Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

annalena
9. jan 2010

bibione nikdy som nepovedala, ze akutny cisar je to iste co planovany, hovorila som len o spinaly ako takom. a samozrejme ze CR je zataz na organizmus, je to predsa operacia ako kazda ina. A ked je CR akutny (naozaj akutny, nie urgenty a ani nie sekundarny CR), tak ti urcite nikto neurobi spinal (aspon taky je postup v Nemecku), tam sa jednoznacne robi celkova narkoza, pretoze tam ide o sekundy.
Co sa tyka toho klystyru, u nas sa uz pri CR ani pri porode nedava, cize v tom ti davam zapravdu, nedomyslela som, ze na Slovensku sa este stale dava. Reagovala som len nato, ze zuzana napisala, ze 2 dni nemohla jest....ja to poznam uplne inak, aj pacienti ktorych operujeme na crevach uz vecer dostavaju taku riedku polievku. Asi su tie rozdiely medzi statmi naozaj velke a nemala som sa tu k tomu tak vo velkom vyjadrovat.
A ani som nikdy nenapisala, ze epidural a spinal su to iste ..... boooze, napisala som skoro (je podobny princip) a uviedla som v skratke aj rozdiely , ale urcite to nieje to iste. Aj epidural je druh anestezy, niejel to len analgeza, ide o mnozstvo liekov, ktore sa pouziju. Ako analgeza sa epidural dava napr. pri normalnom porode proti bolesti, a ak porod nepostupuje, tak sa dopichnu lieky (a dociely sa vlastne podobny stav ako pri spinaly, ze sa umrtvi cela dolna polovica tela) a urobi sa v epiduraly CR, vtedy je to ale uz anesteza. Pri planovanom CR sa bezne robi spinal a nie epidural.
V spinaly sa ambulantne robia krcove zily, artroskopie, hemoroidy, hydrokely....pacienti sa zoperuju rano a okolo 16ej sa pustaju domov.

iinuska
9. jan 2010

bibione, ja som si tu ciaru dlho obzerala, a som si myslela, ze uz ani nezmizne, a ani neviem kedy zmizla 😉

janka, aj ja som mala 2 sekcie, tak 3 je uz riziko 😕

annalena
9. jan 2010

a tiez som mala sekundarny CR, cize CR pre nepostupujuci porod. Odtiekla mi plodova voda, 10 hodin som mala kontrakcie ale nic z toho...tak rozhodli ze CR, v spinaly.
Po 4 hodinach (2 hodiny sme boli este s malou na pozorovani na prebudzke a potom sme sli priamo na izbu, cize ziadna JIS ani nic podobne) odkedy sa mala narodila som polosedela v posteli, dostala som pit a suchare. Bolo 23 hodin, a rano som uz normalne ranajkovala.
Nechcela som sa tu nikoho dotknut ani nic podobne, len som pisala svoje skusenosti.

tinad
9. jan 2010

maminky, dodrzali ste 600nedelie bez sexu?

annalena
9. jan 2010

tinad nie, 4 tyzdne, kym prestalo spinenie......

a este jedna vec mi neda nepovedat k tomu spinalu a epiduralu....ak je dobre pichnuty epidural, tak tiez nic necitis. a na druhej strane , ani spinal sa nemusi podarit, takze nieje uplne pravda, ze ked mas spinal, tak mas vyhrane...niekedy ma pacient aj napriek spinalu bolesti, a musi sa robit celkova narkoza.

zuzankast.
9. jan 2010

tinad my také nevydrželi, jen asi 4 týdny jako annalena 🙂

Jak dlouho vás po císaři bolela jizva? Mě stále na dotek jakoby štípe, jako když se žíznete do prstu a druhý den to tak bolí.. kdy už to konečně přestane? 😒

loki01
9. jan 2010

bibiana: ja mela ty samovstrebavaci stehy ( jsem v GB tak tady to tak delaji) takze nevim no ale jak rikam, od kycle ke kycli, pekne velka🙂 , jinak taky mi to pada, ale hoodne se to zmensilo, maz to kremama

annalena: ja mela epi, ale vypli to a pak mi pichali spinal, protoze na epi musis cekat az 20 minut nez zabere a nekdy zabrat nemusi. A mela jsem akutniho CS pac se malemi zacaly ztracet ozvy. Jinak nezalezi ani tak jak ho pichnou (samozrejme se musi trefit) ale kolik tam toho daji ne?

tinad: ja zatim porad spinim takze asi budu muset 😒

annalena
9. jan 2010

zuzankast mna asi tak 2 tyzdne, a to ma operovali este po 3 dnoch znova, lebo mi to zakrvacalo. A asi po 2 tyzdnoch som zacala spavat aj na bruchu.
Co mam doteraz je, ze si okolie jazvy necitim....a ta jazva vyzera tiez nic moc ☹ ta druha operacia tomu moc nepomohla.

mirka285
9. jan 2010

baby chcel by som sa vas spytat,ako dlho po cisaraku ste zacali nosit stahovacie nohavicky?dakujem

annalena
9. jan 2010

loki01 hej, na epi sa caka dlhsie kym zabere tak ,aby sa mohlo operovat, ak je ale dobre polozeny (cize tiez sa lekar musi dobre trafit a dobre nadavkovat lieky), tak by mal zabrat. Ale niekedy nemusi ani vtedy, tiez sa to stava.
pri spinaly sa jednak musia trafit, jednak dobre nadavkovat lieky , ale ani potom nieje zarucene, ze 100% zabere, resp. aby bol dostatocne vysoko (niekedy sa stane, ze pacient ma nohy ochrnute, ale brucho uz citi), niekedy moze byt len jednostranny.....vela zalezi od liekov (druh a mnozstvo) a nasledneho polohovani, niekedy treba aj dlho cakat ako pri epidurale. Proste v medicine nieje nic iste 😉 Ale pravda je, ze spinal zabera ovela ovela castejsie ako epidural. A preto sa vyuziva pri operaciach najcastejsie. Epidural len v kombinacii s inym druhom narkozy (s celkovou alebo so spinalom).
A vidis, aj to je velky rozdiel.....to ze sa tvojmu malemu zacali stracat ozvi je uz klasifikovane ako akutny CR a tam by sa uz v Nemecku urcite necakalo na spinal ale robila by sa rychlo celkova anesteza. Spinal sa robi napr. ked porod zacne normalne, ale nepostupuje, a babo je este v poriadku a je takpovediac cas.
Ako vidim, tie postupy su naozaj od statu k statu ine.... 🙂

annalena
9. jan 2010

a aby to niekto znova zle nepochopil, to, ze epidural sa pouziva len v kombinacii...hovorim o operaciach napr. criev, pluc....su samozrejme vynimky...ako napr. CR 🙂 , prevezy na dolnych koncatinach, cistenie ran a pod., ktore sa moze urobit len v epiduraly....ak teda ucinkuje a pacient neciti bolest 😉

loki01
9. jan 2010

annalena: to vis tady nevim co by se muselo dit aby to bylo klasifikovane jako akutni🙂 teda ono to tak klasifikovane bylo ale celkovou mi nikdo nedal..jsme docela rada, kdovijak dlouho bych se z toho probirala 😕

annalena
9. jan 2010

🙂 loki hlavne ze vsetko dobre dopadlo a ste obaja v poriadku 😉 a mas pravdu, spinal je vzdycky lepsi nez celkova, menej zatazujuci pre mamu i babo. Len ked treba babo rychlo vybrat by som volila celkovu.

bibione
10. jan 2010

analena: to vies,my na slovensku sme eeste za opicami...tu ti nikto neda epidural,ani pri slepaku...to je tu nadstandart a vzdy sa operuje v celkovej narkoze 😉 ...dokonca aj ked mi rozsirovali mocovu trubicu ma uspali,lebo ambulantne to neslo...som hucala ako pavian 😀 aj pri laparoskopii ma uspali,aj klystir som dostala 2x 😠

loki: to som celkom nepochopila,ze ked sa stracali babtku ozvy,mali cas ti este pichnut spinal... 😅 to dost zariskovali 😕 presne ako pise analena...ked rychlo,tak celkova 😉

bibione
10. jan 2010

mirka: ja som zacala nosit tak 3 dni dozadu...bohova vecicka 😉

analena: ako vidim,tak sa nase krajiny diametralne lisia...prevazy dk v epidurali? to by tu bolo sci-fi 😝
a spinal,ked zacne normalne porod,ale nepostupuje? tak tunak to tak nefunguje...moznostA poloha plodu KP,dvojicky a viacpocetne tehotenstvo,diabetes melitus,ortopedicke ochorenia klbov a panvy atd...tu sa tym mysli planovana sekcia,najneskor 10dni pred terminom a akutna sa robi vzdy v celkovej...sak ked je akutny,znamena to konat rychlo 😉

bibione
10. jan 2010

zuzankast: ta asi nepotesim,ale v podstate nikdy...tu jazvu budes citit vzdy ako sa zmeni pocasie 😅

tinad
10. jan 2010

A co sa stane ked sa nedodrzi 6tyzdnova pauza v sexe po cisarskom?

bibione
10. jan 2010

tinad: ty sexujes aj pocas menzesu? to mas to iste,,,a je jedno ci si po cisarskom ci prirodzenom porode...obcas ma udivuje,ze uz na to myslite...ja na to nemam vobec cas a ani chut

annalena
10. jan 2010

bibione ved to je to, tie rozdiely su asi prilis velke, aj ked to porovnavam s kamoskami co robia napr. v Taliansku alebo Spanielsku. Ale je to smutne, hlavne ked viem, ze to ide aj inak. ☹ a hlavne bez bolesti. U nas v nemocnici by som asi mala hodinovu vypoved, kebyze mi pacient huci po operacii ako pavian 😀 moj sef si totiz hrozne potrpi na bezbolestne budenie z narkozy. A prave preto sa pri mnohych dava ten epi kateter spolu s celkovou.

annalena
10. jan 2010

a akutny CR je u nas klasifikovany ako taky, ked je ohrozene bud babo alebo mama.....tam je vzdy celkova. Inak je to bud sekundarny CR alebo planovany....tam v pohode spinal.

misicka455
10. jan 2010

Holky a jak dlouho jste krvácely? Já mám pořád krve jako kdybych měla měsíčky.

blumka
10. jan 2010

misicka ja som krvacala celych 6 tyzdnov..prve dva dost silno, potom uz slabsie

reni7
10. jan 2010

ahoj,já po císaři krvácela taky celý šestinedělí 😝
jinak už druhý den po operaci sem normálně fungovala,akorát vstávání z postele bolelo ale čekala sem to horší 😵

evitkamalicka
10. jan 2010

ja som krvacala 2 tyzdne, ale velmi slabucko, len take spinenie skor

blumka
10. jan 2010

reni, ja som to tiez cakala horsie.. rodila som v sobotu, z nemocnice som odchadzala v utorok alebo stredu uz nepamatam a celkom sa dalo 😉

evitkamalicka
10. jan 2010

blumka a ja pri druhom budes mat cisarsky?

blumka
10. jan 2010

evitka, zatial to vyzera ze ano..mala je KP

evitkamalicka
10. jan 2010

a len kvoli tomu? ja som myslela ze budes mat automaticky, ved od prveho to zas este nie je taka dlha doba.....ja pevne verim, ze aj druhy budem mat cisarsky

blumka
10. jan 2010

evitka, vraj keby bol do roka bol by automaticky cisarsky, ja budem mat dva roky...moj gynekolog mi povedal, ze ak by bola mala otocena dolu hlavou ze nevidi dovod na planovany cisarsky, ale ze mam ratat s tym ze sa to zasa zvrtne..No ale malicka je zatial KP takze ak sa neotoci bude cisarak...Primar v nemocnici aj jeden lekar ktory ma vysetrovali ked som bola na rizikovom, my ale obaja povedali, ked si vypoculi moje zazitky z prveho porodu, ze ak budem rodit u nich tak velmi budu uvazovat o cisarskom hned...

blumka
10. jan 2010

evitka a preco chces mat radsej cisarsky ako normalny porod?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre