Ako prebieha cisársky rez?

bellasandra
28. aug 2006

Ahojte, môzem sa Vás opytat, ako je to s cisárskym rezom ? Vyzera to tak ze na 90 percent budem rodit tak..a neviem..nemam z toho dobry pocit. 😅

sirinka
20. mar 2011

nehnevajte sa dievcata...ked citam vase nazory a najme "skusenosti" s vaginalnymi porodmi sa cudujem, ze uz davno to nie je na slovensku zakazane tak rodit, lebo bez komplikacii a chorych deticiek sa to hadam uz ani nezaobide...
spamatajte sa...
CR je zivot zachranujuci vykon...a vdaka za neho, ale odtial potial...

vejula
20. mar 2011

@kkiki ty si mala teraz tretiu sekciu?

Inak ako ked tak čitam, nemyslim si že je každeho vec či si vyberie sekciu alebo prirodzeny porod... Podla mna na sekciu treba mať fakt zdravotnu pričinu, doteraz to tak išlo a bolo to dobre... Ja som mala silne bolesti pri prvom a vtedy v tu chvilu bol cisarsky pre mna vykupenim.. ale teraz s odstupom času zavidim všetkym ženam čo rodili prirodzene, a raz by som to chcela tiež zažiť. Neviem možno na sale budem asi inak hovoriť, ale to je pod vplyvom tych ukrutnych bolesti normalne.. Teraz ked uvažujem triezvo by som chcela velmi rodiť normalne... Ale ked to nepojde nepojde nezblaznim sa.. určite nechcem zas riskovať život babatka len aby som si dokazala že zvladnem rodiť aj normalne..

jabadaba
20. mar 2011

@sirinka nerozumiem, preco by sme sa mali spamatat? Nuz kazda ma asi ine skusenosti,tot Briketa porodila uzasne, tisko zavidim, aj ja som si to predstavovala, ze budem hned v pohode. No nebola som rok. A tera ako co? Si vymyslam? To mozem ja poveda napr. o Brikete, ze si vymysla ked tvrdi, ze po porode na treti den bola v skole. Briketa, to je len priklad, to neber osobne. 🙂 Spamatat by sa asi skor mali tie co maju potrebu riesit nieci sposob porodu, nie? Akoze a to uz kde sme,aby sme sa cudzej zene vyjadrovali do toho ako ma ci nema porodit? Nech si kazda zvoli trebars porod aj na Marse, cez ucho alebo na kolotoci vo Viedenskom Pratri. Osobna vec kazdej. Takze sa prosim vas spamatajte podaktore vy. 🙂
No ale nepomozem si, toto je tema cisarsky rez, ja som sem chodila cerpat info, kedze ma to caka a nie citat mravne ponaucenia tym, ktore si tento sposob chcu z nejakeho dovodu zvolit dobrovolne. Riesia sa tu upplne zbytocne veci. Radsej mi povedzte ako prebieha priprava pred planovanym cisarskym. nastupujem v stredu a neviem co mam cakat. O klystir nemam zaujem a netesim sa ani na cely jeden den zabity v nemocnici. Najradsej by som len nastupila tesne pred vykonom sekcie.

dulkagabulka
20. mar 2011

@atrami
pisala som,ze su iste stavy,alebo diagnozy, kedy je CR naozaj zachranou...a takym stavom, teda nepostupujucim porodom a naslednym vysilenim si si zrejme presla pri prvom porode...čo sa tyka omotania pupočnikom, ver, že sa rodi velmi vela deti s omotanym pupočnikom, nielen okolo hrdla, ale aj okolo celeho telička a nie je to kontraindikacia vaginalneho porodu..skuseny lekar či PA si s tym vedia poradit..

ja nie som apriori proti CR...tak som aj pisala...
sama zo svojej skusenosti vsak viem,ze ma akosi hnevalo, ked som až POTOM povedala, že ahaa..to som nevedela, že som toto urobila, alebo to som nevedela, ze sa to dalo aj inak, alebo keby som to vedela, robila by som inak...
preto som prispela do tejto diskusie...lebo iba rozhodovanie je spravne iba vtedy ked ma človek dostatočne vedomosti

jabadaba
20. mar 2011

@vejula a mozem sa spytat, ze koho vec to teda je ak nie tej zeny, ktorej sa porod bytostne tyka? Ma to celkom zaujima. 😀

A zavist nie je namieste. Zavidiet mozes vsetkym tym co po porode boli fit. Moje poranenia by si asi mat nechcela. 😉

Ved u nas sa ostatne robia sekcie vyhradne z dovodu indikacie zdravotnej, ja stale neviem o com to tu tocite, lebo ja viem tak, ze u nas nie je mozne sa len tak slobodne rozhodnut pre sekciu. Este aj mna co mam riadne vaznu indikaciu k sekcii, dolozenu potvrdenim odbornych lekarov, buzerovali az som sa musela riadne nasr....

jabadaba
20. mar 2011

@dulkagabulka to ano, v tom s tebou mozem len suhlasit, ze rozhodovanie je spravne pokial mas vsetky vedomosti k dispozicii. Take aj onake. Ale bremeno rozhodnutia na zaklade zvazenia vsetkych objektivnych info by podla mna malo byt na konkretnej zene. 😉

dulkagabulka
20. mar 2011

@jabadaba ale ved aj to bremeno VZDY nesie iba ta žena a jej dietatko..nikto iny nie je a nebude nikdy zodpovedny...a nikto iny nebude niest pripadne nasledky...
a mozno mas ina skusenosti,ked si myslis, že sa robia iba SC zo zdravotnych dovodov...lebo poznam ženy, ktore si to vybavili,lebo to tak chceli a boli zdrave a tehotenstvo fyzilogicke....a tato cela diskusia bola IBA a iba o tom..o SC na želanie- teda nie zo zdravotnych dovodov..hmm..

atrami
20. mar 2011

@dulkagabulka , u mna možno by nebol problém s pupočnou šnúrou, ale s veľkosťou plodu 4250 g a mojou úzkou panvou.
Ide skor o to, že tu snažíte presvedčiť maminu, ktorá je pevne rozhodnutá rodiť sekciou. Myslím, že je to jej rozhodnutie, jej telo, jej dieťa. Je informovaná o rizikách aj má informácie do čoho ide.

jabadaba
20. mar 2011

@kokazm dakujem Ti za nazor, presne na to ta tema tu je, na podporu niekoho, kto ide na sekciu a hlada informacie. Uprimne poviem, ze z takychto pseudomoralistickych kazani co je a nie je dobre pre inu zenu ci jej dieta mi dobre nerobia. Skor tu hladam prakticke odpovede na prakticke otazky ako napr. co najlepsie ustat rekonvalescenciu, ako je mozne zabranit prietrzi rany, ako zabranit bolestiam hlavy po spinale - take male tipy, rady a triky....a pod.

gerty
20. mar 2011

ja mám dve deti.dcérku som rodila spontáne a pri synovi som mala cisársky rez.Zo začiatku som sa cítila byť okradnutá o ten pocit vidieť dieťa hned a mať ho na hrudi,ale nakoniec som si povedala,že je v podstate jedno,ako žena porodí.ak to musí byť sekciou pretože je to pre dieťa a matku najbezpečnejšie.

zuzhufka
20. mar 2011

@minimi2111 Ahoj,po sekcii je sexuálny život úplne vporiadku..ak nie aj lepší..samozrejme,kým sa mi zahojila rana a kojila som,ak sex bolo zo posledné,po čom som túžila..le teaz,od sekcie je 5r,od drhej 18mes,už jazvy skoro nevidieť...Všetko má svoje za aj proti,a jednoznačný názor ktorý pôrod je ten lepší nie je..A kto si myslí,že pre všetky ženy len ten prirodzený,tak je len nejaký ortodoxný fanatik a ešte nezažil komplikácie a ohrozenie života svojho,alebo toho nenarodeného dieťatka.Mrzí ma,že sa TO u teba zmenilo...Deti vyrastú,a my matky si až potom začíname užívať,resp.znovu sa tešiť s manželom-priateľm z vlastného vzťahu a intimity..a keď už tá zmizne,čo nám ostane?už len porozumenie,priateľstvo,dôvera..ale vždy bude niečo chýbať...

jabadaba
20. mar 2011

@dulkagabulka no vidis, tak ja o tom neviem, ze sa to da vybavit. Ako som pisala mna stresovala este aj buzeracia navyse hoci ja mam indikaciu. A ta buzeracia na mieste nebola. Cize ak by som indikaciu nemala a silou mocou by som sekciu cisto hypoteticky chcela tak nepochodim celkom urcite. A ved prave, vidis, sama pises, to bremeno je vyhradne na tej zene. Tak nech sa ma moznost ona rozhodnut. Neviem, mna skutocne neirituje ako kto rodi, irituje ma kopec inych veci, ale toto napr. vobec nie a ani by ma nenapadlo niekomu do jeho rozhodnutia kafrat, nedajboze za to este posudzovat ci odzsudzovat. A ak sa to da vybavit niekomu, potom je sakra nefer, ze niekto tu moznost nema a trebars by aj chcel. To je podla mna svinstvo. Bud ma mat kazda moznost si vybrat alebo nie. A nech sa tu potom podaktori nehraju na to ako na to treba to ci ono a buzeruju aj tych co na to plne indikacie maju, akoze sak spravime caviky lebo medved.

kkiki
20. mar 2011

@vejula ja uz radsej tak reagujem, ze je to kazdeho vec co si vyberie, lebo potom je tu zbytocne dusno ... tiez stym nesuhlasim 😉

sirinka
20. mar 2011

@jabadaba a ked toto je tema CR, tak naco tu vypisuju zeny, ktore vaginalne nerodili, aky to je traumatizujuci zazitok a kazda jedna zena, co tak rodila, ma nasledky, je zmrzacena a pod...nehovoriac o naslednom sexualnom zivote a postihnutych detoch...ked o tom nemaju ani sajnu...
http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...
napr. riziko pre dietatko narodene vaginalne a planovanym cisarskym je takmer rovnake...a mnohe clanky uvadzaju, ze po CR je 2 az 3x vyssie riziko umrtia rodicky oproti vaginalnemu porodu, neviem, nejaku podlozenu statistiku som nenasla...
potom sa len pytam, ked sa tak boja rodit vaginalne v slovenskych podmienkach...co beriem...preco radsej nevynalozia usilie a nehladaju sposob, ako rodit naozaj prirodzene, bez zasahov, v polohe aka sa im bude pacit miesto toho, aby si protekcne vybavovali CR? ved uz aj na sk su porodnice, kde beru ohlad na rodicku, da sa objednat PA zo zahranicia domov, da sa ist rodit do zahranicia...

maca_p
20. mar 2011

dievcata neblaznite, dnes je to tu dako anti sekciovksky naladene 😲

podla mna ani tak nezalezi, ako zena porodi, ale ako sa stara o dieta. som horsia matka, ked som mala sekciu, kojila som 9 mesiacov pomaly kazdu hodinu - dve vo dne v noci, ako matka ktora sice porodila vaginalne, dietatu strcila flasu do ust kazde 3-4 hodiny, dieta odlifrovala k babke alebo nedajboze do detskeho domova? som horsia ked som sa tyzden po sekcii ledva pohla ako zena po vag. por., ktora si odkracala sama do izby z porodnej saly? som horsia alebo lepsia ako zena, ktora ma poporodne poranenia, ktore si budu vyzadovat platiku, reoparaciu?

proste neda sa pausalizovat, a netreba nikoho odsudzovat. pre jednu vyhovuje viac vaginalny, pre niekoho SC. a predovsetkym, toto je tema cisarsky rez, takze nikoho by tu nemal prekvapit nazor: nie, nechchem rodit vaginalne, mam z toho panicky strach.

jabadaba
20. mar 2011

@sirinka zlatko neviem, ja som rodila aj vaginalne. Takze myslim, ze ten svoj porod a jeho nasledky viem este zhodnotit vcelku kompetentne. Ja cakam druhe, nie som prvorodicka. 😉

Ale chod Sirinka, kde Ti umoznia rodit tak ako by sa prirodzene malo? Ja sa uz radsej na sposob akym dnes zeny rodia ani vyjadrovat nebudem, nechcem sa zas nasrdit. Ale vieme ako to tu chodi a vydobit si respekt je casto nad ludsky vykon. Smutne, ze na to aby si si presadila to co by malo byt samozrejme musis vynalozit extra usilie. Hm?

A co si kto protekcne vybavi, nuz ak to vie a ma taku moznost, netankuje ma to. Pride mi len nefer, ze sa to musi takto a nie kazda, co by aj mala zaujem o sekciu radsej ako o prirodzeny, si to vybavit moze. Malo by to potom platit pre kazdu ako volitelny sposob vedenia porodu. Nie ako nieco spod pultu. 😝

A vobec, naco takato debata? Naco ryt do niekoho kto si inak ako sekciou ani nevie predstavit svoj porod? No nech. Ved si plati zdravotnu poistku tak ako kazda jedna, tak ma plne pravo ju vyuzit na operacny zakrok, ak po nom tuzi. Toto ja skutocne neriesim, tak ako neriesim ci niekto koji alebo nekoji a ako dlho koji. Su veci, do ktorych mna nic nie je. 🙂 Ja toto asi nikdy nepochopim.

jabadaba
20. mar 2011

@maca_p presne tak macka. 🙂

baby2
20. mar 2011

@jabadaba som 8 den po porode sekciou. prvy porod sekcia s celkovym uspanim, druhy porod sekcia so spinalkou... pre mna druhy lepsi , vydela som maleho hned po porode / super zazitok / nemusela som sa prebudzat z narkozi .... pozor po spinalke nezdvihat 6 az 12 hodin hlavu, prevencia proti migrene ....! rana boli prvy den - 24 hodin strasne , a zacinaju sa sucasne podavat infuzie s oxytocinom na stahnutie maternice, cize nasledne 2 - 3 dni budes mat po podani lieku vlastne kontrakcie . rana plus do toho intenzivne stahovanie....no bolest pekna .... drhz den si sadnes a pokusia ta postavit na nohy, 3 den vies chodit systemom - kradnem kukuricu v poli - pochopis.... a na 4 si v poho , oxytocin nieje, bolest ustupuje, rana sa hoji, ty si si zvykla, len sa treba setrit ..... drzim palce

atrami
20. mar 2011

súhlasím s @maca_p

Je jedno akým sposobom sa bábo narodí, hlavne, že je mama aj dieťa zdravé. Je to rovnako ako s kojením, nie každá žena ja na to stvorená, nieje o nič horšou matkou. Rovnako ako nie každá žena je schopná porodiť prirodzene. Doležitejšia je láska ako to, či prišlo na svet sekciou alebo vaginálne.

sirinka
20. mar 2011

@jabadaba hej, ja som sa vyjadrila k prispevkom o stranu ci dve dozadu, kde o vaginalnych porodoch pisali baby, ktore ich nezazili... 😉 a tam to vyznelo, ako keby kazdy vaginalny porod koncil s komplikaciami...
a kto hlada, najde porodnice a lekarov, kde ti vyjdu v ustrety...nic nie je iba cierne alebo biele...
vies tato debata zacala kvoli tomu, ze anicka tvrdila, keby mala moznost rodit prirodzene a doma, ze by ju vyuzila...a taka moznost tu predsa je - staci si zohnat PA z ciech, madarska...alebo aj porodnica v banskej stiavnici ponuka moznost velmi intimneho a prirodzeneho porodu...navyse pise, ze byva hned vedla nemocnice, takze aj keby sa nieco udialo doma, tak pomoc ma nedaleko...samozrejme ak sa jej maly neotoci dole hlavickou, nema velmi co riesit, chlapca rodit KP by som neriskovala, predsa len je to dolezity organ pre muzov... 😀
a neboj, ja tiez vela veci nepochopim, co tu citam...to uz patri k rozdielnosti ludi... 🙂

jabadaba
20. mar 2011

@baby2 dakujem. No snad to prezijem. A co sa tyka prevencie migreny - podavaju v nemocnici dostatok tekutin? Citala som ,ze treba vela po spinalke pit a prave toto mi robi starosti, ci ako nehybna budem mat vobec sancu dodzrat pitny rezim. Dokonca mi odporucali colu, len kto mi ju poda. Ako sa da vydrzat tych 6 az 12 hodin nehybne lezat? Ako si to zvladla? Aj z tohto mam obavy.

sirinka
20. mar 2011

@jabadaba davaju infuzie a dve hodiny po CR uz mozes zacat pit, musis ale mat vlastnu, neperlivu vodu a daju ti k tomu hadicku aby si si sama mohla davkovat...treba vypit 3-4 litre za 24 hodin aspon...

sirinka
20. mar 2011

@jabadaba a nemusis lezat nehybne, len hlavu by si nemala dvihat, ja uz som sa 4 hodiny po CR mohla otacat na boky a hybat nohami...
colu by som nepila, pokial planujes dojcit.

jabadaba
20. mar 2011

@sirinka jasne, ze nie kazdy vaginalny porod je otrasny. V tomto chapem trebars aj reakcie. Tak ako nie kazdy cisarsky je fatalnym strasiakom. Je to asi vysoko individualne, vela zalezi aj od lekarov a prostredia kde sa rodi a pod.
Ja som citala Anicku, podla jej prispevkov je rozhodnuta rodit sekciou a ja to povazujem za jej osobnu vec. Mozem len respektovat jej rozhodnutie, pripadne len ukludnit ju, ze nie kazdy porod musi nutne zle dopadnut, ale to je vsetko.

Neviem ci s tym porodom doma je to u nas take jednoduche, teda co sa tyka zhanania kompetentnej PA co je aj ochotna prist domov, Je ich ako safranu. Ono by plne postacovalo keby sa nerodilo v obrovskych neosobnych spitaloch, ale v prijemnom rodinnom prostredi a ani doma by to nemuselo byt. A keby sa prestalo vsetko prisposobovat personalu namiesto rodicke. Rodi ona, nie personal, casto ma clovek dojem, ze je tomu naopak. No nic, este vela vody pretecie kym sa cosi zmeni.

A jasne, nemozeme mat rovnake nazory na vsetko, to by bolo uz podozrive. Prave ta rozdielnost je zaujimava. 🙂

jabadaba
20. mar 2011

@sirinka aha, lebo ma upozornovala znama (tak ale ona mala velmi zlu skusenost so spinalom), ze nedajboh sa pohnut, tak to by som si vazne nevedela predstavit.

Ta cola vraj vdaka obsahu kofeinu eleminuje bolesti hlavy, tak neviem. A dobre, ze spominas, hned si pisem do zoznamu co este kupit - balenu vodu. Asi naj je taka so sosacikom nech s nepolejem. No mnejak to musim zmanazovat. Som z toho vysosurena.

sirinka
20. mar 2011

@jabadaba nie, netreba sosacik...v ruzinove to funguje tak a myslim, ze aj inde...postavila mi ju do suflika a do nej strcili hadicku na infuziu, takze je dost dlha, dokazes si tu hadicku dat sama do ust a regulovat pitie...na druhy den uz budes pit posediacky...
ja osobne som par krat hlavu zdvihla, hned na sale, ked som chcela vidiet malu a potom aj v posteli parkrat, nastastie ma hlava nebolela a ani ziadnu z mojich spolubyvajucich, co mali spinal...

certica
20. mar 2011

@jabadaba na antolskej pitny rezim zabezpecuju, myslim na jis-ke po operacii, okrem infuziek dostanes plnu termosku caju (taky ten feniklac prdkaci resp. dojciaci), tiez pohar aj s hadickou (aby si nemusela dvihat hlavu a v pohode po leziacky pit) a kedykolvek potrebujes, sestricka ti termosku opät doplni 😉. a hybat sa mozes, ako spominala @sirinka , vlastne je to aj ziaduce - rozhybat nohy (prevencia trombozy), prevalovat sa do stran, nech sa da do pohybu aj crev. peristaltika atd.
mmch @sirinka gratulujem k 3. babe 🙂, skoda, ze to nevyslo, myslim prirodzene

atrami
20. mar 2011

@jabadaba ,ani mna nebolela hlava, mala som spinal aj celkovú anestézu.

@sirinka , krásny babinec, ja to mám naopak - samý chlap.

certica
20. mar 2011

jo, a s tou bolestou hlavy fakt individualna a viacmenej nepredvidatelna zalezitost. ja som mala obidva razy spinal, po prvom som hlavu zdvihala od zaciatku a naozaj casto, problem s naslednou bolestou absolutne ziadna. v druhom pripade som si to preventivne vzala k srdcu a hlavu som mala polozenu, no a na moje prekvapenie - migrena (cca 2 dni), co ja teda v beznom zivote s tymto problem voobec nemavam...

jabadaba
20. mar 2011

@sirinka
@certica
@atrami
tak dikes moc baby za info. Idem na Antolsku, tak je fajn, ze tam daju caj aj hadicku na pitie. Pre istotu si vezmem este aj nieco svoje na pitie, ak by predsa len ten caj bol fenyklovy, mne z neho neni velmi dobre. Radsej by som iba vodu. A som rada, ze nebudem musiet lezat ako nehybne prkno, z toho som mala desne obavy. No a bolesti hlavy sa dufam vyhnem, nerada by som, kedze prave kvoli hlave nemozem rodit normal. Keby clovek tak vedel vopred ako to bude znasat, no ale co uz, neham sa prekvapit.

Vidis certica, to je zlvastne, nehybaal si sa a bolesti boli, ked si sa hybala zas nie. No dufam, ze najdem ten spravny pomer mediz nehybnostou a lahkymi pohybmi. Toto je hotova veda. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre