Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

mariana0915
6. dec 2011

@misinn ahoj robia sa 10dni pred terminom aspon u nas v sk mi tak robili 🙂

nikita308
6. dec 2011

@silkos Ahoj... aj ja idem na príjem 12.12., 13.12. mi budú robiť cisársky a som otvorená už vyše týždňa na 4 prsty aj zátka mi odišla... takže neboj, ale zasa je pravda, že môžeš vydržať aj nemusíš... ale hádam vydržíš... 🙂 a ideš rodiť do TN??? Lebo ja som chcela ísť rodiť do TN, ale cisársky mi tam odmietli urobiť, tak idem do PN...

jankohrasko
6. dec 2011

@latvia @annalena ahojte babulky, potrebujem mensiu radu 😝 😝 😀
Pri prvom babatku, porod sa spustil normalne, pichli mi epiduralku, no porod nepostupoval, mi museli urobit akutny cisarsky rez. Na 3. den mi museli urobit krvnu zatku do miechy, pretoze moj stav sa len zhorsoval a ziadny paracetamol a pod. nezaberal.
Teraz cakame druhe, doktor povedal, ze zatial nevidi dovod na cisarsky rez. Uz tusim teraz, ze prirodzene neporodim, pretoze malicky je o 2 tyzdne vacsi. Epiduralku ani spinalku nechcem. Strasne sa bojim komplikacii. Planujeme ist rodit na Kramare. V pripade cisarskeho (neverim, ze prirodzeny porod by sa zadaril), by som chcela celkovu anestezu. Aky byva postup? Aky je vas nazor? Dakujem za kazdu info.

bv_alexandra
6. dec 2011

@jankohrasko mne dali na výber či chcem celkovú alebo spinal. anestzilogička mi povedala pre aj proti o bidvoch a viac odporúčala spinal. 😉

jankohrasko
6. dec 2011

@bv_alexandra ahoj, dakujem za info, rodila si na Kramaroch? Bojim sa, aby ma nenutili do prirodzeneho porodu, ktory aj tak zasa na 1000% skonci zasa sekciou. 😢 Hej, viem, ze pri cisarskom odporucaju Epi a spinal. Dakujem

latvia
6. dec 2011

@jankohrasko ja si ta pamatam ked si nam pisala o tej tvojej nepodarenej epiduralke 😅 pokial budes mat planovany cisarsky a nechces spinal, nikto ta don nutit nebude. je na tebe ci chces spat alebo nie. aj ked u teba je otazne, ci by spinal - dobre pichnuty na prvy sup atraumatickou ihlou - urobil opat taketo migreny. ja si myslim ze ti tou epiduralnou ihlou poriadne prepichli to co nemali a preto ti miechovy mok prilis unikal a z toho si mala tie bolesti. ale to je len moja hypoteza.ziaden anesteziolog ti nebude robit napriek ak poziadas o celkovu, toho sa neboj. a co sa tyka vyhod/nevyhod oboch, po celkovej ta bude viac boliet rez, resp. budes ho mat citlivy hned po prebudeni, neuvidis hned babatko atd, ved ty to uz poznas ake je pre a proti. nemyslim ze by si ublizila babatku ked pojdes na celkovu, a v tvojom pripade to aj chapem a ja by som ta radsej uspala

bv_alexandra
6. dec 2011

@jankohrasko rodila som na Antolskej a žial nechali ma vytrápit chceli silou mocou prirodzený pôrod aj napriek tomu že v mojom prípade bolo viac menej jasné že sa neotvorím. Nakoniec som ich už prosila o cisársky, a v utorok ráno konzilium rozhodlo že musí byť cisársky. Takže asi tak.

jankohrasko
6. dec 2011

@bv_alexandra juj, to ma mrzi 😠

cecil36
6. dec 2011

@latvia prosim ta nevies mi poradit ci je pri nizkom tlaku (90/60) lepsi spinal alebo celkova narkoza?

latvia
6. dec 2011

@cecil36 rozhodujuci je tlak ktory budes mat uz na operacke. ak by bol 90/60 tak spinal nepichnu

latvia
6. dec 2011

@cecil36 to, ze mas v tehu nizsi tlak, nie je smerodajne. tlak sa da zvysit aj pred operaciou infuziami a jednak pri strese ti stupne urcite 😉 ak by si velmi chcela spinal, tlak sa da vo vacsine pripadov predom upravit tak, aby ti spinal pichli. a ci je lepsi spinal alebo celkova? tlak to nejak neovplyvnuje, tlak jedine povie, ci moze byt spinal alebo nie.

cecil36
6. dec 2011

@latvia toto je moj standard tlak a ani v tehu sa vobec nezmenil. Len jediny krat bol 100/60 ostatne v knizke mam ako cez kopirak. Preto rozmyslam, co je pre mna aj babo lepsie, lebo k narkoze sa zatial nik nevyjadril a tom mam cisara bud. tyzden.

latvia
6. dec 2011

@cecil36 rozumiem. k narkoze sa vyjadris ty 😉 ak chces spinal, dohodnes sa s anesteziologom na spinale. ak by si na operacke itak mala tlak 100 a menej ten vrchny, tak ta zrejme uspi.spinalka totiz robi dalsi pokles tlaku

cecil36
6. dec 2011

@latvia aha dakujem. Spinal ma laka preto, ze uvidim maleho hned a vraj ranu po nom citit menej, ale na druhej strane sa bojim, ze to tam nezvladnem a ze mi klesne tlak a bude mi zle....

latvia
6. dec 2011

@cecil36 ono pri planovanych cisaroch sa da zmenezovat aj nizky tlak. pred operaciou by ti mali dat aspon litrovu infuziu vykapat, a jednak je dost podstatne, ci mas nizky tlak hlavne v lahu, alebo aj ked sa prevalis na lavy bok. v lahu totiz babtko tlaci na dolnu dutu zilu, preto maju niektore tehule nizky tlak, ktory sa vacsinou neda zvysit ani liekmi.akonahle babatko vyberu, tlak stupne.liek ktory sa dava pri spinalke znizuje tlak, ale niektorym neznizi vobec, niektorym len trochu, a niekomu poriadne. na zvysenie tlaku pocas spinalky mame ale rychle lieky, ktore zvyknu pekne zabrat. mamicka hlavne musi hned povedat kedy jej zacne byt nevolno - z nizkeho tlaku - podame liek, a malo by to zaucinkovat hned. niektore mamicky sa raz vyzvracaju a ulavi sa im , je to rozne. kazdopadne je pri tebe lekar a sestra ktora s tebou komunikuje a pyta sa ako ti je. na tvojom mieste by som ten spinal skusila, moze pekne zabrat a mozno nebudes mat ani pokles tlaku. uspat sa da vzdy

cecil36
6. dec 2011

@latvia jej dakujem velmi pekne za infosky, si zlata. Porozmyslam teda viac nad tym spinalom, ak sa to da "za pochodu" korigovat 🙂

zdenkazdenula
6. dec 2011

cecil36- ja mam tlak taky tak tech 90-100/60 a vůbec jsem nad tím nepřemýšlela. V každém případě u mě zkušenost taková, že si 2 anesteziologové začali něco šeptat, a pak, jestli mi není špatně. Nic mi nebylo, ale za pár vteřin jsem měla pocit, že kolabuju. Dali mi 3 injekce. Až ta 3. zabrala. Už jsem myslela, že tam snad zůstanu na sále. Dobře mi nebylo 😒 . Nicméně potom to bylo normální a bylo mi dobře. Na Jipce za mnou speciálně chodili dr. kvůli tlaku a měla jsem kapačku na zvýšení tlaku. Na kolik mi ten tlak klesnul, tak to nevim. Asi to byla dost nízká hodnota. 😠

silkos
7. dec 2011

@nikita308 ahoj, naplanovala som CR, tak hadam vydrží. Ja nebudem rodiť v TN, idem na východ.Ale počula som, že v TN robia problémy s CR.. Tak nech ti to vyjde a hlavne nech ste v poriadku a zdraví.

petkave
10. dec 2011

@cecil36 ja mám bežný tlak 90/60, aj počas tehotenstva som mala a celková narkóza nebol problém.

zdenkazdenula
10. dec 2011

já měla epidurál, to jsem zapomněla napsat, a to byl zřejmě ten problém. Jinak je to ale hezký zážitek. Pro příště bych ale dopředu anesteziology upozornila, abych se cítila bezpečněji. 🙂

cecil36
10. dec 2011

Baby ozaj kedy vam robili pred cisarom nejake preoperacne vysetrenia ci pohovor s anesteziologom? Budu mi to robit v den nastupu ked na druhy den ma byt SC?
@petkave v celkovej by pri nizkom tlaku nemal byt problem.
@zdenkazdenula hej aj ja radsej upozornim a prediskutujem 😉

petkave
10. dec 2011

@cecil36 predoperačné som si obehala cca. 2 týždne pred zákrokom a s anesteziologičkou som sa rozprávala v deň príjmu do pôrodnice.

cecil36
10. dec 2011

@petkave aha, mna teda zatial nikto nikam neposlal 😕 Tak neviem ci to bolo tym, ye strajk a tak alebo sa na to zabudlo, hmmm.... Este mam poradnu v stredu den pred nastupom, tak sa spytam asi tam, ci....

petkave
10. dec 2011

@cecil36 no ak inak nie, tak ti to urobia v deň nástupu. ale je to vlastne iba pohovor s lekárom, vypytuje sa na tvoj zdravotný stav a posúdi, či si schopná zvládnuť operáciu. vypíše jeden papier a hotovo...

teleranka
10. dec 2011

@petkave ahoj, ja sa chcem este opytat... je velmi zle pre babatko ked ma maminka celkovu narkozu?? :(

petkave
10. dec 2011

@teleranka fu, toto je na mňa ťažká otázka... Určite ti tu všetky ženy, ktoré si problematiku naštudovali, povedia, že lepšia je čiastočná, lebo pri celkovej je bábo vystavené tým omamným látkam či ako... Ja som bola prvorodička, uspali ma presne 8.39 a 8.45 bol malý na svete... Viem, to lebo priateľ to celé sledoval a dával na nás pozor... Takže tie látky na syna pôsobili max. 6 minút... Apgar skóre mal 8/10/10, čo je myslím, celkom fajn. Problémy s ním neboli žiadne a doteraz nie sú... Musím zaklopať... Ale niektorá maminka sa tu zmieňovala o tom, že ak ideš rodiť aj druhé bábo sekciou, že to dlhšie trvá, kým sa dostanú k bábätku cez tie zrasty, takže tam je riziko väčšie... Zhrniem to takto: môjmu synovi to zdá sa neublížilo, je to zdravé, veselé dieťa, ako novorodenec bol veľmi pokojný, dobrý, neplakal veľa, pekne papal... Takže nám tá celková narkóza žiadne problémy nespôsobila.

teleranka
10. dec 2011

@petkave a priateľ bol s tebou na sále? to sa dá? lebo premýšľam nad tým, že koho chcem mať pri pôrode, kto ma bude vedieť najlepšie ukľudniť 🙂 a myslela som, že pri sekcii nsmie byť na sále nikto..a potom ma napadlo, že teda keby som mala celkovú. tak ci mi niekto vie vyfotiť malého po narodení hneď-...?

petkave
10. dec 2011

@teleranka Nebol priamo na sále, ale v miestnosti hneď vedľa. Mala veľké okná, cez ktoré všetko pozoroval a potom, keď si sestričky odniesli malého na čistenie, meranie, váženie a pod. už bol s nimi a všetko to fotil...Viem, že pri čiastočnej narkóze, a ešte pokiaľ je plánovaná, to nemocnice zvyknú umožňovať, že niekto môže byť s tebou na sále a rozprávať sa, rozptyľovať ťa. Pri celkovej to riešia asi iba takto - cez okno 😵

moncicip
10. dec 2011

@teleranka Celkova urcite nieje tkaak skodliva ako si niektori myslia, ved keby bola tak by sekcie v celkovej ani nerobili. Ozaj je to len par minut co je dietatko pod vplyvom liekov a aj tak na ten cas kym dietatko vyberu z bruska tak davaju len uplne slabulilinku narkozu a potom ked idetatko vyberu tak zenu uspia viac, takze ak ti hrozi celkova tak sa nemusis bat. Ja som mala skeciu v spinale ale nebolo to bohvieco, lebo ja ako zdravotnik to poznam aj z tej druhej strany a vedela som co sa deje "za plachtou" ........

moncicip
10. dec 2011

@teleranka Moj muz tiez nebol a vlastne ani nemohol byt na sale, ale maleho videl hned ako ho zacali osetrovat sestricky z novorodeneckeho a aj ho hned odfotil, vlastne on ho videl skor ako ja.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre