spinalom, dcerku mi ukazali este na sale a hned po porode po prevezeni na sestonedelie (nelezala som na JISke) mi ju priniesli prilozit. Dcerka sa narodila rano a v ten den mi ju sestricka priniesla este 2x. Po osmich hodinach mi anesteziolog odporucil postavit sa, zvladla som to a na druhy den uz som mala dcerku pri sebe stale. U nas sa chodi domov na stvrty den od porodu, je jedno, ci ste rodili klasicky alebo sekciou. Samozrejme, ak nie su ziadne komplikacie.

atrami
10. máj 2011

@martinafin , ja mám 3 sekcie. Epidurála sa používa, pokiaľ je matka v poriadku a nemá nejaké problémy s chrbticou, celková anestézá zväčša pri akútnom cisárskom reze.
Spinál je lepší, samozrejme, že sa neplatí. Domov som išla na 5. deň.
Na kojenie nosili, každé 3 hodiny.

luciaa86
10. máj 2011

mna zaujima tie ktore ste rodili planovanou sekciou..ako to vyzera na tom predoperacnom..co mi tam budu robit???akoze odmeraju odvazia,,zoberu krv alebo co????

poppy1
10. máj 2011

@luciaa86 Ked ma prijali do nemocky na planovanu sekciu, tak mi vzali krv, zmerali tlak, vysetrili ma vaginalne, lekar sa ma popytal veci ohladom anamnezy, zapisal si to do pc, urobili mi monitor. V ten den mi tiez dali prvy klystir. Po nom som mohla uz len jogurt zjest na veceru. Nasledujuci den rano mi dali druhy klystir, to uz som nemohla nic jest ani pit. Potom mi obviazali cele nohy- ako prevencia trombozy. Pichli mi do zily kanylu, ktoru som mala este cca dva dni po porode. Musela som vypit taku tekutinu, ktora zabranovala vzniku kyselin v zaludku... Pichli mi injekcie- tusim proti zrazaniu krvi... No a okolo pol 12 naobed ma vzali na operacnu salu... Tam som sa mala cela vyzliect a obliect si ten ich habit 😀 Pichli mi spinal a bolo... Mala sa narodila 11:44 hod. A rodila som na Kramaroch...

helenkasabinka
10. máj 2011

@poppy1 prosim ta ake si mala pocity zo spinalu? nebolo ti pocas operacii zle ? napis mi svoje pocity ja mam planovanu sekciu na 27.5.troska sa bojim,lebo neviem,co ma caka,kedze som sekciou este nerodila dakujem 🙂

poppy1
10. máj 2011

@helenkasabinka noo moja odpoved ta asi velmi nepotesi... Mne spinal pokaslali. Anesteziolog mi pichol spinal bez problemov- trochu to stiplo a taky tlak som citila- nic hrozne... Potom som si lahla na stol. Anesteziolog chvilu pockal a potom sa ma opytal, ci uz mi trpnu nohy a citim v nich take teplo... nic som necitila... potom sa ma opat spytal a to uz som citila... potom zobral nejaky predmet a prilozil mi ho na stehno a opytal sa, ci citim studene alebo teple... ja som mu povedala,ze studene. On na to ze : "Ok tak pockame este 6 minut." Odvtedy si nic nepamatam ☹ Proste oni mi asi dali nejaky oblbovak alebo co, aby som bola pokojnejsia, no zrejme to prepalili! Proste som bola bez seba, iba som sa zrazu prebrala pocas operacie na bolest. Hovorim anesteziologovi, co sedel vedla mna, ze citil velku bolest. On sa zacudoval, ze y som nemala nic citit, ze ved uz koncime... Ale ja som nastojila na tom, ze proste citim bolest. No a odvtedy si opat nic nepamatam, lebo ma prispali... Zobudila som sa cca 20 minut po prevezeni na pooperacne... Na to prisiel anesteziolog a povedal,ze cca o 4 hodiny zacnem pomaly citit, ako mi zacinaju od spicky odtrpat nohy... no v tej chvili ja uz som vedela hybat kolenami!! takze zjavne mi spinal nezaucinkoval ako mal... a pocas operacie prestal ucinkovat, preto ta bolest... Skoda ☹ Ja som sa tesila, ze budem " pri sebe" a ze hned uvidim malu aj vsetko... co uz... Ale urcite sa neboj, podla mna spinal je super a verim, ze tebe krasne zaucinkuje 😉 Drzim palce

alzbeta.hod
10. máj 2011

no tak to jsem zvědavá jak dopadnu při druhém těhotenství, sad bude vše ok a budu moct rodit normálně, aspoň to zkusit. Teď porod nepostupoval, byla jsem celou dobu na 3 otevřená a hlavně malá neměla ozvy.

Hlavně bych se chtěla optat, jestli je to normální když mě stále pobolívá oblast jizvy. Před a po MS trochu víc.

helenkasabinka
10. máj 2011

@poppy1 jemine moja ☹ kurnik no snad sa mne nic podobne nestalo do slaka mam strach ☹

poppy1
10. máj 2011

@helenkasabinka ale neboj sa 😉 Nic hrozne to nebolo... keby som to mala zazit zajtra znova, tak idem do toho. Tu bolest som citila len chvilu, lebo ako vravim, oni ma potom uspali... Jedine co mi je luto, ze som nevidela a nepocula moju malu. Prvy ju videl manzel a ja som ju videla az na pooperacnom. Teda prvykrat som ju videla v mobile- v mms co mi manzel poslal 😵

jvo
10. máj 2011

@helenkasabinka neda mi ta troska neukludnit, ja som rodila pred dvoma rokmi tiez som mala planovanu sekciu a vsetko bolo v pohode, najskor normalne pripravy ako na porod, klystir, len tu aj cievkuju, toho som sa bala viac ako spinalu a cisaraku 😀 ale na moje prekvapenie som to vobec necitila horsia bola infuzka ktoru mi pichala daka asi studentka lebo sa jej to teda vobec nedarilo a ta modrina co sm mala od zapastia az po laket mi tam ostala este mesiac po porode ale to zas bola proste smola takze toho sa bat nemusis no a spinal mi pichli tusim na 2 krat hned ma dali lahnut dali predo mna taku plachtu a o chvilu sa dr. pytal ci nieco citim a ja ze tusim este hej a on ze asi nie lebo uz reze 😀 srandicky ho neopustali no a za par minut bola mala vonku 😵 anesteziologicka bola stale pri mne pytala sa ci mi nie je zle ale bolo mi fajn aj mi ponukla ci ma troska neprispi ale nebolo treba, sitie trvalo troska dlhsie to som sa uz aj chcela opytat ci to bude este dho trvat ale nechcela som drazdit 😀 takze sa nemusis bat je to v pohode
jedine co som mala problem ze som mala tusim na 2-3 den migreny ale to z toho ze sa im nepodarilo pichnut to na prvy krat a ja som citliva na migreny takze ani to sa ti nemusi stat...drzim palce a prajem vela zdravicka drobcovi

helenkasabinka
10. máj 2011

@jvo jeeej dakujem ,to ma potesilo tak snad budem aj ja take pozitivne spomienky na cisarak ako si mala aj ty 😵 😵 😵

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre