Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

mapa
6. mar 2011

@dulkagabulka velka vdaka ti za link na to video!!! o par dni ma to caka tiez a velmi, velmi tuzim po co najprirodzenejsom cisarskom reze... citala som niekolko clankov, mam vytlacene 2 fotky, na "instruktaz" personalu, ale toto je komplexne video, ktore by mal vidiet kazdy porodnik, pediater a aj anesteziolog! ale ako to dosiahnut?! v nemocnici, kam idem rodit je moja poziadavka velmi zvlastna, ale zamietnuta zatial nebola 😅 verim, ze sa mi podari aspon ten skin to skin kontakt!

dulkagabulka
6. mar 2011

@mapa sama mam taku skusenost, ze pokial matka neziada, postupuju podla standardnych postupov.. a ak chces nieco , co nie je podla tychto postupov, treba si to dopredu dohodnut...nie je to lahke, ale je to mozne...
v TT porodnici som bola v januari pri porode, kde bolo babatko skin to skin cele dve hodiny...to bola taka nadhera a taka sila, ze nemam slov..
za rok som presla od absolutneho vysmechu, čo to vlastne chcem, cez akesi akceptovanie "vymyslu" matky..az po naozaj ustretove a laskyplne jednanie personalu ....a stale vravim mamičkám..ak niečo chcete, pytajte si to..nenechajte situaciu že "potom to poriešim" alebo že "nejako to vydržim a potom budem s dietatkom" atd..
ta chvila sa uz nikdy nevrati..a preto sa oplati si to "vydupat"- a vydupava sa tym cesta aj ostatnym ludskym bytostiam..

dulkagabulka
6. mar 2011

@mapa ak smiem vediet, preco ta caka opat cisarsky?

evvkaa
6. mar 2011

@dulkagabulka pozrela som si toto video je to velmi pekne ze hned po porode ma zena aj pri cisarskom reze babetko ja som mala dvakrat celkovu anestezu a teraz rozmyslam nad tym ze si dam spinal len mam z toho velky strach :(

nunusimi
6. mar 2011

fuha neviem ci mam chut to vidiet par tyzdnov pred sekciou.. ja to prezijem ale pozerat na to?

@evvkaa ja som mala spinal a nechcela by som celkovu, nie je sa coho bat, ved je to pre teba mensie riziko a cely ten cisar trva do 20 minut tak naco na tak kratku dobu narkozu? coho sa bojis?

atrami
6. mar 2011

@evvkaa , ja som mala tiež pri prvých 2 celkovú anestézu, až pri poslednom spinal. Malinkého som videla hneď. Dá sa to vydržať. Nie je sa čoho báť.

lubenka131
6. mar 2011

baby aj mna caka urcite druhy cisar a ta predstava ma zabija ale no co uz co nespravime pre nase deti..

dulkagabulka
6. mar 2011

@lubenka131 ak ta ta predstava zabija, neda sa robit nic preto,aby si rodila normalne? 🙂

miranda77
6. mar 2011

@dulkagabulka " ... a vydupava sa tym cesta aj ostatnym ludskym bytostiam..." KRÁSNÉ A MOTIVUJÍCÍ!!!!

anulik888
6. mar 2011

no ja som po cisaraku a dr. mi povedal ze nic nebrani tomu aby som rodila riadne. ale vraj vsetko zalezi an porodnikovi, ako zhodnoti situaciu, ci babo nebude velmi velke, jazva tenka a podobne. viem len ze sa neda vyvolavat porod.

dulkagabulka
6. mar 2011

@anulik888 poznam maminy, ktore rodili vaginalne po cisarskom 🙂

anulik888
6. mar 2011

@dulkagabulka aj ja a prave preto sa snazim nestresovat 🙂 aj ked pri myslienke na cisarsky mi tiez prechadza mraz po chrbte. hlavne nech je babo zdrave a vsetko dalsie sa da prezit 🙂 . mam skusenost, ze kazdy chce to co nema. maminy po riadnom porode chcu cisarak a tie po sekcii zas riadny porod 🙂

dulkagabulka
6. mar 2011

@anulik888 fakt su take maminy, čo chcu po riadnom porode cisarsky?? asi tie, čo ho mali prilis traumatizujuci...
som toho nazoru, ze pre dietatko i mamičku je prirodzeny porod lepsi...samozrejme fyzilogicky... 🙂 🙂 🙂
ja osobne som sa tiez pred prvym porodom pohravala s myslienkou,ze by bol lepsi cisarsky, velmi som sa bala porodu...nakoniec som stastna, ze som vsetky deti porodila vaginalne...a dva porody, ktore boli s minimom lekarskych zasahov, boli s vyvolavanym porodom neporovnanelne lahsie a krajšie 🙂

nunusimi
6. mar 2011

@dulkagabulka ano su take maminy, ja mam taku svagrinu,... mala som SC ona prirodzeny a hladala niekoho kto by jej spravil SC, no nakoniec sa nenasiel nikto, ved kto by aj bez indikacii... porodila za cca 3h od zaciatku bolesti, porod uplne v pohode co opisovala a este aj dnes mi vravela, ze co sa ja bojim ked mam SC... ze ona keby mohla hned si to vyberie, ze nechape preco sa to na SVK neda.. no nechapem 😕

meleri
6. mar 2011

tý jo tak to já sem pravý opak! císař už nenenenene! jedině pokud je fakt třeba k zachránění miminka nebo tak.....

vejula
6. mar 2011

baby chcem sa ešte spytať... čo si myslite o prepicovani plodovej vody? je to tiež zasah do prirodzeneho porodu? Mne ju prepichovali.Do vtedy sa tie bolesti dali v pohode zniesť ale ako ku prepichli po par minutach to boli prišerne neznesitelne boesti a strašne často po necelych dvoch minutach. Tak rozmyšlam či to neboli priliš velke tlaky na to male kedže ešte nebolo tak zostupene. Či by to nedopadlo inak keby mi tu vodu neprepichli 😕 Myslite že by to niečo zmenilo? voda by nakoniec praskla sama či ako vlastne?

amsi
6. mar 2011

ahojte, chcem sa vas spytat, ci mal niekto cisarsky kvoli uzkej panve.. ja mam 19 mesac. babo a tento rok sa chceme pokusit o dalsie.. je mozne, ze by sa mi panva mohla rozsirit a rodila by som prirodzene? ja by som najradsej zas cisarskym, kedze bol uplne bezproblemovy a uz by som vedla, do coho idem..

dulkagabulka
7. mar 2011

@vejula
dietatko je vo vode chranene...ako z fyziky vieme, tlak v kvapalinach sa posobi všade rovnako..to znamena, ze ak je dietatko v neporušencyh obaloch, tlak na jeho hlavičku je omnoho menši..ak sa prepichne voda, "obsah" maternice sa velmi zmenši, čo maternica chce akoby "dohnat" tym,ze sa začne zmrštovat v silnejšich stahoch...a tym sa podla našich lekarov porod urychli...čo však WHO považuje za praktiku škodlivu, ak je robena paušalne, každej rodičke...
ak porod postupuje pekne /aj ked pomaly/ ak su stahy pravidelne, dietatko ma ozvy srdiečka dobre, nie je dovod "urychlovanie" ...dietatko ma svoje tempo...niekedy musi akoby nabrat silu, kym vstupi do porodnych ciest...

ak sa obaly neprepichnu, zvyčajne prasknu vo chvili, ked sa vytlača hlavička, pripadne sa stava, že sa dietatko narodi v neporušenych obaloch...

každy jeden zasah do prirodzeneho porodu /VYVOLANIE porodu, prepichnutie obalov, pichnutie umeleho oxytocinu, vloženie prostaglandinu, epidural/ každe vyrušenie matky z porodneho procesu/ironicke poznamky, kritika atd/, može mat za nasledok jeho pozastavenie, či prerušenie...s naslednym distresom plodu a akutnym cisarskym rezom...počet cisarskych rezov v "civilizovanom" svete stupol z 5 na kritickych30- 40-50%, v niektorych porodniciach v zahraničí až na 90-100%...a vobec to nie je tym,že by mali ženy male panvy,ani tym,že nevedia rodit....

priroda je najmudrejšia na svete...a ženino telo nevytvori plod vačši ako by dokazala vytlačit /ak len nema deformacie panvy/...lenže v mediach sa od malička stretavaju s obrazom, ako je porod nejaky "akutny uraz" pri ktorom vladne panika a žena kričí- niet divu,že ženy sa porodu potom boja...a pritom prirodzeny porod je najvyššim spriritualnym zažitkom, ktory žena v živote prežije..
🙂

vo filme The bussines of being born sa vravi : Cisarsky rez je extremne "doctor friendly" a vo velkej vačšine pripadov je iba nasledkom zasahov.

dulkagabulka
7. mar 2011

@nunusimi tvoja švagrina zrejme este nikdy nezazila, čo je to velka brušna operacia...a cisarsky rez JE velka brušna operacia.. .a mysli si,ze je to tak, ako ked polovnik rozrelzal vlka a vyskočila Karkulka 😀 😀 😀
Zažila som operacie i porody..z vlastnej skusenosti možem povedat, že vnimanie bolesti po pebrati z narkoz,y bolo neznesitelnejšie i nasledne zotavovanie bolo po brušnych operaciach bolo dlhšie ako po prirodzenych porodoch...

dari
7. mar 2011

@dulkagabulka uplne suhlasim 🙂 co sa bolesti tyka,tak predychavanie este aj mesiac po SC si pamatam ako to najhorsie z oboch porodov...

dari
7. mar 2011

@anulik888 ja som malu rodila tiez po 2,5 roku, mohla som si viacmenej vybrat ako rodit, ale ako si pisala pri myslienke na cisarsky mi tiez behal mraz po chrbte 😀 porodila som rychlo, vaha 4200g ... ale mne porod vyvolavali??? preco sa nemoze vyvolavat? 😕

petal
7. mar 2011

dari preto, lebo pri vyvolanom porode nastupuju kontrakcie rychlejsie, su intenzivnejsie, cize vacsia moznost ruptury. ale nie vsade sa toho drzia. niekde vyvolaju, niekde nie. a to sa tyka aj prenasania po predchadzajucej sekcii. viac dievcat tu pisalo, ze im nedovolili prenasat a ja osobne poznam jednu, co prenasala 10 dni a nakoniec po vyvolavani a dokonca aj s epi porodila spontanne. no napr. ona povedala, ze pre nu bol CR lepsia volba, nemala zo svojhi druheho porodu dobry zazitok.

lubenka131
7. mar 2011

@dulkagabulka nie ja som malinka mam len 150cm a kvoli tomu som mala aj prvy cisarsky...ze mam kratky trup(laicky povedane)a nevytlacila by som....

misulka123
7. mar 2011

ahoj maminy chtela bych se zeptat jestli si muzu vybryt mezi normalnim porodem nebo cisarem

dulkagabulka
7. mar 2011

@lubenka131 premyslam,ako rodia vsetky aziatky..ktore maju bezne 150 cm 🙂 🙂 🙂 🙂
chapem, ze lekari asi maju svoje skusenosti..ale poznam pripad, kedy mala zena este menej cm ako ty a porodila spontanne...
ale vsetko je individualne
cisarsky rez je pri istych diagnozach naozaj zivot zachranujuci...len ked vidi človek tak obrovsky narast CR behom kratkej doby, je to na zamyslenie- ci su naozaj vsetky spravne indikovane..

dulkagabulka
7. mar 2011

@dari petal ti uz odpovedala
@petal vobec sa nedivim,ze po vyvolavanom porode povedala,ze ma z toho horsi zazitok...ja sama pri spomienke na moj vyvolavany porod mam este teraz des...bolo to neporovnatelne nasilne , omnoho častejšie a silnejsie bolesti, oproti tym fyzilogickym porodom...nasilne voči mojmu dietatku a nasilne voči mne- utrpela som rozsiahle poranenie...
isto i vyvolanie porodu je niekedy nutne-ale iba vtedy ak su zdravotne dovody....ak je vsak pricinou vyvolania to,ze ma moj porodnik prave teraz sluzbu a /vraj/ je moje dieta uz velke a pripravne, prave to nazyvam nasilim spachanym z nevedomosti - sama som to tak urobila a velmi to lutujem doteraz...

vejula
7. mar 2011

@dulkagabulka no to som si aj myslela.... že to nieje najlepšie riešenie to prepichovanie. A da sa požiadať pri porode o to aby ti ju neprepichli? Ja sice ešte niesom tehotna a ešte rok sa nechystam byť ale zaujima ma to. LEbo ma to fakt hneva všetko. Som aj na seba naštvana že som sa o taketo veci nezaujimala pred porodom. NA druhej strane sa však na to nechcm moc zamieriavať, lebo potom mi nikdy nič nevyjde. Samozrejme že hlavne aby bolo babenko zdrave a tak, ale ten prirodzeny porod by teda potešil

lucikan
7. mar 2011

ahojte zienky, trosku som si to tu spatne precitala, kedze som sama rodila akutnou sekciou, tak ma tema zaujala. Hlavne rozmyslam nad buducnostou - este by sme chceli dve detitcky (jedo urcite a pevne verime ze stihneme aj to tretie). No len ten cisarak urobil trochu taky skrt cez rozpocet, lebo teraz by som mala isty cas cakat, kym opat otehotniem. To by ani tak nevadilo, skor neviem ako sa teraz mam psychicky nastavit na dalsi porod. Maleho som prenasala 10 dni, nakoniec dali vyvolavacku. Maly mal 3600 g a hlavicku mal vraj o trochu vacsiu ako je priemer. Po asi 9 hodinach kontrakcii zacal mat maly skarede ozvy + vobec nezostupoval do porodnych ciest, tak pristupili na akutny cisarak. No a z tohto zazitku vo mne ostal zazraty strach, ze ja jednoducho nie som schopna porodit prirodzene. Nejde ani tak o tie kila maleho ale o to ze tak dlho som prenasala a ani pocas kontrakcii maly nezostupoval do porodnych ciest. Tak si normalne zacinam zelat aj dalsie porody sekciou, ale mat tri sekcie??? Ved to je hrozne, vydrzi to moje brucho vobec?. No je mi to strasne luto, lebo cele tehu som si velmi verila, ze porodim prirodzene, ani EPI som si nezajednala, aby som mohla aktivne tlacit a tak ma to sklamalo, ze ani moj pozitivny pristup nepomohol.
Najviac mi je luto, ze maleho som mala u seba az 28 po porode, to je smutne podla mna ked sa cloviecik narodi a nemoze byt s mamickou. Ked som videla to video, co je tu postnute, az mi oci zaziarili, neviete nahodou ci je nieco take realne mozne aj na Slovensku? Ze by babatko dali samoprisat aj po reze?
No a plus by som si rada nasla nejakeho fajn gynekologa, co by ma dokazal nejako povzbudit a nejak mi podrobne vysvetlil, ake mam teraz moznosti.

vejula
7. mar 2011

@lucikan ahoj... tiež ma to mrzi že teraz musim čakať na druhe... niektore kočky vravia že dobre je ked je dalši porod až o tri roky, a to asi nevydržim. Moj doky ma povzbudil a povedal že stači čakať roka, ale aka je realita??? to si netrufam tipovať. Ako sa to vyvinie... Asio to necham na neskor ked to bude realne, lebo toto mi len berie energiu

zhrkz
7. mar 2011

Ahoj, tiež som rodila sekciou, plánovane kvôli zdravotnému stavu (Kramáre, BA). Podelím sa o svoje skúsenosti a pocity.
Strašne som sa toho bála, kým som si neprečítala nejaké informácie. Ale určite nie je pravda, že to je bezbolestné... necítiš bolesť počas pôrodu, to je fakt, ale odkrútiš si to po ňom... no na tretí/štvrtý deň už to je citeľne lepšie.
Najviac som sa bála, že mi pri tom rozrežú brušné svaly 😅 , ale neboj, nerozrežú 😀. A tiež som nechcela rodiť v celkovej narkóze, lebo som chcela hneď vidieť babätko. A tiež som sa bála, ako to bude s kojením... že sa nerozkojím, ale podarilo sa bez problémov (malý má 8 mesiacov a stále kojím).
S typom narkózy je to tak, že anesteziológ pred zákrokom musí rozhodnúť podľa predoperačných vyšetrení, či môžeš rodiť v spinálnej analgézii alebo v celkovej narkóze. Ja som už svojmu gynekológovi aj tým v nemocnici odzačiatku omieľala, že nechcem celkovú narkózu. Keď prišla anesteziologička, aj jej som hneď po príchode povedala, že nechcem celkovú, ona mi na to, že práve som vám chcela navrhnúť spinál 🙂. A tak kukla na moje výsledky a povedala, môže to byť spinál. Bola som happy.
Nepríjemné na tom boli akurát štyri veci: pred tým - napichnutie analgézie - ani nie preto, že by to bolelo, ale preto, že mi kázali sa zohnúť hlboko a ja som sa cez brucho už nemala kam zohnúť, tak ma tlačili dole, koľko to šlo 😉 a to bolo nepríjemné. Počas zákroku - vytláčanie bábätka lekárom - strašne mi tlačili na bránicu až som mala pocit, že nemôžem dýchať, ale bolo to rýchlo, takže vydržateľné. Hneď som si ho pýtala vidieť, a tak mi ho lekár ešte takého špinavého poriadne poukazoval ponad plentu, povytriasal, nech ma okvapká, nech mám zažitok 😀.
Pár hodín po - precitanie z umŕtvenia a s tým súvisiaca bolesť, ale neboj sa pýtať si analgetiká (napr. Ibalgin je bezpečný, čo sa materského mlieka týka). Ja som prvú noc vôbec nespala. No a potom tie prvé dva-tri dni sú dosť bolestivé... hlavne zmeny polohy. Ale vydržali to kooopy žien pred nami, tak prečo nie aj ty, že? No a tá štvrtá nepríjemnosť - hojenie rany - môžu a nemusia byť problémy, ja som mala trošku problem so vstrebaním vnútorných stehov, ale vyriešilo sa to.
Ešte blbé je, že nemáš pri pôrode sprevádzajúcu osobu, proste mi tam manžela nepustili (možno to je inde inak, ale pochybujem, pokiaľ nie je lekar tak asi ťažko niekoho pustia... ale myslím, že na Antolskej majú také presklené operačky, kde sa možete s manželom pozerať na seba cez sklo) a taktiež žiadne navštevy prvých 24 hodín, kým si na JIS-ke (teda aspoň na Kramároch).
Bábo mi doniesli na prvé priloženie po 3 hodinách, a potom ešte raz po ďalších 3 hodinách a potom až, keď som bola na normálnom oddelení. De facto - manžel ho držal a navštívil skôr než ja.
Dalšiu vec, ktorú som musela pretrpieť, že mi nedali po zákroku nič jesť, kým sa neobnovla črevná činnosť (doslova prdkanie). Ďalší deň nasledovala tekutá strava a ten ďalší mixovaná strava, až potom nomálna konzistencia.
Takže tolko moje postrehy a skúsenosti, nad ktorými by mi nenapadlo predtým ani uvažovať.
Zhrnutie, dá sa to vydržať a netreba sa báť, aj keď som to možno vykreslila hrozivo...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre