Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

ju11i
8. jan 2011

@monique239 moja a ty si myslíš, že my sme si mohli vybrať medzi prirodzeným pôrodom a sekciou??? 100krát radšej by som rodila normálne ale po 23 hodinách kontrakcií sa nedalo inak. To zotavovanie je strašné, neustále vstávanie z postele k malému bola pre mňa nočná mora. Teraz tri týždne po sekcii mi začala rana v jednom mieste mokvať ale už to aspoň nie je také bolestivé.
@ratatooy @milejdy mám rovnaký problém ako vy - ploché bradavky. Mlieko sa mi trochu rozbehlo na tretí deň a nevedela som nič o formovačoch bradaviek. Tak sme sa trápili s klobúčikmi. Mňa to ukrutne bolelo a malý bol nervózny kým mlieko rozsal. Po hodine kojenia bol aj tak stále uplakaný, pretože mlieka bolo málo a bolo treba dokŕmiť. Bradavky som mala krvavé a na povrchu sa mi postupne vytvorila taká biela hnusná koža cez ktorú mlieko vôbec nešlo. Preto ma kojenie začalo bolieť ešte viac. Mala som pri tom zimnicu a oblievali ma studené poty. Po čase som bielu vrstvu odstránila ale ona sa znovu kojením vytvorila, tak som to definitívne po dvoch týždňoch trápenia vzdala ☹ Veľmi ma trápi, že nekojím ale teraz som na tom psychicky oveľa lepšie.
Tiež som rozmýšľala, čo ak by som druhýkrát otehotnela. Ako to budem zase riešiť. Ak máte niektorá skúsenosť s formovačmi, prosím, napíšte...

daniela1974
8. jan 2011

@monique239 a co je to rodit prirodzenou cestou??? normalne??? ktory lekar to tak necha zenu porodit??? porad.

katustek
8. jan 2011

@monique239 a to prosím ťa máš z kade, že žena ktorá raz rodila cisárskym už nikdy nebude môcť rodiť normálne ??? Absolútna kravina ja mám prvé sekciou a druhý pôrod mám mať normálny ak nenastanú žiadne komplikácie. Môj doktor mi dokonca odporúča prirodzený pôrod takže máš úplne odborný názor 😠

milejdy
8. jan 2011

@monique239
Tak jsem si to přečetla a svým způsobem s tebou musím souhlasit,určitě je přirozený porod od přírody ženě dán,ale většina tady si myslím císařák prošla díky komplikacím při porodu nebo ze zmíněných zdravotních důvodů. Já jsem měla první dítko koncem pánevním a také ze zdravotních důvodů se teď rozhoduji znovu pro císařák. Moc se mi do toho sice nechce,ale říkám si,že to ještě jednou přežiju a třetí dítko tedy kvůli skolioze páteře neplánuji. Už teď je to na mou páteř záběr a hodně mě pobolívá a unavím se hrozně rychle,i když bříško je myslím na konec 7.měsíce v přijatelné normě. 😉
Ale s jedním s tebou nechci souhlasit. A to je to,co jsi napsala v závěru. Když rodíš na císaře první dítě,není směrodatné,že i to druhé půjde stejnou cestou. Mě například po skoro 6letech od porodu prvního dítka doktor upozornil,že mohu to druhé rodit přirozeně. Ale já se kvůli páteři rozhodla jinak. Tedy nevím,jak v ČR,já žiji v Řecku. Ale moje bývalá spolupracovnice z Phy rodila první dcerku na císaře kvůli komplikacím a když hned otěhotněla s druhým dítetem a od prvního porodu neuběhly ani 2 roky,rodila podruhé přirozenou cestou a prý zcela v pohodě. Tak nevím.....není to prostě dané! Že i to další dítě půjde ven stejným způsobem.

nini78
8. jan 2011
kkiki
8. jan 2011

@ju11i http://www.avent.sk/products/niplette-system-1-ks/ mne to velmi pomohlo a krasne sa mi kojilo ... chvalabohu sa mi po tak kratkom case zachovali a nesplaskli tak verim, ze to pojde este lahsie 🙂 do buducna ... no inak kto tvrdi, ze cisarak je prechadzka ruzovym sadom ... hahahaha uz teraz sa hnusim toho vpichu a vstavania ... a to ja som to zvladala akoby sa nic nedialo, ale je to hnusne ... urcite by som si tuto cestu dobrovolne nevybrala ...

kkiki
8. jan 2011

@nini78 🙂)))))))))))))

jitule
8. jan 2011

@monique239 - no ono to se to krasne odsuzuje, ja sama skemrala u sveho proodnika abych mohla rodit prirozene, ale kdyz me hrozi rupnuti panve, jelikoz jsem ji mela pred par lety dratovanou po autonehode, kdy jsem ji mela ruplou, tak mam na vyber? Ano prirozeny je od prirody dany, ale kdyz do prirody zasahl nejaky blbec, ktery me zdemoloval v aute, tak uz se tomu musi prizpusobit i ostatni veci. Doktor rikal, ze bych rozhodne neohrozila dite, kdybych trvala na prirozenem porodu, ale ze mi na 95% pravdepodobne rupne panev a pak bych lezela 3 meisce uplne nehybne, tak si pak vybirej. Ono to se to hezky "odborne" radi, kdyz s tim nemas sama zkusenosti.

tea333
9. jan 2011

@monique239 fakt odborne 🙄
ja som plakala ked mi na sale po niekolkyc hodinach povedali, ze idem na cisara, lebo maly ma slabucke odozvy a mohol by sa pridusit.Nikomu to neprajem.
Druhe chcem rodit prirodzene, ak priroda dovoli ..

ribizek
9. jan 2011

@monique239 - 🙂 trošku by som s Tebou polemizovala, či žena, ktorá rodila prirodzene na druhý deň o tom nevie. Niektoré maminky, čo tam so mnou boli, chodili ešte pár dní naširoko a obed jedli postojačky, kým ja som behala po chodbe a na tretí deň už nosila na rukách toho staršieho. Prepáč, ale ja som túto tému pochopila ako povzbudenie pre maminy, ktoré čakajú na CS a trošku sa boja, nie ako propagáciu CS.

Tým nechcem povedať, že CS je prechádzka ružovou záhradou, ale nie všetky maminy, čo tak rodili, uprosili pôrodníka. Ja mám obidva pôrody cisárskym, a nie preto, že by som o to žiadala. Prvý pôrod tak skončil nakoniec po 52 hodinách od odtečenia plodovej vody. Pekne som si odtrpela kontrakcie,... proste všetko až skoro do poslednej fázy pôrodu. Na CS pristúpili, keď sa malý "strácal" a skoro nepočuli odozvy. Druhý nebol taký akčný, tiež ma pripravovali na prirodzený pôrod /mohla som, aj ked od prvého ubehlo necelých 15 mesiacov/, nakoniec som skončila rovnako. Prvý bol horší, najmä som na to asi nebola pripravená psychicky. KOjenie nabehlo asi po 3 dnoch, ale jazva sa hojila krásne. Raz za den som si robila obklady z repíka. Druhý - trošku bolesti po prebratí /mala som celkovú, ja by som si asi všetko veľmi predstavovala a to by nebolo dobre 🙂/, na druhí den pohoda, sama som si odniesla tašky, lebo som sa ponáhľala za drobčekom, kráčala som skro vzpriamene, mlieko prišlo hned, sama som nechápala. Repíkové obklady som pri dvoch veľmi nestíhala, ale rana sa rýchlo hojila.
A podobne, ako niektoré z vás, som mala vpadnuté bradavky. Mne dosť pomohli formovače bradaviek od zn. Chicco. Jedného som kojila 10 mesiacov, druhého rok, potom sa akosi odstavil sám.
Takže maminky, netreba sa dopredu báť. Viem, že každá chceme rodiť prirodzene a bezbolestne,🙂 ale niekedy to dopadne inak. Každopádne, držím vám všetkým palce. 🙂

oacka
9. jan 2011

@monique239 smejem sa hlasno 🙂

michaela2410
9. jan 2011

Ahojte, niesom z tejto temy, ale zaujal ma nazov a tak som si mrkla par posledných prispevkov...a rada by som tiez povzbudila tie mamicky, ktore idu na cisarsky.
Ja som tiez mala prvy porod cisarskym a druhy po dvoch rokoch prirodzene. Cisarsky som mala z dovodu tiez slabych odoziev babatka, ked som ho rodila prirodzene, hoci som skemrala o cisarsky...bol to chlapec a otoceny koncom panvovym, omotana snura, tak si viete predstavit, ze som psychicky akosi dufala ze to bude cisarsky, lebo som sa bala, ze sa malemu cosi stane a este som aj pocula rozne "famy" ze pri chlapcoch je to este nebezpecnejsie, takyto porod KP... tak po dvanastich hodinach prisla na rad sekcia v uplnej narkoze. Po dvoch rokoch somsa pripravovala na porod a tiez som sa bala, lebo maly bol otoceny opacne a mala som pocit ze po cisaraku musim ist na cisarak, ale kedze poloha bola nakoniec dobra, tak ma nechali porodit normalne. A mozem vam povedat, ked sa ma ktokolvek takej ubolenej opytal, co bolo lepsie, tak som vykrikovala, ze cisarsky, lebo po nom som sa mohla akosi lepsie hybat. 😀
ale vsetky bolesti presli, ci po normalnom, alebo cisarskom dost rychlo a uz som sa len tesila z krasnych babetiek 🙂

michaela2410
9. jan 2011

a teraz som si precitala prispevok tej moniqe (ci ako sa to pise) a veru, neviem, ci ona vobec rodila (nema v pase nic blizsie)...a urcite nema nejake fundovane znalosti....hoci naozaj vsetko, co pisala je sice pravda, ale urcite kazda z nas si ten cisarsky nenaordinovala sama... 😠

anulik888
9. jan 2011

@monique239 😀 😀 😀 zacnem od konca aj po sekcii sa moze rodit spontanne. zalezi na velkosti dietata a zhojeni maternice. mna cisarak ani na 2x neminie, co ma mrzi, ale nie je to moja volba. musi to byt. netesi ma to lebo presne viem do coho idem. a o riadny porod a cisarsky rez moze porovnat len zena ktora si ich prezila. nie niekto kto o tom nenama ani paru. poznam holky ktore sa po riadnom porode davali do kopy dlhsie ako ja.

zazalienka
9. jan 2011

Ahojte, písala som tu už dávnejšie.. rodila som v januári plánovanou sekciou, pretože som mala ako indikáciu laserovú operáciu očí ( - 8 dioptrií) - primár neodporučil prirodzený pôrod.. plus hernia disku L4-L5 (prasknutá platnička) a som rada, pretože pôvodne (aj keď som teda nepoznala ešte môjho MM) som deti neplánovala / nechcela z dôvodu príšerného strachu z bolesti pri pôrode, zašívania, nástrihu..
no a tiež si myslím, že keby som nemala indikáciu na sekciu tak asi dám hocičo aby som sekciu absolvovala.. proste psychický blok, stres, strach.. no a druhá vec - čiastočne súhlasím s tým čo písala monique - príliš veľa informácií je na škodu, čítala som, študovala videá, obrázky a čím ďalej tým viac som sa utvrdzovala že ee... nerodím ani za svet.. a to som nevedela o čo všetko by som sa ako mamina pripravila.. nuž, na tie roky by som aj rozum mohla mať.. (zažila som to v nemocke, baby prišli nadupané informáciami, teoreticky zmáknutý pôrod a keď sa niečo zmenilo, tak hysterčili a pomaly šli žalovať nemocnicu.. )
potom som akosi prehodnotila názor na život, detia rodinu, no a teraz som najšťastnejšia žena pod slnkom..
cisársky prebehol nad očakávanie dobre a ak sa nám ešte v mojom veku zadarí tak znova sekcia.. indikovaná, ale s radosťou.. ja viem, možno sa Vám nepáči čo píšem, ale na sekciu mám príjemné spomienky, mala som spinál, malého som videla a počula hneď, bolesti pominuli a po týždni som ani nevedela že som rodila..
presne o týždeň som sa sama odšoférovala na stehy a ešte aj stihla pobehať obchody🙂
presne, nie je to propagácia sekcie, ale povzbudenie, že sa to dá prežiť, zvládnuť.. samozrejme nie vždy je to bez komplikácií ako u mňa..

cencul1984
9. jan 2011

ahojky.....tak zenicky kazda ma ine skusenosti a co sa tyka porodoch tak ja som mala 3 a kazdy iny po prvom som si povedala nikdy viac-to bol kliestovy hnus......druhy bol spontalny super aj zajtra a treti sekcia koli hernii ale obrovskej a to uz fakt nikdy viac citila som sa taka bezvladna a nemotorna tie prve 3 dni ze fakt najhorsi zazitok a to sa hovori ze na porod sa spomina len v dobrom no ja mam iny nazor pekny vecer pa pa

emily76
9. jan 2011

monique ci ako sa volas... no super, tak uz to maju baby odborne zdovodnene, preco sekcia nie... fajn.. len ak by nebolo sekcii, moje dvojky by sa nenarodili... prveho syna som porodila za 20 minut... a v predstave, ze aj dalsi porod bude malina som zila dovtedy, kym mi dr nepovedal, ze tak ako mam pootacane decka, tak na prirodzeny porod nech rovno zabudnem.. ze ak by sa aspon jedno otocilo dolu hlavou a druhe aspon ritkou, ze by to skusil.. ale priecne nikdy.. lenze decka kaslali na to, co mamina chce.... a tak som sa sekcii nevyhla... nikdy by som si to dobrvolne nezvolila, nie este aby som komusi pchala za to peniaze... a ak by som niekedy v buducnosti este otehotnela, dufam, ze by som mohla rodit opat normlane.... su urcite baby, co si sekciu vyberu, pretoze maju na to svoje dovody.... ich vec, ja ich neodsudzujem.... nechapem, ale nesudim... vies moja?

miriam11
10. jan 2011

ahojte, ja som mala neplanovanu sekciu a dopadla som tak, ze dalsie dietatko sa bojim mat. Tie stavy hned po porode, bola som v celkovej anestezii, brucho ma bolelo pol roka, pride mi nepredstavitelne, ze niektore zeny maju stavy po sekcii v pohode, pisu, ze behali ako srny po par dnoch a ake to bolo super. To ja tvrdit ani zdaleka nemozem. Ako vedia dopadnut prirodzene porody aj dobre, aj zle, tak aj sekcia moze na zenu vplyvat hodne zle a s komplikaciami. Ja jednoducho uz nebudem psychicky schopna mat dalsie dieta, lebo riskovat dalsiu sekciu........ jednoducho nie. ☹ nikoho neodsudzujem, nech si kazdy zvazi, ale dobrovolne si to vybrat. osobne -------- uz nikdy viac.

zdenkazdenula
10. jan 2011

miriam11-to bylo tím, že jsi měla sekci neplánovanou. Kdybys měla plánovanou, věř tomu, že to není nic hrozného. Bolesti tak cca 2dny, potom lepší a za 14 dní mě to nebolelo vůbec. Oproti vaginálnímu porodu pro mě co se týče bolestí brnkačka. Mě například i teď po 3 letech bolí šití při sexu. Neházela bych flintu do žita. 😉

ribizek
10. jan 2011

@miriam11 - to ma mrzí, že si mala takéto ťažkosti. Ja som prvú sekciu prežívala horšie, ako tú druhú, ale zdaleka nie tak, ako ty. Druhý bol pohoda /berte to s rezervou, hned po prebratí som nebehala štafetu, ale na bolesť som bola pripravená, tak mi nepripadala taká hrozná a tiež som si vypýtala niečo od bolesti 🙂/. No presne, ako píšeš - tak, ako každá zvláda prirodzený pôrod inak, tak je to aj pri CS. A psychika robí svoje v obidvoch prípadoch.
Každopádne, netreba sa dopredu príliš stresovať, skôr sa pozitívne naladiť.

@zazalienka - s tou prílišnou informovanosťou máš pravdu. Človeku tie zlé informácie akosi zostanú v podvedomí a v najnevhodnejšej chvíli sa vynoria. 🙂 Ja som preto prestala príliš po všetkom "pídiť" a naháňať rôzne zdroje. Preinformovanosť škodí. 😀

cukruska1920
10. jan 2011

@miriam11 ujha tak to asi muselo byt fakt zle....ja som mala planovanu sekciu v celkovej anesteze... ked som sa prebudila bolelo to ale skor ako svalovica...davali mi do infuzky lieky proti bolesti tak sa to dalo... potom na druhy den mi kazali postavit sa...to bol horor lebo som bola vyslabnuta a tak som skoro odpadla... ale rozchodila som to...kazde jedno vstavanie a znova ked som si isla lahnut bolo strasne...ale trvalo to tak tri dni...potom sa to uz zo dna na den zlepsovalo a o 10 dni som ani nevedela ze som mala nejaku sekciu... teraz skoro 3 mesiace po porode je to uz super...nic ma neboli, jazvu mam taku tenku ako nitku a akurat sa chystam zhadzovat kila ktore som nabrala kedze doteraz som cvicit nemohla....tiez som si myslela ze uz dalsie dieta nechcem lebo to bolelo jak svina ale prezila som a prezijem aj druhykrat...pretoze zevraj ked je prva sekcia je lepsie ked je aj druha...tak ti drzim palce aby si sa s tym cim skor vyrovnala a odhodlala k dalsiemu babatku 😉

kakakina
10. jan 2011

Aj ja sa pozitivne pridavam!Mala som v 34r.neplanovanu sekciu.Rodila som v sobotu na obed,a rano o siedmej som sama odkracala na svoju izbu!Jasne ze rez trosku bolel,a chodila som tri dni pokrcena,ale krasne som si kazde tri hodiny vyzdvihla maleho na krmenie a odniesla ho spat! V stredu rano ma manzel odviezol domov,a v piatok som bola vyberat stehy 🙂 .Pravdepodobne ma caka aj druha sekcia,ale kedze doverujem lekarom v nasej porodnici,vobec sa nebojim(mozno to na mna este pride ☹ ).Nebojte sa sme predsa silne zeny,a zvladneme vsetko co nas caka,a tie ktore mali negativny zazitok,ten dalsi porod bude uz iste ovela,ovela krajsi!!!

monique239
10. jan 2011

no zeny,zle sme sa pochopili,,,ja som pisala ze len hovorim co mne bolo povedane,,nie moj nazor.nechcela som nikoho vystrasit,ani urazit,ani nic podobne.porod je tazky, jeden aj druhy,mozu byt komplikacie vsade,alebo to prebehne hladko,treba verit v pozitivny priebeh,a drzim vam vsetkym palce.nebojte sa,lekari sa snazia urobit vsetko co je v ich silach,aby vsetko bolo dobre.

ratatooy
10. jan 2011

@milejdy jsou to jakési formovače bradavek nosí se v podprsence aspoň od 6měsíce,jinak nevím neviděla jsem je jen slyšela a sestra mi o tom říkala v porodnici,podle mě je u nás problém v tom že gynekologové vůbec nekontrolují prsa,to si myslím by měli dělat aby mohli případně upozornit.

ratatooy
10. jan 2011

@gabrielaa to máš pravdu s tím cvičením začínám až teď 3měsíc po porodu ale třeba jsem normálně zvedala kočár do kufru auta a tak a nebylo to těžký,ale asi by se to nemělo no 😅
@eustoma aha takhle to vypadá ty formovače ale víš co mě zrovna teď napadlo jestli nefunguje tak že v těhu jak začnou růst prsa tak se ty bradavky vmáčknou do té díry a asi tak potom drží nebo jinak mě nenapadá jak by to mohlo fungovat ale v tom případě mě by nepomohlo ani to protože mě se za celé těhu prsa ani trošku nezvětšily ani mě jednou nebolely takže to by asi nemělo význam nosit a taky možná proto jsem nekojila 😉
@jitule to s tím fitkem pomalu a opatrně by možná šlo ale žádný sklapovačky spíš třeba něco na ruce záda,nohy ale fakt malinkou zátěž nebo bez,já nevím já začínám te´d ten 3měsíc cvičit ale zumbu tam není nic těžkýho na tahání a ještě bych ti možná doporučila spining tam to břicho taky tolik nezapojuješ.

ratatooy
10. jan 2011

@miika tak já tu náplast neznám ale sháněla jsem se taky co by pomohlo a dočetla jsem se že je dobrá nějaká mast contrakttubex nebo tak nějak se to jmenuje,ale v porodnici ti nedovolí cokoliv na to dát chtějí aby to bylo suché a na vzduchu i gyn. mi řekl že by se tím množily bakterie takže až po tom šestinedělí.

ratatooy
10. jan 2011

@monigue239 tak já tě musím bohužel sklamat protože ty co rodily přirozeně lezli ještě 4den skoro po čtyřech a já se vysmátě koukala,bylo mi jich teda líto,já po císaři mohla druhý den cvičit aerobic,celé je to o tom jak si to nastavíte v hlavě pokud to chcete bezbolestné a budetě tomu věřit,bude to mít 🙂

ratatooy
10. jan 2011

@zazlienka i já na to vzpomínám s radostí,sice jsem měla celkovou narkozu ale i tak paráda,to byla taky na dlouhou dobu moje poslední dovolená

miika
10. jan 2011

@ratatooy som si studovala co to je za naplast a prave to striebro (to je to AG v nazve Atrauman AG), ktore je v nej, zabranuje akemukolvek mnozeniu bakterii. A odporucila mi to sestricka ktora robi priamo na porodnickom oddeleni v jednej z troch porodnic v Bratislave, tak neviem. Tiez si neviem moc predstavit, ze si tam donesiem vlastnu naplast a ze to budu akceptovat, ze si ju nacapim na ranu priamo v porodnici... Ale dat si ju az po sestonedeli asi nema absolutne ziaden zmysel.

jitule
10. jan 2011

@ratatooy - no ja na tyhle aerobni a kolektivni cviceni moc nejsem, jednak si myslim, ze to moc na postavu neucinkuje, kdyz jsem videla i vetsinu zumba cvicitelek a jednak si tempo sportovani radsi ridim sama. Po spiningu jsou moc svalnaty stehna a zadek. Ja kdyz chodim do fitka tak tam hodku beham a pak si delam minimum cviku na stroji. Spis tam cvicim obcas s trenerem na bosu nebo na gumach. No hlavne mi jde o ten beh, jestli muzu zkusit uz po dvou mesicich zacit behat.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre