Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

latvia
19. jan 2010

aj ja som druha...pri prvom este matka nema protilatky proti plodu, tie sa vytvoria az po prvom porode...

blumka
19. jan 2010

viem, ze mi hovorila ze bola sledovana viac ako keby bola pozitiv ale inak nic...no ale vravim ina doba

latvia
19. jan 2010

k tym protilatkam.... 1: 8 je norma, 1:1024 vzdy vyznamny.....co som nasla na nete...ty si nejaky stred

latvia
19. jan 2010

jj, aj moja 🙂 sme boli v ohrozeni?? 😀 😝 🙄

luala
19. jan 2010

tak som myslela, ze to nie su tie klasicke rh protilatky ked je matka negativna, ked pichaju tu rhegu (ci ako sa to pise), ja mam B pozit.. a este mi doktor povedal, ze cim dalsie tehotenstvo, tym horsie..ze tretie dieta by som uz asi ani nevynosila.. chceli mi robit aj tu vnutromaternicovu transfuziu krvi.. a preco musia teda viac nastrihovat?

latvia
19. jan 2010

babatko je krehkejsie, aby sa mu neublizilo ked bude ist von...
fakt si B plus??? 😕 vsetko co pises totiz svedci pre Rh inkompatibilitu...

luala
19. jan 2010

aha uz som nasla preco!! 😀

latvia
19. jan 2010

spytas sa na poradni o jake protilatky sa jedna? Rh to niesu, AB0 system taketo tazkosti nerobia, ostatne su vzacne...

luala
19. jan 2010

hej ved prave ze som B plus.. pri zisteni tychto protilatok na zaciatku sa doktori pytali, ci som niekedy nedostala transfuziu krvi..ale nikdy som nedostala inu krv.. tak potom povedali, ze asi pri cisarskom prvom to cele vzniklo.. no teraz budem zase v strese z toho normalneho porodu.. skusim sa este opytat zajtra toho noveho doktora, co on na to..ale tam kde idem, su skor za spontanne (nastrih, klieste, no amen tma!!)... a ked im poviem, ze ma boli jazva - co som tu niekde citala 😀 ?? ale nie, robim si srandu..hlavne aby bolo baby ok, ja to nejako zvladnem..dakujem vam!! 😉

latvia
19. jan 2010

😀 boliet jazva ta ma ked sa ti rozbehne porod 😀
hmmmm....tak bud mas fakt nieco raritne alebo uz neviem...nemas nejaku spravu o tom? ake protilatky?

luala
19. jan 2010

no napisane mam, ze sa jedna o vzacnu antierytrocytovu protilatku anti-c (ja mam male c, lebo zevraj existuje aj velke C), a dalej, ze tato znama protilatka moze v zavislosti na pritomnosti c antigenu na ery dietata vyvolat to HCHN.. no a este jedno zvysenie a mam tych 1:1024..kedze sa protilatky zvysuju vzdy o dvojnasobok... ozaj, nemyslite, ze je nebezpecne robit teraz v 9.m. amniocentezu?

latvia
19. jan 2010

amnio sa robi pod ultrazvukom....tak snad sa mala nebude hybat poriadne... neboj, riskovat nebudu...
kukam na to anti-c.....ak som spravne pochopila tak ide o nejaku genovu odchylku v Rh antigene 😕 alebo sa mi uz prazi mozog 😀

sariana
19. jan 2010

ahojte,

jankohrasko, rodila som cisarskym v TT a teraz druhe neviem, ako pojde. Ja osobne mam obavy zo spontanneho porodu, lebo ja mam uz skoro od zaciatku tohoto dalsieho tehotenstva pocit, ze mna ta jazva po predchadzajucom cisarskom boli, ale ked som to spomenula mojmu dokimu, tak ten povedal, ze je to v pohode...takze neviem, ci by zrovna toto mohlo byt u mna indikaciou na cisarsky rez. Mam este aj ine dovody, ale tiez netusim, ci tieto budu brat lekari do uvahy...nechame sa zrejme prekvapit, snad to nebude neprijemne prekvapenie... 😎

latvia
19. jan 2010

sariana, jazva by ta boliet nemala a hlavne nie pri kontrakciach, to by mal byt signal ze ti maju urobit cisarsky..

sariana
19. jan 2010

latvia, ja mavam bolesti v oblasti tej jazvy po prvom cisarskom, mala som dni, ked mi dost tvrdlo brucho a vtedy to tam teda bolelo dost vyrazne...ale teraz su taketo bolesti vraj normalne, tak neviem, nie som lekar a nechcem byt zbytocne nejaka preciltivela...ale samozrejme nechcem ani nic zanedbat a ohrozit tak dieta alebo aj seba...stale sa snazim verit v to, ze lekari by mohli vediet viac nez ja 😒

annalena
19. jan 2010

luala , co ja viem , tak

rh system je vlastne skupina proteinov, ktorych najvyznamnejsi zastupcovia su C, c, D, e, E. Najdolezitejsi a najstarsi z nich je prave to D. Podla jeho pritomnosti sa rozdeluju ludia na Rh pozitivnych (ti, co maju to D) a Rh negativnych (ti, co ho nemaju). Vsetkych tychto 5 zastupcov (c, C, D, e, E) byva ale pri urcovani krvnej skupiny testovanych a u teba bol zisteny vyskyt c-protilatok. Cize to znamena, ze v prvom tehu bola u teba a tvojho babatka nezhoda v tomto c a tvoje telo si preto vytvorilo protilatky proti c. A tie ti teraz zistili.
Podla krvnej skupiny tvojho babatka v brusku mozu tieto c-protilatky napadnut jeho cervene krvinky a to moze viest k vaznej chudokrvnosti. Diagnostika sa robi invazivne, preto asi ta amniocenteza, na stanovenie krvnej skupiny babatka a ultrazvuk s dopplerom.
Je to pomerne zriedkave. Co ja viem, tak neexistuju zial ziadne injekcie, ktore by sa dali preventivne pichnut ako je to pri nezhode v tom D (cize ked je mama Rh negativna a babo Rh pozitivne). Tvoji Dr maju pravdu, cim dalsie tehotenstvo, tym vacsie riziko.

syraell
20. jan 2010

Taky jsem jizvu dost citila - hlavne v prvnim trimestru...Pry je to normalni a selsky rozum mi veli, ze je to logicky - jednou tam byla incize a tkan je pozmenena, takze to urcite tahnout muze...

jankohrasko
20. jan 2010

sariana: ja sa tiez bojim, ze druhe babo by ma dali rodit normalne 😒

marunka71
20. jan 2010

Ja som mala druhú sekciu 7.1. a urobili mi ju automaticky.Prvá bola tiež sekcia v r. 2005.Absolútne sa nebavili o normálnom pôrode kvôli riziku prasknutiu maternice...Rodila som v Šaci.

kacenika
20. jan 2010

sariana, aj ja som mala prvé sekciou a teraz mám strach rodiť spontánne. Ja zva ma tiež bolí od začiatku a teraz ešte viac. Nie každý deň ale niekedy je to fakt nepríjemna bolesť. Dr. mi na to povedala že je to o.k. Iba pri pôrode nesmieš mať silné bolesti. Mne akurát do tehu knižky teraz poznačila R, že týždeň pred pôrodom pôjdem do nemocky na komplexné vyšetrenie + sono a tam posúdia či je nutná ďalšia cekcia lebo nie. A ešte stále mám malého KP - takže to je tiež niekde dôvod na sekciu a niekde nie. Tak som tiež zvedavá ako to dopadne..mám bobky 😒

fide
20. jan 2010

Ahojte dievcata som sem nakukla a som prekvapena ... ak by som chcela druhe bábo moze ma boliet jazva po cisarskom?? alebo mozu byt nejake problemy??a vobec ako casovo moze byt vzdialene jedno tehu od druheho ak som mala prvy cisarsky?? a mozu byt aj 2 cisarske za sebou ?? som vystrasena, chceli by sme viacej deticiek ako jedno ci dve...Dakujem...

latvia
20. jan 2010

po 2 cisaroch sa uz neodporuca otehotniet, riziko nedonosenia je velke....co ja viem, tak po cisarskom ak si viac ako 2 roky tak je sanca na spontanny porod....jazva boliet moze, pocas rodenia nesmie boliet hrozne, moze sa stat ze by jazva na maternici rupla..

blumka
20. jan 2010

mne moj gynekolog aj gynekolog v nemocnici povedali ze mozem mat 3 deti cisarskym, ze viac uz nie. No poznam jednu co ma 4 deti cisarskym ale to 4 tehu prelezala cele v nemocnici.

latvia
20. jan 2010

🙂 asi tak, ak chce niekto viac deti tak si to musi odlezat 😉

reruna
20. jan 2010

fide mám dvě děti dva roky po sobě, obě SC, první byl KP poloha nožičkou a druhý už plánovaný právě proto, že to prý bylo brzy, tak rozhodla primářka, ale znám tu z koníka i dost holek, co rodily po prvním císaři normálně, to záleží na mnoha věcech... ted mi doporučili minimálně dva roky neotěhotnět. Více jak tři císařské řezy se nedoporučují. Při druhém těhu mě jizva občas pobolívala, hlavně na začátku a ke konci

zuzana710
20. jan 2010

Latvia a Mariekaterina: Dakujem vam baby za nazor...ja si tiez myslim, ze 38tt je uz vpohode, teda tie dva tyzdne pred porodom...na poslednej poradni sa doktorke videl maly dost vacsi-hlavicka aj celkovo, tak snad teraz posledny mesiac sa to este viac vykrystalizuje a budem spokojnejsia keby mi ten cisarsky spravila takto skorej 🙂

latvia
20. jan 2010

zuzi, od 38 tt je to uz normalny porod, ziaden predcasny, tak bud kludna 😉

rennca
21. jan 2010

Ahoj holky. Zítra začínám 38 tt. Současně jdu na první prohlídku do porodnice. Malej se mi stále ještě neotočil. Myslíte že stím budou ještě něco dělat nebo mě čeká CS? Já už v to ani nedoufám protože moje doktroka už mi na 35 tt řekla že je malej velikej a myslí si že už se neotočí. Radila mi abych jako prvorodička spíše volila CS než porod koncem pánevním. Teda kdyby něco. Co si o tom myslíte?Jsem z toho celá zmatená

latvia
21. jan 2010

rennca, ked je maly velky, tak asi by som radsej sla CS.

latvia
21. jan 2010

Moudré rady paní Stadelmann z knížky Zdravé těhotenství a přirozený porod pro ty nastávající maminky, jejichž děťátka je stále polohou KP.

Přirozené metody k obrácení polohy plodu

Čas a klid – některé ženy jsou již ve 30. týdnu neklidné a přicházejí k nám do ordinace, když zjistí, že se jejich dítě stále nachází v poloze koncem pánevním. Dítěti zbývá ještě dost týdnů na to, aby se obrátilo do správné polohy. Každopádně ženám v kurzu na naší předváděcí panně ukážu, kolik místa dítě ještě má. V myšlenkách by matka měla dítěti stále domlouvat, aby se otočilo hlavou dolů, a sama by si měla neustále představovat, jak dítě v břiše dělá kotrmelec.

Duševní pozadí polohy koncem pánevním – když za mnou ženy přijdou kvůli poloze koncem pánevním do poradny, nejdříve si s nimi povídám o tom, zda si umí představit, proč si dítě takhle sedne, místo aby se otočilo hlavou dolů. Možná tím chce něčeho dosáhnout. Během rozhovoru obvykle společně dospějeme následujícímu: dítěti se svou stávkou vsedě přece jen podařilo přinutit rodiče, aby se spolu zamysleli nad nadcházejícím porodem a nad novou situací, která nastane, až se stanou rodiči. Často zjistím, že rodiče brali těhotenství jako samozřejmost a společně se skutečnou změnou moc nezabývali. Potvrzuje se mi, že podobné rozhovory dělají těhotným dobře. Mnohé ženy díky nim vidí dosud obávanou diagnózu také ze strany dítěte, respektive nyní dokáží dítě zahrnout do momentálního dění, aniž by se zaměřily pouze na nepříjemnou diagnózu. Ženy již náhle neřeší, zda mají strach a co s ním, ale snaží se zacházet se svým dítětem a s tím, co jim naznačuje.

Indický most – stoj na čtyřech – syndrom dolní duté žíly – od 33. – 34. týdne v přípravném kurzu probíráme a ženám ukazuji, jak mohou použít Indický most. Při tomto cviku si žena lehne na zem, pokrčí nohy a zvedne svou pánev co nejvýše, přičemž lýtka dá co nejblíže k tělu; tím je žena prohnutá v kříži, což není pro dítě pohodlné a třeba se samo pokusí dostat do jiné polohy. Žena se musí sama rozhodnout jak dlouho v této poloze vydrží. V šikmé poloze na zádech totiž často dochází k problémům s dýcháním, neboť dítě se posune až nahoru k žebrům, a tak jej činnost plic omezena dvojnásobně: jednou dítětem ajednou polohou na zádech,která je pro těhotné tak jako tak nezdravá. Díky ní může u žen dojít k syndromu dolní duté žily. Syndrom je vyvolán velkou dělohou, která tlačí na dolní dutou žílu a tím brání odtoku krve zpět k srdci. Ženě se udělá nevolno a musí se rychle otočit na stranu. Začněte s Indickým mostem pomalu a popsanou polohu zaujměte za pomalého dýchání břichem. Z polohy mostu pak přejděte na všechny, čtyři, oddechněte si a dobře se prodýchejte, neboť v této poloze mají plíce nejvíce prostoru. Takto můžete setrvat jak dlouho chcete, a v myšlenkách setrvejte u svého dítěte. V této pozici má dost místa a třeba se snadněji rozhodne udělat ten kotrmelec.

Jiné metody – Některé ženy dávají přednost masáži chodidel. Doporučuji ale velkou opatrnost, neboť v těhotenství by měli s reflexními zónami na chodidlech pracovat jen vyškolení terapeuti.
Už nějakou dobu některé mé kolegyně doporučují, aby ženy dítěti přivedly k otočení svitem baterky. Světlem se musí několikrát po sobě pomalu posvítit na břicho matky ve směru kotrmelce.

Důvody polohy koncem pánevním – mnoho dětí zůstane pevně usazeno ve své poloze koncem pánevním a nikdo to nedokáže ničím změnit. Často až po císařském řezu se dá jednoznačně poznat příčina: Dítě se otočit nemohlo, neboť pánev byla pro normální, přirozený porod příliš úzká. Jindy vedou potíže s pupeční šňůrou k tomu, že dítě zůstane raději sedět. Děti vědí nakonec samy nejlépe, co je pro ně dobré. Matka však musí vědět, že vyzkoušela všechny dostupné metody, aby dítěti pomohla se otočit.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre